Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

accident...cine e de vina?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
nu, nu era linie continua....dar asa am invatat in scoala aia afurisita, orice ar face ala din fata sa fi pregatit Posted Image)
poatee acum vorbesc soferii astia experimentati, in schimb eu sunt la inceput de drum, si mai bine ezit   ca nu mor sa astept cateva secunde, decat sa intru in primul sant cum a fost cazul BMW ului, nu i mai ok asa?
stiti vorba aia...graba strica treaba  si in ultimul timp graba asta cam ucide, sa nu mai zic de telefoanele mobile in timpul condusulu, astia mai experimentati cu siguranta stiti despre ce vorbesc.Posted Image

Edited by CostyNn96, 13 May 2019 - 01:07.


#38
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu e deloc cu dute-vino.
    Daca schimbi directia de mers trebuie sa te asiguri ca poti face manevra in siguranta.
    Deci, tu esti in fata mea, semnalizezi dreapta, eu merg prin ocolire prin stanga ta(cum e normal ) si tu in loc sa faci dreapta, virezi la stanga.

#39
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postericmario, on 13 mai 2019 - 01:00, said:

Lkw = camion
Pkw = autoturism


Inițiatorul zice că BMW-ul e cel "din spate", deci vina e 100% acolo.
Serios?
Conduci in spatele unuia care semnalizeaza ca se retrage din trafic, iesind in dreapta. Intri in depasire, numai ca ce sa vezi? Iese pe contrasens in stanga, peste tine in timp ce-l depasesti!
Compilezi situatia?

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postclaz, on 13 mai 2019 - 00:52, said:


Ce distanta sa pastreze? Fata de un automobil care semnalizeaza ca face dreapta, si in timp ce-l depasesti iti face stanga in fata?!
Distanța care permite evitarea unui accident.
Vezi pe youtube, sunt o tonă de clipuri cu smecherași cu atitudinea asta a ta agățați de remorca unui camion, pentru că ce distanță să păstreze?

Eu vorbesc de distanța aia care îți permite să ajungi seara acasă în siguranță, nu la spital sau poliție.
Distanța aia care îți permite să nu ajungi la permis suspendat, contestație, judecată, etc.

#41
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postericmario, on 13 mai 2019 - 01:08, said:

Distanța care permite evitarea unui accident.
Vezi pe youtube, sunt o tonă de clipuri cu smecherași cu atitudinea asta a ta agățați de remorca unui camion, pentru că ce distanță să păstreze?

Eu vorbesc de distanța aia care îți permite să ajungi seara acasă în siguranță, nu la spital sau poliție.
Distanța aia care îți permite să nu ajungi la permis suspendat, contestație, judecată, etc.
ete asta incerc sa spun si eu !!!

#42
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 24.01.2012
Eu cam asa vad accidentul:
Merg cu BMW-ul in spatele unui Focus, prin sat, drum cu doua benzi, linie discontinua, vizibilitate ok.
Focusul semnalizeaza dreapta si incetineste, pentru a se incadra pe podetul din fata curtii.
Eu semnalizez stanga, ma asigur din spate, incep depasirea si hop, Focusul face stanga peste mine!
Ma loveste cu bara, ies de pe sosea si rup trei pomi(sori), ca nu cred ca erau ditamai copacii acolo, o fi X6 masina, da' nici chiar asa.
Cine e de vina?
Normal ca eu, ca sunt ţîgan, am X6 si nu sunt ecologist.
Ar trebui sa primesc si amenda/condamnare pentru furt de lemne, nu?

Edited by LouisCyphre, 13 May 2019 - 01:12.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postclaz, on 13 mai 2019 - 01:04, said:

Serios?
Conduci in spatele unuia care semnalizeaza ca se retrage din trafic, iesind in dreapta. Intri in depasire, numai ca ce sa vezi? Iese pe contrasens in stanga, peste tine in timp ce-l depasesti!
Compilezi situatia?
Eu mă aștept la așa ceva, asta înseamnă conducere preventivă.
Drept dovadă nu am avut incidente de genul ăsta.
Dar sunt sigur că e plin de voluntari care vor să-și vadă mașinile făcute praf pentru că ei au principii!
Posted Image

#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 01:08, said:

ete asta incerc sa spun si eu !!!
Parca te chinuiai sa trolezi cu BMWul X6 si cine e de vina, nu despre cum sa ajungi intreg acasa. Am ratat ceva pe parcurs?

*Scuzati, p'aci nu se egazicasta troli. Ci doar oameni cu diverse probleme care trebuiesc integrati perfect in societate...

Edited by dexterash, 13 May 2019 - 01:13.


#45
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postericmario, on 13 mai 2019 - 01:08, said:

Distanța care permite evitarea unui accident.
Vezi pe youtube, sunt o tonă de clipuri cu smecherași cu atitudinea asta a ta agățați de remorca unui camion, pentru că ce distanță să păstreze?

Eu vorbesc de distanța aia care îți permite să ajungi seara acasă în siguranță, nu la spital sau poliție.
Distanța aia care îți permite să nu ajungi la permis suspendat, contestație, judecată, etc.
De ce deviezi de la subiect cu tiruri? Pe logica ta mașinile mici nu mai pot fi depășite de fel , la o adică dacă cineva semnalizează dreapta și eu intenționez să îl depășesc nu pot să îl depășesc fiindcă risc ca el să tragă stânga?

#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Că ăla putea sau nu evita prin mai multă prudență manevra nefericită a Focus-ului putem discuta. Dar situația e clară, vina din punct de vedere legal e exclusiv a duduii.

Edited by caiuscorneliu, 13 May 2019 - 01:15.


#47
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postericmario, on 13 mai 2019 - 01:08, said:

Distanța care permite evitarea unui accident.
Vezi pe youtube, sunt o tonă de clipuri cu smecherași cu atitudinea asta a ta agățați de remorca unui camion, pentru că ce distanță să păstreze?

Eu vorbesc de distanța aia care îți permite să ajungi seara acasă în siguranță, nu la spital sau poliție.
Distanța aia care îți permite să nu ajungi la permis suspendat, contestație, judecată, etc.
In ideea asta nu mai scoti masina din garaj.
N-o da pe emotionale, ca n-ai dreptate.
Esti in eroare maxima.
Nu-i bai, de asta sunt atatea cadavre pe sosele...

#48
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 00:09, said:

in aceasta seara in localitate a avut loc un accident minor, din fericire fara victime, doar pagube materiale...politia nici n a catadicsit sa vina la fata locului, cica nu-s victime.Posted Image
implicati in accident au fost un BMW x6 condus de un "rrom" si un Ford focus condus de o duduie...pe scurttii, insa  duduia da semnal dreapta sa intre pe podul din fata porface bucla si intra pe contrasens,in timp ce din spate posesorul bmw ului deja se bagase in depasire, in conditiile de fata acesta juleste bara fordului si se opreste in 3 pomi, pe care-i culca la pamant, din cauza vitezei....din fericire au rezultat doar pagube materiale, mai mari pt bmw.
Personal, consider ca amandoi au fost de vina, dar marea parte din vina a fost a lui, ca nu a pastrat distanta regulamentara., voi ce spuneti?
In lipsa politiei, cei doi au facut intr-un final amiabila, insa respectivul cu x6 o tinea mortis ca e vina ei...dar .... eu unu-mi mentin parerea.Posted Image

Semnal de dreptra , schimbare de directie la stanga(intrare pe contrasens).Adica fatal.

Edited by ionutz_joe2009, 13 May 2019 - 01:18.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Edited by MembruAnonim, 13 May 2019 - 01:22.


#50
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Totuși ceva îmi e în neclar. Cât de în spate era ăla sau cât de puternic e demarajul unui x6 în așa fel încât la o acroșare minoră pierd controlul și ies de pe drum? Întrebarea nu e pusă pentru a-l acuza pe cel cu x6, ci pentru a afla cât de în spate se afla el, fiindcă ea nu putea să vireze dreapta cu 70 km/h în așa fel încât să spui că el era la 5 m de ea și nu s-a tras corespunzător. Eu suspectez faptul că el era în spate bine de tot și a văzut semnalizarea de departe, moment în care s-a angajat în depășire, doar că duduia nu s-a asigurat și a tras stânga.

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postxeleron, on 13 mai 2019 - 01:12, said:

De ce deviezi de la subiect cu tiruri? Pe logica ta mașinile mici nu mai pot fi depășite de fel , la o adică dacă cineva semnalizează dreapta și eu intenționez să îl depășesc nu pot să îl depășesc fiindcă risc ca el să tragă stânga?
Când eram mic copil, cineva mi-a zis că e mult mai grav să semnalizezi stănga și să faci dreapta, decât să semnalizezi dreapta și să faci stănga.
Nu am înțeles nimic la momentul respectiv, credeam  că e tot aia.
Acum, când văd câți bizoni sunt la volan...

Azi o duduie vroia să schimbe banda, să iese de pe autobahn, dar pe mine m-a ignorat complet, intra în mine dacă nu frânam.
Atenție!

#52
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
El nu avea la ce să frâneze. El era foarte departe fiindcă o manevră de viraj dreapta la unghi dificil (pt acel lob pe care îl faci pe contrasens) implică o viteză ff mică,astfel că el dacă era foarte aproape de ea nu avea cum să aibă viteză mare în spatele ei, iar dacă era în continuare foarte aproape nu avea cum să accelereze în 5 m la viteze care să implice ruperea a 3 arbuști.

#53
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu conteaza cat de in spate era ala.Semnal se pune la schimbare de sens spre stanga, cat si dreapta (revenire din depasie).Nu ai ce cautata cu dreapta pe contrasens cand nu depasesti nimic.Ca de aia se pune stanga cand depasesti, dreapta la revenire sau oprire.Punct.Nu mai trebuie spus ca nu poti opri din depasire.Iar punct.Ssuta sau 50 de metri intre semnale.Punct.Asa scrie la carte.

Ps: pentru cei ce au uitat, eu n-am uitat in 18 ani, reimprospatare la abecedar.

Edited by ionutz_joe2009, 13 May 2019 - 01:33.


#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postclaz, on 13 mai 2019 - 01:16, said:

In ideea asta nu mai scoti masina din garaj.
N-o da pe emotionale, ca n-ai dreptate.
Esti in eroare maxima.

Posibil să fie cum zici tu, dar nu sunt eu victima aici și nici autorul.
Nah mean?
Și n-o mai dau pe emotionale?

View Postxeleron, on 13 mai 2019 - 01:27, said:

El era foarte departe ...
Asta ai văzut în globul tău de cristal?
"El" era la Babadag, iar "ea" era la Timișoara?

Edited by ericmario, 13 May 2019 - 01:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate