Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Verificare tehnica anuala - Daisy Compact M

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Casa de marcat Daisy Compact M, a aparut pe bon mesajul "Verificarea tehnica anuala expira in 30, 29, 28..... de zile...."
Se face OBLIGATORIU de catre firma de unde a fost cumparata ?
Sau putem sa o facem si noi - daca descoperim procedura ?
Daca face verificarea firma respectiva, va furniza vreun document doveditor (in afara de chitanta/factura) ?
Acest document va fi vreodata verificat de ANAF ?
Sau este doar o mizerie de procedura, pentru a incasa niste bani in plus (ca, de altfel, toata brambureala asta cu casele de marcat noi, contracte de intretinere lunare, plata pentru descarcare/transmitere date.....)

Edited by buyonevideo, 14 May 2019 - 10:28.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.avocatne...-de-marcat.html

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Aveti obligatia unui contract de mentenanta. Chestia asta nu costa (prea mult buzunarul). Suna la cei care va asigura starea tehnica a mantocariei. Enjoy!

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 waterman, on 14 mai 2019 - 10:30, said:

Bah ai dre*acu **************, deci trebuie facuta de firma autorizata Posted Image
Si logic ca se plateste

Pe de alta parte Posted Image acolo scrie de obligatia firmei distribuitoare:
Distribuitorii autorizaţi sunt obligaţi ..... să asigure.... efectuarea cel puţin a unei verificări anuale ....
Dar firma care foloseste casa de marcat.... unde scrie ca este obligata sa aiba aceasta verificare anuala ?!

Si, cum ziceam, ANAF va verifica firmele dacau au facut verificarea aceasta cu firma autorizata ?

 Pololica, on 14 mai 2019 - 10:37, said:

Aveti obligatia unui contract de mentenanta. Chestia asta nu costa (prea mult buzunarul). Suna la cei care va asigura starea tehnica a mantocariei. Enjoy!
Obligatie ? Conform... ce ?
Contract... lunar sau punctual (pentru o singura revizie anuala, de exemplu) ?
Sa stii ca, pentru unele firme, costa prea mult aia, pe linga alte multe porcarii platite / prea mari / taxe / impozite...

Edited by buyonevideo, 14 May 2019 - 10:41.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu stii legislatia, nu inseamna ca nu esti obligat sa nu o respecti (Codul Civil)

OnTopic: Cand achizitionezi o casa de marcat, nu mergi la Carrefour sau la talcioc si o pui in functiune. Daca nu stii, ori stai in spate si nu te bagi, ori lasi pe altul sa se ocupe (contra cost, ca timpul costa).

La momentul achizitiei casei de marcat, cineva a declarat-o la ANAF (se numeste fiscalizare). Daca nu ma insel, cine ti-a vandut-o (Danubius iti spune ceva?) ti-a zis ca vei avea nevoie de contract de mentenanta si consumabile pentru casa (in contractul de vanzare cumparare sigur sunt invocate niste legi). Citeste bine ce scrie acolo si te vei edifica.


LE: scuza-mi aciditatea, dar e un subiect sensibil pentru fiecare firma care are case de marcat fiscalizate. Amenzile pentru lipsuri sunt mari.

Edited by Pololica, 14 May 2019 - 11:12.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai tocmai, deoarece:
1. nu stiu legislatia
2. nu e casa / firma mea
De aceea am intrebat aici.
Si 3: la legea de mai sus scrie obligatiile firmei distribuitoare.
Dar obligatiile / pedespsele pentru firma ce foloseste casa de marcat ?!
Da, poate ca scrie in contract, dar probabil dureaza mai mult sa-l gaseasca, sa-l citesc, sa-l inteleg.
Contract de mentenanta si consumabile ?
Nasol, daca trebuie sa cumpere hirtie pe contract.

Edited by buyonevideo, 14 May 2019 - 11:16.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La fosta firma (care avea case de marcat si eu tineam legatura cu cel care se "ocupa" de noi) era in felul urmator:
  • aveam 6 case de marcat (erau fiscalizate pe sediu ca fiind "comert ambulant" pentru a putea fi mutate mai usor in caz ca nu dadeau randament) si aveam contract de mentenanta cu asistenta telefonica de 10 lei per casa fara TVA (71.40 lei lunar)
  • aveam contract pentru consumabile (1.20 lei rola, tva inclus), dar nu ne obliga sa luam de la ei (erau cei mai ieftini, la Metro era acelasi pret, dar ca trebuia sa mergem sa luam noi, nu erau aduse de nimeni)
  • au si contracte mai scumpe, dar aveau si mai multe obligatii pentru furnizor.
Recomandarea ar fi sa se uite in manual sau sa sune la cei de unde le-au cumparat. E foarte probabil ca acea verificare ("ITP") sa coste mai mult decat daca exista acel contract de mentenanta.

Si apropos: deplasarea costa suplimentar, ca la curier.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
In manual nu zice nimic, cel putin eu nu am gasit.
Am transmis deja mesajul, o sa sune la firma respectiva.
In garantie ar trebuie sa fie gratuite verificarile.
Se poate duce cu casa la firma respectiva, daca e nevoie si nu mai baga si cost deplasare.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu tin minte ca acele verificari sa fie gratuite in garantie. Eu le-am avut in contract si erau verificate de cei care se ocupau de mentenanta.

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pentru o casă de marcat la un punct de lucru, plătesc 47 de lei lunar, cu contract de mentenanţă, care cuprinde intervenţii, manoperă reparaţii, verificări şi descărcarea datelor pentru ANAF. Nu mi se pare scump pentru nicio firmă, oricât ar fi de mică.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Pololica, on 14 mai 2019 - 12:27, said:

Nu tin minte ca acele verificari sa fie gratuite in garantie. Eu le-am avut in contract si erau verificate de cei care se ocupau de mentenanta.
Primul link de mai sus.

 qawHaq1, on 14 mai 2019 - 15:17, said:

Pentru o casă de marcat la un punct de lucru, plătesc 47 de lei lunar, cu contract de mentenanţă, care cuprinde intervenţii, manoperă reparaţii, verificări şi descărcarea datelor pentru ANAF. Nu mi se pare scump pentru nicio firmă, oricât ar fi de mică.
In afara de descarcare date, care se poate face si singur si dureaza 5 minute, ai beneficiat de celelalte chestiuni (intervenţii, verificari) ?
Ce anume si cit de des ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate