Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Modificare subtitrare NETFLIX

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Am deschis acest topic deoarece am o problema cu subtitrările de pe Netflix iar din discuții sporadice de pe alte topic uri nu am ajuns la nici un rezultat.
Problema e următoarea: la setarea Subtitrarii din browser schimbările efectuate se aplica la toate limbile folosite mai puțin cea care ma interesează și anume limba romana. Aceasta rămâne mereu de culoare alba și devine deranjanta în HDR cel puțin.
Mai are cineva aceasta problema?

Am mai multe dispozitive de pe care pot urmări Netflix și toate se comporta la fel.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E o problema veche la care inca nu s-a gasit rezolvare. S-a discutat asta aici de mai multe ori.
Ai incercat daca la subtitrarea in engleza ,de exemplu, poti modifica ceva?

Edited by edigee, 12 May 2019 - 23:00.


#3
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Pentru engleza funcționează toate setările făcute în browser (tip, culoare și dimensiune font).
Am deschis topicul pentru ca spunea cineva ca a fost un bug și ca s-ar fi rezolvat... Poate cu ocazia asta întra aici sa ne lămurească.

Edited by Gabone99, 12 May 2019 - 23:27.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Si eu as vrea s-o fac galbena sau gri. In afara de faptul ca albul ala "taie" la ochi activeaza si puternic local dimmingul. Mai ales la TV-urile cu FALD (al tau si XF 9005) lumea se plange mult de "pata albicioasa" din jurul subtitrarii netflix.
Cand dau play din HTPC la filme(MPC-BE plus madVR) subtirarea o am reglata pe galben.

#5
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
La mine e ceva cu aplicația interna se modifica foarte subtil luminozitatea întregii imagini și e vizibil doar în unele titluri HDR. Dar nu asta e problema pentru ca am testat alte device-uri unde nu se întâmplă nimic decât ca este foarte luminoasa in HDR.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai daca e foarte luminoasa la mine la 700 nits imi inchipui cum e pe la 1000 nits sau mai mult.
Acelasi lucru l-am observat pe un B7 al unui amic.

Edited by edigee, 13 May 2019 - 00:40.


#7
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
O rezolvare ar putea fi dezactivarea HDR'ului.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se mai rezolvă dupa calibrarea tv

#9
molina

molina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.03.2008
Se pare că după ultima actualizare a aplicației Netflix se poate modifica culoarea subtitrării.
Eu o aveam setată pe galben de mult timp dar schimbarea avea efect doar pe smartphone, de câteva zile sa schimbat și pe TV.

Edited by molina, 08 June 2022 - 09:48.


#10
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
In sfarsit!

#11
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Depinde ce model de tv aveti. La mine a mers din prima de cand a aparut HBO Max sa pun subititrarea pe galben sau alte culori, fond inchis si restul setarilor. Am tv LG.

Edited by MMike, 08 June 2022 - 16:16.


#12
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Era vorba de Netflix

#13
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Ups :) corect.
De la un timp, observ ca subtitrarea (alba) pe Netflix imi apare pe tv cu un background ,mai inchis (care mareste astfel contrastul) si luminozitatea subtitrarii e mai redusa.

#14
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am crezut că a umblat careva la setări la mine :)
E veste bună pt oled, nu ne mai arde la ochi conținutul DV.
E vorba de aplicație nu de model de tv, la netflix subtitrarea în română nu accepta până acum anumite schimbări.

Edited by danyxp, 09 June 2022 - 21:56.


#15
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008
Pe DV de câteva săptămâni au făcut transparența 75% si au pus fundal negru (cred ca 25%) by default ceea ce e foarte bine pentru ca nu mai arde ochii în scenele întunecate.
In schimb, ceea ce ma enervează la culme e mărimea subtitrarilor. Daca e mica...e prea mica iar medie e aproape o treime de ecran. Nu știu ce le e atât de greu sa implementeze niște setări de bun simț pentru subtitrări,  nu e rocket science.
Sau poate m-am obișnuit eu cu HBO max.

Edited by grofudaniel, 13 June 2022 - 22:27.


#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu cum e pe DV ,dar in HDR cu subtitrarile astea noi ,cu ceva transparenta e mai bine si nu. E mai bine ca nu te mai taie la ochi albul ala intens , e mai rau cand ai jos un fundal/imagine alb sau alb spre gri si subtirarea se distinge destul de greu.
Din pc -Netflix ,de pe cont ,tot nu pot modifica nimic.
Si ,da ,au schimbat si marit fontul. L-au si ingrosat.

Edited by edigee, 14 June 2022 - 09:00.


#17
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021

 edigee, on 14 iunie 2022 - 08:59, said:

Nu stiu cum e pe DV ,dar in HDR cu subtitrarile astea noi ,cu ceva transparenta e mai bine si nu. E mai bine ca nu te mai taie la ochi albul ala intens , e mai rau cand ai jos un fundal/imagine alb sau alb spre gri si subtirarea se distinge destul de greu.
Din pc -Netflix ,de pe cont ,tot nu pot modifica nimic.
Si ,da ,au schimbat si marit fontul. L-au si ingrosat.


cel mai oribil front acest "Block"/....o subtitrare grasa si urata

#18
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Cu subtitearea asta de acum, de cand a aparut, nu am avut probleme cu observarea ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate