Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contract comision agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Numărul permisului e unicat și e în baza de date a poliției împreună cu toate datele tale - nume, adresă, CNP. Deci da, te pot găsi.

#20
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 cspot, on 14 mai 2019 - 00:22, said:

Nu plati niciun fel de comision.
   Lasa-i sa te dea in judecata daca au curaj.

WTF, nu au curaj sa il dea in judecata dar el a avut curaj sa faca o inselaciune. Poi daca face un contract si il semneaza apoi nu il respecta nu merita dat in judecata?

Nu stiu cum pot unii sa sustina si sa indrume catre astfel de fapte.

#21
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 IngN, on 14 mai 2019 - 09:27, said:


WTF, nu au curaj sa il dea in judecata dar el a avut curaj sa faca o inselaciune. Poi daca face un contract si il semneaza apoi nu il respecta nu merita dat in judecata?

Nu stiu cum pot unii sa sustina si sa indrume catre astfel de fapte.
Pai asta e spiritul mioritic. Pana cand nu vom lua amenda la orice miscare gresita nu ne revenim si nu ne civilizam.

#22
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Eu zic sa incerci ce ai de gand..si vezi ce urmeaza..ori chiar reusesti sa nu dai banii pentru comision ori (tot asa), reusesti sa dai banii cat pentru 10 comisioane(dupa proces si sentinta)..ce zici, merita riscul?

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
In 2011 am cumparat apartament fara agent imobiliar
in 2018 am cumparat un imobil la fel fara agent imobiliar

Nu va inteleg, cum dracu sa dati 2-3% comision catre o agentie... doamne fereste.

Doar ca va arata o casa sa ii platiti 3000-5000 Euro... serios... ce a facut agentia pacii de banii astia?

Eu cand m-am horatat sa imi cumpar casa am luat-o la pas in zonele in care se construiau case si erau afisate numere de telefon pe ele. Unde vedeam muncitori ca lucreaza le ceream numarul constructorului si sunam, dar in nici un caz nu as fi platit 3000-4000 de euro la un gunoi de agentie imobiliara.

Cu exemple de genu se demonstreaza ca se plateste extrem de scump comoditatea ...

#24
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 mirel3003, on 14 mai 2019 - 10:10, said:

In 2011 am cumparat apartament fara agent imobiliar
in 2018 am cumparat un imobil la fel fara agent imobiliar

Nu va inteleg, cum dracu sa dati 2-3% comision catre o agentie... doamne fereste.

Doar ca va arata o casa sa ii platiti 3000-5000 Euro... serios... ce a facut agentia pacii de banii astia?

Eu cand m-am horatat sa imi cumpar casa am luat-o la pas in zonele in care se construiau case si erau afisate numere de telefon pe ele. Unde vedeam muncitori ca lucreaza le ceream numarul constructorului si sunam, dar in nici un caz nu as fi platit 3000-4000 de euro la un gunoi de agentie imobiliara.

Cu exemple de genu se demonstreaza ca se plateste extrem de scump comoditatea ...
Ai spus-o cel mai bine: comoditatea se plateste. Dar noi suntem invatati sa umble altii pentru noi, pe gratis daca se poate. Ca sa faci treaba in ziua de azi sunt doua solutii: te zbati sa faci singur sau scoti banutii daca pui pe altcineva sa o faca pentru tine.

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Bai nene.. cat de taximestristi sunteti?  Daca tot v-ati dus la agentie si v-a gasit agentia casa... de ce sunteti cacanari si nu vreti sa platiti comisionul... ?
De ce nu v-ati cautat casa singuri?

Raspunsul este DA, va poate da in judecata si pot depune chiar plangere la Politie pentru inselaciune, numai pe baza permisului de conducere..  Politia va identifica cine e cel in cauza iar ancheta isi va urma cursul.

#26
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Cred ca e o diferenta totusi in a semna un contract in care sa delegi agentul sa-ti caute o casa in parametri specificati de tine (pret, zona, suprafata, etc) si o situatie in care vezi un anunt pe olx, suni si dai de agent, care, pentru a-ti arata proprietatea respectiva, te pune sa semnezi un contract. In al doilea caz sunt de parere ca ar trebui incasat comision doar de la vanzator, nu si de la cumparator. N-as avea nici o remuscare sa fentez agentul in situatia a doua.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 alexxxxx, on 14 mai 2019 - 10:55, said:

Cred ca e o diferenta totusi in a semna un contract in care sa delegi agentul sa-ti caute o casa in parametri specificati de tine (pret, zona, suprafata, etc) si o situatie in care vezi un anunt pe olx, suni si dai de agent, care, pentru a-ti arata proprietatea respectiva, te pune sa semnezi un contract. In al doilea caz sunt de parere ca ar trebui incasat comision doar de la vanzator, nu si de la cumparator. N-as avea nici o remuscare sa fentez agentul in situatia a doua.

daca nu-ti convin termenii nu semnezi si-ti cauti in continuare de capul tau pe olx... nu? remuscarile vin dupa proces :)

#28
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
e mare comisionul si nu merita. Cred ca o taxa de 500 euro/vizionare era suficient. In fine, cel mai bine cauti singur, nu cum te jecmanesc agentiile, dar fiindca banii sunt din credit, numai conteaza inca 2-3000 euro in plus la suma platita pe apartament.

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 aris86, on 14 mai 2019 - 11:47, said:

e mare comisionul si nu merita. Cred ca o taxa de 500 euro/vizionare era suficient. In fine, cel mai bine cauti singur, nu cum te jecmanesc agentiile, dar fiindca banii sunt din credit, numai conteaza inca 2-3000 euro in plus la suma platita pe apartament.
Cu banii aia vi de acasa... stai calm ca nu iti plateste banca agentia imobiliara urmand sa platesti tu in rate... Tu cumparator trebuie sa ai avansul + comisionul agentiei daca alegi sa lucrezi prin agentie.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Agentia era a ta sau a cumparatorului?
Fiecare isi plateste agentul... daca tu nu ai venit cu agent nu platesti nimic!

Edited by MembruAnonim, 14 May 2019 - 13:12.


#31
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Gbr_smt, on 14 mai 2019 - 10:46, said:

Ai spus-o cel mai bine: comoditatea se plateste. Dar noi suntem invatati sa umble altii pentru noi, pe gratis daca se poate. Ca sa faci treaba in ziua de azi sunt doua solutii: te zbati sa faci singur sau scoti banutii daca pui pe altcineva sa o faca pentru tine.
Pai daca au monopol pe anunturi...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu exista monopol ... Un cumparator destept isi aduce propriul agent imobiliar la inaintare! Este exact ca la proces fiecare cu avocatul lui, care reprezinta interesele. Ala al vanzatorului vrea sa-ti dea teapa de obicei...

Edited by MembruAnonim, 14 May 2019 - 17:01.


#33
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Pretul locuintei e unul asa tentant, e fix? Negociaza cu proprietarul, pana la urma el a beneficiat de serviciile agentiei, deci el trebuie sa plateasca comisionul.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In momentul in care semnezi un contract cu vanzatorul si apoi ii ceri si cumparatorului sa semneze alt contract cu tine apare deja un conflict de interese - parerea mea!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate