Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Alternativa Revolut

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 baliosss, on 14 mai 2019 - 12:49, said:

Am nevoie ca banii sa ajunga in maxim 1 ora, in UK.

Nu gasesti asa ceva decat daca destinatarii au cont la aceeasi banca britanica ca si tine.. Lucru valabil si in Romania si alte tari...
Transferuri instant interbank nu s-au inventat inca.  Ele sunt posibile teoretic dar nimeni nu e atat de strict incat sa aiba nevoi de transferuri fulger.. Lumea e multumita si de pe o zi pe alta cum se intampla in prezent.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,526
  • Înscris: 30.08.2017
Pai la astia nu e ca la banci...banii nu ajung instant, doar informatia ca au plecat banii e instantanee. Apoi astia, in baza acelei informatii, iti crediteaza contul urmand sa primeasca banii ca le-o veni randul. La banci teoretic Transfond poate opera plati la timpi similari cu Revolut, dar nu prea vrea. Sunt banci din RO care lucreaza la sisteme similare cu revolut pentru transferuri de mica valoare (adica sistem de top up in contul de la banca x)

Edited by george_alexandru, 14 May 2019 - 15:03.


#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Înainte să devin client Revolut foloseam moneycorp. Problema este că ei vor să facă schimb valutar și dacă încarci bani într-o monedă și îi transferi gratuit în aceeași monedă ei nu câștigă nimic. De asemenea se axează pe firme, aveam curs de schimb mai bun la contul pe persoană juridică decât la cel pe persoană fizică. Transferul se face destul de rapid.

#22
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Folosesc Worldremit, cu primire de bani in cateva minute si comision infirm. Pentru 500 de euro, comision de 4 euro, timp de tranzactie de cel mult 10 minute. Important este sa ai locatia de unde poti scoate banii, pentru ca asta mi se pare o tragedie. Poti opta si pentru transfer bancar, dar nu stiu durata transferului.

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 Kres, on 14 mai 2019 - 13:43, said:

… Transferuri instant interbank nu s-au inventat inca. …
Ba s-au inventat. In Europa pentru transferuri in EUR exista din 2017. In Romania, dar numai pentru transferuri nationale in LEI si deocamdata doar la 2 banci (BT si CEC), sunt functionale din 22 aprilie 2019 si dureaza max 10 secunde cu program 24/7.

Edited by sags, 14 May 2019 - 16:59.


#24
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Kres, on 14 mai 2019 - 13:43, said:


Transferuri instant interbank nu s-au inventat inca.

Esti total pe langa. Faceam transferuri instant interbank inca din 2017.  Te rog sa te abtii.

Edited by baliosss, 14 May 2019 - 18:18.


#25
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Cand cineva recomanda serviciile de la icard e clar cat de mult le foloseste...
Starling, Monese, Monzo, Transfergo, Transferwise, dar la valori mari (nu suspecte) TOATE vor solicita justificarea fondurilor.
Si nu pentru ca s-ar plictisi ci pentru ca asa sunt reglementarile britanice pentru procesatorii de servicii financiare, nu doar pentru banci.

#26
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 smylle2u, on 14 mai 2019 - 19:06, said:

Cand cineva recomanda serviciile de la icard e clar cat de mult le foloseste...
Starling, Monese, Monzo, Transfergo, Transferwise, dar la valori mari (nu suspecte) TOATE vor solicita justificarea fondurilor.
Si nu pentru ca s-ar plictisi ci pentru ca asa sunt reglementarile britanice pentru procesatorii de servicii financiare, nu doar pentru banci.
La Starling si Monzo vad ca merge doar cu adresa de UK.
Transfergo nu face transferuri rapide.

Edited by baliosss, 14 May 2019 - 21:28.


#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Kres, on 14 mai 2019 - 13:43, said:



Nu gasesti asa ceva decat daca destinatarii au cont la aceeasi banca britanica ca si tine.. Lucru valabil si in Romania si alte tari...
Transferuri instant interbank nu s-au inventat inca.  Ele sunt posibile teoretic dar nimeni nu e atat de strict incat sa aiba nevoi de transferuri fulger.. Lumea e multumita si de pe o zi pe alta cum se intampla in prezent.


Vorbești ciuperci

In UK transferurile interbancare prin sort Code și account (conturi locale) ajung instant sau MAXIM 2 ore, 24/7

#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La Starling am incercat eu dar nicio șansă cu adresa din Romania... m-au lăsat să fac toată înregistrare a dar la analizat am ieșit respins (m-am simțit că la un examen)

#29
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
o incercare de a creea cont la ...

'' Barclays Basic Bank Account - 30 day Reminder

Dear  Mr xxxxx  xxxx  ,

Reference Number: xxxxxx

Thank you for your application to open a Barclays Basic Current Account.

We are required as part of our legal and regulatory responsibilities to confirm identity, address and other information regarding all potential new customers.

Having reviewed your application, we can see that we have not yet received your certified documents which is preventing us from proceeding with your request at present.

Please send us your certified documents within the next 60 days or your application will expire and you will need to apply again.

For more information on the documents required support your application please copy and paste the following website address into your browser where you will be able to safely download a copy of the Application Guide;

https://featuresstor...plication-guide

Please DO NOT reply to this email or send any confidential information or attachments via email as this may compromise your security.
If you have any questions concerning your application or anything that we have detailed here, please call us on +44 247 684 2099 quoting the reference number above.
Your Barclays Team
This e-mail and any attachments are confidential and intended solely for the addressee and may also be privileged or exempt from disclosure under applicable law. If you are not the addressee, or have received this e-mail in error, please notify the sender immediately, delete it from your system and do not copy, disclose or otherwise act upon any part of this e-mail or its attachments.
Internet communications are not guaranteed to be secure or virus-free. The Barclays Group does not accept responsibility for any loss arising from unauthorised access to, or interference with, any Internet communications by any third party, or from the transmission of any viruses. Replies to this e-mail may be monitored by the Barclays Group for operational or business reasons.
Any opinion or other information in this e-mail or its attachments that does not relate to the business of the Barclays Group is personal to the sender and is not given or endorsed by the Barclays Group.
Barclays Bank PLC. Registered in England and Wales (registered no. 1026167). Registered Office: 1 Churchill Place, London, E14 5HP, United Kingdom. Barclays Bank PLC is authorised by the Prudential Regulation Authority and regulated by the Financial Conduct Authority and the Prudential Regulation Authority (Financial Services Register No. 122702). ''

nu am mai continuat ... e foarte complexa procedura ...
am abandonat .

#30
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Trasfergo?

#31
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 rz, on 15 mai 2019 - 13:27, said:

La Starling am incercat eu dar nicio șansă cu adresa din Romania... m-au lăsat să fac toată înregistrare a dar la analizat am ieșit respins (m-am simțit că la un examen)
AI incercat din aplicatie? Din ce am vazut eu nu merge ales nimic altceva in afara de UK.

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... dar am continuat să vad până unde mă lasă.
Am schimbat din UK in Romania manual, într-o altă secțiune din aplicație (nu îmi aduc aminte cum ii zicea).
Și la Starling este îmbârligată înscrierea...

#33
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Te lasa sa iti faci cont usor din aplicatie. Singura problema o intalnesti dupa ce trimiti documentele pentru verificarea identitatii si te resping pentru ca nu iti gasesc rezidenta fiscala in UK.

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Starling e banca in Uk, banca cu acte in regula, ba mai mult, a fost desemnata cea mai tare banca din uk in 2018. Am cont la ei si sunt chiar misto

E normal sa nu poti face asa usor cont la ei odata ce nu stai in uk.

Sunt banca ca orice banca care activeaza in uk si doar in uk, ca hsbc, lloyds, natwest etc. Nu ii vad o alternativa la Revolut sub nicio forma....ce ofera revolut si ce ofera starling.

Edited by cuculea, 15 May 2019 - 20:48.


#35
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Update: La Revolut mi-au inchis contul definitiv. Posted Image  Am inceput sa folosesc Transferwise, pana acum e ok. Mi-au pus un transfer in pending si l-au executat abia a doua zi, insa fara intrebari.

#36
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Pentru top-up cu cardul gratuit in € se poate folosi Monese ca alternativa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate