Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vanzare teren intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Vlad_Ciocan

Vlad_Ciocan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2019
Buna ziua!
În urma cu 2 ani am decis să cumpăr un teren intravilan pentru construcția unei case. Ei bine, pentru ca am avut posibilitatea de a cumpara terenul si in rate ( direct cu primaria), am ales acesta obțiune adica 40% din suma la început iar următorii 3 ani cate 20%/an. Am plătit 40% din pret și am încheiat o promisiune bilaterală cu primaria, urmând ca după ce ratele sa fie achitate, sa primesc si actul de vanzare cumpărare.

Situația este ca, au intervenit niște lucruri neprevazute care nu-mi mai permit sa achit terenul în continuare iar în septembrie trebuie sa achit prima rată... in cazul in care nu o voi achita, terenul va fi luat inapoi de primărie fără a mi se restitui cei 40%.

Ce vreau eu sa stiu este daca pot vinde terenul fără a avea actul de vanzare cumpărare(intrebare destul de idioata dar nu am nici un fel de cunostinta in domeniu) Sau...Pot preda terenul cu ratele rămase si sa primesc doar cei 40% pe care i-am dat la început?

Multumesc!


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde de ce primarie e vorba , dar , greu gasesti fraier cumparator care sa intre in schema asta . Adica fara nici un act sa plateasca niste bani .

Promisiunea nu valoreaza nimic pt altcineva .
De putut , poti sa vinzi dar nu-ti cumpara nimeni !

Edited by Baxon, 13 May 2019 - 09:13.


#3
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Pai nu esti proprietar pe nimic, deocamdata.
Poti incerca sa vinzi acea "promisiune" , adica sa gasesti un client dispus sa-ti achite avansul tau si sa achite ratele alea / adica sa preia contractul tau  cu primaria.
Depinde de 'valuarea' acelui teren, poti iesi pe plus sau in gaura...

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Cum arata contractul/ precontractul incheiat cu Primaria ?

#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Ceea ce spui tu suna a un fel de "leasing" pe care vrei sa il cedezi..nu sunt foarte sigur, dar cum in cazul leasing-ului se poate face un contract de cesiune, poate si aici gasesti o solutie dpdv legal..si pe langa solutie trebuie sa mai gasesti si omul care sa vrea sa se prinda in hora asta..

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Depinde prin ce program social e dat de stat.
De obicei contractul prevede interdictia de instrainare pe o perioada.
Tu oricum intai trebuie sa ajungi cu contractul la maturitate si abia atunci poti sa incepi sa te gandesti sa vinzi... din cate inteleg tu n-ai platit nici prima plata si deja vrei sa vinzi :D

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pana la prima plata, a platit deja avansul de 40%.
in principiu poti vinde contractul altuia, dar depinde mult si de ce clauze a trecut primaria in el

#8
rustic

rustic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.09.2008
Buna ziua, vreau sa cumpar un teren intravilan pentru constructie casa intr-un oras (25.000 locuitori), dar observ ca un teren cu utilitati aici ajunge intre 20-30 de euro/m2, cele mai multe atingand pragul maxim, mie mi se pare un pret destul de mare supraevaluat, ce ma sfatuiti sa fac, sa-mi cumpar, sau sa mai astept in speranta ca poate vor mai scadea preturile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate