Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

A saptea zi nu a venit inca!

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
227 replies to this topic

#19
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,085
  • Înscris: 10.09.2008

 Silika, on 12 mai 2019 - 21:25, said:

1. Astfel au fost sfarsite cerurile si pamantul si toata ostirea lor.

2. In ziua a saptea, Dumnezeu Si-a sfarsit lucrarea pe care o facuse; si in ziua a saptea S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o facuse.

3. Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca in ziua aceasta S-a odihnit de toata lucrarea Lui pe care o zidise si o facuse.


Biblic vorbind ziua a saptea este incheiata.

Dar sfarsitul zilei a saptea nu presupune si sfarsitul creatiei, pentru ca Dumnezeu in continuare este implicat in procesul creatiei si al vietii. Este un proces continuu care dpmdv va continua pe termen nelimitat. Este in natura lui Dumnezeu sa creeze si sa sustina ceea ce El face.

”Sfârșite” se referă la ziua a șasea. Iar ”s-a odihnit” este la imperfect, adică ”a început să se odihnească”. Imperfectul denotă o acțiune începută și neterminată sau o acțiune în curs.
Interliniar Scripture Analyzer (ISA): "Și sfârșește Elohim în ziua a șaptea lucrarea lui pe care a făcut-o și se odihnește în ziua a șaptea de toată lucrarea lui pe care a făcut-o". Redare confirmată în același interliniar în Exodul 31:17: "Iar în ziua a șaptea el a încetat și se înviorează". Ideea este că 'se învi­orează' sau se odihnește încă la timpul când Moise consemnează cuvintele.

 logic1, on 12 mai 2019 - 20:32, said:

”Ziua” a șaptea este o eră și a început la terminarea creației, Eva fiind ultima creație menționată. De atunci Dumnezeu se odihnește cu privire cer și pământ (”casa la roșu”), iar cel ce lucrează este omul (”finisarea”). Ceea ce este evident din timpul verbal folosit, din absența cuvintelor ”a fost seară, dimineață, ziua x” după ziua a șaptea și din Evrei 4:3-5 care spune că odihna zilei a șaptea este încă în curs.

Edited by logic1, 12 May 2019 - 21:46.


#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Cata vreme este scris ”Tatal meu inca lucreaza”, eu as zice ca aceasta zi ”a saptea” nici nu a inceput inca. Poate ca unii oameni intra deja in aceasta odihna, la fel cum ranitii intra in ”odihna”, chiar daca razboiul inca nu s-a sfarsit. Dar Dumnezeu nu este ranit si inca lucreaza.

#21
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012

 Dorel666, on 12 mai 2019 - 20:44, said:


Daca omul este o creatie perfecta, inseamna ca ai o conceptie destul de proasta despre ce inseamna ”perfect”.
Daca nu iti place cum este conceput omul, incearca o rasa de extraterestrii. Poate aia sunt pe gustul tau : verzi, gri, ochi mari, gura aproape invizibila, trei degete.
Oamenii sunt inca frumosi. Lasa secta si povestile pe care vi le baga aia in cap.

#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ziua de odihna i-a fost oferita omului. Nu are decat sa intre in ea. Pentru cei ca Dorel666 ea inca nu a venit findca nu o vede cu spiritul, nu cu ochii.

#23
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 logic1, on 12 mai 2019 - 21:44, said:



”SfĂąrșite” se referă la ziua a șasea. Iar ”s-a odihnit” este la imperfect, adică ”a Ăźnceput să se odihnească”. Imperfectul denotă o acțiune Ăźncepută și neterminată sau o acțiune Ăźn curs.
Interliniar Scripture Analyzer (ISA): "Și sfĂąrșește Elohim Ăźn ziua a șaptea lucrarea lui pe care a făcut-o și se odihnește Ăźn ziua a șaptea de toată lucrarea lui pe care a făcut-o". Redare confirmată Ăźn același interliniar Ăźn Exodul 31:17: "Iar Ăźn ziua a șaptea el a Ăźncetat și se Ăźnviorează". Ideea este că 'se Ăźnvi­orează' sau se odihnește Ăźncă la timpul cĂąnd Moise consemnează cuvintele.

"Sfarsite" se refera la ceruri, pamantul si toata ostirea... sau nu vad eu bine? :)

Edited by Silika, 13 May 2019 - 08:17.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand am citit ca nu i-a venit nici a șaptea zi, am fost convins ca e vreuna care a rămas bortoasa.

#25
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,085
  • Înscris: 10.09.2008
Da. "În ziua a șaptea a sfârșit Dumnezeu" trebuie tradus "la ziua a șaptea..." Presupoziția ebraică ("be") are și acest sens.

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Silika, on 13 mai 2019 - 08:17, said:

"Sfarsite" se refera la ceruri, pamantul si toata ostirea... sau nu vad eu bine? Posted Image

Geneza 2:1 Astfel au fost sfârşite cerurile şi pământul şi toată oştirea lor.

Vezi bine.

 Fjell, on 12 mai 2019 - 22:38, said:

Daca nu iti place cum este conceput omul, incearca o rasa de extraterestrii. Poate aia sunt pe gustul tau : verzi, gri, ochi mari, gura aproape invizibila, trei degete.
Oamenii sunt inca frumosi. Lasa secta si povestile pe care vi le baga aia in cap.

Daca omul iti pare frumos, mergi intr-un spital sau doar priveste in jur, cand mergi pe strada. Da, corpul omenesc, in stare perfecta de sanatate, este minunat. Dar... cati au corpul in stare perfecta de sanatate?

 pacopaco1967, on 13 mai 2019 - 07:36, said:

Ziua de odihna i-a fost oferita omului. Nu are decat sa intre in ea. Pentru cei ca Dorel666 ea inca nu a venit findca nu o vede cu spiritul, nu cu ochii.

Sa intelegem ca dumneata ai intrat, dear Paco?

#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 13 mai 2019 - 11:16, said:


Sa intelegem ca dumneata ai intrat, dear Paco?
Pai eu ti-am spus de nenumarate ori ca ma aflu in odihna Lui. Si ti-am mai spus ca sunt Fiul Lui iubit. Si toti aceia care au intrat in odihna Lui sunt fii ai neprihanirii, fii iubiti.
Daca te mai invarti mult printre moaste o sa ratezi intrarea in odihna Lui.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 13 mai 2019 - 14:56, said:

Pai eu ti-am spus de nenumarate ori ca ma aflu in odihna Lui. Si ti-am mai spus ca sunt Fiul Lui iubit. Si toti aceia care au intrat in odihna Lui sunt fii ai neprihanirii, fii iubiti.
Daca te mai invarti mult printre moaste o sa ratezi intrarea in odihna Lui.

Sa inteleg ca nu mai obosesti, nu mai ai nevoie de mancare si bautura si nu mai ai nevoie sa faci nimic, pentru ca toate le stii si toate le ai?

#29
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Dorel666 are dreptate . Este prorocit in biblie ,daca analizezi cu atentie si cand va incepe ziua a saptea.Din calculele mele rezulta data de 25 iunie 2019. Din ziua aia vor numai duminici . O sa fie un pic nasol ca o sa fie X Factor in fiecare seara dar asta e voia Domnului.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Corl, on 14 mai 2019 - 15:09, said:

Dorel666 are dreptate . Este prorocit in biblie ,daca analizezi cu atentie si cand va incepe ziua a saptea.Din calculele mele rezulta data de 25 iunie 2019. Din ziua aia vor numai duminici . O sa fie un pic nasol ca o sa fie X Factor in fiecare seara dar asta e voia Domnului.

Unii confunda misto-ul cu dialogul...

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 13 mai 2019 - 23:05, said:


Sa inteleg ca nu mai obosesti, nu mai ai nevoie de mancare si bautura si nu mai ai nevoie sa faci nimic, pentru ca toate le stii si toate le ai?
Spiritual nu. Trupeste si isus a obosit. Dar spiritul meu e puternic , si nu am depresii, frici  . ..  in privinta mortii.
Confunzi nevoile trupesti cu cele spirituale. Sa nu crezi ca in viata vesnica omul nu va manca cum  si acum face.
Stiu atat cat mi s-a descoperit. Atat cat am nevoie sa stiu si sa arat si altora. In privinta asta chiar sunt un profet. Nu unul de talia lui isaia, ci unul pentru vremurile actuale care prin intermediul acestui forum vestesc imparatia Tatalui ceresc. Nu ca altii nu au facut-o , insa e nevoie continuu sa fie vestita Evangelia in lume. Ca avem un Tata minunat in ceruri si ca abia asteapta sa ne intoarcem inimile spre EL. Parabola fiului risipitor iti arata cum tatal se bucura de fiul ce se intoarce din ratacirea lui. Abia cand constientizezi dragostea Lui, precum fiul ratacitor, abia atunci intri in odihna Lui.

#32
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Tu nu vestesti Evanghelia, pe care oricum o negi.

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 18 mai 2019 - 17:52, said:

Tu nu vestesti Evanghelia, pe care oricum o negi.
Eu vestesc ca avem un Tata ceresc minunat. Aceasta e vestea cea buna si e vesnica. Din pacate religiile lumii au denaturat sensul vestii bune. Dovada e ca oitzele se hranesc cu hrana toxica iar rezultatul ti-e in fatza ochilor. Avem preoti ortodocsi sau catolici homosexuali, lacomi de bani, escroci, aroganti, invidiosi . . . . dupa chipul si asemanarea tatalui lor. Pentru acestia Tatal ceresc a prorocit ca nu vor intra in odihna Lui. Findca nu vor.

#34
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 18 mai 2019 - 18:45, said:

Eu vestesc ca avem un Tata ceresc minunat. Aceasta e vestea cea buna si e vesnica. Din pacate religiile lumii au denaturat sensul vestii bune. Dovada e ca oitzele se hranesc cu hrana toxica iar rezultatul ti-e in fatza ochilor. Avem preoti ortodocsi sau catolici homosexuali, lacomi de bani, escroci, aroganti, invidiosi . . . . dupa chipul si asemanarea tatalui lor. Pentru acestia Tatal ceresc a prorocit ca nu vor intra in odihna Lui. Findca nu vor.

Toți oamenii sunt defecți! Pentru că au moștenit imperfecțiunea! La înviere toți vor primii trupuri de slavă, vor fi schimbați și vor trăi veșnic! :)

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 heart_of_ice, on 18 mai 2019 - 19:49, said:

Toți oamenii sunt defecți! Pentru că au moștenit imperfecțiunea! La înviere toți vor primii trupuri de slavă, vor fi schimbați și vor trăi veșnic! Posted Image
Ce crezi ? Lazar a primit trup de "slava" ?
Omul e "defect" findca se indoieste de caracterul Tatalui ceresc. In asta a constat si greseala lui Adam si Eva. L-au crezut pe "sarpe".

#36
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 pacopaco1967, on 18 mai 2019 - 20:07, said:

Ce crezi ? Lazar a primit trup de "slava" ?
Omul e "defect" findca se indoieste de caracterul Tatalui ceresc. In asta a constat si greseala lui Adam si Eva. L-au crezut pe "sarpe".

Omul este defect din toate punctele de vedere, fizic și mental, vezi imperfecțiunile de tot felul, boala, bătrânețea și moartea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate