Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Consolidare casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alinutza666

alinutza666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2019
Salut,


Am achizitionat recent o casa veche, pe o strada din oras. Casa este una micuta(~70mp), fara etaj si construita undeva in anii '70. Din cate mi s-a spus, casa este construita din caramida impletita(nu stiu exact ce inseamna asta).  Acoperisul este din tigla cu pod. Camerele sunt foarte joase(~180 inaltime)

Am decis refacerea completa a acoperisului si ridicare tavanelor la o inaltime aproximativ normala pentru o camera. De asemena as vrea sa adaug o usa si un geam in camere diferite.

As vrea sa ma ajutati cu ceva info legate de consolidare. Ce anume este absolut necer sa fac? Este suficienta o camasuire de exemplu? Si consolidarea se poate face dupa adaugarea noului acoperis sau trebuie facuta inainte acestuia? Iar usa si geanul pe care vreau sa le fac, pot fi facute in urma acoperisului?

Multumesc anticipat.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
o sa-ti dea solutia structuristul dupa expertiza tehnica.. sau o faci pe blat?

iti dai seama ca trebuie sa faci decopertari la fundatie sa vezi in ce stare se afla, daca nu e ce trebuie o sa-ti dea subturnare, apoi camasuire cu plase sudate, posibil confinare cu stalpisori, centuri, etc.
adica o sa te duca cat doua case noi, iti spune mantea, ca n-am putut s-o daram pentru ca era in zona centrala si nu mai primeam autorizatie pe acelasi amplasament.

Edited by laffin, 13 May 2019 - 12:04.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cere autorizatie de lucru si fa proiect de rezistenta , nu te apuca dupa sfaturi primite pe forum .
Probabil e din paianta si atunci mai bine o darami si faci alta , daca are fundatie binenteles .....

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fa-ti timp sa ajungi pe la primarie si vezi unde te indruma spre autorizarea de consolidare. Acolo vorbesti cu arhitectul/inginerul de serviciu si il inviti la o cafea (in sensul sa-si dea cu parerea) ce ar fi mai bine de facut (consolidare sau daramare si reconstructie).

Mai ai varianta sa mergi la ordinul arhitectilor si sa platesti pe unul sa-si dea cu parerea (mai avizata de noi).

In orice caz, minim consolidare.

Din punctul meu de vedere, intr-o camera de 1.8m inaltime nici n-am loc sa intru (n-am 1.80m inaltime, dar, daca imi pun o sapca si ma uit in sus, sigur dau cu capul) si recomandarea ar fi daramare si reconstructie.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e greu...stalpi pe cuzineti,grinzi....ideea este sa descarci acoperisul de pe structura actuala.

#6
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007

View Postalinutza666, on 13 mai 2019 - 11:44, said:

...Am achizitionat recent o casa veche, pe o strada din oras. Casa este una micuta(~70mp)... Camerele sunt foarte joase(~180 inaltime)

Cine a locuit in ea, Alba ca Zapada si cei sapte pitici ?!?

#7
alinutza666

alinutza666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2019
Salut,

Merci frumos pentru raspunsuri.

Stiu ca varianta: 'darama-o si fa-ti' alta este cea mai buna solutie, insa in situatia data nu este chiar asa,

- daca ma apuc sa fac o casa de la zero, nu fac o casa cu o amprenta de 70mp max, fac si eu ca omul o casa care sa aibe tot ce ii trebuie, de la spatii de depozitat generoase la bai spatioase si un open space unde sa imi aibe loc toti prietenii in zile speciale.
- aprobarile si autorizatiile necesare daramarii unei case sunt destul de complexe si de costisitoare
- costul aprobarilor, avizoler si proiectului pentru constructie de asemenea
- casa este ipotecata, nu o pot darama pana nu termin creditul

Toate acestea adunate dau varianta cea buna pentru momentul de fata: consolidare. Nu vreau sa fac din aceasta casa una in care sa isi traiasca toata viata si copiii mei si copiii copiilor mei, vreau o casa care sa nu cada pe mine, in care sa nu ploua si in care sa nu dau cu capul de tavan daca ma ridic pe varfuri. Ce imi doresc este sa fac minimum necesar care sa imi ofere un acoperis deasupra capului, restul...afara in gradina printre plante si animale :D

View Postgigi_4476, on 13 mai 2019 - 13:33, said:

Cine a locuit in ea, Alba ca Zapada si cei sapte pitici ?!?

Aparent, da. Astept sa apara si lupul cel rau ca sa fie treaba treaba :D
Acolo locuia o tanti care probabil voia sa plateasca cat mai putin la gaze, isi acoperise geamurile cu poliestiren si apoi le-a tencuit ca sa nu intre spiritele rele. :o

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru casa aia iti trebuie autorizatie de modernizare si consolidare, e mult mai rapid si ieftin decat sa demolezi si construiesti alta noua. Nu poti sa bagi atatia bani sa o faci locuibila conform standardelor din 2019 si sa nu ai acte la ea. Eu as plati un structurist care sa o evalueze si apoi sa iei in considerare o inaltare cu macar un nivel pentru o mansarda locuibila. Orice i-ai face chiar in regie proprie cu Dorel structurist si electrician tot vei ajunge sa vrei acte pe casa aia.

#9
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006

View Postalinutza666, on 13 mai 2019 - 14:41, said:

- casa este ipotecata, nu o pot darama pana nu termin creditul

Vezi daca este ipotecata, atunci nu ai voie sa faci modificari.
Citeste contractul si scoate un Extras de Carte funciara.
Acest aspect este mentionat si in cartea funciara!

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca ai toate actele in regula normal ca ai voie sa faci modificari. Seful meu a luat o casa si e exact in situatia asta, singura chestie ca sta dupa autorizatii si hartii insa se poate 100%. Nu mai spun ca am un prieten care si-a facut mansarda locuibila si intabulata desi inainte era un mare spatiu gol, bineinteles casa e cu credit. Crezi ca in 30 de ani de credit daca iti cade un perete il lasi asa ca nu ai voie sa faci modificari? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate