Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Model sesizare catre Inspectoratul de stat in constructii

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Locuiesc la parter intr-un apartament cu 3 camere si nebunul de deasupra a daramat toti peretii interiori transformand apartamentul cu 3 camere in unul cu o camera !!!!
Aveti idee ce trebuie sa contina o sesizare catre Inspectoratul de stat in constructii?

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
https://www.isc.gov.ro/contact.html

#3
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Cam ce te deranjeaza

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cum ce sa contina? ce ai povestit si aici.
zi mersi ca nu stai deasupra lui.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postslai, on 13 mai 2019 - 17:38, said:

zi mersi ca nu stai deasupra lui.
E tot aia. Poti sa dai cu capul in beton, sau sa dea betonul in capul tau. Rezultatul e acelasi.

#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostKaffir2018, on 13 mai 2019 - 17:37, said:

Cam ce te deranjeaza


Il deranjeaza faptul ca la primul cutremur vecinul intreprinzator o sa vina peste el in pat, cu tot cu pereti, doar atat

#7
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

View PostKaffir2018, on 13 mai 2019 - 17:37, said:

Cam ce te deranjeaza
Cred ca tu esti nebunul:-).

#8
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostKaffir2018, on 13 mai 2019 - 17:37, said:

Cam ce te deranjeaza
si tu ti-ai facut iurta din apartament?

#9
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Asta-mi aminteste de o faza de acum 10 ani, cand cautam apartament. Merg la etajul 2 si vad un apartament cu 2 camere. Super aranjat, camerele aerisite. Merg si la etajul 5 ca mai era unu de vanzare. Doar ca asta era cu 3 camere. Il intreb pe proprietar cum de ala de la 2, ce corespundea cu apartamentul lui are altfel dispusi peretii.
Ocazie cu care am aflat ca respectivul era administratorul blocului si a dat la toata lumea acordul pentru modificarea apartamentelor. Ca sa nu-si faca dusmani. Omu era super relaxat. Isi vindea apartamentul ca vroia sa se mute la casa.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
se mai intampla. anul trecut am vizitat unul care din holul de la intrare, debarale, bucatarie, sufragerie a facut o camera. dormitorul era bucatarie. si gata. e ciudat sa vezi o garsoniera de 55mp.

#11
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postslai, on 13 mai 2019 - 18:57, said:

anul trecut am vizitat unul care din holul de la intrare, debarale, bucatarie, sufragerie a facut o camera. dormitorul era bucatarie. si gata. e ciudat sa vezi o garsoniera de 55mp.
precum spuneam mai sus
ca aia ai lui ginghis han, unde mancau se si basheau si se fwteau
singura diferenta e ca are pereti si tavan din beton, nu din piele...
asa e in comuna primitiva...

Edited by marcusdefeis, 13 May 2019 - 19:11.


#12
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008

View Postslai, on 13 mai 2019 - 17:38, said:

cum ce sa contina? ce ai povestit si aici.
zi mersi ca nu stai deasupra lui.
Din pacate si la etajele 2 si 3 sunt ziduri interioare daramate. Au vazut idiotii ce au facut cel de la etajul 1 si ca sa nu ramana mai fraieri au daramat si ei din zidurile interioare.
Nu faceam sesizare dar un muncitor handicapat in timp ce spargea un zid la bucatarie a spart conducta cu apa si a urmat dezastru la mine in apartament si m-a enervat proprietarul care a venit cu gura mare ca se rezolva totul....
Apa curgea la mine si in loc sa se ocupe toti muncitorii cu strangerea apei, o parte din ei isi vedeau in continuare de treaba adica de spartul peretilor.
M-au anuntat azi ca mai dureaza inca 2 luni sa bata in pereti pt ca au de montat prize.
Cica legea 163/2016 a marit amenda de la 20.000 la 40.000 lei.

Am crezut ca exista un model de sesizare catre ISC.

Edited by mariusixy, 13 May 2019 - 19:41.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

E momentul sa vinzi, cat mai ai ce.
Sau măcar fa o asigurare. Io pe una full, 45000 euro, dau 12 lei pe luna, groupama. E bine și asta sa fie acolo, dacă ai noroc și scapi.

Edited by slai, 13 May 2019 - 19:44.


#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Pereti de BCA subtire... poate sa ii elimine definitiv, oricum nu au rol decat de compartimentare si nimic mai mult.
Ba chiar a facut un bine, ca se elimina din sarcina.

#15
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Eu stau in bloc de caramida si sunt printre putinii ce nu au daramat macar o debara. Daca nu mi-ar fi utile le-as darama si eu... N-am nici o problema cu astia de au spart doar pereti de caramida subtire. Suspectez ca unii mai cocalauri de si-au facut arcade pe vremuri au mai scarmat si prin beton....adica in structura de rezistenta. Asta e problema mare.
LE
Stiu care au transformat apartament cu trei camere in unul cu doua; au desfiintat un dormitor mic si bucataria dar n-au umblat la structura de rezistenta. Din pacate este un fenomen atat de raspandit incat daca se ia vreo masura pe linie politica, de control,....cine o face pierde alegerile!

Edited by PostacheNegrutzi, 13 May 2019 - 20:11.


#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Depinde de bloc, ca fiecare bloc are o constructie unica :D
Unii isi imagineaza ca toate sunt construite ca ale lor, si li se pare tragedie ca unesc asa numita bucatarie cu sufrageria si fac acolo openspace si muta bucataria in asa numitul dormitor, pentru ca la ei constructia nu permite as ceva fara sa darami un zid generos... dar la altii intre ele e doar o foaie subtire de BCA intre ele, care nici macar nu e fixata bine intre ancore.  

Am vazut bloc construit de asa natura incat puteai sa razi toti peretii interiori si chiar si peretii ce desparteau apartamentele intre ele, pana nu ramanea decat un mare dreptunghi tip hala, lucru si facut de unii, inclusiv parterul unde s-au facut spatii comerciale.

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
Am fost la subsol ca sa izolez cu polistiren si zidul care desparte bucataria si sufrageria e si la subsol. Ala garantat nu e din bca si a fost dat jos.

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu te lua dupa asta, de obicei la subsol se face asa ceva pentru rezistenta.

Am intrat si eu intr-un subsol unde era facut labirint, dar apartamentele de deasupra ce sa vezi, nu erau labirint.

Blocul cum e facut?
Are grinde, placi?

Edited by projectfp, 13 May 2019 - 20:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate