Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Accident rutier cu un motociclist

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postfighter2, on 13 mai 2019 - 09:31, said:

Am avut un accident cu un motociclist intr-o intersectie semaforizata. La culoarea verde eu am virat stanga dupa ce m-am asigurat din sens opus. In sensul opus era o masina neagra care nu plecase de pe loc si am inteles ca ma lasa sa trec eu primul. Cand sa incep virajul la stanga un moticiclist a venit in viteza printre trotuar si masina neagra (pe partea dreapta a masinii).  Motociclistul  s-a aruncat de pe motocicleta si aceasta probabil s-a oprit in roata din spate drepata  a masinii mele.

A venit salvarea si mi s-a deschis dosar penal.

Din fericire motociclistul are doar cateva contuzii si un traumatism usor. Vroiam sa va intreb daca motociclistul a procedat corect trecand/depasind prin partea dreapta acea masina neagra chiar la semafor unde era si trecere de pietoni.

Eu m-am asigurat dar cred ca nu l-am vazut fiindca in momentul acela el era dupa masina neagra, inaintind spre intersectie. Nu mi-a zis nici daca vroia sa faca si el stanga sau sa mearga inainte.
incearca sa cauti camere care filmau zona, fa si o cerere la politie sa caute inregistrarile din zona.

Evident motociclistul a gresit ca nu a incetinit/oprit daca a vazut o masina oprita, dar nu poti omori motociclisti/pietoni doar pt ca "ei erau de vina"

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postfighter2, on 13 mai 2019 - 09:31, said:

In sensul opus era o masina neagra care nu plecase de pe loc si am inteles ca ma lasa sa trec eu primul.

Nu există așa ceva. Am înțeles că mă lasă. Nu le-ai dat prioritate.
Sunt curios ce a spus polițiștilor cel cu mașina neagră.

Motociclistul dacă venea cu viteză nu mai apuca să sară de pe motor. A venit omu normal ca pe stradă.

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View PostLuvRaluK, on 13 mai 2019 - 10:28, said:

***Daca motocicleta n-a schimbat nici o banda nu vad unde e depasirea ... nu le tin partea, ma enerveaza si pe mine cand se baga ca un chilot intre ... dar de data asta singurul vinovat legal e cel care nu a acordat prioritate.
Stii cum e chestia asta ? Nu stiu dac ai circulat pe drumuri late (in Romania) cu 2 benzi de circulatie iar lumea din alea 2 benzi, fac 3, pentru ca majoritatea circula cat mai aproape de margine incat pe mijloc se creeaza un culoar pentru depasiri. Eu fac pe mine de frica atunci cand sunt nevoit sa circul pe drumuri de genul acela.
Na, asa e si in situatia de fata, e o singura banda. In fine, eu oricum zic ca nu e vina soferului, eventual e vina amandurora,

*** sincer asta lasa loc de interpretare. Pentru mine personal, depasirea e atunci cand au trecut in fata altcuiva/altceva, putin conteaza daca schimbi banda sau nu (asta zic pentru mine, si tot timpul incerc sa fiu cat mai vigilent in trafic) ... iar pe langa asta, motociclistul daca chiar a vrut sa faca depasirea ce a facut ... putea sa aiba bunul simt sa o faca prin partea stanga, dar na... sunt curios daca nu era semafor (care oricum era verde) se punea problema la fel ? Poate masina ar fi oprit sa cedeze prioritate pietonilor care s-ar fi aflat pe trecere. Da, e oarecum salvat de culoarea verde

Edited by Andreysc7, 13 May 2019 - 10:44.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cred ca legile trebuiesc completate. Sint din ce in ce mai multi berbeci motociclisti, biciclisti, trotinetisti, care cum vad un centimetru de asfalt se arunca pe el, fara sa tina cont daca au masina langa ei. Si apoi tot ei guita ca nu li s-a dat dreptate. Cu ei, trebuie sa ne asiguram si din dreapta cand vrem sa viram la dreapta. Trebuie sa te uiti dupa ei expres. Eu de ex, cand merg pe trotuar (in Timisoara), nu pot merge ca tot omul privind inainte, din 5 in 5 metri trebuie sa ma uit in spate, sa vad daca nu vine vreun berbec biciclist pe trotuar, din spate.

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdanvlas, on 13 mai 2019 - 10:13, said:

In principiu, motociclistul n-a gresit cu nimic. Vehiculul pe doua roti poate imparti banda cu un autoturism, asa ca ce a facut el nu e chiar o depasire.

Inițiatorul a spus altceva, așa că hai să discutăm subiectul pe datele lui. A spus clar că ăla a venit în viteză printre mașină și trotuar. Nu cred că aștepta în dreptul mașinii negre ci pur și simplu depășea aiurea prin dreapta, ceea ce nu este permis.

#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View PostAndreysc7, on 13 mai 2019 - 10:00, said:

asta pana la ora 5
Ontopic : eu zic ca vina apartine motociclistului. Da, soferul a primit prioritate de la masina de venea din fata , iar din cate stiu, motociclistul a facut o depasire ilegala, chiar daca practic avea prioritate, el a fost primul care a incalcat legea atunci cand a depasit masina care a acordat propritate
PS : nu am nimic cu motociclistii, si pe mine ma tot bate gandul sa dau pentru categoria A, dar multi se bat cu pumnii in piept ca nu sunt respectati in trafic insa de cand conduc, daca am vazut 3-4 motociclisti care sa respecte legea
faptul ca unul incalca legea nu iti da dreptul sa o incalci si tu, sau sa-l omori.
iar dpdv legal conteaza doar indicatoarele si regulile, masina l-a lasat sa treaca dar asta nu inseamna ca a primit brusc prioritate fata de toti de pe strada.

View PostLuvRaluK, on 13 mai 2019 - 10:28, said:


"Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial."

Daca motocicleta n-a schimbat nici o banda nu vad unde e depasirea ... nu le tin partea, ma enerveaza si pe mine cand se baga ca un chilot intre ... dar de data asta singurul vinovat legal e cel care nu a acordat prioritate.

ignoram ce nu ne place?

#25
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcaiuscorneliu, on 13 mai 2019 - 11:02, said:

Inițiatorul a spus altceva, așa că hai să discutăm subiectul pe datele lui. A spus clar că ăla a venit în viteză printre mașină și trotuar. Nu cred că aștepta în dreptul mașinii negre ci pur și simplu depășea aiurea prin dreapta, ceea ce nu este permis.

View Post_-livio-_, on 13 mai 2019 - 11:09, said:

faptul ca unul incalca legea nu iti da dreptul sa o incalci si tu, sau sa-l omori.
iar dpdv legal conteaza doar indicatoarele si regulile, masina l-a lasat sa treaca dar asta nu inseamna ca a primit brusc prioritate fata de toti de pe strada.


Eu zic ca accidentul s-a produs din cauza neacordarii prioritatii de catre autoturism. Daca motociclistul a avut nevoie de asistenta medicala in functie de rezultat mai se adauga partea cu victima sau nu ...
Aproape sigur nu conteaza ca motociclistul era beat, avea viteaza sau venea prin dreapta/stanga masinii negre si nici ce facea masina neagra in raspunsul politiei rutiere.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nici nu am spus asta. Vinovat de accident este inițiatorul. Am răspuns însă unui coleg care aprecia că motociclistul nu a greșit cu nimic, ceea ce e fals.

#27
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcaiuscorneliu, on 13 mai 2019 - 11:18, said:

Nici nu am spus asta. Vinovat de accident este inițiatorul. Am răspuns însă unui coleg care aprecia că motociclistul nu a greșit cu nimic, ceea ce e fals.

Pentru accident plateste soferul cu autoturismul...pentru cum a circulat posibil si motociclistul sa ia o amenda, daca sunt camere aproape sigur il prinde cu ceva si pe el.

Edited by superm, 13 May 2019 - 11:21.


#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
eu as spune asa, vinovat de accident esti tu deoarece nu ai procedat cum trebuie si nu ai acordat prioritate, dar si motociclistul risca sa primeasca o amenda pentru depasire neregulamentara.

#29
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Nu este depasire, mai nou se cheama devansare, nu depasesc linia delimitatoare de benzi de trafic.
Asta e, soferul o ia pe cocoasa legal din pacate.

#30
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

View Postcaiuscorneliu, on 13 mai 2019 - 11:02, said:

Inițiatorul a spus altceva, așa că hai să discutăm subiectul pe datele lui. A spus clar că ăla a venit în viteză printre mașină și trotuar. Nu cred că aștepta în dreptul mașinii negre ci pur și simplu depășea aiurea prin dreapta, ceea ce nu este permis.

View Postbusiness11, on 13 mai 2019 - 11:26, said:

eu as spune asa, vinovat de accident esti tu deoarece nu ai procedat cum trebuie si nu ai acordat prioritate, dar si motociclistul risca sa primeasca o amenda pentru depasire neregulamentara.
Ba se poate depăși prin dreapta, depinde iarăși însă doar de mașina neagră

Eu cred că vinovatul moral al întregii tărășenii este … mașina neagră.

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 13 mai 2019 - 11:00, said:

Cred ca legile trebuiesc completate. Sint din ce in ce mai multi berbeci motociclisti, biciclisti, trotinetisti, care cum vad un centimetru de asfalt se arunca pe el, fara sa tina cont daca au masina langa ei. Si apoi tot ei guita ca nu li s-a dat dreptate. Cu ei, trebuie sa ne asiguram si din dreapta cand vrem sa viram la dreapta. Trebuie sa te uiti dupa ei expres. Eu de ex, cand merg pe trotuar (in Timisoara), nu pot merge ca tot omul privind inainte, din 5 in 5 metri trebuie sa ma uit in spate, sa vad daca nu vine vreun berbec biciclist pe trotuar, din spate.

Da, si pe mine ma enerveaza...pun semnal sa fac dreapta de pe prima banda, ma trezesc cu biciclistul ca vrea inainte. Vede semnalul, dar de ce sa incetineasca daca e dreptul lui sa mearga inainte? De parca dreptul asta ii face indestructibili.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ceea ce spune iniţiatorul, rezultă că motociclistul a efectuat o depăşire în intersecţie, a unui autovehicul, pe partea dreaptă.
Nu avem o schiţă cu configuraţia drumului, aşa că întreb: de când este voie să depăşeşti în intersecţie, la schimbarea direcţiei de mers?

#33
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator ,esti vinovat de neacordare de prioritate. Ca sa ma pot pronunta in cunostiinta de cauza despre eventuale greseli ale motociclistului ar trebui sa aflam si varianta lui ba chiar si a soferului cu masina neagra. Noi am aflat numai varianta care ai spus-o si care sigur are si mai multe omisiuni.

#34
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pentru că toate vehiculele sunt obligate de regulament să folosească partea din dreapta a părții carosabile.
Fix așa cum automobiliștii (grăbiți) au pretenția ca celelalte vehicule să se lipească de bordură în timpul deplasării.
Cine nu utilizează partea din dreapta, fie continuă deplasarea înainte, fie la stânga, după încadrare…

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Post_-livio-_, on 13 mai 2019 - 11:09, said:

ignoram ce nu ne place?

Nu ignor nimic , dar asta ce ar insemna ? sa ne asteptam tot timpul sa vina vreun idiot cu vreun motor sa apara de dupa vreo masina care ne cedeaza prioritatea ? In plus, nu stim decat o singura versiune. Daca ar fi sa auzim ce are de zis si motociclistul si soferul din cealalta masina ar fi cu totul alta poveste, insa, daca vezi ca o masina e oprita pe banda de circulatie, e logic ca ceva se intampla, s-a oprit cu un motiv anume, dar motociclistul fiind motociclist, are impresia ca doar el e pe strada.

View PostGif2D, on 13 mai 2019 - 12:28, said:

Pentru că toate vehiculele sunt obligate de regulament să folosească partea din dreapta a părții carosabile.
Si la depasiri tot prin dreapta trebuie sa depasim ? Ma rog, daca incepi cu chestia ca depasirea se numeste doar depasire cand treci pe alta banda ... mai bine o lasam balta. Chiar saptaman trecuta in timisoara am facut ceva de genu ... erau 2 intersectii si la cea care eram eu nu era semafor, insa la 100m era semafor (rosu) si s-a format coada, normal ca nu am blocat intersectia si a venit o masina din fata si i-am dat flash-uri ca sa se bage ca eu oricum eram oprit... daca venea motociclistul, pe partea dreapta, a cui era vina ? Ca e logic ca avand un sedan mare motociclistul ar fi greu de vazut si probabil rezultatul ar fi fost ca cel de mai sus ...

Edited by Andreysc7, 13 May 2019 - 12:32.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai să înţeleg şi eu: motociclistul venea de pe o stradă cu acelaşi grad de prioritate? Atunci da, vinovat e şoferul maşinii pentru neacordare de prioritate de dreapta.
Motociclistul s-a înscris în aceeaşi direcţie de mers cu maşina şi era o singură bandă de mers pe sens? Atunci vinovat e motociclistul, pentru depăşire în loc nepermis şi în mod nepermis, dar şi şoferul maşinii poate lua ceva sancţiune pentru lipsă de atenţie, dacă vrea poliţistul.
Eu nu pot da un răspuns sigur până nu văd schiţa accidentului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate