Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Daca maine deschid o firma , pot trai fara sa fac evaziune ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#37
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostKres, on 12 mai 2019 - 14:00, said:

Lumea nu-si face firma pentru imbogatire ci pentru a avea o speranta la pensie, avem mii de patroni de butic care merg in pierdere dar le merge vechimea la pensie in propriul butic si le mai iese si lor de-o ciorba cand nu bat pe casa de marcat.
Maxima asta cu buticarii care merg in pierdere cu speranta ca le merge vechimea la pensie.
Ceva mai lipsit de logica nu am mai auzit.

Edited by projectfp, 12 May 2019 - 14:04.


#38
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View PostKres, on 12 mai 2019 - 14:00, said:

Lumea nu-si face firma pentru imbogatire ci pentru a avea o speranta la pensie, avem mii de patroni de butic care merg in pierdere dar le merge vechimea la pensie in propriul butic si le mai iese si lor de-o ciorba cand nu bat pe casa de marcat.
Si unde e problema? Mai bine decat nimic, nu?

#39
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postmadagascar123, on 12 mai 2019 - 14:03, said:

Probabil ca nu platesc nici taxele angajatilor .
Dar vai , asta e ...  aceeasi discutie , de ce sa nu le contopim ?
Cred ca asta e combinatia, fac firma, isi declara salarii... acumuleaza datorii... si apoi inchid pravalia pe pierderi si ramane vechimea.
Adica teapa.

Edited by projectfp, 12 May 2019 - 14:06.


#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postprojectfp, on 12 mai 2019 - 14:04, said:

Maxima asta cu buticarii care merg in pierdere cu speranta ca le merge vechimea la pensie.
Ceva mai lipsit de logica nu am mai auzit.
Nu merg in pierdere, dar nici peste un salariu maruntel nu castiga multi.

#41
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Posthobbysat, on 12 mai 2019 - 13:19, said:

Un caz izolat.

Daca ma refer la 10 curve din Amsterdam inseamna ca Olanda este o tara de curve ?
Exact cum 10 romani fura in strainatate si suntem om tara de hoti
Exact cum un milioni de T>Z>IG>ANI bantuie Europa si ne face neamul de ras declarandu-se romani. Nu sunt romani si nici nu vor fi in veci. Ca si toti invadatorii Europei sunt din Pakistanul lor de acolo.
Exact ca cioara ce-mi fura mancarea de o pun in castronul catelului. In fiecare zi.
Vecinul s-a suparat ca de ce i-am pus lat si s-a spanzurat singura.

#42
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

View Postmadagascar123, on 12 mai 2019 - 13:52, said:

Ca sa furi mai abitir statul roman , care la randul sau te fura de te rupe , poti infiinta firma pe numele unui
homeless ?



Utopie , pura si imaculata utopie !
Cu durere si tristete va anunt ca in viata reala lucrurile stau diferit .
Total diferit .
Un tânăr întreprinzător a pus pe picioare o afacere profitabilă, cultivând căpşuni uriaşe. Parfumatele fructe ajung să atingă uneori greutate unui măr. Soiurile premium, produse la 28 de km de Timişoara, în localitatea Cenei, sunt vândute în supermarket-uri sau direct particularilor.
Adrian Vălcăneanţ, de 33 de ani, a riscat şi a câştigat pariind pe căpşuni. Răsadurile au fost cumpărate din Italia, iar afacerea a început timid în 2011 când a cultivat 1.000 de mp în curtea casei de la ţară
trebuia să fac ceva cu viaţa mea, nu poti trăi cu 200 de euro. E o afacere mică, de familie, la care ma ajută şi părinţii mei, iar în perioada culesului încă două, trei persoane. Îmi place ceea ce fac, sunt multe satisfacţii atunci când totul iese din mâinile tale.
Posted ImageAm accesat în 2016 (anul ala cu "soroisti" la guvernare!!!) fonduri europene nerambursabile în valoare de 40.000 de euro, în programul „Instalarea tânărului fermier” pentru a continua dezvoltarea. Mă fascinează ceea ce fac şi am zis că e păcat să nu dezvolt”........comenzile cărora abia reuşeşte să le facă faţă. Un important lanţ de hipermarket-uri din România a încheiat contract cu tânărul întreprinzător în 2016 şi preia fructele aromate. La începutul perioadei de recoltare, jumătatea lunii mai, începutul lunii iunie, un kilogram de căpşuni se vinde engros cu 9-10 lei, apoi preţul începe să scadă, până la 8 lei....Anul trecut, producţie s-a ridicat la 15 tone.....

https://adevarul.ro/...8523/index.html

Edited by catalinn, 12 May 2019 - 14:12.


#43
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postmadagascar123, on 12 mai 2019 - 12:59, said:

Cu totii cunoastem generatiile de mafioti cu facturi false de la Obor-Doamna Ghica , cu totii suntem constienti ca in cazul infiintarii
unei societati comerciale ( srl , pfa , etc ... ) trebuie sa mai faci si anumite inginerii ca sa ocolesti sistemul .
Ce sanse sunt ca sa functionezi corect , avand in vedere paleta bogata de ingradiri , eventual si taxe in exces ?
Te poti imbogati in Romania DOAR  din munca cinstita ?
Intreaba la FSN, iti explica ei cum au adus Tara in pragul falimentului si cum e cu evaziunea, daca esti din Bucuresti te poti adresa doamnei Firuta Sirma sau la Mitropolie.

#44
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postcatalinn, on 12 mai 2019 - 14:09, said:

Un tânăr întreprinzător a pus pe picioare o afacere profitabilă,
....
fonduri europene nerambursabile în valoare de 40.000 de euro,
Deci n-a pus nimic pe picioare, ci a primit pomana de la stat o afacere ca avea o pila buna.

#45
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postcatalinn, on 12 mai 2019 - 14:09, said:

Un tânăr întreprinzător a pus pe picioare o afacere profitabilă, cultivând căpşuni uriaşe. Parfumatele fructe ajung să atingă uneori greutate unui măr. Soiurile premium, produse la 28 de km de Timişoara, în localitatea Cenei, sunt vândute în supermarket-uri sau direct particularilor.
Adrian Vălcăneanţ, de 33 de ani, a riscat şi a câştigat pariind pe căpşuni. Răsadurile au fost cumpărate din Italia, iar afacerea a început timid în 2011 când a cultivat 1.000 de mp în curtea casei de la ţară
trebuia să fac ceva cu viaţa mea, nu poti trăi cu 200 de euro. E o afacere mică, de familie, la care ma ajută şi părinţii mei, iar în perioada culesului încă două, trei persoane. Îmi place ceea ce fac, sunt multe satisfacţii atunci când totul iese din mâinile tale.
Posted ImageAm accesat în 2016 (anul ala cu "soroisti" la guvernare!!!) fonduri europene nerambursabile în valoare de 40.000 de euro, în programul „Instalarea tânărului fermier” pentru a continua dezvoltarea. Mă fascinează ceea ce fac şi am zis că e păcat să nu dezvolt”........comenzile cărora abia reuşeşte să le facă faţă. Un important lanţ de hipermarket-uri din România a încheiat contract cu tânărul întreprinzător în 2016 şi preia fructele aromate. La începutul perioadei de recoltare, jumătatea lunii mai, începutul lunii iunie, un kilogram de căpşuni se vinde engros cu 9-10 lei, apoi preţul începe să scadă, până la 8 lei....Anul trecut, producţie s-a ridicat la 15 tone.....

https://adevarul.ro/...8523/index.html

Chestiune de sansa ?
Unii au depus dosarele si nici dupa 2 ani nu au primit fonduri europene nerambursabile . Sa fie oare ,, ghinion '' ?

Ca sa depui dosarul in 2016 , sa primesti ,, fonduri europene nerambursabile '' tot in 2016 si sa mai si inchei contracte babane cu
,, un lant important de supermarketuri '' evident , tot in 2016  , prea frumos , prea frumos ca sa fie si adevarat .
Doar nu era nebun sa demaste toate spagile oferite .

Edited by madagascar123, 12 May 2019 - 14:19.


#46
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

View Postprojectfp, on 12 mai 2019 - 14:13, said:

Deci n-a pus nimic pe picioare, ci a primit pomana de la stat o afacere ca avea o pila buna.
e inutil si o pierdere de timp sa discute cineva cu tine, asa ca evita sa faci comentarii la postarile mele

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici sa-l intrebi pe Dragnea... El stie cu firmele care au actionari fantoma sau la purtator.

#48
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sigur ca poti trăi fără evaziune. Dai faliment dar daca ai nervii tari poti sa trăiești mai departe.

#49
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postprojectfp, on 12 mai 2019 - 14:13, said:


Deci n-a pus nimic pe picioare, ci a primit pomana de la stat o afacere ca avea o pila buna.
E chiabur da'l in masa 🤣🤣🤣.


#50
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

View Postmadagascar123, on 12 mai 2019 - 14:14, said:

Chestiune de sansa ?
Unii au depus dosarele si nici dupa 2 ani nu au primit fonduri europene nerambursabile . Sa fie oare ,, ghinion '' ?

Ca sa depui dosarul in 2016 , sa primesti ,, fonduri europene nerambursabile '' tot in 2016 si sa mai si inchei contracte babane cu
,, un lant important de supermarketuri '' evident , tot in 2016  , prea frumos , prea frumos ca sa fie si adevarat .
Doar nu era nebun sa demaste toate spagile oferite .
pana la proba contrarie, fondurile sunt accesate, afacerea functioneaza si nu e urmarit penal ori condamnat.
ti-am zis, daca pentru tine o societate trebuie sa functioneze doar prin mita, coruptie si fals, atunci n-avem ce discuta

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmadagascar123, on 12 mai 2019 - 13:12, said:

Chiar asa fiind , de ce esti rautacios ?
Nu ai mai intalnit patroni fara firma ( pe numele lor ) ?
Moamaaa, dacă vede livache ce apropo ai făcut la el, coboară la tine, iti face urechile de măgar, si o sa prestezi pana la alegeri gratis, să-l imbunezi!

#52
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View Postcatalinn, on 12 mai 2019 - 14:24, said:

pana la proba contrarie, fondurile sunt accesate, afacerea functioneaza si nu e urmarit penal ori condamnat.
ti-am zis, daca pentru tine o societate trebuie sa functioneze doar prin mita, coruptie si fals, atunci n-avem ce discuta

Perfect de acord !
Nu a afirmat nimeni ca ar fi ceva gresit , numai ca modul prin care a tinut sa sublinieze continuitatea actiunilor ,
legate de anul 2016 , da de gandit .
La modul simplist actiunea poate fi privita si astfel : a dat si el o mica spaga colo , dincolo  lucreaza cu mana necalificata la negru ,
intr-un cuvant : se descurca , ce aveti cu el !

Da , as dori sa vietuiesc intr-o societate bazata pe corectitudine , predictibilitate , omenie , cinste , etc .
Ghinion : nu am intalnit decat evazionisti .

Edited by madagascar123, 12 May 2019 - 14:33.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprojectfp, on 12 mai 2019 - 14:04, said:

Cred ca asta e combinatia, fac firma, isi declara salarii... acumuleaza datorii... si apoi inchid pravalia pe pierderi si ramane vechimea.
Adica teapa.
Sunteti praf cu fiscalitatea si legislatia in domeniu. Un patron care facea asta este caz penal.
Ramaneti la bugetarime ca altfel riscati parnaia mai flacai... prin grija pesedeului desigur! El a modificat de asa natura legislatia.
Un administrator de firma nu e lucru de gluma... ala nu doarme de griji noaptea. Are multe pe cap: angajatii, ITMul, sanepidu, garda de mediu, primaria, politia, garda financiara, etc... impozite /taxe peste 50% din profituri /70% din salarii la stat.

De pe urma firmelor astea care nu fac munca cinstita  traiesc vreo 10 milioane de bugetari, pensionari, asistati si copii.

Edited by MembruAnonim, 12 May 2019 - 14:35.


#54
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postprojectfp, on 12 mai 2019 - 14:04, said:

Maxima asta cu buticarii care merg in pierdere cu speranta ca le merge vechimea la pensie.
Ceva mai lipsit de logica nu am mai auzit.
Macar nu stau, ca pesedist ii, pe ajutoare sociale și geana pe galeata roșie cu kilu de ulei și zahar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate