Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca maine deschid o firma , pot trai fara sa fac evaziune ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#109
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 tytysor, on 15 mai 2019 - 13:31, said:

euuu? nu sint eu respectivul! eu astept pensia si intre timp imi cresc nepoata in UK!
si da, cred ca am fost norocos, am trecut usor prin aproape 60 de ani de viata, dar cum trebuie sa existe o compensatie in toate, probabil ca voi muri in chinuri!
si sa stii ca exista multi asemenea lui, din generatia celor mai in virsta care stau in banca lor si nu ies ca paduchii in fata!
Norocos ca lucrezi la o asa firma

Edited by Tsunnnami, 15 May 2019 - 13:33.


#110
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
Daca exista asemenea firme , cinste lor !
Numarul lor nu pare sa depaseasca totusi 1% , posibil sa fie chiar pana undeva pe la 0,5 % cu indulgenta .

#111
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 madagascar123, on 12 mai 2019 - 12:59, said:

Cu totii cunoastem generatiile de mafioti cu facturi false de la Obor-Doamna Ghica , cu totii suntem constienti ca in cazul infiintarii
unei societati comerciale ( srl , pfa , etc ... ) trebuie sa mai faci si anumite inginerii ca sa ocolesti sistemul .
Ce sanse sunt ca sa functionezi corect , avand in vedere paleta bogata de ingradiri , eventual si taxe in exces ?
Te poti imbogati in Romania DOAR  din munca cinstita ?
dar de ce anume ti-ai deschide o firma? Bisnitareala incepe pe naspa, apoi pfa, etc.

#112
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

 madagascar123, on 16 mai 2019 - 14:22, said:

Daca exista asemenea firme , cinste lor !
Numarul lor nu pare sa depaseasca totusi 1% , posibil sa fie chiar pana undeva pe la 0,5 % cu indulgenta .

Acuma si "evaziunea" asta e fluida.... Caci statul schimba mereu lucrurile/legile. Azi e ok, maine poate nu mai e, pt ca nu mai poti ca au crescut taxele.

Statul - sta si colecteaza.  Schimba legile mereu, te zapaceste de cap, si pana la urma vrand nevrand le incalci.

Ce e azi corect, maine poate nu mai e si tot asa. Chestia asta e super valabila pt Romania, unde se legifereaza dupa cum bate vantu in morisca, uneori exista sute de razgandiri si ezitari pe an.

In alte tari nu e chiar asa, sistemele sunt mai stabile. Uite de ex in SUA, de 10 ani completez acelasi formular ca fotograf - pt impozit. 10 ani au trecut, tot asa a ramas, legat la ochi pana la urma il completezi, ca te obisnuiesti.

#113
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 tipareth, on 16 mai 2019 - 14:31, said:


Acuma si "evaziunea" asta e fluida.... Caci statul schimba mereu lucrurile/legile. Azi e ok, maine poate nu mai e, pt ca nu mai poti ca au crescut taxele.

Statul - sta si colecteaza.  Schimba legile mereu, te zapaceste de cap, si pana la urma vrand nevrand le incalci.

Ce e azi corect, maine poate nu mai e si tot asa. Chestia asta e super valabila pt Romania, unde se legifereaza dupa cum bate vantu in morisca, uneori exista sute de razgandiri si ezitari pe an.

In alte tari nu e chiar asa, sistemele sunt mai stabile. Uite de ex in SUA, de 10 ani completez acelasi formular ca fotograf - pt impozit. 10 ani au trecut, tot asa a ramas, legat la ochi pana la urma il completezi, ca te obisnuiesti.

Am deschis acest topic tocmai in speranta ca oamenii vor empatiza si vor recunoaste adevarul zilelor noastre .
Desigur , exista si unii care urla in gura mare ca ei sunt ,, cinstiti '' , ca nu au furat in viata lor , ca nu au dat spaga
in viata lor , etc .
Greu de crezut , foarte greu !

#114
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Cine crezi ba ca ii plange de mila unui jeg care a distrus justitia si a falimentat statul ca e prea pampalau sa plateasca pt ce a furat?

#115
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019

 madagascar123, on 20 mai 2019 - 23:55, said:


Am deschis acest topic tocmai in speranta ca oamenii vor empatiza si vor recunoaste adevarul zilelor noastre .


Adevarul il vede toata lumea, psd fura :D

#116
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
Io cum am mai spus am un magaxin satesc,da sa nu credeti ca vine cineva in control sa te inchida ,toti vin numai dupa spaga.Nici unul nu au interesul sa te inchida .Dupa pe cine mai mulg.Anaful astia sint cei mai praf dintre toti ,la ultimul control cand miau cerut tot felul de acte mam dus acasa si leam adus un porbagaj de acte,facturi,rapoarte ,registre peste registre si i leam pus la dispozitie ,aiacand au vazut sau speriat si au spus ca la trebuie numai aia si aia la care iam spus sa isi aleaga ce vrea ca io nu sant contabil si nu stiu ce le trebe ca nu sant de meserie!Cei mai periculosi sant politia economica ,hoti da hoti pe fata si protectia consumatorului care sant de onesimtire fara margini ,nu pleaca pana nu le dai ceva , anul asta o plecat danumai dupa ce leam dat cite un Kent de persoana.

#117
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 madagascar123, on 20 mai 2019 - 23:55, said:

Am deschis acest topic tocmai in speranta ca oamenii vor empatiza si vor recunoaste adevarul zilelor noastre .

Jegoasa speranta ai.
Adica tu nu speri sa dispara furtul cat speri ca cei care fura sa fie priviti cu blandete si intelesi.
Mizerabila tehnica aveti mah

#118
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

 madagascar123, on 20 mai 2019 - 23:55, said:

Am deschis acest topic tocmai in speranta ca oamenii vor empatiza si vor recunoaste adevarul zilelor noastre .
Desigur , exista si unii care urla in gura mare ca ei sunt ,, cinstiti '' , ca nu au furat in viata lor , ca nu au dat spaga
in viata lor , etc .
Greu de crezut , foarte greu !

   Uite aici om cu firme de nu le mai stie numarul, dar si comportament pe masura, asa cum ii sta bine oricarui boier roman. Cu putin noroc, vei ajunge bogat ca el. Ca sa nu deschid un topic nou, si din mult prea multa sila fata de politicieni si oligarhi, ia sa vedem ce a mai facut un oligarh de-al nostru, fost ofiter de securitate, condamnat la puscarie fiindca ar fi finantat ilegal, cum altfel, campania electorala a lui "Mihaela, dragostea mea !" din 2009"

  
„V-ati intrebat vreodata cata putere de convingere au milionarii? Astazi in cel mai sudic oras din tarisoara noastra, aka Zimnicea, niste elevi cu profesorii lor au vrut sa treaca Dunarea cu bacul pentru un schimb de experiente cu vecinii bulgari. Un microbuz a fost imbarcat, iar restul care erau pregatiti, au ramas pe loc. De ce? Dn-ul Nicolae a venit cu suv-ul, a urcat direct, trec doua minute si spune: ‘Haideti sa plecam!’ La care capitanul raspunde ‘Nu avem cum, deja am bagat lumea in sistem(?)’.Ca urmare se da jos, se uita incruntat la capitan si zice ‘Bacul asta pleaca acum!’. O singura persoana i-a raspuns, acesta fiind soferul microbuzului, i-a reprosat ca bacul nu e al lui, precum nici Dunarea a maica-sii (wow). Nu a schimbat cu nimic bineinteles, iar toti elevii ca si cadrele didactice au fost obligate sa il astepte pe urmatorul, intarziind astfel activitatea planificata.
Doamnelor si domnilor, Zimnicea, Teleorman, Romania, Europa anilor 2019. Cheers!”.

  SURSA (Stirea a fost data si la Realitatea TV)

Asadar, tara boierilor fanarioti, indiferent ca-s politicieni corupti sau oligarhi, care cred ca tot ce misca in tara asta, raul, ramul, e la discretia lor, iar cetatenii, altii decat ei, sunt niste viermi. Asa, ca fapt divers, Niculae nu si-a mai platit angajatii si jucatorii de fotbal de la echipa Astra de luni de zile, dar ce conteaza fleacurile astea pentru el ?

  Vezi, @madagascar123, ce poate face un om "cinstit" in viata ? Isi poate permite orice, ca doar o viata are un om si-o gaura in c*r.

#119
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 tipareth, on 15 mai 2019 - 12:57, said:

Da, poti sa traiesti fara evaziune.

Dar, fara injectie de capital constanta si consistenta  in primii ani de la infiintare, va fi foarte greu sa faci fata, sa cresti...
Doar munca si talentul nu sunt suficiente.

Ai nevoie de capital si de angajati priceputi. De reclama constanta online, de conexiuni sociale.

Fara capital serios, vei fi patron dar din ala de la o luna la alta. Cu ochii in tavan noaptea gandindu-te cum sa mai faci fata inca o luna. Iti iasa de un salariu si cam atat.
Nu e rau nici asa - ca iti faci vechime, asigurare, practic ca un angajat, numai ca vei avea stres extra din cauza hartoagelor, alergaturilor si planificarilor de tot felul pe care tu trebuie sa le faci daca nu ai bani extra sa angajezi.

Va trebui sa muncesti cam cat 5 oameni la un loc, cativa ani de zile, cel putin.

Multi "patroni" asa sunt in Romania, la ei nimeni nu se gandeste... Cand pronuntam cuvantul patron ne gandim la sacii cu bani, din pacate nu e asa pentru multi....

Am avut un PFA - e pe inactiv acum si o sa il inchid. Bani de dezvoltare nu, bani pt angajati nu, doar eu. Am ajuns sa fac si contabilitate primara, eu care cu cifrele sunt cam dislexica lol Nu se prea impaca cu arta... de fapt deloc... Acuma cu schimbarile astea recente, am simtit ca e gata, ca s-a terminat, ca trebuie sa renunt la tot, ca e prea greu. Inactiv si apoi inchis, pana ne vom mai reveni cu legile.....
La ce schimbari recente te referi?

#120
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,914
  • Înscris: 14.09.2004

 fansat, on 22 mai 2019 - 08:44, said:

   Uite aici om cu firme de nu le mai stie numarul, dar si comportament pe masura, asa cum ii sta bine oricarui boier roman. Cu putin noroc, vei ajunge bogat ca el. Ca sa nu deschid un topic nou, si din mult prea multa sila fata de politicieni si oligarhi, ia sa vedem ce a mai facut un oligarh de-al nostru, fost ofiter de securitate, condamnat la puscarie fiindca ar fi finantat ilegal, cum altfel, campania electorala a lui "Mihaela, dragostea mea !" din 2009"

  
„V-ati intrebat vreodata cata putere de convingere au milionarii? Astazi in cel mai sudic oras din tarisoara noastra, aka Zimnicea, niste elevi cu profesorii lor au vrut sa treaca Dunarea cu bacul pentru un schimb de experiente cu vecinii bulgari. Un microbuz a fost imbarcat, iar restul care erau pregatiti, au ramas pe loc. De ce? Dn-ul Nicolae a venit cu suv-ul, a urcat direct, trec doua minute si spune: ‘Haideti sa plecam!’ La care capitanul raspunde ‘Nu avem cum, deja am bagat lumea in sistem(?)’.Ca urmare se da jos, se uita incruntat la capitan si zice ‘Bacul asta pleaca acum!’. O singura persoana i-a raspuns, acesta fiind soferul microbuzului, i-a reprosat ca bacul nu e al lui, precum nici Dunarea a maica-sii (wow). Nu a schimbat cu nimic bineinteles, iar toti elevii ca si cadrele didactice au fost obligate sa il astepte pe urmatorul, intarziind astfel activitatea planificata.
Doamnelor si domnilor, Zimnicea, Teleorman, Romania, Europa anilor 2019. Cheers!”.

  SURSA (Stirea a fost data si la Realitatea TV)

Asadar, tara boierilor fanarioti, indiferent ca-s politicieni corupti sau oligarhi, care cred ca tot ce misca in tara asta, raul, ramul, e la discretia lor, iar cetatenii, altii decat ei, sunt niste viermi. Asa, ca fapt divers, Niculae nu si-a mai platit angajatii si jucatorii de fotbal de la echipa Astra de luni de zile, dar ce conteaza fleacurile astea pentru el ?

  Vezi, @madagascar123, ce poate face un om "cinstit" in viata ? Isi poate permite orice, ca doar o viata are un om si-o gaura in c*r.

Asta nu e puscarias ?

#121
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Una e sa empatizam cu o firma mica care abia se taraste, sufocata de birocratie si reguli si taxe absurde. Si alta e sa empatizam cu marii bogatasi, care ruleaza si cateva srl-uri simultan, care isi permit experti contabili, financiari, avocati de top etc

Niciodata nu voi empatiza prea mult cu bogatanul, chiar si nevinovat sa fie, pt ca are bani sa isi formeze o echipa de avocati si experti financiari de top care sa il apere.

O victima de obicei da 2-3 pasi in spate daca ajunge sa fie vulnerabila si sufera cu adevarat. Daca nu face asta si se infige si mai mult, atunci nu e victima ci luptator. De ce as empatiza cu un luptator?? Cand eu abia imi duc zilele? Cu mine ar empatiza luptatorul bogatan?? Evident ca nu....

#122
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Postare gresita!
..............................
Nu, nu poti trai!
A spus-o Isarescu si daca nici asta nu stie ce vorbeste...

Edited by PeterPan 42, 22 May 2019 - 09:45.


#123
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

 geo76com, on 22 mai 2019 - 09:08, said:

Asta nu e puscarias ?

   A trecut si prin puscarie, ca orice oligarh care se respecta. Dar bine, pentru astia, puscaria nu e decat o continuare a traiului de huzur. A apucat perioada "scriitorilor puscariasi", aia in care si-au descoperit talentele literare la bulau. Ia uite ce performante reusea oligarhul:

   "Cel mai mult - 22 de ore si 40 de minute - Niculae a stat sa scrie lucrarea "Bioetanolul - combustibilul viitorului", in timp ce, pentru a scrie lucrarea "Biodieselul - motorina ecologica", a stat 0 ore, au aratat judecatorii.

"Valorificarea energetica a biomasei" a fost pontata ca lucrata in 16 ore, "Orientari moderne in productia vegetala" - in 18 ore", iar "Tehnologii moderne in productia vegetala" - in 16 ore. Astfel rezulta o medie de 14 ore si 30 de minute pentru fiecare lucrare stiintifica." Bai, esti nebun ? ? ?  Posted Image

  SURSA

  SI mai are pe teava o condamnare de 3 ani jumate in prima instanta, caci cum poate fi el mare oligarh daca n-are macar doua amarate de condamnari ?

Asemenea indivizi bantuie prin societatea noastra: mari oameni de afaceri, mari caractere, mari scriitori, mari puscariasi.

Edited by fansat, 22 May 2019 - 10:00.


#124
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

 utbsj, on 21 mai 2019 - 09:45, said:

Io cum am mai spus am un magaxin satesc,da sa nu credeti ca vine cineva in control sa te inchida ,toti vin numai dupa spaga.Nici unul nu au interesul sa te inchida .Dupa pe cine mai mulg.Anaful astia sint cei mai praf dintre toti ,la ultimul control cand miau cerut tot felul de acte mam dus acasa si leam adus un porbagaj de acte,facturi,rapoarte ,registre peste registre si i leam pus la dispozitie ,aiacand au vazut sau speriat si au spus ca la trebuie numai aia si aia la care iam spus sa isi aleaga ce vrea ca io nu sant contabil si nu stiu ce le trebe ca nu sant de meserie!Cei mai periculosi sant politia economica ,hoti da hoti pe fata si protectia consumatorului care sant de onesimtire fara margini ,nu pleaca pana nu le dai ceva , anul asta o plecat danumai dupa ce leam dat cite un Kent de persoana.

Interesant ca poe astia nu-i vede nimeni !

Edited by madagascar123, 22 May 2019 - 16:26.


#125
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.04.2012
Trebuie sa intelegi cum functioneaza,cand si contatabilul care este angajat la anaf refuza sa dea factura pe 100 de lei care io dai lunar sa tina hirtiile in regula atunci ce vorbim. Bani se fac cand prinzi lucrari la stat , nu din aia 16% care ai fenta sa nu ii platesti +returnari dubioase de tva.

#126
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019

 madagascar123, on 22 mai 2019 - 16:25, said:

Interesant ca poe astia nu-i vede nimeni !
AStia is bugetarii. Votantii psd. Cam infractori, nu ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate