Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme cu Windows Explorer

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
Am incercat multe variante gasite online pentru a repara Explorer-ul din PC-ul meu [Win8.1] , niciuna nu a functionat...!!! O mina de ajutor....calificat ...??!!??

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Safe mode, msconfig, dezactivează tot exceptând serviciile Microsoft. Dă restart și zi ce iese.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteduardoperte51, on 14 mai 2019 - 02:43, said:

Am incercat multe variante gasite online pentru a repara [...] niciuna nu a functionat...!!!

Si noi de unde putem sti ce variante ai incercat si nu au functionat?
(Asta ca sa nu repetam aceleasi variante care nu functioneaza.)
Cateva detalii despre sistemul tau ar fi, de asemenea, utile. De exemplu, daca folosesti aplicatii 3rd party pentru securitate, pentru modificarea interfetei Windows-ului (gen Start Menu), pentru curatare si optimizare, aplicatii vechi (incompatibile cu Windows 8.1), pentru cautarea si instalarea automata a unor drivere (sau daca ai folosit drivere incompatibile, cum ar fi driverul pentru placa video) etc. De asemenea, este util sa cunoastem daca disk-ul de instalare este in regula (daca nu are bad-uri), daca ai verificat sistemul de fisiere (prin comanda "sfc /scannow") precum si oricare alt detaliu relevant.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
descarca asta (este un single EXE nu are nevoie de instalare !)
https://www.malwareb...com/adwcleaner/
si scaneaza-ti sistemul, apoi corecteaza erorile cu:
https://download.ccl.../ccsetup556.zip
tot asa nu are nevoie de setup.....
Apesi in dreapta pe Cleaner apoi apesi pe Registry !
(deci doua operatii !....apoi rebootezi obligatoriu)

Edited by Mihai_3, 14 May 2019 - 08:56.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca in primul rand trebuia sa spui CARE SUNT PROBLEMELE !.

Daca nu stim cum se manifesta nici globul de cristal nu indica vreo rezolvare.

#6
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
Ok . Unde e drept....e drept !
1. Nu pot muta nici cel mai banal fisier dintr-o partitie in alta ! Se face tot ecranul albastru si ....isi revine ca si cum n-as fi realizat nici o comanda .
2. Am incercat cu sfc /scannow.....cica nu poate repara...! Am incercat cu schimbarea in fisierul CLSID [parca!] intr-un 8E74...etc sa schimb propietarul [sa nu fie System ci eu , user] ....n-a mers ! Am incercat cu Task Manager , cu new task , etc.....n-a mers !
3. Am istalate in PC urmatoarele programe de protectie si curatenie : 360 Total Security [Free] , AntiMalware , Windows Firewall Control , CC Cleaner si altele pentru optimizare ....am instalat azi-noapte si Wise Registry Cleaner...nimic !
4. Am urmatoarea config a PC-ului :....in atasament ....!

Am sa incerc si varianta oferita de xeleron ....dar , dupa ce se termina conversia unui serial [Marco Polo S02] un program numit Format Factory.....! Va multumesc tuturor pentru ajutor !

Attached Files



#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
ai o droaie de lucuri instalate si sunt convins ca nu toate le folosesti in mod activ...
de aici pleaca toate dar absolut toate problemele care le ai....

sistemul foloseste un procesor mult prea slab pentru ce ai tu acolo...
pune un SSD in el !

Edited by Mihai_3, 14 May 2019 - 13:14.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca solutia ta e un reset de WIndows fara sa pastrezi nimic...
N-am vazut niciodata atatea iconite in taskbar. Daca e fiecare ptr cate un program instalat...

Plus ca ai pus prea multe programe de curatenie - posibil sa-ti buseasca si registrii. Eu n-as pastar decat CCleaner - folosit cam odata pe luna. In rest ai Disk Cleanup-ul Windwosului.

Vad ca ai si Classic Shell - sper ca ai instalat doar partea de meniu si nu si celelalte adaosuri - ptr Explorer si IE. Alea nu mai sunt compatibile cu update-urile aparute, programul fiind abandonat.

#9
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
Ok . I understand....now ! Nu folosesc toate programele de curatenie odata....pe rind ....cind si cind ....si....absolut toate "iconitele" sint folosite ....bine , nu ma intelegeti gresit , nu fac iso all the time , nu folosesc 2 playere in acelasi timp , etc ....dar.....avind in vedere ca ocupatia mea principala este "muzica+film"....asta e ! Oricum , am prins ideea ...un SSD...alt Windows...fara classic start menu....!
Va multumesc din suflet ! O zi minunata !

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Classic start menu poti sa-l folosesti.
Dar la instalare sa debifezi tot ce mai apare in afara de partea de meniu - mai aduce modificari la Explorer si IE. Alea sunt incompatibile nu meniul efectiv.
Il folosesc si eu pe destule PC-uri.

Problema cu foarte multe aplicatii e ca incep sa se calce pe picioare intre ele si sa buseasca prin registrii - in special cele de optimizare sistem.

#11
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
Multumesc , eiffel ! Stiam , deja , chestia cu debifatul.....am testat multe programe in ultimii 10 ani....cit despre progr de optimizare ....unul singur este setat sa functioneze automat Advanced System Care .....restul , in rezerva , imi place sa am optiuni....stiam si chestia cu registrii ...problema era ca nu-mi dadeam seama ce drak avea Explorer-ul , asa....deodata....! Dar , am rezolvat problema cu un update de Win 8.1 , un standalone package....! Merge brici acum....! Stiu ca am un procesor mic , stiu cam Ram-i putini (vad cum se misca !) dar , deocamdata , pina voi cistiga la 7 din 200...:)) ....sa am niste banuti pentru ce visez eu , asta e ....!
Inca o data , va multumesc tuturor !

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Advanced System Care a mai busit registrii ocazional. Nu e foarte Safe.

Bine ca ai rezolvat, dar ceva curatenie printre programe poate ar trebui sa faci.

#13
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
De-ai il si folosesc mai rarut , o data pe luna....dar , merge bine , fata de altele ! Pastrez CC Cleaner pentru functia sa de Drive Wiper , este singurul care Face asta ....in rest , am sters vreo 30 de programe pe care le foloseam extrem de rar ...sau deloc...am gasit acest Format Factory care face ce-mi trebuie mie [pe video] si am Easy CD-DA Extractor pentru audio [plus AVS Audio Converter+Editor]...Si , cam atit ! Folosesc AIMP ca player audio [dar pastrez si Winamp in rezerva ] si Pot Player pentru video [si , ca rezerva Gom Player] in rest ...Opera Browser , Iobit [defragmentare , protectie malware] , Driver Booster si un Ashampoo 20 pentru arderi....Cam asta a ramas....! Inca odata , mersi pentru sfaturi ...! Sa ai o zi placuta ! Mai am putin si ies la munca , am "nobila" meserie de ....taximetrist !

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Iobit si Driver Booster iti recomand sa le elimini.
Si ele fac "minuni" prin sistem, plus ca sunt adware si inutile. - Defragmentarea in Windows 8 e peste orice ofera alt program alternativ, iar driverele daca mai apar ceva certificat ptr hardware-ul tau le pune Windows 8 prin WU.

#15
eduardoperte51

eduardoperte51

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2019
Aaaaa ......ok ! Folosesc , insa , WFC si nu are acces la net Iobit-ul , dar ....am sa tin cont de sfat si....voi incerca sa le elimin....inlocuindu-le cu ....altceva !

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tocmai ti-am explicat ca nu e nevoie de altceva in loc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate