Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

The Best Graphics Cards 2019

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pt cei care inca NU sau hotarat ce pl video vor sa isi cumpere sau sa isi upgrade-ze , aici aveti un clasamnet a celor mai performante pl video in functie de pret - https://www.techspot...graphics-cards/
Cat corespunde sau nu preferintelor voastre , asta doar voi decide-ti , review-ul fiind facut acum cateva zile
Personal sunt multumit de Asus-ul RTX 2080 si pe care il recomand celor care doresc sa joace/lucreze in 4K , bine inteles va trebuie si un tv 4K pe masura
Ar fi nu stiu cum sa da-ti zeci de mii de lei pe o astfel de pl video si sa va cumparati un tv 4K de 1000 lei
Traim in RO si stiu ca astfel de situatii NU sunt imposibile , dar nici.......

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cum nu, sunt dezamăgit wather. Poți avea aplicații care folosesc foarte intens GPu-urile fără a avea nevoie de un monitor 4k scump. Matlab îți rupe acel RTX în 2 via CUDA și nu am nevoie de un display 4k wow pt el.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postwather, on 13 mai 2019 - 00:58, said:

Pt cei care inca NU s-au hotarat ce pl video vor sa isi cumpere sau sa isi upgradeze , aici aveti un clasamnet a celor mai performante pl video in functie de pret - https://www.techspot...graphics-cards/
Cat corespunde sau nu preferintelor voastre , asta doar voi decideti , review-ul fiind facut acum cateva zile
Personal sunt multumit de Asus-ul RTX 2080 si pe care il recomand celor care doresc sa joace/lucreze in 4K , bineinteles va trebuie si un tv 4K pe masura
Ar fi nu stiu cum sa dati zeci de mii de lei pe o astfel de pl video si sa va cumparati un tv 4K de 1000 lei
Traim in RO si stiu ca astfel de situatii NU sunt imposibile , dar nici.......
Of, of, cratima...bat-o vina...

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postwather, on 13 mai 2019 - 00:58, said:

aici aveti un clasamnet a celor mai performante pl video

Cei de la Tomshardware tin de ani si ani o asemenea ierahrhie:
https://www.tomshard...archy,4388.html
Periodic publica si articole detaliate gen "cea mai buna placa in bugetul de .." ca cel aratat de tine.

Edited by Taxon, 13 May 2019 - 08:13.


#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Sunt convins ca mai sunt si alte site-uri care au astfel de editoriale , insa asta de mai sus mi-a ''picat'' mie de citit prin cautarile mele dupa altceva si cum stiu ca acest subiect intotdeauna va fi unul ''fierbinte''.......

Hider si altii ca tine , sincer NU suntem pe un forum lingvistic ca sa fie ''dreaqu atat de negru'' , cine a inteles a inteles si cum am scris eu
Hai sa nu aruncam cu pietre in altii si sa va vedeti intai fiecare defectele din fata voastra si apoi pe a altora , scuze de off-topic

Xeleron , nu te contrazic , insa te intreb din cati au citit ce sa scris pe aici cati folosesc acel program scris de tine
In plus RTX-ul 2080 NU este ''varful'' de serie stii bine , deci vrei ceva si mai potent ( sau cine lucreaza cu programe ca cel scris de tine ) sigur nu se ''impiedica'' de un RTX 2080 , ci lucreaza cu fratele mai mare RTX 2080Ti , care din pacate pentru multi dintre noi inca e un ''vis''
Sau cine are ''buzunare foarte largi'' cred ca o configuratie SLI cu 2 x RTX 2080Ti si un i9-9900K e nelipsit din pc-ul respectivului , dar deja.....scriu de "vise" pentru multi dintre noi

#6
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010
wather, vezi comentariile. Clasamentul este criticat si pe buna dreptate pentru ca pe de-o parte este prea devreme sa faci un clasament pentru 2019 iar pe de alta parte contine multe erori.
Oricum, intre ce ne sugereaza unii sa cumparam si preferintele utilizatorilor este o diferenta mult prea mare. Eu ma asteptam ca segmentul 1xxx de la Nvidia sa inceapa sa scada odata cu aparitia generatiilor 20xx si 16xx, dar in statisticile Steam, GTX 1060, GTX 1050TI si GTX 1050 nu doar ca se mentin pe primele trei locuri, dar culmea  "nesimtirii" este ca toate trei sunt in crestere. Din cauza asta eu spun ca este prea devreme pentru clasamente. Nu mai spun ca AMD nici nu si-a lansat noile generatii de placi grafice si procesoare.

#7
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@wather decat sa faci pe madama lezata, mai bine ai tacea din gura si ai baga la cap.

Este de ajuns ca evit Facebook-ul tocmai pentru ca-i plin de personaje ca tine, nu vreau sa ajung sa evit si forumurile. Sunt satul pana peste cap de agramati care mai fac si pe interesantii.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 13 mai 2019 - 00:58, said:

bine inteles va trebuie si un tv 4K pe masura
Pe bune? Nu stiam ca TREBUIE sa iei TV 4K pentru a utiliza un RTX la adevarata lui valoare ... hmmm ... Si eu, fraier, ma limitez la un amarat de monitor QHD la 160Hz ... cica pentru shootere ... nu stiu ce pierd probabil.

#9
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
“Pierzi..”
O diagonala mai mare
O latenta mai mare
Niscaiva FPS-uri in minus

#10
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Cea mai buna este RTX 2060.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostJohnnyUSA, on 20 mai 2019 - 16:57, said:

“Pierzi..”
O diagonala mai mare
O latenta mai mare
Niscaiva FPS-uri in minus
Da, asa e .
Lasand gluma deoparte, sunt chestii care se preteaza la joc pe TV (ARPG-urile in general, gen tombrider, metro, farcry). Astea sunt jocuri "slow-paced" unde te opresti sa admiri peisajele, sa admiri imagine in toata gloria HDR pe un OLED de 65" eventual.
De asemenea sunt jocuri care se preteaza a fi jucate pe motoare de gaming, in general shooterele. Nu ma vad jucand Overwatch sau PUBG pe TV ... pur si simplu se misca in poze la 60Hz si latenta si input lag-ul unui TV este un "game killer" in cazul asta.

Eu prefer sa pun cea mai puternica placa video care imi intra in buget si sa alternez ecranul utilizat in functie de ce ma joc. La TV oricum nu ma joc cu MKB asadar acolo folosesc un controller stand pe canapea, si un cablu HDMI mai lung nu e o problema.

View PostSEPTEMBER9, on 21 mai 2019 - 00:40, said:

Cea mai buna este RTX 2060.
2080Ti FTW! :D

#12
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
CA CAracteristici, da. Dar ca raport calitate-pret, nu.

#13
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@ro_explorer, de cand am trecut la un BenQ cu 144hz (pe care ma gandesc sa-l schimb deja nemultumit fiind de lipsa freesync/g-sync si de faptul ca a trebuit sa-i aplic o serie de artificii pentru a obtine o imagine acceptabila), nu vreau sa mai joc nimic sub 120hz. Pur si simplu diferenta este enorma intre 60 si 120.

Acum, eu nu m-am aruncat la RTX-uri.. am avut tentatia sa iau un RTX 2070 in primele luni de la lansare insa, dupa ce am asteptat o saptamana dupa PC GARAGE, mi-au sarit dracii si am luat un GTX 1080 care se misca ok la 1080p(nu vreau 4k si alte dracii).

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSEPTEMBER9, on 21 mai 2019 - 12:05, said:

CA CAracteristici, da.
Pai cand zici "the best" la ce te referi? Eu inteleg cea mai tare, cea mai smechera ...
La placi video nu e ca la masini, la masini poti spune ca e "the best for ... " la placi video, astea in lumea de gaming fac un singur lucru: randeaza poze in succesiune rapida, deci este doar un singur "the best".

View PostJohnnyUSA, on 21 mai 2019 - 14:23, said:

nemultumit fiind de lipsa freesync/g-sync si de faptul ca a trebuit sa-i aplic o serie de artificii pentru a obtine o imagine acceptabila
De asta eu merg pe principiul : daca iti iei ceva, ia-ti ceva ce te multumeste pe deplin din prima, chiar daca trebuie sa faci un efort financiar mai mare.
Eu aproape ca am dormit pe pres afara si mancat crutoane inmuiate in apa dupa ce a aflat nevasta-mea cat am dat pe un PG279Q si ulterior un 2080Ti Posted Image ... dar nu am ce sa le reprosez ... si ma descurc si cu un singur rinichi.

Edited by ro_explorer, 21 May 2019 - 15:48.


#15
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Cam ai dreptate... Posted Image

#16
Homo_Forumus

Homo_Forumus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 03.05.2019

View PostJohnnyUSA, on 21 mai 2019 - 14:23, said:

Acum, eu nu m-am aruncat la RTX-uri.. am avut tentatia sa iau un RTX 2070 in primele luni de la lansare insa, dupa ce am asteptat o saptamana dupa PC GARAGE, mi-au sarit dracii si am luat un GTX 1080 care se misca ok la 1080p(nu vreau 4k si alte dracii).
Te-ai cam pripit. Nu de alta, dar RTX 2060 e mult mai ieftina si in acele vremuri avea performante apropiate de 1080 (plus RT, ca bonus), iar 2070 e mult mai sus si costa cat 1080.
Intre timp s-au schimbat niste chestii, in sensul ca 2060 este egala lui 1080 si 2070 a obtinut la randul ei un boost de performanta prin drivere. Din Pascal au extras ani de zile ce se putea stoarce ca performanta. Din Turing inca se mai poate extrage.

Edited by Homo_Forumus, 23 May 2019 - 10:16.


#17
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
In momentul in care am achizitionat 1080-ul, 2060-ul nici macar nu era anuntat iar 2070-ul era doar cu putin mai bun decat 1080.

Nu cred ca 2060-ul este peste 1080-ul meu, cel putin nu in 1080p(rezolutia care ma intereseaza). Cat despre RTX... din ce citesc, este inca la inceput si performantele nu sunt WOW.

Am un singur regret, ca nu am mai avut rabdare sa astept sa intre si la noi stocuri serioase cu 2070 (imi doream ceva de generatie noua la un pret si performante cel putin la nivelul ASUS STRIX GTX 1080 pe care o detin acum).

ps: am studiat intens piata atunci si nu, RTX 2070 nu era cu mult mai sus, cel putin nu la 1080p (in jur de 10-15%)... daca-mi aduc bine aminte.
ps2: am vazut tabelul din linkul tau, interesant, dar banii sunt dati, placa e luata :)

Edited by JohnnyUSA, 23 May 2019 - 23:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate