Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Sfat achiziție masina sh - 10.000 euro - vw, audi, skoda

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Unui membru al familiei i s-a făcut de schimbat masina, acum are o Jetta 2009 facelift. Si vrea ceva pana in 10 mii euro, an peste 2011, automata de preferat.
L-ar interesa o Skoda Octavia, un VW Passat sau ceva de la audi, obligatoriu berlina.
Despre motorizare, benzina, diesel, capacitate, ramane de vazut pe parcurs.
Ce spuneti, imi dati ceva sfaturi? Mulțumesc anticipat!

Edited by Postasul666, 14 May 2019 - 10:41.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View PostPostasul666, on 14 mai 2019 - 10:40, said:

Despre motorizare, benzina, diesel, capacitate, ramane de vazut pe parcurs.
Care parcurs? Dupa ce cumpara masina?

Sa-si ia Audi ca e mai de calitate.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
recomand sa-si ia o masina... Passat sau octavia, sau ceva de la audi... berlina obligatoriu... nu conteaza motorizarea sau combustibilul, o sa vada pe parcurs... neaparat sa fie an peste 2011, cica sunt mai bune decat alea din 2009...

#4
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Mulțumesc @jericho de sfaturile "acide" . Poate fi si 2017 daca se încadrează in buget. Cat despre motorizare, in urma sfaturilor primite se va alege si acest lucru. Dar na, daca era hotărâtă la un anumit model si o anumita motorizare, nu mai scriam aici ci mergeam direct pe forumul dedicat...

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Ca sa nu mai primest sfaturi acide:

Quote

Inainte de a cere sfat achizitie auto e de dorit sa ne dati cateva detalii:
1. Buget de achizitie
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual)
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina
4. Cutie Manuala/Automata.
5. Niste modele preferate.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si diferenta intre 2009 si 2011 fiind de ... aproape 2 ani. Skoda si VW impart multe caracteristici (similar Renault, Nissat si Dacia), deci decizia trebuie luata intre VAG si Audi. Mai intai hotararea asupra unei utilitati a masinii (oras, plimbare extraurban, carat cartofi in piata, etc) si apoi venim si noi cu recomadari.

Eu as alege Skoda, imi place mai mult. Audi mi se pare rece (e o chestie de preferinte).

#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Care Audi face parte din Vag, premium chipurile.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Paco, daca e asa, mea culpa, nu sunt la curent cu achizitiile (sincer, de Audi nici nu m-a interesat niciodata din ce grup face parte, doar de Ferrari am aflat ca a iesit din grupul Fiat in urma cu 2-3 ani, parca).

Edited by Pololica, 14 May 2019 - 11:14.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Motorizarile pot incepe de la benzina 1.0 l si ajung la 3.0 TDI.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPostasul666, on 14 mai 2019 - 10:40, said:

Salutare! Unui membru al familiei i s-a făcut de schimbat masina, acum are o Jetta 2009 facelift. Si vrea ceva pana in 10 mii euro, an peste 2011, automata de preferat.
L-ar interesa o Skoda Octavia, un VW Passat sau ceva de la audi, obligatoriu berlina.
Despre motorizare, benzina, diesel, capacitate, ramane de vazut pe parcurs.
Ce spuneti, imi dati ceva sfaturi? Mulțumesc anticipat!
Uite ce ti-am gasit : https://forum.softpe...-avant-b8-2011/
Ia legatura cu userul Kroghy ca o vinde Posted Image

#11
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Răspund fara sa citez ca e mai greu de pe telefon :
Am zis bugetul, am zis cutie automata, am zis modele, nu am ales motorizare, oricum, pana in 2000 cmc.
Cu cat e mai noua cu atat mai bine.
Si eu as alege skoda, dar nu de mine depinde decat într-o anumita măsură.
Masina va fi folosita si urban si extraurban. V-am cerut parerea pentru ca nu sunt asa de documentat.
P.S.1.Bine ca nu am băgat si BMW in discutie.... 😀 😀

P.S.2 Masina lui Kroghy e break, doreste berlina.

#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pai ce să spunem ?
Vrei berlină de la grupul VAG pe la 10.000 euro.
Ordinea e Audi A4 - VW Passat - Skoda Octavia. La aceeasi bani câștigi cam câte un an. Adica A4 - 2012, Octavia -2014. Orientativ, evident. Mai e si seatul, dar la aia nu cunosc pt ca mi s a părut designul prea fistichiu.
La benzinare sa nu iei cu distribuția pe lanț, e problemă specifică întinzătorul ala hidraulic. Parca in 2012 au rezolvat o, au pus curea.
La diesel bine ar fi tot dupa 2012 la alea de 1.6 au rezolvat o cu injectoarele si la alea de 2.0 cu pompa.
Sunt carutele cam mari pt motorul de 1.6 totuși, se simte nevoia unui stage 1, dar e simplu de facut si motorul se pretează f bine.
Mai bine întreabă tu ce vrei sa afli...

#13
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
S-a schimbat un pic planul si a întrat in joc si un golf 7. Ținând cont ca persoana e tânără, cred ca e cea mai potrivita. Oricum, renunțase la ideea de Passat si Octavia. Se orientase si la Audi a4.
Acum, sa revenim putin...
1.Buget: 10.000 euro
2. Nevoi:Persoana e necasatorita, deci el si prietena. Uneori si prietenii. Cu actuala masina s-au făcut in ultimul an 35 mii km. Poate nu se vor mai face atatia sau e posibil sa se depaseasca.
3. Diesel sau benzina: Va las pe voi...
4. Cutie: Automata
5. Audi A4 sau VW Golf 7
A primit cateva oferte, doar telefonice, sa dea la schimb Jetta (5000 euro) plus diferenta. I-am sugerat sa o vanda intai ca sa nu depindă de samsari.

Edited by Postasul666, 15 May 2019 - 05:36.


#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostPostasul666, on 14 mai 2019 - 10:40, said:

Salutare! Unui membru al familiei i s-a făcut de schimbat masina, acum are o Jetta 2009 facelift. Si vrea ceva pana in 10 mii euro, an peste 2011, automata de preferat.
L-ar interesa o Skoda Octavia, un VW Passat sau ceva de la audi, obligatoriu berlina.
Despre motorizare, benzina, diesel, capacitate, ramane de vazut pe parcurs.
Ce spuneti, imi dati ceva sfaturi? Mulțumesc anticipat!

Nu stiu ce facelift era jetta din 2009, in fine, jetta 6 a aparut in 2010, deci e probabil jetta 5, aia cu faruri de golf 5.

View PostPostasul666, on 15 mai 2019 - 05:34, said:

S-a schimbat un pic planul si a Ăźntrat in joc si un golf 7. ȚinĂąnd cont ca persoana e tĂąnără, cred ca e cea mai potrivita. Oricum, renunțase la ideea de Passat si Octavia. Se orientase si la Audi a4.
Acum, sa revenim putin...
1.Buget: 10.000 euro
2. Nevoi:Persoana e necasatorita, deci el si prietena. Uneori si prietenii. Cu actuala masina s-au făcut in ultimul an 35 mii km. Poate nu se vor mai face atatia sau e posibil sa se depaseasca.
3. Diesel sau benzina: Va las pe voi...
4. Cutie: Automata
5. Audi A4 sau Vw Golf 7
A primit cateva oferte, doar telefonice, sa dea la schimb jetta (5000 euro) plus diferenta. I-am sugerat sa o vanda intai ca sa nu depindă de samsari.

I-ai sugerat bine, schimbul are sanse mari sa fie defavorabil.
In 10000 poate gaseste un golf 7 bun. Eu nu am gasit, anul trecut pe la inceput, cand am cautat asiduu.

Edited by denky, 15 May 2019 - 06:41.


#15
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Da, poate #facelift" e mult spus. La bord e diferita, volan, ceasuri, lumini bord...

#16
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Aveti idee daca cer un raport pe un site gen autodna, pe baza seriei de sasiu, sunt sanse sa primesc ceva informatii?

#17
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Poti sa uiti de AutoDNA si CarVertical sunt cam degeaba. Daca masina e adusa recent de samsar posibil sa mai gaseasca ceva informatii despre ea pe istoricul google. Ai grija ca aplicatiile astea nu au legatura cu bazele de date ale producatoriilor asta inseamna ca nu ai certitudinea kilometrajului si a problemelor avute pe periodata garantiei. Cel mai bine te duci la reprezentanta si verifici seria VIN. Am platit si eu un raport asa de curiozitate dar ca si informatii utile cam nimic relevant. Masina mea a avut 4 daune pe care le stiam de la firma de leasing din Olanda si in rapoarte (AutoDna) ambele imi ziceau 0 daune.

Edited by ajaccio, 17 May 2019 - 10:12.


#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Eu am auzit de cazuri cand au dat rapoarte despre masini ca au avut daune si ele nu avusesera nimic.

In bugetul ala isi va putea lua un Golf mai nou, mai bine echipat, cu mai putini km decat un A4.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate