Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contract prestari servicii cu data retroactiva

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
velicucristian

velicucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.12.2011
Buna ziua ! in luna a 12-2013 sub anumite presiuni am incheiat un contract intre Firma de salubrizare si firma pe care o detin pentru ridicarea gunoiului. In luna 06-2014 am inchis firma si am trimis cartre ei o cerere de reziliere.
Pana aici toate bune.
Astazi am primit o citatie de la judecatorie cum ca nu am achitat anumite restante. Insa in contractul incheiat la 08.12.2013 este o rubrica in care cel care a intocmit contractul a specificat ca prezentul contract intra in viguare cu data de 01.08.2013 deci retroactiv.
Este legal asa ceva ?

Problema este ca sunt de acord sa platesc cele 5 luni in care am fost sub contract cu ei insa nu si cele din urma unde nu am avut contract.

Va multumesc anticipat.

Edited by velicucristian, 13 May 2019 - 12:16.


#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Da, mai ales pentru ca acele "anumite presiuni" sigur erau recomandarea autoritatii sa inchei contractul in conditiile alea ca sa scapi de sanctiunile ce se puteau aplica.

Edited by projectfp, 13 May 2019 - 12:25.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Oricum, singura posibilitate sa scapi (de contract, de plata) este sa-i dai in judecata.
Sau poate prin mediere???

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic, nu, nu e legal. Un contract de prestari servicii (de fapt, orice contract) incepe, cel mai devreme, in ziua semnarii (chiar daca s-a semnat la ora 23.59). Poti cere sa faca dovada ca serviciile respective au fost prestate (gunoierii lasa o recipisa prin care clientul semneaza ca a fost ridicat gunoiul).

Ar fi bine sa le cauti si tu pe ale tale.

Poti, in instanta, sa ceri anularea datei prin eroare (nu mai stiu cum ii zice in termeni juridici).

#5
velicucristian

velicucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.12.2011

View PostPololica, on 13 mai 2019 - 12:25, said:

Poti cere sa faca dovada ca serviciile respective au fost prestate (gunoierii lasa o recipisa prin care clientul semneaza ca a fost ridicat gunoiul).

Ar fi bine sa le cauti si tu pe ale tale.

Poti, in instanta, sa ceri anularea datei prin eroare (nu mai stiu cum ii zice in termeni juridici).

Nu exista asa ceva. Nu se ridicau gunoaiele de la fiecare client in parte ci eu duceam gunoiul ( acesta fiind un cos mic odata pe saptamana )  la o alta scara unde era amplasat tomberonul. In consecinta ei nu pot face dovada ridicarii de la mine personal.

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nici nu trebuie sa o faca.
Contractul ala nu era decat plata taxei pe gunoi pe care esti obligat conform legii sa o platesti dar nu o faceai.
Te-au prins autoritatile ca nu respecti legea si te-au pus sa intri in legalitate ca sa nu fii sanctionat. Si ai simulat ca faci asta incheind contractul ce trebuia incheiat de prima data si ai scapat astfel de sanctiuni.
Si acum dupa ce te-ai vazut scapat de sanctiuni incerci sa scapi si de plata Posted Image

Edited by projectfp, 13 May 2019 - 12:52.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvelicucristian, on 13 mai 2019 - 12:03, said:

In luna 06-2014 am inchis firma si am trimis cartre ei o cerere de reziliere.

Astazi am primit o citatie de la judecatorie cum ca nu am achitat anumite restante. Insa in contractul incheiat la 08.12.2013 este o rubrica in care cel care a intocmit contractul a specificat ca prezentul contract intra in viguare cu data de 01.08.2013 deci retroactiv.

Problema este ca sunt de acord sa platesc cele 5 luni in care am fost sub contract cu ei insa nu si cele din urma unde nu am avut contract.
1. Nu te poți ascunde acum în spatele datei la care ai semnat contractul pentru că va trebui să dovedești că s-a semnat la o dată ulterioară. Ai putea scăpa dacă firma nu era înființată la acea dată.
2. Dacă e vorba de citație, există deja un proces care să soluționeze problema. Procesul este, cel puțin teoretic, cu firma, pentru că cu ea ar fi trebuit încheiat contractul. Dacă firma ai închis-o în 06.2014, atunci acțiunea nu poate fi admisă pentru că e împotriva unei societăți ce nu mai există.
3. Mai pot exista variante dar pe detalii suplimentare.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am avut la fosta firma un contract care sa asigure ridicarea gunoiului de la chiscrui (de presa) si erau lasati saci (eu emblema firmei de salubriare) iar, la ridicare, lasau un fluturas cu ridicarea sacului de X litri (parca 60 de litri aveau sacii). Recipisa care ramanea la salubritate avea semnatura chioscarului.

#9
velicucristian

velicucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.12.2011
Hai sa clarificam putin lucrurile.

1.Contractul este cu o firma privata nu cu o entitate a statului ( deci in concluzie nu exista o oblicatie din partea legii ) insa atunci eram amenintat cu garda de mediu si asa mai departe..
2. Daca contractul este semnat la 08.12.2013 iar ei au stipulat ca prezentul contract incepe de la data de 01.08.2013 si au factura cele 5 luni fara a avea un contract ( asta mi se pare foarte ilegal ).

Nu vreau sa scap de nici o plata nu este o suma prea mare.. insa nu prea imi plac abuzurile si ilegalitatile.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Și ți-au trebuit 5 ani jumate să te indignezi?

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Deci ramane cum am stabilit mai sus.
M-am prins de prima data care a fost situatia fara sa ne dai nici un detaliu.

#12
velicucristian

velicucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.12.2011
Nu mi-au trebuit 5 ani plata facturile 08.12.2013 pana la 06.2014 este efectuata insa ei acum m-au dat in judecata pentru facturile din data de 01.08.2013 pana la 01.12.2012 efectiv pentru facturile pe care eu nu am fost de acord sa la platesc deoarece nu aveam contract cu acestia in acea perioada.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cand ai infiintat firma erai constient ca esti obligat sa ai un contract pentru colectarea gunoiului?

#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Firma sau punctul de lucru ?

#15
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Firma e radiata? Pe cine cheama in judecata, o PJ radiata? Posted Image

https://www.juridice...-procesual.html

#16
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Ma bag si eu in discutie: parca exista un termen de prescriptie, decadere sau cum i-o zice... (cu termenii juridici nu prea ma impac 100%) ... parca de vreo 3 ani, in care poti sa ceri ce-i al tau?
Daca exista termenul ala, firma aia care "cere" nu ar fi trebuit sa ceara chestia asta inainte de 2017?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvelicucristian, on 13 mai 2019 - 13:07, said:

Nu mi-au trebuit 5 ani
Dar câți ți-au trebuit? După titlu, eu înțeleg că dilema ta în momentul de față este data contractului. Din decembrie 2013 până în mai 2019 sunt 5 ani și 4 luni. Dacă ai mai făcut ceva în perioada asta legat de respectiva retroactivitate, de ce nu ne-ai spus? Nu ne spui nici cu cine se judecă regia de apă dacă tu ai închis firma în 2014 sau nici informația asta nu e chiar corectă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate