Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Veganismul - o noua religie

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFjell, on 12 mai 2019 - 22:21, said:

42 de ani si carnea este istorie pentru mine. Nu regret faptul ca am renuntat la carne, nu mai simt nevoie de a manca carne, dar nu voi convinge niciodata pe cineva sa renunte la carne.


Prostii ! Am renuntat la carne dintr-un motiv banal si stupid, ceva pueril, si o ambitie personala de care ma voi tine pana nu voi mai fi. Port geaca de piele, am incaltari din piele, dar am considerat ca ''nu mai vreau sa moara nimeni pentru mine''. Repet, este o alegere personala si daca oamenii vor sa faca o biserica a veganilor, sa o faca ; membru nu voi deveni .
Daca nu intru in biserica mea, culmea ar fi sa o dau intr-o secta a veganilor sau sa ma bag in secta lui Dorel !

Este posibil ca, intr-un final, omul sa devina 100% vegan. Totusi, ceea ce incearca sa faca veganii de azi nu-mi pare ok. Inca nu-mi dau seama, exact, ce nu-i ok in abordarea lor si ma rog la Dumnezeu sa ma faca sa inteleg.

#20
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Sunt cateva sute de milioane de vegani prin India. Oamenii aia nu isi provaduiesc modul de viata, ci traiesc dupa alte concepte spirituale . Nu stiu daca este gresit, dar nu am vazut sa se planga din cauza asta. Dorele, habar nu am daca este gresit sa renunti la carne ori ba ! Carnea are rolul ei din vechi stravechi, cand stramosii nostri mancau carne cruda in pesteri sau nu se gandeau ca daca faceau un foc, alta friptura aveau la masa. Asa am evoluat pana aici si asa vom continua sa traim. Daca vei renunta la carne, iti promit ca dupa cateva luni nu vei mai simti nevoie de a avea carne la masa. Nu vreau sa te conving, ci este o teorie personala legata de nevoia omului de a fi dependent de carne.

#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 21:28, said:

o fi si Hitler...? Ca am auzit ca si el era vegan strict si convins.

Era doar vegetarian, baga la greu strudele cu branaza. Posted Image

View PostFjell, on 12 mai 2019 - 22:49, said:

Sunt cateva sute de milioane de vegani prin India.
Sunt vegetarieni, nu vegani...mare diferenta. Apropo, exista chestii chiar si mai absurde...cu ocazia deschiderii acestui thread, am aflat si eu ca whole plant based diet si veganismul nu sunt acelasi lucru! Adica aia nu consuma ulei, faina, cereale, nu proceseaza termic nimic. Cuvintele sunt de prisos, asa e cand lasi sarlatanii sa scrie carti si sa o faca pe medicii nutritionisti.

Edited by doxan, 12 May 2019 - 23:08.


#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
veganismul si ecologia se exclid reciproc. agricultura care produce mancare pentru vegani are cel mai grav impact asupra mediului.
din contra, alimentatia bazata pe carne este mult mai ecologica.

Edited by rich1974, 13 May 2019 - 07:07.


#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 20:17, said:


  Si desi cauta tocmai contrariul, prin doctrina lor, urmata orbeste de unii dintre ei, au ajuns sa fie niste robi ai pantecelui si si-au facut din hrana verde idol, la care se inchina si sunt gata sa-i sacrifice pe toti cei care nu se inchina idolului lor. Doamne, da-le minte!

Ai uitat sa pui "Amin" dupa incheierea mesajului..
Nu stiu cine te agaseaza pe tine.. Ti-a sarit vreun vegan in cap sa te acuze ca mananci carne sau ce?  Fiecare cu alegerea lui..
In rest, pe fond, ai dreptate, fiecare viciu este inlocuit cu alt viciu sau cu surogate... Nu mananci carne dar te indopi cu produse din soia care in exces, sunt daunatoare organismului...

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din popa, Dorel s-a transormat in cimitir.
De cadavre animale.

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrich1974, on 13 mai 2019 - 07:07, said:

veganismul si ecologia se exclid reciproc. agricultura care produce mancare pentru vegani are cel mai grav impact asupra mediului.
din contra, alimentatia bazata pe carne este mult mai ecologica.

De ce este, agricultura pentru vegani, cu impact grav asupra mediului?

View PostKres, on 13 mai 2019 - 07:47, said:


Ai uitat sa pui "Amin" dupa incheierea mesajului..
Nu stiu cine te agaseaza pe tine.. Ti-a sarit vreun vegan in cap sa te acuze ca mananci carne sau ce?  Fiecare cu alegerea lui..
In rest, pe fond, ai dreptate, fiecare viciu este inlocuit cu alt viciu sau cu surogate... Nu mananci carne dar te indopi cu produse din soia care in exces, sunt daunatoare organismului...

O fosta amica ma tot agaseaza. Ca mananca ea asa, nu era bai pentru mine, dar cand a devenit agresiva in propovaduirea mesajului, a inceput sa devina deranjanta.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostDorel666, on 13 mai 2019 - 11:11, said:


De ce este, agricultura pentru vegani, cu impact grav asupra mediului?


mancarea pentru vegani se poate face numai cu agricultura. in salbaticie, veganii mor de foame. de asta spun ca este un stil de viata nenatural. agricultura, in esenta ei, e ceva nenatural.
vorbim despre ipocrizia specifica rasei umane.

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrich1974, on 14 mai 2019 - 06:56, said:

mancarea pentru vegani se poate face numai cu agricultura. in salbaticie, veganii mor de foame. de asta spun ca este un stil de viata nenatural. agricultura, in esenta ei, e ceva nenatural.
vorbim despre ipocrizia specifica rasei umane.

Si ma intreb cate insecticide si pesticide se consuma ca sa li se produca lor ”hrana sanatoasa”...

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostDorel666, on 15 mai 2019 - 14:31, said:

Si ma intreb cate insecticide si pesticide se consuma ca sa li se produca lor ”hrana sanatoasa”...
suficient de multe. ideea este ca sunt produse de niste concerne chimice care au tot interesul ca sa isi vanda marfa.

Edited by rich1974, 16 May 2019 - 10:48.


#29
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 20:17, said:

Din punctul meu de vedere, a stabili, sub forma de lege, ce este bine si ce este rau, este atributul exclusiv al lui Dumnezeu. De aceea, oricine imi contrazice simturile si gandirea si zice bine la ce percep eu ca este rau si rau la ce percep eu ca este bine, atunci respectivul este, pentru mine, un exponent al unei noi religii...

Servus Dorel,

Tu, ca și creștin român, vorbești de "Dumnezeu" referindu-te de fapt la un zeu împrumutat de evrei de la canaaneni și remodelat de ei conform propriilor idei, vezi
Zeii în Canaan - Ugarit oraș stat
Etapele construcției Scrierilor Evreiești

Dacă urmezi scrierile inventate de aceștia, vezi
Moise o invenție literară
Ciclul lui Baal - Ugarit I
Ciclul lui Baal - Ugarit II

ai dreptate, vezi Facerea 4:
„Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Iehova din roadele pământului.
Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Iehova spre Abel şi spre darurile lui,
Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare ...”


Dacă privim însă literatura Vedică avem o altă imgine despre comportamentul uman elevat. De exemplu, iată ce se spune la începutul Maha-Bharatei 11:

Ruru întrebă: 'O cel mai bun dintre șerpi, de ce ai fost blestemat de un Brahman înfuriat? Și cât timp vei continua să rămâi în forma aceasta?'"
"Sauti continuă: 'Dundubha spuse: 'În timpuri de demult, am avut un prieten pe nume Khagama. Era impetuos la vorbă și poseda puteri mistice datorită austerităților sale. Și într-o zi pe când era preocupat cu Agni-hotra (ceremonialul sacrificial al focului), am făcut un șarpe fals din fire de iarbă, și în glumă am încercat să-l sperii cu el, și a leșinat; venindu-și în fire, acel vorbitor al adevărului și om ce urma jurăminte ascetice, arzând datorită furiei, exclamă:

'Pentru că ai făcut un șarpe fals și fără putere, pentru a mă speria, să devii tu însuți un șarpe fără de putere, lipsit de venin prin puterea blestemului meu.'
O ascetule, îi cunoșteam foarte bine puterea penitențelor sale; de aceea cu inima agitată m-am adresat acestuia, plecându-mă mult în fața sa cu mâinile lipite în fața pieptului:
'Prietene, am făcut aceasta numai în glumă, pentru a te face să râzi. Se cade să mă ierți și să revoci blestemul.'
Și văzându-mă deosebit de afectat, așcetul a fost mișcat și a replicat, respirând fierbinte și greu. 'Ceea ce am spus se va întâmpla oricum. Ascultă ceea ce spun și pune-o la inimă. O prea piosule, când Ruru purul fiu al lui Pramati, va apare, vei fi eliberat de acest blestem.

Tu ești chiar Ruru fiul lui Pramati. La reluarea formei mele inițiale, am să-ți spun ceva pentru binele tău.‘ Iar acel om ilustru și cel mai bun dintre brahmani și-a părăsit corpul de șarpe, și a luat forma sa inițială cu strălucirea originală. Apoi i s-a adresat lui Ruru de o incomparabilă putere astfel: 'O tu cel ce se află printre primele ființe create,
cea mai de seamă virtute este aceea de a cruța viețile altor ființe.
De aceea nu ar trebui să iei viața nici unei ființe. Un Brahman trebuie să fie totdeauna blând. Aceasta este cea mai sacră poruncă a  Vedelor.
Un Brahman ar trebui să fie versat în Vede și Vedanga, și
și ar trebui să inspire toate ființe cu încredere în Domnul Transcendental.
Ar trebui să fie binevoitor cu toate ființele,
să spună numai adevărul, și să ierte,
așa cum cea mai de seamă datorie a sa este să memoreze Vedele.

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 20 May 2019 - 10:20.


#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmadhukar, on 20 mai 2019 - 10:17, said:

Servus Dorel,

Tu, ca și creștin român, vorbești de "Dumnezeu" referindu-te de fapt la un zeu împrumutat de evrei de la canaaneni și remodelat de ei conform propriilor idei, vezi
..........................
Dacă privim însă literatura Vedică avem o altă imgine despre comportamentul uman elevat. De exemplu, iată ce se spune la începutul Maha-Bharatei 11:

Zici ca Yehova e un zeu fals, dupa care vii cu alt zeu... a nu, stai, vii cu un model comportamental elevat... Care este autoritatea sursei pentru acest model ? Care este standardul pentru "elevare" ?
Stai linistit, conceptul VT a fost validat de Isus, a carui autoritate la randul lui sta pe marturia si dovezile Invierii.

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmadhukar, on 20 mai 2019 - 10:17, said:

Servus Dorel,

Tu, ca și creștin român, vorbești de "Dumnezeu" referindu-te de fapt la un zeu împrumutat de evrei de la canaaneni și remodelat de ei conform propriilor idei, vezi
Zeii în Canaan - Ugarit oraș stat
Etapele construcției Scrierilor Evreiești

Dacă urmezi scrierile inventate de aceștia, vezi
Moise o invenție literară
Ciclul lui Baal - Ugarit I
Ciclul lui Baal - Ugarit II

ai dreptate, vezi Facerea 4:
„Dar după un timp, Cain a adus jertfă lui Iehova din roadele pământului.
Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Iehova spre Abel şi spre darurile lui,
Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare ...”


Dacă privim însă literatura Vedică avem o altă imgine despre comportamentul uman elevat. De exemplu, iată ce se spune la începutul Maha-Bharatei 11:

Ruru întrebă: 'O cel mai bun dintre șerpi, de ce ai fost blestemat de un Brahman înfuriat? Și cât timp vei continua să rămâi în forma aceasta?'"
"Sauti continuă: 'Dundubha spuse: 'În timpuri de demult, am avut un prieten pe nume Khagama. Era impetuos la vorbă și poseda puteri mistice datorită austerităților sale. Și într-o zi pe când era preocupat cu Agni-hotra (ceremonialul sacrificial al focului), am făcut un șarpe fals din fire de iarbă, și în glumă am încercat să-l sperii cu el, și a leșinat; venindu-și în fire, acel vorbitor al adevărului și om ce urma jurăminte ascetice, arzând datorită furiei, exclamă:

'Pentru că ai făcut un șarpe fals și fără putere, pentru a mă speria, să devii tu însuți un șarpe fără de putere, lipsit de venin prin puterea blestemului meu.'
O ascetule, îi cunoșteam foarte bine puterea penitențelor sale; de aceea cu inima agitată m-am adresat acestuia, plecându-mă mult în fața sa cu mâinile lipite în fața pieptului:
'Prietene, am făcut aceasta numai în glumă, pentru a te face să râzi. Se cade să mă ierți și să revoci blestemul.'
Și văzându-mă deosebit de afectat, așcetul a fost mișcat și a replicat, respirând fierbinte și greu. 'Ceea ce am spus se va întâmpla oricum. Ascultă ceea ce spun și pune-o la inimă. O prea piosule, când Ruru purul fiu al lui Pramati, va apare, vei fi eliberat de acest blestem.

Tu ești chiar Ruru fiul lui Pramati. La reluarea formei mele inițiale, am să-ți spun ceva pentru binele tău.‘ Iar acel om ilustru și cel mai bun dintre brahmani și-a părăsit corpul de șarpe, și a luat forma sa inițială cu strălucirea originală. Apoi i s-a adresat lui Ruru de o incomparabilă putere astfel: 'O tu cel ce se află printre primele ființe create,
cea mai de seamă virtute este aceea de a cruța viețile altor ființe.
De aceea nu ar trebui să iei viața nici unei ființe. Un Brahman trebuie să fie totdeauna blând. Aceasta este cea mai sacră poruncă a  Vedelor.
Un Brahman ar trebui să fie versat în Vede și Vedanga, și
și ar trebui să inspire toate ființe cu încredere în Domnul Transcendental.
Ar trebui să fie binevoitor cu toate ființele,
să spună numai adevărul, și să ierte,
așa cum cea mai de seamă datorie a sa este să memoreze Vedele.

cele bune
madhukar

Cand spun ”Dumnezeu”, ma refer la acel Dumnezeu pe care il prezinta Biblia si nu la altceva. Cat priveste faptul ca Dumnezeu Tatal a fost cunoscut in mod diferit si sub nume diferite, de-a lungul timpului, insusi El marturiseste aceasta:

Exodul 6:3 Eu M-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov ca Dumnezeul cel Atotputernic, dar n-am fost cunoscut de ei sub Numele Meu ca ‘Domnul’.

Cat despre faptul ca afirmi, cu nonsalanta, ca brahmanii, cu casta lor, sunt, de fapt, Sarpele blestemat de Dumnezeu, sa stii ca nu te contrazic, dimpotriva, am ajuns si eu la aceeasi concluzie.

Edited by Dorel666, 20 May 2019 - 13:36.


#32
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postoverseas, on 20 mai 2019 - 10:57, said:

Zici ca Yehova e un zeu fals, dupa care vii cu alt zeu...
Servus overseas,

Creștinii citează Isaia 51:12 ca dovadă ca oamenii are trebui să-și pună nădejdea în „Dumnezeu“/ Isus:
" Eu, Eu sunt Cel ce dă nădejde! Cine eşti tu, ca să te temi ...?"

În Isaia 51 cel care vorbește, conform autorilor evreilor, nu este  "Dumnezeu", ci "zeul evreilor" Iehova; acest lucru este anunțat la începutul capitolului:
51:1 Ascultaţi-Mă pe Mine, voi care umblaţi după dreptate, voi care-l căutaţi pe Jehova!, …
51:2 Priviţi pe Avraam, tatăl vostru, şi la Sarra cea care în dureri v-a născut. Că pe el singur l-am chemat, l-am binecuvântat şi l-am înmulţit.
51:3 Iar Iehova va mângâia Sionul, şi dărâmăturilor lui le va da nădejde

Faptul că Iehova nu este zeul tuturor neamurilor,
cum îl prezintă în mod fals creștinii,
ci zeul tribal ales de evrei din panteonul de zeități canaanite,
pe care multă vreme le-au venerat, după adoptarea modului de viață al fenicienilor din Canaan,
la trecerea proprie de la viața nomadă la cea sedentară în Canaan,
este evident în inventata „Împărțire a popoarelor la zei”, vezi Deuteronom 32:1-9,
în care cei din linia lui Iacov, poporul evreu, au fost dați în grija zeului Iehova.

Această prezentare creștină este posibilă prin traduceri false,
care să permită crearea mitului lui Isus, făcut de „Duhul Sfânt“ cu Maria,
un lucru ce nu poate fi crezut, dacă se ia în considerație Lipsa de sens a arborilor genealogici.

Astfel mesajul din Isaia 51:12 se adresează doar evreilor,
fiind vorba de nădejdea lor de a construi Sionul, vezi Isaia 51 original:
Pentru detalii vezi și:
Iehova fiul zeului El - Canaan
Surse ale Bibliei evreiești

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 22 May 2019 - 21:19.


#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Veganismul chiar este o religie, prin strainatate au inceput activistii vegani sa atace fermele, sa fure animalele, etc.
Imtotdeauna m-am gandit ca, la un moment dat, crestinismul va fi inlocuit cu ceva mult mai rau.

#34
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmadhukar, on 20 mai 2019 - 10:17, said:

cea mai de seamă virtute este aceea de a cruța viețile altor ființe.

Ce înțelegi tu prin ființă?

Personal consider că ființele umane trăiesc pe mai multe niveluri vibraționale ale conștiinței și sufletului. Un om care trăiește pe un nivel vibrațional grosier (am ha'aretz), nu are cum să înțeleagă empatia, altruismul, mila, blândețea, bunătatea, etc, față de alte ființe. Este un non-sens să încerci să discuți cu un astfel de om, chestiuni spirituale complexe, de importanță etico-morală fundamentală.

#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
adica, mai exact?

#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrich1974, on 10 iunie 2019 - 06:49, said:

adica, mai exact?

Ce n-ai înțeles?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate