Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Masina de paine - zgomot ciudat/defect

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Salut,  apelez la cei cu experienta pe partea de masini de paine.  Am un Moulinex uno de cca 6-7 ani.  De csteva luni,  cand malaxeaza scoate un zgomot/scârțait foarte strident, gen frictiune metal.   Am vro sansa sa o repar? Merita? De malaxat isi face treaba.  Modelele noi (Tefal) ,  au atat prinderea cuvei cat si axul bazei de plastic.  Nu stiu cat de rezistente sunt.  Alea ori se macina ori plesnesc la temp /utilizare la 2-3 zile.

Atasat si  cu sonor.

Attached Files



#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
hai sa fim seriosi... 6-7 ani...
Una noua.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Incearca sa cureti, eventual sa si ungi axul. Cel mai bine e sa-l desfaci si sa-l ungi bine. Daca nu, curata-l macarr cu betigase pentru urechi sau ceva asemanator.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
eu am una panasonic cumparata anul trecut, folosita la 2-3 zile, isi face treaba bine

#5
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postliviu_np, on 13 mai 2019 - 22:20, said:

hai sa fim seriosi... 6-7 ani...
Una noua.

Problema e ca uitandu-ma la ce e acum in piata, nu stiu daca prind 2 ani cu ele,  si as prefera sa ii dau de cap la asta veche.  Iar pt mersul in service....nici nu am timp,  si nici nu-mi place...

View Postdan210, on 13 mai 2019 - 23:22, said:

eu am una panasonic cumparata anul trecut, folosita la 2-3 zile, isi face treaba bine

Panasonic era alternativa la moulinex  si pt mine inca de la prima achizitie. Insa in prezent, cam sar din schema la buget...

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am si eu tot un Moulinex si a facut un astfel de zgomot de cand era noua. Acum vreun an i s-a rupt si un piciorus metalic de la acel ax care invarte paleta din cuva, dar a continuat sa isi faca treaba la fel de bine. In afara de zgomotul pe care il face sunt multumit de masina.
Eu o sa o tin pana cedeaza de tot.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Cu timpul se produc deformări ale lagărului din cuvă unde sunt paletele. Eu am schimbat cuva cu una nouă și totul este perfect si acum.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Poate fi și lagărul motorului deși e mai rar asta fiind pe rulmenți. Dai jos cureaua zimțată si bagi. pe lângă ax cu o siringă ceva ulei siliconic alimentar.

#9
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Pe mine m-a ținut vreo 7 ani mașina moulinex, modelul de 1,5 kg. Dar cuvele nu rezistă așa mult, se duce garnitura din jurul celor 2 palete și curge apa din cuvă în mașină. O cuvă nouă era 150 RON. După ce tot a curs apă, mașina a început să scârțâie exact așa cum ați spus dvs și am mers la service. Cele două chestii metalice în care intră cele 2 piciorușe ale cuvei nu se mai roteau la mână deloc.
Cei de la service au făcut ei ceva și mașina a mai mers vreo 2 ani, cu scârțâitul de rigoare, dar la un moment dat a înțepenit de tot. Așa că am luat alta, nouă, de pe olx.
Regula de aur, nu lăsați apă în cuvă ca să se înmoaie și ulterior pentru spălat, se distrug repede garniturile.

#10
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Cum au zis si altii, trebuie curatat axul paletelor de rugina si mizerie si zgomotul dar mai ales frecarea excesiva se rezolva, eu fac asta dupa vreo 5 ture de copt. Lasi la înmuiat in apa calda cuva si ai de scos doau saibe de sub cuva, scoti axul, cureti frumos, pui un strop de ulei si montezi la loc, paletele trebuie sa se invarta usor cu un deget.

Edited by danutlupu, 15 May 2019 - 23:17.


#11
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Panasonic SD-257 din 2010,si face la fel de ceva ani...Posted Image ..parca daca o cureti mai bine se mai calmeaza....

#12
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postdanutlupu, on 15 mai 2019 - 23:14, said:

Cum au zis si altii, trebuie curatat axul paletelor de rugina si mizerie si zgomotul dar mai ales frecarea excesiva se rezolva, eu fac asta dupa vreo 5 ture de copt. Lasi la înmuiat in apa calda cuva si ai de scos doau saibe de sub cuva, scoti axul, cureti frumos, pui un strop de ulei si montezi la loc, paletele trebuie sa se invarta usor cu un deget.

Deci zgomotul de scartait e de la cuva si nu motor /rulmenti sau ce mai avea ea? Va trebui sa imi fac timp sa investighez mai cu atentie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate