Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Radiere mașină fără acte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Bună tuturor.

În 2014 am cumpărat o mașină și am inmatriculat-o pe numele meu. Câteva luni mai târziu, am vândut-o unei persoane fără contract. Actele mașinii le-am dat noului proprietar. Proprietarul mi-a dat 200 RON urmând să-mi plătească 3000 RON în 30 de zile.

Au trecut aproape 5 ani, iar eu nu am primit nici un leu. Nu o pot radia deoarece nu am contract și tot primesc amenzi și plătesc impozit.

Cum pot sa rezolv aceasta situație? Tot ce am este o copie de buletin de la noul proprietar și un email în care ma roagă sa o mai aștept de bani. Din cate știu eu, termenul de executare silita sa prescris după 3 ani (?) asa ca nu mai pot face nimic pentru a primii banii aia.

Fiind tot pe numele meu, pot sa ma duc sa-i iau cheile și să-mi iau mașina înapoi? Pot sa sun la Politie sa o declar furată? Cum o pot scoate de pe numele meu?

Multumesc în avans de răspunsuri.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu intrebi un politist ?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Business_style, on 12 mai 2019 - 22:02, said:


Câteva luni mai târziu, am vândut-o unei persoane fără contract
Proprietarul mi-a dat 200 RON urmând să-mi plătească 3000 RON în 30 de zile.
Au trecut aproape 5 ani,
Fiind tot pe numele meu, pot sa ma duc sa-i iau cheile și să-mi iau mașina înapoi? Pot sa sun la Politie sa o declar furată? Cum o pot scoate de pe numele meu?

Emblematic cat de naivi si creduli pot fi unii oameni,sa nu zic mai mult.Si totul doar pentru a ocoli legea,pentru a nu plati niste nenorociti de lei sau din pura inconstienta.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Declar-o furată; zici că țineai actele în mașină; și poți indica și suspectu!

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Documentele de pentru radiere sunt astea
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b84

In cazul tău cam singura soluție ar fi asta
1.Audienta la șeful serviciului înmatriculări și radieri. Sa păstrezi orice bonuletul de audienta btw
2. Asta o sa iti spună sa depui o plângere la secția de politie de care aparții dar sa nu te constitui parte civila dacă te interesează doar radierea. Ții bonuletul de reclamație
3. Aștepți rezoluție din dosarul de urmărire penala. Dacă îl găsește pe ala bine, dacă nu o sa ai un document de la politie care va atesta situația dreptului tău de proprietate asupra mașinii și va tine loc și de CiV și de talon când vei relua procedura de radiere.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai facut o hartie de mana si o declari furata , nu te vad bine pt fals in declaratie !

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 jobist, on 12 mai 2019 - 22:17, said:

Declar-o furată; zici că țineai actele în mașină; și poți indica și suspectu!
Nu poate, e fals in declaratie.

 Business_style, on 12 mai 2019 - 22:02, said:

Au trecut aproape 5 ani, iar eu nu am primit nici un leu. Nu o pot radia deoarece nu am contract și tot primesc amenzi și plătesc impozit.
Certificat de distrugere poti scoate... pile la remat (trebuie sa ai copii dupa carte macar) ? Posted Image

Edited by andreic, 12 May 2019 - 22:34.


#8
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Kokoshmare, on 12 mai 2019 - 22:27, said:

Documentele de pentru radiere sunt astea
https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b84

In cazul tău cam singura soluție ar fi asta
1.Audienta la șeful serviciului înmatriculări și radieri. Sa păstrezi orice bonuletul de audienta btw
2. Asta o sa iti spună sa depui o plângere la secția de politie de care aparții dar sa nu te constitui parte civila dacă te interesează doar radierea. Ții bonuletul de reclamație
3. Aștepți rezoluție din dosarul de urmărire penala. Dacă îl găsește pe ala bine, dacă nu o sa ai un document de la politie care va atesta situația dreptului tău de proprietate asupra mașinii și va tine loc și de CiV și de talon când vei relua procedura de radiere.

Multumesc.

#9
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Daca trebuia ca in 30 zile sa iti dea banii si nu ia-ai primit  asta este inselaciune..deci cu iz penal.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Da, insa ceva trebuie sa certifice acest lucru si cum contract nu are... pe ce baza ?

#11
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 ursuletul68, on 12 mai 2019 - 22:36, said:

Daca trebuia ca in 30 zile sa iti dea banii si nu ia-ai primit  asta este inselaciune..deci cu iz penal.
Acum oricum sa prescris termenul de execuție și nu mai pot face nimic. Vreau doar sa o scot de pe numele meu.

 andreic, on 12 mai 2019 - 22:37, said:

Da, insa ceva trebuie sa certifice acest lucru si cum contract nu are... pe ce baza ?
Am avut contract de împrumut autentificat la notar. Dar nu mai știu nici la ce notar și nu mai am nici contractul.

 andreic, on 12 mai 2019 - 22:34, said:


Nu poate, e fals in declaratie.


Certificat de distrugere poti scoate... pile la remat (trebuie sa ai copii dupa carte macar) ? Posted Image
Nu am nimic. Nu mai știu nici măcar numărul de înmatriculare.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Business_style, on 12 mai 2019 - 23:16, said:



Nu am nimic. Nu mai știu nici măcar numărul de înmatriculare.
Si atunci cum iti vin amenzile si impozitul ? Cauta in hartiile alea si vei afla nr de inmatriculare ( desi nu cred ca nu-l stii ) ....

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Business_style, on 12 mai 2019 - 22:02, said:

Fiind tot pe numele meu, pot sa ma duc sa-i iau cheile și să-mi iau mașina înapoi?  
uite ce zice codul penal despre asta:

Quote

Furtul
Art. 228
Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta constituie furt şi dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau detenţia legitimă a altei persoane.


 Business_style, on 12 mai 2019 - 22:02, said:

Pot sa sun la Politie sa o declar furată?
gandeste si tu un pic mai mult, nu doar "de la mana pana la gura" :)
-tu declari masina furata si o scoti de la impozit
-politia gaseste masina in trafic si aresteaza soferul
-soferul nu vrea sa mearga la puscarie, asa ca povesteste cum a cumparat masina
-politia o sa vrea sa stie de ce ai dat declaratii false (art. 326 din codul penal, 3-24 luni sau amenda)

 Business_style, on 12 mai 2019 - 22:02, said:

Cum o pot scoate de pe numele meu?
in principiu trebuie sa-l dai in judecata pe cumparator si sa ceri instantei sa confirme contractul de v/c (chiar daca a fost verbal). cu actele primite de la instanta poti radia fiscal masina.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Singura cale legală este acțiune civilă în constatare formulată împotriva celui ce i-ai vândut mașina. Acolo ceri și amenzile și impozitul pe ultimii 3 ani. Cu hotărârea obținută mergi la impozite și taxe locale și ștergi mașina de la impozit după care mergi la înmatriculări și o schimbă la cel ce i-ai vândut-o. E posibil ca și ăla să introducă în cauză pe cel căruia i-a vândut-o la rândul lui și așa să se lungească firul.

#15
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Dupa 5 ani te-ai trezit si tu fara masina si fara bani.

#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Cum de nu ai inceput sa actionezi cand ai avut de platit prima amenda, sau tia venit de platit primul impozit?
Ceva nu se leaga.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 MembruAnonim, on 13 mai 2019 - 08:17, said:

Singura cale legală este acțiune civilă în constatare formulată împotriva celui ce i-ai vândut mașina. Acolo ceri și amenzile și impozitul pe ultimii 3 ani. Cu hotărârea obținută mergi la impozite și taxe locale și ștergi mașina de la impozit după care mergi la înmatriculări și o schimbă la cel ce i-ai vândut-o. E posibil ca și ăla să introducă în cauză pe cel căruia i-a vândut-o la rândul lui și așa să se lungească firul.
asta e calea 100% legala, dar hotararea nu e usor de obtinut. stiu un caz cu o masina data din mana in mana in care judecatorul, un tip cu umor dealtfel, a spus: Ba', eu vreau sa vad masina. a durat circa 6 luni pana au gasit-o,n-a fost simplu deloc...nici politia nu prea coopereaza in astfel de situatii, nu e ca in filme, dam masina in urmarire si in 5 minute o identifica unul pe camera, in partea cealalata a tarii.

Edited by strongsss, 13 May 2019 - 21:18.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
daca ai buletinul respectivului, faci contract de vanzare cu el, te scoti de la impozit, si pui cruce la 3000 lei, ai castigat experienta. asta e varianta rapida.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate