Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Primaria S4 si blocatoarele de parcare.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ideea e buna, mai ales cei care au locuri de parcare pe langa diverse obiective cred ca o vor aprecia. Deja am vazut cateva montate la parcarile de pe langa parcul Lumea copiilor/Tineretului, blocurile de pe Vacaresti. Oamenii aia probabil au parcarea blocata la 2 minute dupa ce elibereaza locul, sa stai sa vina cineva din parc sa iti elibereze locul nu e chiar smecherie.

#20
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 alx42, on 13 mai 2019 - 15:31, said:

si la mine in oras sunt tampenii din astea la o gramada de blocuri.
este o tampenie pentru ca genereaza probleme si mai mari decat cele pe care incearca sa le rezolve.
locurile astea de parcare platite vor fi tinute ocupate chiar daca nu e nici o masina acolo, si aia fara locuri or sa parcheze pe unde apuca => trafic si mai aglomerat. +mai multe masini intrafic si combustibil ars aiurea
Scopul nu era sa rezolve ceva... doar sa se dea un tun cu instrainarea domeniului public si nimic mai mult.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alx42, on 13 mai 2019 - 15:31, said:

si la mine in oras sunt tampenii din astea la o gramada de blocuri.
este o tampenie pentru ca genereaza probleme si mai mari decat cele pe care incearca sa le rezolve.
locurile astea de parcare platite vor fi tinute ocupate chiar daca nu e nici o masina acolo, si aia fara locuri or sa parcheze pe unde apuca => trafic si mai aglomerat. +mai multe masini intrafic si combustibil ars aiurea
mai explica-i odata lu waterman si eventual fa-i niste desene...

#22
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
scopul real e probabil sa mai adune niste bani, dar modul este total ineficient.
era mai bine daca cereau o suma modica pe ora cu plata prin sms si plateau acolo niste comunitari care sa imparta amenzi la aia care nu platesc. si adunau si bani si nu futeau mai rau traficul

#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Aceste blocatoare si acest topic arata cat de bulangiu e romanu cand prinde un loc de parcare.. e capabil sa calce pe cadavre pentru un blid de mancare, motiv pentru care strainii ne considera, pe buna dreptate - tyzganii Europei...

Din cauza carcaterului infect, a oportunismului si a nepasarii fata de cei din jur...

#24
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
daca ai loc platit la ADP in sectorul tau ai drept sa suni la PolitiaLocala daca locul de parcare ti-a fost ocupat dincolo de ora 17....

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La sect. 3 daca sta mai mult de 15 minute si nu are tel de contact se poate ridica...
Sunt parcari de resedinta inchiriate la locatari... nu poti sa pui plata cu SMS pe locul omului

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 15:43.


#26
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 alx42, on 13 mai 2019 - 15:40, said:

scopul real e probabil sa mai adune niste bani, dar modul este total ineficient.
era mai bine daca cereau o suma modica pe ora cu plata prin sms si plateau acolo niste comunitari care sa imparta amenzi la aia care nu platesc. si adunau si bani si nu futeau mai rau traficul
Sa fim seriosi, sunt parcari la periferie intre blocuri unde nu parchezi decat daca locuiesti acolo sau vii in vizita acolo... cum naiba sa te duca mintea sa le faci pe alea cu plata sa le instrainezi?
Inteleg in centru unde sunt spatii comerciale si vine lumea sa faci asa ceva, dar un sistem de tipul: in timpul zilei tarif pe ora, autotaxare automat/sms si divizibil (20-40-60 minute sau 15-30-45-60 minute) si pe timpul noptii (17-08) la liber.

Edited by projectfp, 13 May 2019 - 15:44.


#27
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
le faci cu plata pt ca alta solutie nu exista, daca vrei bani. sunt prea multe masini si prea putine locuri. atat de multe ca nu iti mai permiti luxul de a avea propriul loc in fata blocului.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am loc de parcare la strada si mu sunt eligibil pentru blocator. Mi se par o soluție foarte bună pentru locurile care nu sunt la stradă.

#29
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Mi se pare de bun simt, sa parcheze omul cand vrea, dar sa lase numarul de telefon in parbriz. Nu lasa numarul, amenda pt ocuparea locului.  Mihai_3, depinde in ce sector, este dupa ora 17. In sectorul 6, parcarea de resedinta este 24/24.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alx42, on 13 mai 2019 - 15:56, said:

le faci cu plata pt ca alta solutie nu exista, daca vrei bani.
genial - deci daca vrei bani pui o taxa!?
dar daca nu vrei bani cum procedezi?

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 Kres, on 13 mai 2019 - 15:40, said:

Aceste blocatoare si acest topic arata cat de bulangiu e romanu cand prinde un loc de parcare.. e capabil sa calce pe cadavre pentru un blid de mancare, motiv pentru care strainii ne considera, pe buna dreptate - tyzganii Europei...

Din cauza carcaterului infect, a oportunismului si a nepasarii fata de cei din jur...

Cazul meu, ajung la parcare (seara) , era unul parcat, era in mașina. L-am rugat respectuos sa mute masina, fiind loc de reședință. A început sa ma înjure, sa ceară dovezi,chiar dacă locul era marcat de primărie. Si nu e singurul, mulți comentează, ca unde parchez domne,cu toate ca sunt locuri la 50m mai încolo... El nu acolo are treaba, de ce sa-si miște hoitul 50m când are mașină?

Deci blocator = soluție buna.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai sa nu exageram asta e caz unu la 1 milion...

#33
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu aveti locuri de parcare din ce se vede pe aici :) Sunt locatii unde locul de parcare e mai ceva ca aurul gen exemplul de care scrisesem mai devreme cu loc de parcare la strada care da in parc, care da la scoli, etc. Eu m-am certat inclusiv cu vecini care nu au loc de mine si locul meu de parcare, eu stau la casa dar am si loc de parcare in Bucuresti ca vroiam sa parchez si omul nu raspundea la telefon sa miste cazanul. E apartament la 3 minute de statia de metrou si lumea are masina doar ca bibelou, unii o spala cu servetele umede decat sa o miste de pe loc si sa piarda locul :)

#34
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 george_alexandru, on 13 mai 2019 - 16:03, said:

Cazul meu, ajung la parcare (seara) , era unul parcat, era in mașina. L-am rugat respectuos sa mute masina, fiind loc de reședință. A început sa ma înjure, sa ceară dovezi,chiar dacă locul era marcat de primărie.
Si nu avea dreptate sa faca asta?
De unde stia el ca nu esti un cocalar care s-a gandit sa "il faca" din vorbe ca sa parcheze el acolo? De unde stia el ca marcajul ala nu era facut la misto si ilegal de unul care s-a gandit ca e smecher si ii fraiereste pe altii?
Tocmai deaceea trebuie ca locurile de parcare publice sa fie publice si pe principiul primu venit primul servit.

#35
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Aceste parcări de reședință, de fapt șosele construite de tovarășul Nicolae Ceaușescu  iar primari noști au trasat cu bidineaua cică parcări

Și mai vor bani pe 2 dungi de vopsea

Parcare e aia construita de la zero nu 3 dungi pe carosabil.



#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

 projectfp, on 13 mai 2019 - 16:09, said:


Si nu avea dreptate sa faca asta?
De unde stia el ca nu esti un cocalar care s-a gandit sa "il faca" din vorbe ca sa parcheze el acolo? De unde stia el ca marcajul ala nu era facut la misto si ilegal de unul care s-a gandit ca e smecher si ii fraiereste pe altii?
Tocmai deaceea trebuie ca locurile de parcare publice sa fie publice si pe principiul primu venit primul servit.

Sunt locuri amenajate de primărie pe o lungime de 50m...sau poate suntem câțiva jmecheri care ne-am luat strada... mai știi. Am si permisul de parcare in geam, pentru cine e curios. Mai mult de atât ce sa fac?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate