Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

accident...cine e de vina?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Ceva nu miroase a bine. Vina e a doamnei, dar baietashu cu x6 sigur nu respecta viteza in localitate si conducea ca si cum drumul e doar al lui.
Si voi intalniti o groaza de bizoni prin trafic si cred ca anticipati ca se va intampla ceva naspa si nu depasiti cu 100km/h in localitate, pe drum de APROAPE 2 benzi.

#146
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Depinde daca in momentul cand duduia a semnalizat si a facut bucla, celalat nu era deja in depasire. Daca e asa pun pariu ca madam ori nu s-a asigurat ori nu l-a vazut in oglinda retrovizoare stanga pt ca ii intrase in unghiul mort (e tipic pt cei care nu stiu sa-si regleze oglinzile). Mai e posibilitatea ca duduia sa nu fi semnalizat din timp sau deloc intentia de a intra in curte. Si da, e si scenariul ca respectivul sa nu fi pastrat distanta. Din ce ai povestit presupun totusi ca era bagat in depasire.
Nu ai spus nimic daca drumul era separat cu linie continua/discontinua, daca era vreun indicator de restrictie, prin zona etc etc. Si da, el sa fi condus cu viteza excesiva si atunci este culpa comuna. Trebuie sa mearga amandoi la Politie si acolo le va da verdictul.
De asemenea nu am tinut cont de apartenenta etnica a soferului. N-are relevanta daca e sa analizam o situatie strict dupa codul rutier.

Edited by misu183, 14 May 2019 - 07:16.


#147
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dupa noua pagini, trag concluzia ca daca unul semnalizeaza dreapta si vireaza la stanga peste mine, eu sunt vinovat ca am avut incredere in el...

#148
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nu esti vinovat, dar iti faci  bmweul praf ca circuli cu viteza, ca depasesti aiurea, ca nu anticipezi ca in fata ta e un fraier care nu stie sa conduca.
Si la cum ii era frica de politie si camere, sigur sunt mai multe lucruri.

#149
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Da. S-a cam deviat spre scenarii aiuritoare când concluzia este cât se poate de clară. Când aia are bara față lovită în stânga după ce a semnalizat dreapta și a tras de volan stânga neasigurându-se din spate nu știu despre ce mai putem vorbi.

View Postspe_ripper, on 14 mai 2019 - 07:25, said:


Si la cum ii era frica de politie si camere, sigur sunt mai multe lucruri.

Mai are vreo importanță, din moment ce au făcut amiabilă și fiecare și-a văzut de treabă?

#150
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Are importanta.
Eu daca circul beat, fac accident dar nu din vina mea, fac amiabila si nu stie nimeni....vad ca merge si a doua oara circul tot beat si omor pe cineva....

#151
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Și ce ai de gând să faci în privința asta? Să ducem subiectul la zeci de pagini de supoziții și scenarii când practic s-a epuizat din primele două?

Edited by caiuscorneliu, 14 May 2019 - 07:36.


#152
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai nu am dus eu topicul 10 pagini. Mi-am exprimat parerea si anterior ca doamna e vinovata

#153
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
...nerespectare distanței în mers!
...nu s-au luat toate măsurile necesare la depășirea vehicolului din față
...nerespectarea vitezei de deplasare

...efectuarea greșită a manevrei spre dreapta

AMBII „amândoi” sunt vinovați, așa că mai bine: AMIABILĂ!!!

#154
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
ce masura e necesara pt a te asigura ca gigelul depasit si cu semnal dreapta nu trage de volan stanga?
doar radarul poate masura viteza, restul sunt presupuneri.

#155
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View Postgushpi, on 14 mai 2019 - 09:32, said:

...nerespectare distanței în mers!
...nu s-au luat toate măsurile necesare la depășirea vehicolului din față
...nerespectarea vitezei de deplasare

...efectuarea greșită a manevrei spre dreapta

AMBII „amândoi” sunt vinovați, așa că mai bine: AMIABILĂ!!!
1. Nerespectarea distantei in mers fata de ce? Fata de auto pe care vrei sa-l depasesti?
2. Ce masuri se iau fata de auto pe care vrei sa-l depasesti? Ii tragi un glont in roata din dreapta ca sa te asiguri ca nu-ti face stanga in timpul depasirii?
3. Mai exact, ce viteza avea? Zi-mi asa, mai rotund, fara a treia zecimala.

Bai oameni buni, lasati chestiile astea ca e grele. Mi-e groaza ca un procent asa mare de habarnisti au carnet si ma pot intalni cu ei in trafic!

#156
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu iti doresc sa te intalnesti cu cati mai multi d-astia cu x6, care stiu soferie si sunt puritani in trafic. Probabil mergeti in acelasi stil si ati facut soferia la scoala de BMW, ca sa citez un comic in viata.

#157
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,083
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgushpi, on 14 mai 2019 - 09:32, said:

...nerespectare distanței în mers!
...nu s-au luat toate măsurile necesare la depășirea vehicolului din față
...nerespectarea vitezei de deplasare

...efectuarea greșită a manevrei spre dreapta

AMBII „amândoi” sunt vinovați, așa că mai bine: AMIABILĂ!!!
Esti comic, ai permis ? Care sunt masurile necesare atunci cand vrei sa depasesti si care e viteza de deplasare....mai sunteti ?

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 23:00, said:

Va dati seama ca am exagerat cu 200km/h, dar sa darame 3 pomi care dupa cum se pot obaserva in pozele postate anterior nu sunt chiar pomisori...imaginati va ca acolo e o salcie veche de zeci de ani, + 2 zarzari ce au si acestia 4 5 ani...80-100km tot a avut sa ii rapuna,  amandoi zarzarii au fost rupti, in schimb salcia doar indoita, vad ca acum au indreptat o. Ma repet pt a 1000 oara, nu i tin partea nici ei, nici lui., nu am nimic personal nici cu el, nici cu ea...doar ca un facut nu se afla nimeni la poarta in acel moment, ploua destul de tare cu atat mai mult trebuiau ambi sa fie cu bagare de seama. Cat despre faza cu politia, din cate am inteles ca au sunat de 2 ori, raspunsul fiind acelasi de fiecare data : nu sunt victime, si i au lasat sa se inteleaga intre ei ..ceea ce n am inteles nici pana acu este faptul ca individul cu x6 desi sustinea ca e nevinovat ii cerea asigurarea si cand a auzit de politie nu prea i a convenit, la fel cand cineva a intrebat xum s a produs accidentul el a sustinut ca e din vina ei, iar cand un altul a spus sa fie vazuta filmarea de pe camere el a avut o reactie de genu : la ce sa mai fie vazuta filmarea , nu e clar' iar daca nu se simtea cu musca pe caciula ar fi fost deacord. Sau poate o fi avut altceva in neregula la masina, asta nu am de unde sa stiu. / poate sub influenta alcoolului...asta nu vom afla niciodata Posted Image
Si atunci de ce a ales "doamna" sa faca amiabila si nu a mers la politie ?
Chiar daca ala ar fi mers cu 100 km/h , vinovata de producerea accidentului e tanti care nu s-a asigurat si a facut o manevra imprudenta .Si ce pomi zici ca a rupt, ca de la poarta incolo se vede doar o salcie ?

Edited by titoo, 14 May 2019 - 10:31.


#158
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Ei, elemente noi si frustrari.
Niste zarzari carora le duce lumea din zona dorul, pentru productia bogata de tuica, o salcie care rupta fiind si facuta chibrituri de un bembeu care zbura cu 200 km/h, a putut fi indreptata ulterior (iar acum pare si mai falnica).
Sa nu mai zic de ploaia torentiala care a alungat miile de copii si contarani care de obicei stau ciorchine pe strada exact intre zarzari si salcie.

View Postspe_ripper, on 14 mai 2019 - 10:10, said:

Eu iti doresc sa te intalnesti cu cati mai multi d-astia cu x6, care stiu soferie si sunt puritani in trafic. Probabil mergeti in acelasi stil si ati facut soferia la scoala de BMW, ca sa citez un comic in viata.
Eu iti doresc sa te intalnesti cu cat mai multe curve doamne cu forduri care semnalizeaza dreapta si fac stanga cand vrei sa le depasesti..
Te invit sa nu mai faci presupuneri despre stilul meu de condus, nu ma cunosti.

#159
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postspe_ripper, on 14 mai 2019 - 06:50, said:

Ceva nu miroase a bine. Vina e a doamnei, dar baietashu cu x6 sigur nu respecta viteza in localitate si conducea ca si cum drumul e doar al lui.
Si voi intalniti o groaza de bizoni prin trafic si cred ca anticipati ca se va intampla ceva naspa si nu depasiti cu 100km/h in localitate, pe drum de APROAPE 2 benzi.

Si cam cat avea BMW-ul?
Si la 60 cu o mizerie d-aia de masina dai jos copacii

View Postgushpi, on 14 mai 2019 - 09:32, said:

...nerespectare distanței în mers!
...nu s-au luat toate măsurile necesare la depășirea vehicolului din față
...nerespectarea vitezei de deplasare

...efectuarea greșită a manevrei spre dreapta

AMBII „amândoi” sunt vinovați, așa că mai bine: AMIABILĂ!!!

Tu ia-ti permis intai, apoi sa vorbesti

#160
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Posttitoo, on 14 mai 2019 - 10:23, said:


Esti comic, ai permis ? Care sunt masurile necesare atunci cand vrei sa depasesti si care e viteza de deplasare....mai sunteti ?


Si atunci de ce a ales "doamna" sa faca amiabila si nu a mers la politie ?
Chiar daca ala ar fi mers cu 100 km/h , vinovata de producerea accidentului e tanti care nu s-a asigurat si a facut o manevra imprudenta .Si ce pomi zici ca a rupt, ca de la poarta incolo se vede doar o salcie ?
off....am mai spus ca aia e o poza veche luata de pe google maps, poza e din 2011-2, intre timp pe langa salcia aia mai aparusera si 2 zarzari.:)
dar in fine, nu cred ca mai are rost sa dezbatem mortii...important este ca s a rezolvat si nimeni nu a fost ranit. Atat el cat si duduia au depasit momentul, se pare insa ca nooi nu.:D

Edited by CostyNn96, 14 May 2019 - 14:43.


#161
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostTsunnnami, on 14 mai 2019 - 13:06, said:

Si cam cat avea BMW-ul?
Si la 60 cu o mizerie d-aia de masina dai jos copacii


Nu am idee, era doar un exemplu general. Putea sa aiba si 60 kmh dar fara sa fi franat mai deloc.
Doamna e vinovata clar, dar si domnul cu X6 daca ar fi avut prezenta de spirit putea sa evite.

Edited by spe_ripper, 15 May 2019 - 07:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate