Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Veganismul - o noua religie

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Din punctul meu de vedere, a stabili, sub forma de lege, ce este bine si ce este rau, este atributul exclusiv al lui Dumnezeu. De aceea, oricine imi contrazice simturile si gandirea si zice bine la ce percep eu ca este rau si rau la ce percep eu ca este bine, atunci respectivul este, pentru mine, un exponent al unei noi religii.
          Exact acest lucru fac noii vegani, cei care ma tot acuza, de la o vreme, ca sunt ”lipsit de mila si compasiune” si ”mancator de cadavre” si incearca din toate puterile sa ma faca si pe mine dupa chipul si asemanarea lor. Pe zi ce trece, devin tot mai agasanti si chiar perversi. Atat de agasanti incat, daca nu mi-ar fi mila de ei si as avea aceasta putere, i-as trimite pe toti in jungla sa se hraneasca doar cu frunze si radacini si sa incerce sa traiasca dupa propriile lor principii, pardon, propria lor religie, cand s-or intalni cu sarpele si pantera pe carare.
          Iar acesti oameni sunt aproape exclusiv dependenti de market si, daca nu ar avea toate produsele necesare hranei gramada si daca nu ar putea sa-si suplineasca nevoia de carne prin tot felul de produsi mai mult sau mai putin modificati genetic, probabil ca majoritatea ar ajunge sa cada din picioare ca mustele cand dai cu otrava.Pana atunci, insa, ne innebunesc pe noi cu ”superioritatea” lor de mancatori de ”hrana sanatoasa”.
          Si desi cauta tocmai contrariul, prin doctrina lor, urmata orbeste de unii dintre ei, au ajuns sa fie niste robi ai pantecelui si si-au facut din hrana verde idol, la care se inchina si sunt gata sa-i sacrifice pe toti cei care nu se inchina idolului lor. Doamne, da-le minte!

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
manci miel?

stiu ca manci simbolul crestinismului.

daca ai fi crestin nu ai face asa ceva

Edited by mediasick, 12 May 2019 - 20:27.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Schimba-ti anturajul si nu vei mai fi agasat.

#4
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Dorele, sunt vegetarian de ceva ani si nu incerc sa conving lumea sa nu mai manance carne. Veganismul nu este o religie, ci o alegere personala, ceva ce vrei sa respecti, dar si sa respecti alegerea altora atunci cand este vorba despre mancare. Mananc salate, fructe cat mai multe, beau vin, coniac, branzeturi, paste, legume, dar nu vad schimbari majore in organismul meu.
Nu ma inchin la fructe, dar stiu sa savurez un pahar cu apa rece si sunt constient ca hrana verde nu se poate compara cu o hrana compusa din carne.
Exista un echilibru in lumea noastra, si asta nu presupune ca lumea sa renunte la carne.
Gratar fericit la toata lumea si carnaciori de Plescoi, fara numar !

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Selectia naturala nu e un lucru rau. Din pacate ar fi trebuit sa aiba loc acolo unde e supra-populare nu in tarile dezvoltate chiar daca, din pacate, mai nou e multa prostie si p-acolo (sau p-aici daca vreti sa includem si Romania in randul acelor tari).

Atentie la vitamina B12. Posted Image

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFjell, on 12 mai 2019 - 20:29, said:

Dorele, sunt vegetarian de ceva ani si nu incerc sa conving lumea sa nu mai manance carne. Veganismul nu este o religie, ci o alegere personala, ceva ce vrei sa respecti, dar si sa respecti alegerea altora atunci cand este vorba despre mancare. Mananc salate, fructe cat mai multe, beau vin, coniac, branzeturi, paste, legume, dar nu vad schimbari majore in organismul meu.
Nu ma inchin la fructe, dar stiu sa savurez un pahar cu apa rece si sunt constient ca hrana verde nu se poate compara cu o hrana compusa din carne.
Exista un echilibru in lumea noastra, si asta nu presupune ca lumea sa renunte la carne.
Gratar fericit la toata lumea si carnaciori de Plescoi, fara numar !

Mai exact, de cati ani? Pentru ca nici persoana care m-a determinat sa fac acest thread nu era agasanta la inceput. Dar, dupa ce s-a mutat in Germania si a gasit acolo altii asemenea ei, intrand in grupul lor, a devenit un fel de politician ”anti-carne”. Mai ca i-as da block, dar mi-e mila de ea, ca-i ratacita rau.
Asa ca, poate ca INCA nu te inchini la fructe, dar sunt sanse mari sa o faci, daca vei ajunge sa consideri ”fructarismul” un soi de virtute de ”supraom”.

#7
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007

View PostFjell, on 12 mai 2019 - 20:29, said:

Dorele, sunt vegetarian de ceva ani si nu incerc sa conving lumea sa nu mai manance carne. Veganismul nu este o religie, ci o alegere personala, ceva ce vrei sa respecti, dar si sa respecti alegerea altora atunci cand este vorba despre mancare.
Vegetarianismul nu este o religie, este o alegere personala, cu si despre  partea alimentara a vietii.
VEGANISMUL poate fi considerat foarte usor o religie (neoficial, pana  inregistreaza careva  Biserica Vegana) deoarece  este o filozofie de viata mult mai complexa, nu se refera doar la alimentatie. Nu poti sa te declari vegan ( atentie, vegan, nu vegetarian!) daca nu incerci sa "propovaduiesti"  idelurile veganiste, in forme mai mult sau  mai putin agasante si/sau violente.

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postderutatu667, on 12 mai 2019 - 20:39, said:

Vegetarianismul nu este o religie, este o alegere personala, cu si despre  partea alimentara a vietii.
VEGANISMUL poate fi considerat foarte usor o religie (neoficial, pana  inregistreaza careva  Biserica Vegana) deoarece  este o filozofie de viata mult mai complexa, nu se refera doar la alimentatie. Nu poti sa te declari vegan ( atentie, vegan, nu vegetarian!) daca nu incerci sa "propovaduiesti"  idelurile veganiste, in forme mai mult sau  mai putin agasante si/sau violente.

Spui ca vegetarianismul nu poate fi considerat religie, dar veganismul da. Poti sa detaliezi diferenta dintre ele?
Te-ai lovit si dumneata de reclama, intr-adevar agasanta si/sau violenta a veganilor?

#9
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Fii atent ca nu ești departe de adevăr cu ideea de "o noua religie"! Obiectiv vorbind, Dumnezeu nu ți-a spus direct ce e bine si ce e rau.Ai aflat asta din anumite scrieri.Daca alti oameni afla din alte scrieri ca e rău sa mănânce carne, e treaba lor dacă vor sa pună in practica ideea.Si e dreptul lor "sa facă prozelitism".Asa cum e dreptul tău sa respingi respectivul "prozelitism".

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
Asa e Dorele. mi-au placut chestiile aia cu "sarpele si pantera pe carare" si "ca mustele cand le dai cu otrava"

#11
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Din fericire inca nu m-am lovit personal de "martorii lui Vegan"
Vegetarianismul  este strict o dieta alimentara.  Nu se extinde si asupra altor aspecte ale societatii : consum de produse de origine animala in industrii, confectii, etc.
Veganismul , conform The Vegan Society este : "A philosophy and way of living which seeks to exclude—as far as is possible and practicable—all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose; and by extension, promotes the development and use of animal-free alternatives for the benefit of humans, animals and the environment. In dietary terms it denotes the practice of dispensing with all products derived wholly or partly from animals."
Din punctul meu de vedere un vegetarian este ok , nu am probleme cu alegerile personale ale fiecaruia.   In momentul in care un vegetarian incepe sa isi extinda filozofia si in alte domenii se transforma intr-un vegan. Iar daca veganul incearca sa ma "lumineze" si pe mine si sa imi scoata ochii ca de ce mananc carne/lapte/oua, de ce am pantofi de piele, de ce nu militez si eu pentru inchiderea abatoarelor si fermelor de animale....pai...in momentul ala cred ca il trimit la origini !

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Deci exista deja o ”Societate Vegana”...

M-ai facut sa rad cu sintagma ”martorii lui Vegan”. Din pacate, ei chiar exista si nu ne bat din usa in usa, dar ne infesteaza postarile.

Edited by Dorel666, 12 May 2019 - 21:09.


#13
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Nu stiu cat de importanta este pentru vegani, dar o societate exista si nu de curand , ci chiar din 1944 :
https://www.vegansociety.com/
  Punctul meu de vedere este simplu: cand natura s-a straduit milioane de ani sa ne faca omnivori (probabil pentru a putea supravietui in orice mediu) ce tupeu avem noi acum sa ne opunem naturii si sa devenim ierbivori ?! Daca tot incercam sa respectam   Universul si Natura atunci ar trebi sa ii respectam si decizia de a ne face omnivori !

"Din pacate, ei chiar exista si nu ne bat din usa in usa" INCA !  La  viteza actuala de raspandire a veganismului nu va dura mult pana la asa ceva.

Momentan ataca   companii  private care  se ocupa cu   cresterea si procesarea animalelor. Cat crezi ca va mai dura pana  vor ataca persoane private care stau la coada pentru un burger ? Sau o saorma traditionala !

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Buey , acum cand am terminat de facut un lighean de snitele apareti voi sa-mi bulversati existenta cu mancatul de cadavre ? Huideoooo ....

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postderutatu667, on 12 mai 2019 - 21:22, said:

Nu stiu cat de importanta este pentru vegani, dar o societate exista si nu de curand , ci chiar din 1944 :
https://www.vegansociety.com/
  Punctul meu de vedere este simplu: cand natura s-a straduit milioane de ani sa ne faca omnivori (probabil pentru a putea supravietui in orice mediu) ce tupeu avem noi acum sa ne opunem naturii si sa devenim ierbivori ?! Daca tot incercam sa respectam   Universul si Natura atunci ar trebi sa ii respectam si decizia de a ne face omnivori !

"Din pacate, ei chiar exista si nu ne bat din usa in usa" INCA !  La  viteza actuala de raspandire a veganismului nu va dura mult pana la asa ceva.

Momentan ataca   companii  private care  se ocupa cu   cresterea si procesarea animalelor. Cat crezi ca va mai dura pana  vor ataca persoane private care stau la coada pentru un burger ? Sau o saorma traditionala !

Oare, printre fondatorii acestei societati, o fi si Hitler...? Ca am auzit ca si el era vegan strict si convins.
Dar parca nu-mi vine a crede sa-i lase Dumnezeu sa ajunga pana la nivelul de a-i ataca pe cei care mananca carne.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Veganism? No way. Nici posturile nu le tin, in ultimele 3 zile inainte de Paste ma fac ca tin ceva post, dupa 3 zile fara carne intru in sevraj.

Stiu bine Posturile pentru ca nu le tin. Dar imi place sa stiu calendarul bisericesc, desi nu sunt bisericos, dar nici ateu.

Cumnata-mea e vegana insa copiii ei cer mereu carnita, seamana in neamul fratelui meu si al meu, evident. Posted Image

#17
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 21:28, said:


Oare, printre fondatorii acestei societati, o fi si Hitler...? Ca am auzit ca si el era vegan strict si convins.
Dar parca nu-mi vine a crede sa-i lase Dumnezeu sa ajunga pana la nivelul de a-i ataca pe cei care mananca carne.
Nici măcar acuma, după ce ţi-a explicat @derutatu aşa fain care-i diferenţa dintre vegani şi vegetarieni, nu pricepi sau nu vrei să pricepi. Hitler a fost vegetarian.

#18
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

View PostDorel666, on 12 mai 2019 - 20:39, said:


Mai exact, de cati ani? Pentru ca nici persoana care m-a determinat sa fac acest thread nu era agasanta la inceput. Dar, dupa ce s-a mutat in Germania si a gasit acolo altii asemenea ei, intrand in grupul lor, a devenit un fel de politician ”anti-carne”. Mai ca i-as da block, dar mi-e mila de ea, ca-i ratacita rau.
Asa ca, poate ca INCA nu te inchini la fructe, dar sunt sanse mari sa o faci, daca vei ajunge sa consideri ”fructarismul” un soi de virtute de ”supraom”.
42 de ani si carnea este istorie pentru mine. Nu regret faptul ca am renuntat la carne, nu mai simt nevoie de a manca carne, dar nu voi convinge niciodata pe cineva sa renunte la carne.

View Postderutatu667, on 12 mai 2019 - 20:39, said:

Vegetarianismul nu este o religie, este o alegere personala, cu si despre  partea alimentara a vietii.
VEGANISMUL poate fi considerat foarte usor o religie (neoficial, pana  inregistreaza careva  Biserica Vegana) deoarece  este o filozofie de viata mult mai complexa, nu se refera doar la alimentatie. Nu poti sa te declari vegan ( atentie, vegan, nu vegetarian!) daca nu incerci sa "propovaduiesti"  idelurile veganiste, in forme mai mult sau  mai putin agasante si/sau violente.
Prostii ! Am renuntat la carne dintr-un motiv banal si stupid, ceva pueril, si o ambitie personala de care ma voi tine pana nu voi mai fi. Port geaca de piele, am incaltari din piele, dar am considerat ca ''nu mai vreau sa moara nimeni pentru mine''. Repet, este o alegere personala si daca oamenii vor sa faca o biserica a veganilor, sa o faca ; membru nu voi deveni .
Daca nu intru in biserica mea, culmea ar fi sa o dau intr-o secta a veganilor sau sa ma bag in secta lui Dorel !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate