Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

accident...cine e de vina?

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
in aceasta seara in localitate a avut loc un accident minor, din fericire fara victime, doar pagube materiale...politia nici n a catadicsit sa vina la fata locului, cica nu-s victime.Posted Image
implicati in accident au fost un BMW x6 condus de un "rrom" si un Ford focus condus de o duduie...pe scurt duduia da semnal dreapta sa intre pe podul din fata portii, insa face bucla si intra pe contrasens,in timp ce din spate posesorul bmw ului deja se bagase in depasire, in conditiile de fata acesta juleste bara fordului si se opreste in 3 pomi, pe care-i culca la pamant, din cauza vitezei....din fericire au rezultat doar pagube materiale, mai mari pt bmw.
Personal, consider ca amandoi au fost de vina, dar marea parte din vina a fost a lui, ca nu a pastrat distanta regulamentara., voi ce spuneti?
In lipsa politiei, cei doi au facut intr-un final amiabila, insa respectivul cu x6 o tinea mortis ca e vina ei...dar .... eu unu-mi mentin parerea.:)

Edited by CostyNn96, 13 May 2019 - 00:13.


#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Adica duduia semnalizeaza dreapta si trage de volan spre stanga?
Nu ti se pare ca e de vina?

#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
E cu dute-vino treaba....am specificat ca ambi au partea lor de vina, insa parca mai mare o are cel din spate ca n a pastrat distanta corespunzatoare. Repet, asta-i strict parerea mea personala, poate altu vede altfel situatia.Posted Image

Edited by CostyNn96, 13 May 2019 - 00:25.


#4
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am înțeles bine?

Ea semnalizează dreapta.
Cel din spate vede că ea semnalizează dreapta și o depășește prin stânga
Ea o ia în stânga și intră pe contrasens
... accident...





#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Duduia nu s-a asigurat la schimbarea directiei si a dat peste ala care depasea. Ce e asa de greu?

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 00:09, said:


Personal, consider ca amandoi au fost de vina, dar marea parte din vina a fost a lui, ca nu a pastrat distanta regulamentara., voi ce spuneti?
In lipsa politiei, cei doi au facut intr-un final amiabila, insa respectivul cu x6 o tinea mortis ca e vina ei...dar .... eu unu-mi mentin parerea.:)
Despre ce distanta regulamentara vorbesti?
Ala circula pe banda lui, in depasire. Duduia nu s-a asigurst, a intrat pe banda cealalta si l- a acrosat
Nu are treaba distanta corespunzatoare cu faptul ca vaca se uita in oglinda doar dimineata cand isi piaptana lâna.

Edited by dan1980_25, 13 May 2019 - 00:30.


#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Duduia e vinovatul. Și singurul, chiar dacă nu-i suport pe țâganii cu X6 :)

#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Ala era in spatele ei, nu pe contrasens...deci trebuia sa pastreze o oarecare distanta indiferent de ce facea duduia.:)

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vinovati sunt aia care au plantat copacii.

p.s. neasigurare la schimbarea directiei de mers.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 00:30, said:

Ala era in spatele ei, nu pe contrasens...deci trebuia sa pastreze o oarecare distanta indiferent de ce facea duduia.:)
Pai hotareste-te. X6 era in spatele ei a lovit-o in spate? Sau?
Fa un desen ca nu se intelege nimic din ce spui acolo.

Edited by dan1980_25, 13 May 2019 - 00:34.


#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 00:21, said:

E cu dute-vino treaba....am specificat ca ambi au partea lor de vina, insa parca mai mare o are cel din spate ca n a pastrat distanta corespunzatoare. Repet, asta-i strict parerea mea personala, poate altu vede altfel situatia.Posted Image
E cu du-te - du-te treaba. Ce naiba de distanta sa pastreze? Fata de ce?
Era cu totul alta situatia daca se intampla intr-o intersectie, dar ca a semnalizat ca intra intr-o curte...
Si la tara se aplica aceleasi norme pentru circulatie (si pentru limba romaneste).

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar în același timp accidentul s-a produs când acesta era în depășire, chiar el zice că a fost acroșat pe lateral. Deci cum ar veni, în timp ce el era în paralel cu ea, ea a tras stânga.

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai in teorie tanti nu avea voie sa patrunda pe celalalt sens de mers cand efectua manevra, chiar daca si ala a depasit aiurea tot nu trebuia sa se intample.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Tu ai spus că ăla se băgase deja în depășire. Dacă aia nu făcea aiurea "bucla" accidentul nu avea loc, nu?

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCostyNn96, on 13 mai 2019 - 00:30, said:

Ala era in spatele ei, nu pe contrasens...deci trebuia sa pastreze o oarecare distanta indiferent de ce facea duduia.:)
deci ala i-a atins coltul din stanga spate?

hai cu poze si maimulte detalii.

Edited by arg, 13 May 2019 - 00:35.


#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu știm dacă ăla a depășit aiurea, era cumva linie continuă?
Edit: de ce s-a adăugat rasa în ecuație? Nu are importanță pentru cazul de față.

Edited by xeleron, 13 May 2019 - 00:35.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDjMx, on 13 mai 2019 - 00:33, said:

Pai in teorie tanti nu avea voie sa patrunda pe celalalt sens de mers cand efectua manevra, chiar daca si ala a depasit aiurea tot nu trebuia sa se intample.

eu cred ca ala cand a "depasit" nu s-a dus suficient in stanga si a acrosat-o cand era deja iesita 1/2 din drum.

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postxeleron, on 13 mai 2019 - 00:33, said:

Dar ĂŽn același timp accidentul s-a produs când acesta era ĂŽn depășire, chiar el zice că a fost acroșat pe lateral. Deci cum ar veni, ĂŽn timp ce el era ĂŽn paralel cu ea, ea a tras stânga.
Pai nu e clar. Zice ca de fapt x6 nu era in depasire ci in spate. Adica isi baga cosorul in prima postare. Ce sa intelegem?

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Foarte neclara descrierea. Unde juleste bara? care bara? care era pozitia masinilor la momentul accidentului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate