Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Consum ridicat de ulei 1.9 tdi alh

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#55
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Ehhh,eu am luat sh care mai avea aproape 100k km până la schimbarea distribuției conform cărții service de reprezentanța Belgia. Si am schimbat o totusi. Nu la reprezentanța România pt că bulangii ăia nu au vrut sa o schimbe. Pe bani, nu garanție. Le am futut muma n cur si am schimbat o la alții. Asa se face ca să dormi liniștit că ai mașină pe care te bazezi să pleci la drum.
Din ce spui tu eu as bănui turbina si un ulei prost. Ăia de ce au facut loguri pe loc la teste ? De lene ?

#56
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Daca in 1500 km ti-a ajuns la minim, pana sa faci schimbu ia un ulei ceva mai ieftin, un 10w40 si completeaza.
Poti sa faci orice combinatie la ulei, nu te mai stresa cu uleiu pt ca nu el e cauza.

Daca e turbina, atunci sa iei in considerare si curatarea intercoolerului


#57
Basty4N

Basty4N

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.05.2019

 Amaryl, on 13 mai 2019 - 21:47, said:

Ehhh,eu am luat sh care mai avea aproape 100k km până la schimbarea distribuției conform cărții service de reprezentanța Belgia. Si am schimbat o totusi. Nu la reprezentanța România pt că bulangii ăia nu au vrut sa o schimbe. Pe bani, nu garanție. Le am futut muma n cur si am schimbat o la alții. Asa se face ca să dormi liniștit că ai mașină pe care te bazezi să pleci la drum.
Din ce spui tu eu as bănui turbina si un ulei prost. Ăia de ce au facut loguri pe loc la teste ? De lene ?
Faza e ca m am dus cu o problema, dar daca tot am ajuns la service i am spus sa imi verifice tot... ca mnoh daca tot i am pus diagnoza pe ea si ce a mai pus... poate ca a fost si greseala mea ca nu i am zis din timp si poate mai avea si alte programari....

 Octavian___, on 13 mai 2019 - 21:50, said:

Daca in 1500 km ti-a ajuns la minim, pana sa faci schimbu ia un ulei ceva mai ieftin, un 10w40 si completeaza.
Poti sa faci orice combinatie la ulei, nu te mai stresa cu uleiu pt ca nu el e cauza.

Daca e turbina, atunci sa iei in considerare si curatarea intercoolerului
Mai caut in seara asta un services si o sa fac maine dim o programare, cum a spus mai sus cnv, sa i fac un test de compresie si un test la turbina(diagnoza presupun) in mers, si vad atunci ce iese

#58
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Termină domne cu amestecatul uleiurilor. Bine ca nu i ai zis sa pună niște vaselină sa l mai îngroașe. Aveți niste idei de te doare mintea.
Producătorul spune si clasa 5w40 si codul 505.00 iar voi recomandați ulei de care s o gasi ?

#59
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 marcusdefeis, on 13 mai 2019 - 21:05, said:


mai vascos ca si ce?

Ca uleiul ala Castrol 5w40 standard pentru TDI (bidion galben) si care e subtire ca uleiul de floarea soarelui din LIDL.

Magnatec e ceva mai gros.

Edited by Kres, 13 May 2019 - 22:14.


#60
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Octavian___, on 13 mai 2019 - 21:50, said:

Daca in 1500 km ti-a ajuns la minim, pana sa faci schimbu ia un ulei ceva mai ieftin, un 10w40 si completeaza.
Poti sa faci orice combinatie la ulei, nu te mai stresa cu uleiu pt ca nu el e cauza.

Daca e turbina, atunci sa iei in considerare si curatarea intercoolerului

Sa-mi amintiti sa nu cer sfaturi pe softpedia cand o sa am probleme la masina ... Posted Image

#61
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

 Basty4N, on 13 mai 2019 - 21:23, said:


De tras trage bine, mai sunt momente cand nu schimba treapta 4 si se tureaza motorul fara sa accelereze, dar am inteles ca e ceva normal la cutii automate


Nu, nu e normal sa patineze in nici o treapta, ori uleiul trebuie schimbat ca probabil e de acum 20 de ani, ori cutia cere atentie, n-are treaba cu consumul de ulei din motor, ar trebui verificat si daca nu mananca pe la supape.
Sincer mai bine o lasi asa si cand crapa o dai la tocat.

#62
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Se inchide la cererea initiatorului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate