Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

[unde] se poate organiza cununia civila pe plaja (ro)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Salutare,

As dori sa ma ajutati cu niste idei/locuri pentru organizarea cununiei pe plaja (in Romania)
Mai jos gasiti si o poza ca exemplu.
Ca si activitate extra ma gandeam ca dupa ce se termina cununia civila, sa pot inchiria un iaht/barca mai mare pentru o plimbare pe mare de 2-3h iar apoi sa ne intoarcem la restaurant!
Nr de persoane aproximativ: 20-30 pers
Ati participat la astfel de evenimente pe plaja? Pareri pro/contra?
Attached File  0529BA82-CAF2-4DF1-86F8-C8B406A84FA1.jpeg   23.54K   81 downloads

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,368
  • Înscris: 06.02.2008
Ideea este să găsiți o plajă mai retrasă și fără gunoaie. Cam greu la noi. Cu puțin noroc găsiți și niște pachete cu făină albă, de-o să aveți cea mai impresionantă și halucinogenă cununie.. ever. Tot vor femeile ca evenimentul să fie de neuitat :)

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai si cum aduci acolo pe ofiterul starii civile, aia lucreaza la casa casatoriilor sau la primarie, nu se deplaseaza pentru tine pe plaja, lucreaza doar in anumite zile cand cununa pe banda rulanta.

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Eu am văzut asta la Sfântul Gheorghe chiar în locul unde se unea Dunărea cu marea.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
La Vama-Veche.

#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Am vazut asta la Vadu, acum ceva ani.
Foarte fain organizat, firma de catering, mai multe corturi puse pentru invitati.
Generator, iluminat discret, muzica  pana dimineata. Balade rock si altele de felul acesta.

Edited by claz, 14 May 2019 - 08:52.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Merge, am fost la asa ceva, dar... in extra sezon.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Vreau si eu sa vad cine o sa va cunune pe plaja, nicio persoana autorizata nu o sa faca asta...

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Teoretic se poate, intr-un satuc uitat, prin delta sau Vama, unde poti convinge primarul sa mearga pe plaja, ca nu are mute casatorii de facut. Distractie totala, sa vezi femeile pe tocuri de 10cm umbland prin nisip, mirele in slapi. Mai trebuie si un dig, debarcader in zona, sa poata acosta vaporasul. Poate mai prinzi si o ploaie torentiala, furtuna...

#10
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 08:08, said:

Pai si cum aduci acolo pe ofiterul starii civile, aia lucreaza la casa casatoriilor sau la primarie, nu se deplaseaza pentru tine pe plaja, lucreaza doar in anumite zile cand cununa pe banda rulanta.
Am tot vazut astfel de evenimente pe plaja cu ofiterul starii civile...ma gandesc ca se poate aduce...nu cred ca l-a adus cineva cu forta pe plaja la cununiile pe care le-am mai vazut Posted Image

 eiffel, on 14 mai 2019 - 08:52, said:

Merge, am fost la asa ceva, dar... in extra sezon.

Unde mai exact?

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 09:03, said:

Vreau si eu sa vad cine o sa va cunune pe plaja, nicio persoana autorizata nu o sa faca asta...

Sa inteleg ca toti care au organizat asa ceva, au facut-o "usor ilegal"? Posted Image

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
se poate organiza, trebuie sa te interesezi la primaria (starea civila) de care apartine localitatea/plaja unde vei organiza evenimentul. nu toate primariile accepta organizarea cununiei civile in afara sediului.
trebuie sa stii insa ca taxa suplimentara poate fi destul de mare, la constanta este 1500 lei + 350 lei, detalii mai jos.
https://www.cugetlib...eremonia-317543

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 ruthless, on 14 mai 2019 - 09:12, said:

Am tot vazut astfel de evenimente pe plaja cu ofiterul starii civile...ma gandesc ca se poate aduce...nu cred ca l-a adus cineva cu forta pe plaja la cununiile pe care le-am mai vazut Posted Image

E un articol pe Vice care vorbeste de nunta pe plaja in Romania, dar au adus un preot ucrainean probabil de la vreo biserica mai obscura, functionari de primarie sau preoti de la BOR sunt aproape imposibil de adus, asa ca singura varianta pare sa fie preoti sau pastori de pe la secte si biserici schismatice.
https://www.vice.com...a-plaja-romania

#13
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
"americanilor" numai putem de figuri...auzi la el cununie pe plaja cum a vazut el in filmele americane...crezi tu ca primarul sau functionarul din primarie se  deplaseaza special pentru fitele voastre fara rost, cand in lege scrie clar ca se oficieaza in cadrul legal...dar mai am un sfat mutati va in america mai bine acolo e de voi...Posted Image))

Edited by baubig, 14 May 2019 - 09:42.


#14
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Lasati sclifoselile si fitele si insurati-va normal, ''traditional'', asa cum face tot romanul..Sau vrei sa faci un precedent ca sa afle Dragnea +Irinuca cand se vor insura si ei?

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 09:41, said:

E un articol pe Vice care vorbeste de nunta pe plaja in Romania, dar au adus un preot ucrainean probabil de la vreo biserica mai obscura, functionari de primarie sau preoti de la BOR sunt aproape imposibil de adus, asa ca singura varianta pare sa fie preoti sau pastori de pe la secte si biserici schismatice.
https://www.vice.com...a-plaja-romania

aldulescule, tu confunzi ceremonia de cununie civila cu cea religioasa.
cununia civila este oficiata de ofiterul de stare civila = angajat al primariei, este cea in urma careia obtii certificatul de casatorie si livretul de familie, iar cei doi parteneri devin sot si sotie in mod oficial, alcatuind o familie dpdv legal.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ruthless, inca un articol cu informatii. poate ca ar trebui sa iei legatura cu o agentie de organizare evenimente, din constanta, sa afli mai multe informatii.

https://www.idealmar...pe-malul-marii/

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 corinadaniela, on 14 mai 2019 - 09:56, said:


aldulescule, tu confunzi ceremonia de cununie civila cu cea religioasa.
Incearca tu sa te cununi civil pe plaja atunci, sa vedem daca reusesti, eu tocmai asta am mentionat ca nu se prea poate sa aduci un functionar de la primarie pe plaja, decat poate daca ai pile sau dai spaga la greu, dar cununia religioasa se poate mult mai usor pentru ca sunt o droaie de bisericute si secte care nu tin cont de reguli.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Aldulescu, on 14 mai 2019 - 10:14, said:

Incearca tu sa te cununi civil pe plaja atunci, sa vedem daca reusesti, eu tocmai asta am mentionat ca nu se prea poate sa aduci un functionar de la primarie pe plaja, decat poate daca ai pile sau dai spaga la greu, dar cununia religioasa se poate mult mai usor pentru ca sunt o droaie de bisericute si secte care nu tin cont de reguli.

omule, tu citesti cu atentie tot ce postam, inclusiv articolele din link-uri ?
afla ca primaria constanta ofera acest serviciu doritorilor, organizarea cununiei civile in afara sediului, dar pentru asta se percepe o taxa.

"„Persoanele care doresc să oficieze căsătoria în anul 2017 (sâmbătă, duminică, fără sărbători legale) trebuie să se prezinte la sediul Serviciului Stare Civilă - Biroul Căsătorii, în cadrul programului de lucru, pentru programare. Conducerea Biroului a adoptat această hotărâre pentru eficientizarea serviciului de stare civilă”, explică reprezentanţii Primăriei Constanţa.

În zilele de week-end, căsătoriile vor fi programate a se oficia din zece în zece minute, începând cu orele 13, iar între orele 16.00 şi 17.00, se vor oficia căsătorii în afara sediului instituţiei. Persoanele care vor opta pentru oficierea căsătoriilor în afara sediului instituţiei vor plăti taxă de 1.500 de lei, la care se poate adăuga o taxa de 350 de lei pentru oficiere în week-end."

scrie negru pe alb si pe site-ul primariei din constanta :
http://www.primaria-...rite-solicitari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate