Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Plata Card online

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si de ce simti nevoia sa faci reclama la camatarii aia ce functioneaza ilegal?
Puteai spune simplu, ca faci virament din cont.

Oricum e irelevant la cine ai contul, dar e de preferabil sa fie la o banca din Romania ce functioneaza legal, ca sa fii sigur ca nu exista niste taxe extra nici la trimitere nici la primire cauzate de faptul ca se folosesc conturi si sisteme straine de intermediere a tranzactiilor.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tu, ca platitor, nu platesti mai mult decat iti cere banca. La PJ comisioanele sunt altele (bancile, in proportie de 90% tarifeaza tot, nu fac acte de binefacere). Probabil asociatia ta a semnat o conventie cu banca pentru un anumit numar de operatiuni gratuite (10-20), iar restul cu pret redus in schimbul unei taxe (de exemplu, firma mea plateste 126 lei pe luna pentru 50 operatiuni cu comisioane reduse, stiu e cam multicel, dar cam tot pe acolo ieseam la bani daca aveam pacehetul standard).

#21
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postprojectfp, on 13 mai 2019 - 12:33, said:

Si de ce simti nevoia sa faci reclama la camatarii aia ce functioneaza ilegal?
Puteai spune simplu, ca faci virament din cont.

Oricum e irelevant la cine ai contul, dar e de preferabil sa fie la o banca din Romania ce functioneaza legal, ca sa fii sigur ca nu exista niste taxe extra nici la trimitere nici la primire cauzate de faptul ca se folosesc conturi si sisteme straine de intermediere a tranzactiilor.

Pentru ca orice banca din Romania aplica un comision intre 3.5-8 lei la un astfel de virament, cei de la Revolut fiind singurii care asigura un virament gratuit.
Si DA, e garantat gratuit, pentru ca eu folosesc deja si nu platesc nimic in plus.

#22
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postmrfe, on 13 mai 2019 - 10:18, said:

Stiu ca la plata cu cardul la comercianti fie fizic fie online, nu se platesc comisioane
Accepti faptul ca asosiatia de locatari nu este nici magazin, nici comerciant on sau off line?

#23
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018

View Postprojectfp, on 13 mai 2019 - 12:33, said:

Si de ce simti nevoia sa faci reclama la camatarii aia ce functioneaza ilegal?
Puteai spune simplu, ca faci virament din cont.

Oricum e irelevant la cine ai contul, dar e de preferabil sa fie la o banca din Romania ce functioneaza legal, ca sa fii sigur ca nu exista niste taxe extra nici la trimitere nici la primire cauzate de faptul ca se folosesc conturi si sisteme straine de intermediere a tranzactiilor.

E mai ok sa iti ia comision banca din Romania decat sa faci gratis prin Revolut , majoritatea bancilor  din Romania te fura pe fata la fiecare tranzactie  ,am Ing in afara tari si niciodata nu am fost taxat la tranzactii internationale in comunitate .Spor la comisioane romanesti cand mergi prin strainatate.

Edited by Cristiann70, 13 May 2019 - 14:16.


#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce imi dau eu seama, cu orice card, de la orice banca, platesti comisionul ala. Chiar si cu Revolut.
Asociatia de proprietari a facut contract cu o firma de procesare plati on-line. Firma respectiva i-a spus care-s costurile. La sedinta pe bloc sigur s-a discutat care sunt costurile respective si s-a votat ca e in regula.
Ideea e ca acel comision aici il vezi si tu, pentru ca trebuie platit de cineva, recte de fiecare apartament, in functie de suma de suma, probabil. Ca doar firma respectiva nu o face pe gratis si nici nu plateste asociatia ca nu ai tu chef de comisioane. Comoditatea se plateste. N-ai chef sa platesti cu numerar, la o anumita ora? Atunci dai X lei pentru plata on-line.

Cine lucreaza in comertul on-line, stie ca nicio plata on-line/la POS nu e gratis. Pare gratis pentru clientul final. Dar fiecare plata e comisionata cu un anumit procent din suma. Suma asta e asumata de comerciant si bagata in costul produselor.

Edited by bai3tzash, 13 May 2019 - 14:35.


#25
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postbai3tzash, on 13 mai 2019 - 14:33, said:

Cine lucreaza in comertul on-line, stie ca nicio plata on-line/la POS nu e gratis. Pare gratis pentru clientul final. Dar fiecare plata e comisionata cu un anumit procent din suma.
Daca initiatorul nu este deacord cu asta, este rugata sa-mi duca zilnic gunoiul pana la container.
GRATIS, ca-i fix in traseul lui.

#26
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbai3tzash, on 13 mai 2019 - 14:33, said:

Din ce imi dau eu seama, cu orice card, de la orice banca, platesti comisionul ala. Chiar si cu Revolut.
Asociatia de proprietari a facut contract cu o firma de procesare plati on-line. Firma respectiva i-a spus care-s costurile. La sedinta pe bloc sigur s-a discutat care sunt costurile respective si s-a votat ca e in regula.

Nu te obliga nimeni sa faci plata cu cardul. Asociatia e obligata prin lege sa faca cunoscut locatarilor contul IBAN astfel incat acestia sa poata plati prin banca.   Iar prin banca se poate plati si prin Revolut, cu costuri zero cum am mai spus.

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Da, prin transfer bancar, plata se poate face fara comisioane, fiecare in functie de banca lui.


Ideea e ca povestile astea nu s-ar mai spune daca initiatorul s-ar duce sa vorbeasca cu presedintele de bloc. Ca informatiile astea le are el. Care e comisionul si daca este, daca se poate plati si prin transfer, etc. Ca poate e doar un comision de transfer. Ca initiatorul nu explica cum vrea sa faca plata si unde-i apare mesajul ala. Mie nu mi-e clar daca la transfer bancar sau la plata cu cardul ii apare mesajul ala. Sau pe hartia de la avizier :)).
Legea spune clar ca asociatia ar trebui sa aiba cont bancar. Dar una e legea, alta e realitatea de multe ori.
De multe ori, mori cu legea in mana. Daca nu se uita nimeni pe contul ala al lor, poate sa faca plata de 10 ori, ca tot la restanta o sa apara pana se lamureste situatia.

Edited by bai3tzash, 13 May 2019 - 14:52.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbai3tzash, on 13 mai 2019 - 14:46, said:

De multe ori, mori cu legea in mana. Daca nu se uita nimeni pe contul ala al lor, poate sa faca plata de 10 ori, ca tot la restanta o sa apara pana se lamureste situatia.
Asta e ca aia cu drobul de sare. Nu poți avea probleme cu asociația decât atunci când nu treci pe acolo cu anii. Când te uiți cât ai de plată, verifici și din ce se compune suma. O măsură în plus să te asiguri că administratorul verifică dacă ai plătit sau nu, dai citirile la apometre pe foaia pe care ai listat plata întreținerii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate