Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plata Card online

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Am si eu o intrebare.
Stiu ca la plata cu cardul la comercianti fie fizic fie online, nu se platesc comisioane dar as dori sa stiu daca este legal sa se perceapa comision la plata intretinerii online.
Cand doresc sa platesc intretinerea la afisarea sumei imi apare mai jos urmatorul mesaj.

Comisionul este de 0,9%. El poate fi suportat de catre întreaga asociatie sau de catre platitor.
(în functie de cum se hotaraste în asociatie)
Mai exista un cost pentru transferul banilor din contul colector în contul asociatiei.
Valoarea lui este de 3,51 lei. Transferul se poate face o singura data dupa mai multe tranzactii.

Daca cineva poate oferii mai multe informatii, rog sa posteze.
Multumesc

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Plătești comision la orice plată cu cardul doar că nu e afișat separat. E inclus în prețul mărfii. Deci da, e legal.

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 mrfe, on 13 mai 2019 - 10:18, said:

Am si eu o intrebare.
Stiu ca la plata cu cardul la comercianti fie fizic fie online, nu se platesc comisioane dar as dori sa stiu daca este legal sa se perceapa comision la plata intretinerii online.
Cand doresc sa platesc intretinerea la afisarea sumei imi apare mai jos urmatorul mesaj.

Comisionul este de 0,9%. El poate fi suportat de catre întreaga asociatie sau de catre platitor.
(în functie de cum se hotaraste în asociatie)
Mai exista un cost pentru transferul banilor din contul colector în contul asociatiei.
Valoarea lui este de 3,51 lei. Transferul se poate face o singura data dupa mai multe tranzactii.

Daca cineva poate oferii mai multe informatii, rog sa posteze.
Multumesc

Da. Acest comsion este legal daca faci virament normal din internet banking, ca orice comision la plata prin virament.
Ca sa nu mai platesti acest comision, iti recomand sa-ti faci cont REVOLUT si sa faci plata direct in contul IBAN din contul de Revolut, comisioanele fiind zero in acest caz.

In acest caz, vei incarca bani in Revolut (top-up) cu cardul bancar, apoi din contul de Revolut vei face plata catre Asociatia de proprietari.
La detalii plata se trec:  Nume Prenume, scara apartament, "ch. intretinere mai 2019"

Edited by Kres, 13 May 2019 - 10:29.


#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 Kres, on 13 mai 2019 - 10:25, said:

In acest caz, vei incarca bani in Revolut (top-up) cu cardul bancar,
Pentru operatiunea asta nu se plateste comision?

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La plata online se aplica aceleasi comisioane ca la plata cu cardul in magazin fizic.

Acel comision este pentru comisionul perceput pentru contul colector in care se incaseaza.

La intretinere, nu poti fi tarifat (pus la plata) separat fata de intretinere si va trebui sa platesti acel comision (e similar cu transportul pentru comenzile online: platesti produsul si, suplimentar, transport).

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
nu e mai simplu, totusi, sa achiti intretinerea direct la casierul asociatiei ? sau sa lasi banii unui vecin de incredere, sa-ti plateasca el si apoi sa-ti inmaneze chitanta ?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa nu uit: acel cont colector comisioneaza tranzactiile (e un cont folosit de intermediarul platii si trebuie sa traiasca si el din ceva), iar acei 3.51 lei reprezinta comisionul Transfond plus comisionul bancii de transfer catre alba banca (interbancar).

#8
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 corinadaniela, on 13 mai 2019 - 10:34, said:

nu e mai simplu, totusi, sa achiti intretinerea direct la casierul asociatiei ? sau sa lasi banii unui vecin de incredere, sa-ti plateasca el si apoi sa-ti inmaneze chitanta ?
Nu am posibilitatea sa merg la asociatie in zilele cand au deschis (doar 3) Cu cardul e mult mai practic.

 Pololica, on 13 mai 2019 - 10:35, said:

Sa nu uit: acel cont colector comisioneaza tranzactiile (e un cont folosit de intermediarul platii si trebuie sa traiasca si el din ceva), iar acei 3.51 lei reprezinta comisionul Transfond plus comisionul bancii de transfer catre alba banca (interbancar).

Am inteles ideea. Multumesc

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 liviu_np, on 13 mai 2019 - 10:30, said:

Pentru operatiunea asta nu se plateste comision?

In cazul cardurilor ordinare de la cele mai multe banci nu se plateste comsion fiind considerata o plata pe net la comercianti.  Exista insa si banci care comisioneaza si incarcarea de bani in Revolut.
Aceste banci se cam stiu si au fost mentionate in topicul de Revolut.

https://forum.softpe...2#entry24668189

Eu folosesc card VISA BT (card comun cu cont atasat) de la BT si de acolo incarc in Revolut si de acolo platesc, prin virament, intretinerea in contul IBAN al Asociatiei
Deci virament clasic prin internet banking in aplicatia Revolut, nu plata cu cardul.

 Pololica, on 13 mai 2019 - 10:31, said:

La plata online se aplica aceleasi comisioane ca la plata cu cardul in magazin fizic.

Acel comision este pentru comisionul perceput pentru contul colector in care se incaseaza.

La intretinere, nu poti fi tarifat (pus la plata) separat fata de intretinere si va trebui sa platesti acel comision (e similar cu transportul pentru comenzile online: platesti produsul si, suplimentar, transport).

Din cate stiu legea prevede ca banca nu are voie sa perceapa comision conturilor colectoare deschise de Asociatiile de Proprietari.
Sunt insa Asociatii care au integrat solutii de plata cu cardul pe internet cu anumiti procesatori de plati online si apar comisioanele acestora in acest caz.

Platiti prin virament in IBAN din Revolut si scapati de comisioane.  Daca vrea cineva invitatie in Revolut - PM

Edited by Kres, 13 May 2019 - 10:43.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In noua lege a Asociatilor de Proprietar n-am vazut sa creeze exceptia de la regula, dar intermediarul poate taxa incasarile si, peste un anumit numar, sa taxeze operatiunile efectuate de Asociatie.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In general se plateste comision la orice tranzactie online.
Exista o exceptie - la utilitati, unde exista conventei intre banca si furnizor ca acel comision sa fie platit de furnizorul de utilitati - probabil si ceva mai mic.
Nu cred ca o asociatie de proprietari poate negocia cu banca ceav de genul asta.

Chiar si la utilitati au fost cazuri in care au aparut comisioane - de ex Posta Romana - pana acum un an si ceva nu percepea comision.
Nu s-au mai inteles cu unii din ei si au bagat comision.

Deci acolo unde nu sunt - sunt preluate de furnizor prin acord cu banca.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 13 mai 2019 - 10:34, said:

nu e mai simplu, totusi, sa achiti intretinerea direct la casierul asociatiei ? sau sa lasi banii unui vecin de incredere, sa-ti plateasca el si apoi sa-ti inmaneze chitanta ?
E mult mai simplu să plătești online. La mine vine casiera la ușă dar pentru că sunt obișnuit să plătesc cu cardul, rar am cash-ul necesar. Banca la care am contul mă tarifează cu 2,5 lei cominion de transfer.

mrfe, comisioanele sunt legale. Dacă ți se par nejustificat de mari, caută soluții alternative.

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 10:53.


#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asociatiile de proprietari au pachete personalizate la aproape fiecare banca si nu li se percepe comision de incasare in contul curent, dar platesc (Asociatiile) un comision lunar pentru acest cont.

Din punct de vedere al locatarului (cel care face plata) viramentul are comision normal de internet banking ca orice plata.

Daca Asociatia a implementat plata cu cardul - apare un comision pentru aceasta solutie de plata cu cardul.  In cazul celorlalti furnizori (Enel, Digi) acestia platesc comisionul astfel incat clientul nu are niciun cost, dar acest lucru nu se aplica la Asociatiile de proprietari.

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E o "ciupeala" a asociatiei sa mai faca un ciubuc in plus.
Din nefericire n-ai cui sa te plangi, asociatiile fiind un fel de stat in stat si nu se baga nimeni peste ele, doar cu proces in instanta poti rectifica ceva.

 Kres, on 13 mai 2019 - 10:25, said:

Ca sa nu mai platesti acest comision, iti recomand sa-ti faci cont REVOLUT si sa faci plata direct in contul IBAN din contul de Revolut, comisioanele fiind zero in acest caz.
Vorbesti prostii, comisionul ala nu are nici o treaba cu cardul sau contul detinut... e un comision impus de asociatie la plata si va fi platit indiferend de ce card folosesti, cu atat mai mult cu cat folosesti un card la negru care nu apartine de o institutie financiara din Romania.

Practic e ca la magazinele online ca sa iti dau un exemplu usor de inteles pentru tine... unele magazine online daca platesti cu cardul iti dau gratis transportul, daca platesti cash iti cer taxa de transport... aici fac invers, daca platesti cash nu iti cer taxa de plata, daca platesti online cu cardul sau contul iti cer taxa de plata.

#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 projectfp, on 13 mai 2019 - 11:21, said:

Vorbesti prostii, comisionul ala nu are nici o treaba cu cardul sau contul detinut... e un comision impus de asociatie la plata si va fi platit indiferend de ce card folosesti, cu atat mai mult cu cat folosesti un card la negru care nu apartine de o institutie financiara din Romania.

Vorbesti tampenii - Asociatia nu are voie sa impuna locatarului un astfel de comision iar cele pe care le plateste Asociatia la banca sunt incluse in cheltuielile administrative care apar pe listele de intretinere.  Acel comsion este aferent solutiei de plata cu cardul si este impus Asociatiei de procesatorul de plati cu cardul, pentru solutia de plata oline oferita.

Revolut e "card la negru"  te-ai tzacnit, ce ai? Eu nu vorbeam de plata cu cardul Revolut ci de plata prin virament din Revolut, in contul IBAN al Asociatiei care, cum spuneam, nu are comisioane.

Edited by Kres, 13 May 2019 - 11:44.


#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cineva plateste cand faci plata cu cardul, adica vanzatorul.
Vanzatorul = asociatia, al arui membru esti si tu.

Daca doar X insi platesc cu cardul, iar ceilalti numerar, nu e nomal ca ei (majoritatea) sa acopere costul platii tale cu cardul.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Adm, on 13 mai 2019 - 11:44, said:

...
Vanzatorul = asociatia, al arui membru esti si tu.
................

Proprietar nu inseamna si membru (dar, presupunand ca asociatia e noua, putem zice ca al nostru coleg e si membru al asociatiei). Cheltuielile trebuie platite de toti (membri sau nemembri).

Da, mi-ai amintit ca vanzatorul (cel care incaseaza banii) plateste comisionul de plata.

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu platesc de aproape 1 an, intretinerea prin virament in contul IBAN al Asociatiei din contul Revolut... fara niciun fel de comsion sau alte probleme.  Banii intra in contul Asociatiei in 2-3 zile lucratoare.

Practic, am creat un sablon de plata si lunar modific doar suma de plata si luna pentru care platesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate