Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stalpi de 30 cm la casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 geoal, on 13 mai 2019 - 22:57, said:

Salut,

Vreau sa construiesc o casa numai parter cu pod inalt.
Solutia tehnica e cea la moda acum si ce stiu toti structuristii sa faca: structura in cadre cu stalpi si grinzi.

Buba e ca arhitectul imi spune ca nu se mai proiecteaza cu stalpi de 25cm cum avea el inainte in proiecte ci de 30 cm cu cate 6 bare de fier beton pe fiecare directie. Ca asa e in normativ.
Si grinzile de 40 cm inaltime cu 30 cm latime.
In sfarsit un arhitect care a citit si el un normativ de structura ! Bravo lui si da, cam are dreptate. La grinzi latimea minima e de 25 cm iar inaltimea grinzilor se calculeaza in functie de deschideri si de incarcari...in mod normal pentru asigurarea unei rigiditati sporite se ia 1/10 din deschidere.
In cazul tau sfatul meu este sa folosesti caramida/bca/whatever de 30 cm....nu colturi inauntru sau afara.

PS: Vezi tu...toti structuristii stiu sa faca structura pe zidarie portanta ca la aia daca respecti prevederile minime din normativ esti acoperit...la cadre in schimb cam trebuie sa puna mana sa calculeze structura.

Edited by brawnie, 15 May 2019 - 07:34.


#20
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 Phobos, on 14 mai 2019 - 10:47, said:

La asta m-am gandit si eu, caramida mai groasa, macar castiga fonic si termic.
Ma gandeam ca zidaria are rol sa nu bata vantul in casa (nu structura) si pentru inertie termica. Si ca mai bine pun 25cm zidarie si 15cm izolatie decat 30cm zidarie si 10 cm izolatie.

 Digix, on 13 mai 2019 - 23:08, said:

Fă stâlpul spre exterior și îl îngropi în termoizolație.
Asa am zis si eu, numai ca izolatia va fi mai mica exact acolo unde trebuie si se formeazaq punte termica: la stalpi si la grinzi.

 Baxon, on 13 mai 2019 - 23:14, said:

Daca tot faci pe cadre de ce optezi pt caramida ?! Pune ytong de 40 cm ( io as pune de 50 cm grosime ca sa nu mai pun termosistem pe pereti deloc , numai la stalpi,centura,buiandrugi ), astfel pe fatada poti pune 10 cm( sau 20 cm daca optezi pt ytong de 50 cm )  polistiren la stalpi /centuri/buiandrugi .
Am rezerve cu privire la BCA. Stau untr-un bloc nou cu peretii din BCA si izolat cu polistiren de 10. Ma simt ca intr-o punga de plastic. Poate e numai in capul meu si nu e vina BCA-ului.
Plus ca am foarte mare umezeala, iarna stau cu un dezumidificator cu compresor tot timpul si nu cobor sub 65% umiditate relativa. Ca urmare probleme cu mucegaiul. De exemplu acum ca e primavara si am scos dezumidificatorul am 83%.
Dar deja acesta e alt topic...

 laffin, on 13 mai 2019 - 23:19, said:

da, pe structura in cadre, sectiunea minima a stalpului este de 30 cm. Poti cu stalp de 25 cm la structura portanta, dar acolo o sa ai o gramada de stalpi.
Multumesc pentru clarificare, am inteles, toate eforturile de compresiune incovoiere si forfecare (sa numim asta PTSD de politehnica) se calculeaza in stalpi si grinzi.

Edited by geoal, 15 May 2019 - 08:46.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai de unde ai umezeala ? Ai cercetat ?

#22
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 Baxon, on 15 mai 2019 - 08:30, said:

Pai de unde ai umezeala ? Ai cercetat ?
Da, e poveste lunga. Bucatarie "americana" si baie fara fereastra. Dar tot mi se pare absurd de mare umezeala. Si nu cred sa fie vreo teava sparta pe undeva ca s-ar vedea.
Am pus ventilator cu releu de timp si senzor de umiditate in baie, instalat hota in bucatarie, aerisesc de cate ori pot pe zi, pus folie electrica pe un perete rece pe care facea mucegai in spatele unui dulap, crescut temperatura in casa ca sa mut punctul de roua spre exterior, etc.
O controlez cu dezumidificatorul si m-am resemnat.
A, si scot din dezumidificator cate un rezervor plin de 5 litri in 24 ore.

Edited by geoal, 15 May 2019 - 08:45.


#23
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
blocul nou... se usuca in cativa ani ...

#24
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Scuze de off topic.
Doresc sa construiesc o magazie de 25 mp din BCA, fara placa superioara. Trebuie sa am stalpi de minim 30x30 si grinzi de 30x40? Practic, acesti stalpi si aceste grinzi vor sustine doar un acoperis de tabla, de cateva kg/mp. Nu credeti ca este exagerat ?

#25
geoal

geoal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.02.2007

 Oxigen1234, on 15 mai 2019 - 09:13, said:

blocul nou... se usuca in cativa ani ...
E nou din 2007. Adica are mai bine de 10 ani, avea timp sa iasa si mama umezelii din structura.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Oxigen1234, on 15 mai 2019 - 09:13, said:

blocul nou... se usuca in cativa ani ...

    Si ala vechi in cat timp se usuca ?


 zamolxis01, on 16 mai 2019 - 09:15, said:

Scuze de off topic.
Doresc sa construiesc o magazie de 25 mp din BCA, fara placa superioara. Trebuie sa am stalpi de minim 30x30 si grinzi de 30x40? Practic, acesti stalpi si aceste grinzi vor sustine doar un acoperis de tabla, de cateva kg/mp. Nu credeti ca este exagerat ?


    1. Nu se face zidarie portanta din BCA.
    2. sa ai grija sa legi bine acoperisul sa nu zboare ilegal peste granita cu Ungaria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate