Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[unde] se poate organiza cununia civila pe plaja (ro)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 corinadaniela, on 14 mai 2019 - 10:11, said:

ruthless, inca un articol cu informatii. poate ca ar trebui sa iei legatura cu o agentie de organizare evenimente, din constanta, sa afli mai multe informatii.

https://www.idealmar...pe-malul-marii/

Mersi

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Dacă găsești o primărie care oferă serviciul ăsta în afara sediului (pe plajă de pildă), primul pas este ca unul dintre viitorii soți să se mute cu domiciliul acolo.
Dacă vrei să te plimbi cu barca, e mai greu cu îmbarcarea direct de pe plajă, mai ales dacă nuntașii sînt îmbrăcați elegant.

Edited by abancor, 14 May 2019 - 10:53.


#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Codul Civil

Locul încheierii căsătoriei. Căsătoria se celebrează de către ofiţerul de stare civilă, la sediul primăriei.
Prin excepţie, căsătoria se poate celebra, cu aprobarea primarului, de către un ofiţer de stare civilă de la o altă primărie decât cea în a cărei rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu obligativitatea înştiinţării primăriei de domiciliu sau de reşedinţă a viitorilor soţi, în vederea publicării.

#22
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Am vazut un astfel de eveniment organizat pe plaja de la Phoenicia Holiday Resort. Nunta organizata tot acolo, miri veniti cu elicopterul, tot tacamul.

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ruthless, on 14 mai 2019 - 07:36, said:

Salutare,

As dori sa ma ajutati cu niste idei/locuri pentru organizarea cununiei pe plaja (in Romania)
Mai jos gasiti si o poza ca exemplu.
Ca si activitate extra ma gandeam ca dupa ce se termina cununia civila, sa pot inchiria un iaht/barca mai mare pentru o plimbare pe mare de 2-3h iar apoi sa ne intoarcem la restaurant!
Nr de persoane aproximativ: 20-30 pers
Ati participat la astfel de evenimente pe plaja? Pareri pro/contra?

am fost la un așa eveniment la Eforie.
Plaja privată a restaurantului unde s-a făcut nunta.
Trebuie vorbit la primărie, mulți ofițeri de stare civilă acceptă să oficieze în afara primăriei.

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 08:08, said:

Pai si cum aduci acolo pe ofiterul starii civile, aia lucreaza la casa casatoriilor sau la primarie, nu se deplaseaza pentru tine pe plaja, lucreaza doar in anumite zile cand cununa pe banda rulanta.

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 09:03, said:

Vreau si eu sa vad cine o sa va cunune pe plaja, nicio persoana autorizata nu o sa faca asta...

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 10:14, said:

Incearca tu sa te cununi civil pe plaja atunci, sa vedem daca reusesti, eu tocmai asta am mentionat ca nu se prea poate sa aduci un functionar de la primarie pe plaja, decat poate daca ai pile sau dai spaga la greu, dar cununia religioasa se poate mult mai usor pentru ca sunt o droaie de bisericute si secte care nu tin cont de reguli.
am fost la mai multe nunți unde s-a oficiat cununia civilă în afara sediului primăriei: pe plajă la Eforie, la cabană de munte, la restaurant de mai multe ori.
Se poate, este legal, trebuie să plătești o taxă suplimentară.

Cununia religioasă e altă poveste, BOR are o directivă care interzice popilor să iasă din biserică ca să facă slujba de cununie, dar și asta se rezolvă cu șpăguța.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 09:41, said:

E un articol pe Vice care vorbeste de nunta pe plaja in Romania, dar au adus un preot ucrainean probabil de la vreo biserica mai obscura, functionari de primarie sau preoti de la BOR sunt aproape imposibil de adus, asa ca singura varianta pare sa fie preoti sau pastori de pe la secte si biserici schismatice.
https://www.vice.com...a-plaja-romania
vorbesti ca de obicei, s-au oficiat casatorii si in telecabina sau in avion! La Tg. Jiu s-au facut la Poarta sarutului si in seara de Anul Nou!

#25
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 DaculScoril0, on 15 mai 2019 - 07:35, said:

am fost la un așa eveniment la Eforie.
Plaja privată a restaurantului unde s-a făcut nunta.
Trebuie vorbit la primărie, mulți ofițeri de stare civilă acceptă să oficieze în afara primăriei.






am fost la mai multe nunți unde s-a oficiat cununia civilă în afara sediului primăriei: pe plajă la Eforie, la cabană de munte, la restaurant de mai multe ori.
Se poate, este legal, trebuie să plătești o taxă suplimentară.

Cununia religioasă e altă poveste, BOR are o directivă care interzice popilor să iasă din biserică ca să facă slujba de cununie, dar și asta se rezolvă cu șpăguța.

Exact, este o taxa suplimentara de 1000 RON.

#26
roxanahendre

roxanahendre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2016
Buna!
Eu sunt Wedding Planner si pot organiza cununii pe plaja, civila sau/si religioasa.
Este legal, asa cum s-a precizat mai sus, se achita o taxa la Primarie.
Puteti vizita www.bohemeevents.ro pentru a vedea fotografii de la alte evenimente organizate de noi.

#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum te-ai trezit sa-ti faci reclama? Deatunci, cred ca au si divortat deja...

#28
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 roxanahendre, on 11 august 2019 - 09:07, said:

Buna!
Eu sunt Wedding Planner si pot (...)
Buna, Roxana! Bine ai venit pe forum!
Eu as dori o cunuie pe plaja, ceva foarte fastuos.
Poti sa pui te rog o lista cu toate plajele din Romania unde poti organiza evenimentul?
Poate sa fie si pe maul lacului, nu neaparat la mare. Dar e foarte important sa aiba delfini!
Multumesc, astept lista sa ma decid.

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cormorani nu vrei? Ca vine Daeea, ca popa, primar, staroste, maestru de ceremonii, canta si la acordeon si taragot in acelasi timp.

#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Nu va suparati, de ce luati in deradere un eveniment atat de nobil?!
Cormoranii au fost a doua optiune, dar i-am scos de pe lista. Avem in meniu si peste. Daca vin cormoranii si ataca, nu credeti ca vor consuma foarte repede tot pestele? Am vazut filmulete la tv cum se indoapa cu peste, cu ce viteza ii mananca. Ce mai mananca invitatii?
V-as ruga sa va ganditi inainte de a propune asa atrocitati.

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Doar "cormoranii-de-piscina" mananca peste prajit cu mujdei. Daca e lac sau mare, seservesc de acolo, prefera pestii proaspeti, dar poate ma insel, asteptam sa vina Roxana-experta cu lamuriri si detalii,dar cum din 2016 a reusit doar o singura postare, ma tem ca mai avem de asteptat inca 3 ani, pana la urmatoarea. Poate are solutii si pt botez.

#32
timis22

timis22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.08.2006
OUG 57/2019 Codul administrativ

art 206 aliniat 7


(7)  Eşarfa în culorile drapelului naţional al României se poartă în mod obligatoriu la Ziua Naţională a României, la solemnităţi, recepţii, ceremonii publice şi la celebrarea căsătoriilor, indiferent de locul de desfăşurare a acestora.

#33
fez1fez

fez1fez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 08.05.2017
Nu stiu daca mai este de interes subiectul, insa am participat si eu de curand la o nunta pe plaja la Vadu.
Ce-i drept civil s-au cununat in alta parte, dar preotul din Vadu a venit si a oficiat slujba. Frumoasa ideea, mai non-conformista, ca si mirii.
Pentru cununia civila, taxa/spaguta cred ca rezolva problema.

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă ai "pile" se rezolvă oriunde. Am fost la o cununie care s-a oficializat la Babele și Sfinxul din Bucegi. A venit primarul din Bușteni.

#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 10:14, said:


Incearca tu sa te cununi civil pe plaja atunci, sa vedem daca reusesti, eu tocmai asta am mentionat ca nu se prea poate sa aduci un functionar de la primarie pe plaja, decat poate daca ai pile sau dai spaga la greu, dar cununia religioasa se poate mult mai usor pentru ca sunt o droaie de bisericute si secte care nu tin cont de reguli.
Se poate 👍 Trebuie doar sa vorbească cu persoana respectiva din primărie și se rezolva. La preot e puțin mai greu deoarece trebuie sa vorbești cu invitații sa nu facă poze în care apare el și sa le pună pe rețelele sociale.

#36
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
|A fost un reportaj la tv zilele trecute cu exact subiectul asta. E tarif special, nu am retinut cat, dar e ceva obisnuit. Nu trebuie nicio interventie, nicio spaga.
Doar daca nu cere oficialul o bere, o napolitana, o prima nocta...

Edited by claz, 12 September 2019 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate