Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Indemnizatie ingrijire copil

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bacclaudiu

bacclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.05.2007
Buna ziua!
Am o situatie mai aparte poate ma puteti ajuta cu un sfat, o lamurire.
Am doi copii iar diferenta dintre ei este de un an de zile iar de la nasterea celui de-al doilea copil pana la implinira primului colil a doi ani sotia mea a luat un supliment pentru al doilea copil. Acuma fiind terminata aceasta perioada a trebuit sa intre in ingrijire copil pentru cel de-al doilea copil, iar cei de la AGENȚIA PENTRU PLAȚI ȘI INSPECȚIE SOCIALĂ spun ca indemnizatia pentru al doilea copil se calculeaza ca fiind 85% doar din indemnizatia primului copil nu cumulat intre indemnizatie si supliment. Netinandu-se cont de stimulent care l-a primit timp de nu an pe langa indemnizatia pentru primul copil, indemnizatia pentru al doilea copil, fiind mai mica. Ei argumentand faptul ca suplimentul nu a fost un venit impozabil de aceea nu intra in calcul. Prin urmare trebuie sa fie stimulentul luat impreuna cu indemnizatia ca si baza de calcul pentru cel de-al doilea copil sau nu?
Va multumesc!

#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Normal ca nu se ia in calcul decat venitul la care se aplica contributii.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
"Beneficiază de indemnizaţie pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani respectiv 3 ani pentru copilul cu handicap:
    persoanele care în ultimele 24 de luni anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni consecutiv venituri profesionale* supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal şi care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului ;
*prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege:  venituri din salarii, din activităţi independente şi din activităţi agricole.
Cele 12 luni (…) pot fi constituite şi din perioade asimilate în care persoana îndreptăţită:
    şi-a însoţit soţul în misiune permanentă în străinătate;
    a beneficiat de indemnizaţie de şomaj;
    a beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
    a realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii;
    a beneficiat de indemnizaţia pentru creşterea copilului până la 2/3 ani;
    a beneficiat de pensie de invaliditate;
    a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare/perfecţionare profesională din iniţiative/cu acordul angajatorului;
    a urmat sau urmează cursurile de zi ale învăţământului universitar postuniversitar sau liceal organizat potrivit legii;
    se află în perioada de 60 zile de la absolvirea cursurilor de zi a învăţământului universitar cu examen de diplomă/licenţă.
    .Pentru luna în care s-a născut copilul se ia în calcul venitul cuvenit în luna respectivă.
În situaţia în care cele 12 luni anterioare datei naşterii copilului se constituie numai din perioade asimilate, fără venituri aferente acestora, cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului este de 85% din cuantumul salariului minim brut pe țară garantat în plată."

eu cred ca cei de la ajpis cunosc mai bine despre ce este vorba, nu este nici primul, nici ultimul caz identic cu al vostru (nasterea unui copil in timp ce mama este in CIC pentru primul copil).
din moment ce acel supliment nu este impozabil, deci nu s-au platit catre stat taxe/contributii si impozite, este si normal sa nu fie luat in calculul stabilirii valorii indemnizatiei de CIC pentru al doilea copil.

#4
bacclaudiu

bacclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.05.2007
Va mulțumesc pentru răspuns.
Numai bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate