Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce dispozitive din prezent sunt dotate cu norma AX?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Deoarece vad ca au aparut deja routerele cu norma AX(ASUS RT-AX88U) ce dispozitive folosesc aceasta noua norma? In afara de Samsung S10 eu n-am gasit alt device, voi stiti daca mai sunt astfel de gadgeturi?

#2
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
In teorie chipset-urile Snapdragon 855 au aceasta capacitate, dar cred ca nimeni inafara de Samsung nu a optat pentru ea momentan. (Lg G8, Xiaomi Mi 9 nu au specificatia)
Cel mai probabil telefoanele 5G cu Snapdragon 855 o sa aiba inclus standardul AX.

Edited by uNNNk, 14 May 2019 - 09:35.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
TP-Link - https://www.tp-link....ess/news/18054/

Dar sunt in special ptr jocuri, asa ca nu cred ca vor fi multe device-uri cu norma asta.
Chiar si la AC-urile din prezent desi exista device-uri ptr standard majoritatea merg la viteza minima a standardului. Sunt doar compatibile si atat. Nu profita de latimea de banda existenta.

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posteiffel, on 14 mai 2019 - 11:01, said:


Chiar si la AC-urile din prezent desi exista device-uri ptr standard majoritatea merg la viteza minima a standardului. Sunt doar compatibile si atat.
E discutabil aici. Din ce am eu pe AC acasa e o MARE diferenta la viteza intre N si AC

#5
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce inseamna special pentru jocuri?
Ca asa a pus eticheta dep de marketing?
Povesti...adormitoare pentru impresionarea lui average joe...
Iar standardul 802.11AC e mult mai vast decat pare...4x4:4 /256qam / 160 Mhz / 400 GI duce 3466 Mbps.



#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
https://wikidevi.com...2.11ax_Hardware

https://wikidevi.com...AX200_(AX200NGW) - Tot aveam un cupon de $10 pe eBay care expira in 2 zile si cu care nu stiam ce sa fac :)
Acum trebuie sa gasesc si un AP (sau un router pe care sa-l folosesc pe post de AP).

Pe laptopul precedent prindeam in mod curent 600mpbs acasa, ii luasem un 7260 AC parca.
Asta nou are placa mai noua (tot Intel) dar in general sta pe la 150-200mbps; ce-i drept nici nu am avut timp si chef sa ma joc cu setari si versiuni de drivere.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Vitezele alea pe Wi-Fi depasesc cu mult orice nevoie reala.
Special ptr jocuri - de obicei sunt configurate ptr latenta minima, au procesoare mai puternice si memorie mai multa si soft modificat.

Quote

E discutabil aici. Din ce am eu pe AC acasa e o MARE diferenta la viteza intre N si AC   
Nu am decat 2 device-uri care stiu 5GHz si AC - o tableta/transformabil si un TV - ambele se conecteaza la minim posibil - echivaleaza cu 300 N. Mai exact se conecteaza, dar viteza e aceeasi ca la 300N.
Am cautat pe net sa vad altele ce stiu si cam la fel.

Singura solutie de viteza marita e cu adaptor pe USB de viteza. Merg la Laptopuri sau PC-uri dar la un telefon sau tableta mai greu.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
AX-ul probabil va elimina definitiv nevoia de cablu. Sa presupunem ca ai un TV conectat wireless la router si vrei sa vezi un film 4K....daca routerul este ceva mai departe departe de TV(o camera sa zicem) s-ar putea sa ai probleme la redarea 4K unde ai nevoie de banda ca lumea...
Dar momentan nu exista TV-uri cu aceasta norma.

Edited by Valmont43, 14 May 2019 - 11:47.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca va fi mare branza ax-ul (adica wifi 6 sa stie lumea despre ce e vorba) cel putin in prezent Posted Image Cablul nu il poate inlocui nimeni, resursa RF e limitata din start, pe fibra nu esti limitat.
In primul rand ce zic ei cu mai putine interferente se traduce prin reducere de putere cand da de vecini ceea ce e contraproductiv, la noi banda e foarte aglomerata in special la blocuri.

Edited by andreic, 14 May 2019 - 12:20.


#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postandreic, on 14 mai 2019 - 12:20, said:

Cablul nu il poate inlocui nimeni, resursa RF e limitata din start, pe fibra nu esti limitat.

Eu vb.de cabluri prin casa, nu ce vine pana in casa...

#11
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Ca sa inteleaga lumea un pic mai bine care sunt problemele pe care wifi6 incearca sa le rezolve ( throughput-ul nu e principala problema ) >> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mx5-T8ZwxbU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Cum ziceam, AC-wave2 (inca) isi face treaba cu brio.

Attached Files


Edited by ogo, 17 May 2019 - 19:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate