Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mobile Tracking System

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#1
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Mobile Tracking System este raspunsul meu la decizia Connex de a desfinta serviciul web2sms folosit de Remote SMS. Am fost mereu recunoscator pentru tot ce a facut Connexul free de-a lungul timpului - xnet free si smsuri free. Remote SMS a avut un succes mare din cauza acestui serviciu, iar eu am invatat multe, nu numai chestiuni tehnice, ci si cum sa intretii si sa dezvolti un proiect in permanenta. Acum a venit timpul sa pun in practica aceasta experienta.

Asadar, va prezint noul proiect Mobile Tracking System:

Mobile Tracking System is a new project from Fightersoft Multimedia that provides an alternative to a GPS system. How does it work? The client version of MTS is a smartphone application that can get the identification data of the current cell used by the mobile phone. With this information, the client application connects to the MTS server and the server returns the location description of that cellid to the phone. Based on this concept MTS can provide a number of interesting services such as mobile phone tracking, viewing of pictures from every part of the country, messaging services and the best is yet to come. MTS is under heavy development and new and very interesting features will be made available shortly. Be sure to visit the MTS Services page and to view the FAQ.

(scuze pentru pasteul din engleza)

Cu MTS puteti:
- sa stiti unde va aflati (gen busola Connex, doar ca mai afiseaza si poze pentru fiecare celula in parte - exemplu - http://193.231.125.4...0-0-11132-41133)
- vedea in real time unde se afla un anumit telefon (raport care contine, data, ora, judetul, orasul si descrierea celulei in care se afla respectivul telefon - bineinteles, daca userul activeaza aceasta optiune)
- primi si citi mesaje e-mail de la orice adresa (atat pe apn internet cat si pe wap, oricate mesaje, orice marime - ma rog, nu se pune vorba de atasamente)

Cerinte:
- telefon echipat cu Windows Mobile 2003 sau 5 (SPV C500 sau SPV C600 sunt telefoane suportate, cu conditia sa dispuna de ROMul Orange)
- telefonul trebuie sa fie decertificat
- trebuie sa dispuneti de o conexiune la internet fie prin apn internet, fie prin apn wap - traficul facut este EXTREM de mic - cativa bytes (cu conditia sa nu vizionati poze sau rapoarte excesiv de mult direct de pe telefon)

Se vor adauga noi facilitati si proiectul se va extinde pe platforma Symbian in curand.

Siteul oficial al Mobile Tracking System este http://www.fighterso...o/mts/index.htm

Attached Files


Edited by stargate, 09 March 2006 - 05:57.


#2
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
:coolspeak:
Inca un motiv pt a achzitiona un smartphone. Gps insa concureaza la precizie, desigur.

#3
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Iar sistemul acesta la cost, desigur.

#4
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Nu. Mobile Tracking System este gratuit pentru toata lumea.

#5
misca

misca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2005
Buna . Uite mi-am instalat MTS , pe un C500 apllication si sim unlocked.
Cand I-am dat refresh , imi zice "C500 Bad Read Pointer". si dupa aia cell ID ramane 0-0-0-0. Am instalat aplicatia aia pentru C600 de la HTC  :D , a facut modificarile si acum nu mai merege sa ma conectez prin activsync :))
am modificat la loc registrii de la HKEY_LOCAL_MACHINE/Security/Policies/Policies ...si m-am apucat sai modific manual cum scrie in FAQ.
Si a mers :)

Merci!
Foarte bine este realizata aplicatia. Sper sa puteti construi o baza de date de celule cat mai mare.

Edited by misca, 10 March 2006 - 14:48.


#6
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Aplicatia HTC unlock este doar pentru posesorii de C600 ale caror telefoane nu permit rularea aplicatiilor necertificate. Pentru posesorii de C500 citeste cu atentie ce scrie in FAQ - http://www.fighterso...mts/mts_faq.pdf . Prin urmare, da-i un hard reset, decertifica telefonul cum stii tu mai bine (NU cu HTC unlock - este DOAR pentru C600) si modifica setarile din registrii precum e scris in FAQ.

Eroarea C500 Bad Read Pointer este returnata de rutinele programului atunci cand se incearca achizitionarea LACului + CIDului, dar aceasta operatiune este refuzata de politica de securitate a telefonului.

Edited by stargate, 10 March 2006 - 14:52.


#7
misca

misca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2005

View Poststargate, on Mar 10 2006, 14:45, said:

Aplicatia HTC unlock este doar pentru posesorii de C600 ale caror telefoane nu permit rularea aplicatiilor necertificate. Pentru posesorii de C500 citeste cu atentie ce scrie in FAQ - http://www.fighterso...mts/mts_faq.pdf . Prin urmare, da-i un hard reset, decertifica telefonul cum stii tu mai bine (NU cu HTC unlock - este DOAR pentru C600) si modifica setarile din registrii precum e scris in FAQ.

Eroarea C500 Bad Read Pointer este returnata de rutinele programului atunci cand se incearca achizitionarea LACului + CIDului, dar aceasta operatiune este refuzata de politica de securitate a telefonului.

Da, merci pentru raspuns... imi modificasem deja post-ul... oricum m-am descurcat ... Eu foloseam pana acum  Cell Track-ul de pe spv-devlopers.com . Insa ideea acolo este : fiecare user isi face o baza de date personala. Pe Forum am gasit si GSM-Tracker.com , tot un software romanesc, insa merge deocamdata numai pe nokia s60 si nokia s80.

#8
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Poststargate, on Mar 10 2006, 11:35, said:

Nu. Mobile Tracking System este gratuit pentru toata lumea.
Ma refeream la cei ce inca nu al tel din acesta. Deci intre gratis si un pic.

#9
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Nu... se da cate un telefon C600 gratuit tuturor. :D

Serios vorbind, voi extinde proiectul pe cat mai multe platforme. Urmatorul release va fi pentru Symbian.

#10
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Interesant :)
P.S : Si eu ma ocup de asa ceva .... vezi semnatura mea ;)

#11
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Stiu man. Cu ceva vreme in urma am incercat sa fac un client pentru proiectul tau pentru Windows Mobile. Din pacate nu am reusit sa obtin toate informatiile necesare pe framework 1.0. Pe langa asta au intervenit si alte proiecte prioritare. Acum am reluat ideea si am ajuns la concluzia ca am cunostiintele necesare sa fac si partea de client si partea de server si in acelasi timp aducand aproachul meu personal proiectului.

Listele proiectului MTS sunt publice. Daca doresti poti sa folosesti informatiile publicate pentru a completa locatii in baza ta de date proprie. De asemenea as aprecia foarte mult un listing cu lac+cid+description pentru RO de la tine.

#12
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@Stargate : Daca imi dai tehnologia pentru Windows Mobile, iti dau tehnologia pentru Series 60 + Series 80 + access permanent si personalizat la baza noastra de date (care se extinde repede).
Te pot interfata lejer sa fac query-uri pe baza noastra de date.
La noi vor urma in curand enorm de multe servicii aditionale, pe care le poti folosi daca vrei ;)

Da-mi un nr. de telefon la care te pot suna sa vorbim mai lejer.

#13
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Stiu cum sa obtin LACul si CIDul sub Symbian. Am si o solutie pentru Java chiar dar nu pot sa trec de limitarile lui J2ME in ceea ce priveste securitatea. Ramane doar de scris codul care o sa fie dificil din punctul meu de vedere care sunt developer win32/.net care oricum trebuie sa-l scriu chiar daca imi dai o functie care returneaza LAC si CID. Pe langa acest fapt exista o politica stricta a companiei pe care nu pot sa o incalc. Stiu ca o colaborare intre cele doua proiecte ar aduce beneficii enorme utilizatorilor dar asta e conjuctura actuala. LAC+CIDurile lui MTS vor ramane publice si inca odata, esti binevenit sa le folosesti in proiectul tau (desi cred ca baza ta de date este mult mai cuprinzatoare pe RO avand in vedere faptul ca MTS e mai tanar).

#14
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Pana la urma am rezolvat-o pe Windows Mobile .. fara .NET, ca sa am compatibiliate maxima.

Intr-adevar, pentru Romania avem o baza de date foarte mare.

#15
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Pai nu ai cum sa rezolvi fara .net pe un sistem de operare .net. Poate lucrezi cu functii native dar tot in frameworkul asta lucrezi. ;)

#16
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
astept varianta pt symbian :D

#17
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Am adaugat si facilitatea MTS Chat. Userii MTS pot trimite si primi mesaje text (oricat de lungi) folosind GPRS internet sau wap. Aceasta este lista actuala de facilitati a MTS (and trust me, the best is yet to come):

- get your current location from a GSM cellid

- add or edit a cellid directly from the mobile client

- every cellid can have a photo

- realtime any user tracking (if allowed by user)

- receive e-mail messages directly to the MTS client

- send and receive MTS chat messages

http://www.fighterso...o/mts/index.htm

Vine acusica si versiunea pentru Symbian. ;)

#18
misca

misca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.01.2005
Salutare! uite am si eu o problema cu Home Sceern-ul. Cu xml-ul din program files, arata ca in atasament.
Am dat Enable Homescreen din program inainte sa aplic tema.
am incercat sa inserez textul di FAQ.pdf in tema de la Celltrack,in locul sectiunii de plugin celltrack, insa imi cand o aplic, nu-mi afiseaza nimik, ignora liniile alea si gata...

P.S. poti sa modifici celulele introduse de mine? eu la country am introdus Romania, in loc de B. (dupa logica mea asa trebuia sa fie :D )

Attached File  temaMTS.JPG   46.7K   443 downloads

Edited by misca, 12 March 2006 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate