Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce master sa aleg?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Salut, in vara termin specializarea de Publicitate (Advertising), si vreau sa continui pe o cariera academica, insa nu stiu exact inca ce facultate sa aleg. Ma gandesc intre Antropologie sau Psihologie la Universitatea din Bucuresti, vreau sa va intreb daca aveti ceva experienta in legatura cu aceste facultati, a studiat cineva aici, in licenta sau master?
Nu, nu vreau sa ma apuc de Informatica, sa devin programator, sa ma calific in nu stiu ce meserie, sau sa emigrez ca sa fac vreun job necalificat prin Germania. Vreau mai departe sa devin profesor universitar si/sau strateg in agentie de Publicitate.
Mersi mult de timpul acordat si va astept parerile.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 00:52, said:

Salut, in vara termin specializarea de Publicitate (Advertising), si vreau sa continui pe o cariera academica, [...]
Ma gandesc intre Antropologie sau Psihologie

Vreau mai departe sa devin profesor universitar si/sau strateg in agentie de Publicitate.

Deci termini marketing, vrei master in Antropologie si vrei sa devi profesor universitar?

Eu cred ca Horticultura merge bine.

Serios acum, tu ai recitit ce-ai scris?
E ceva care te atrage? La domeniu ma refer.

#3
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostTsunnnami, on 12 mai 2019 - 01:51, said:

Deci termini marketing, vrei master in Antropologie si vrei sa devi profesor universitar?

Eu cred ca Horticultura merge bine.

Serios acum, tu ai recitit ce-ai scris?
E ceva care te atrage? La domeniu ma refer.
Ma pasioneaza comportamentul uman mai mult ca si multime de indivizi, arta vizuala, filosofia, psihopatologia.
Nu vreau sa imi schimb domeniul de activitate, sa ma apuc de agricultura, horticultura, cadastru, sudor, barman, etc. Vreau sa raman in stiintele umaniste sa cercetez, sa scriu, sa predau si sa fac tablouri.

View PostGoosecat, on 12 mai 2019 - 02:18, said:

In Romania degeaba faci master daca n-ai pile, nu te-ai nascut intr-o familie bogata sau nu ai un plan bine stabilit inca din liceu.
Majoritatea celor care fac master sunt deja angajati in campul muncii si il fac pentru  a avansa in cariera in functii mai mari.  

Decat sa pierzi inca doi ani eu zic sa te angajezi din vara asta  la oricare call center sa vezi cum e pe piata muncii, sa te testezi putin, sa vezi daca esti capabil sa te adaptezi la piata muncii si sa incepi sa dobandesti experienta.

Daca tii neaparat sa ajungi sa traiesti cu parintii din pensia lor,  fa master pe antropologie sau psihologie.
Astea sunt domenii moarte pentru secolul 21!

Ca sa ajungi profesor universitar...pentru asta trebuia sa te preocupi  inca din anii de facultate, sa inveti intai sa predai ca asistent seminarist, sa fi facut practica, psiho-pedagogie, sa fi scris ceva lucrari, sa fi participat la ceva activitati, sa fi organizat conferinte.
Daca te interesa sa ajungi profesor universitar, acum la varsta ta ai fi predat din toamna in orice scoala, faceai masterul  si ai fi predat apoi in liceu, terminai ceva doctorat, abia atunci puteai sa aspiri  la a preda ca seminarist la facultate.  Profesor universitar se ajunge abia pe la 50-60 de ani dupa ce avansezi in gradul de lector  si apoi cel de conferentiar,   poate mai devreme daca ai ceva pile prin politica.
Nu vreau sa predau in liceu, vreau exclusiv in universitate, nu am nici un interes pentru a preda elevilor si nici a materilor pe care pot sa le predau lor. Am lucrat deja, in total 2 ani. Cum ma gandeam eu e ca din perioada masterului sa ma angajez in agentie de publicitate si dupa ce il termin sa ma inscriu la doctorat si sa ma angajez ca si asistent universitar. Dupa ce termin doctoratul sa ajung in cele din urma lector.

Nu am de ce sa lucrez in call center, Romania este in criza a fortei de munca, pot sa gasesc locuri de munca mult mai placute decat sa ma alienez intr-un call center. Am lucrat in trecut si ceva ce nu mi-a placut, si nu rezist sa lucrez ceva ce nu imi place.

Edited by Sekene, 12 May 2019 - 02:37.


#4
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostGoosecat, on 12 mai 2019 - 02:18, said:

In Romania degeaba faci master daca n-ai pile, nu te-ai nascut intr-o familie bogata sau nu ai un plan bine stabilit inca din liceu.
Majoritatea celor care fac master sunt deja angajati in campul muncii si il fac pentru  a avansa in cariera in functii mai mari.  

Decat sa pierzi inca doi ani eu zic sa te angajezi din vara asta  la oricare call center sa vezi cum e pe piata muncii, sa te testezi putin, sa vezi daca esti capabil sa te adaptezi la piata muncii si sa incepi sa dobandesti experienta.

Daca tii neaparat sa ajungi sa traiesti cu parintii din pensia lor,  fa master pe antropologie sau psihologie.
Astea sunt domenii moarte pentru secolul 21!

Ca sa ajungi profesor universitar...pentru asta trebuia sa te preocupi  inca din anii de facultate, sa inveti intai sa predai ca asistent seminarist, sa fi facut practica, psiho-pedagogie, sa fi scris ceva lucrari, sa fi participat la ceva activitati, sa fi organizat conferinte.
Daca te interesa sa ajungi profesor universitar, acum la varsta ta ai fi predat din toamna in orice scoala, faceai masterul  si ai fi predat apoi in liceu, terminai ceva doctorat, abia atunci puteai sa aspiri  la a preda ca seminarist la facultate.  Profesor universitar se ajunge abia pe la 50-60 de ani dupa ce avansezi in gradul de lector  si apoi cel de conferentiar,   poate mai devreme daca ai ceva pile prin politica.
Ceea ce ai spus cunosti, adica lucrezi in domeniu, sau din ce crezi tu sau ai citit pe net?

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 03:20, said:


Ceea ce ai spus cunosti, adica lucrezi in domeniu, sau din ce crezi tu sau ai citit pe net?
nu stiu ce ai terminat dar profesorii de acolo aveau 25 de ani? Te-ai uitat putin in jur?

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cum s-a spus mai sus, să ajungi profesor universitar nu este un traseu simplu; că altfel nu mai prindeai picior de profesor prin licee, toți ar fi predat în universități. Știu cadre universitare care au ieșit conferențiar la pensie.

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 03:20, said:

Ceea ce ai spus cunosti, adica lucrezi in domeniu, sau din ce crezi tu sau ai citit pe net?

Zice bine. Pregatirea pentru intrarea in mediul universitar ar trebui sa inceapa devreme, din primii ani de licenta daca se poate.

Ar trebui deja sa incepi sa apari coautor in diverse articole alaturi de prezumtivul profesor indrumator(eu dupa primele cursuri cu profu' de statistica ma si vedeam predand, asa de fain a fost omul ala) si sa iei parte la tot soiul de evenimente si conferinte, lucrari de sesiuni studentesti in care sa apari cu propriile texte, ceva premii castigate etc. etc.. Ti-o spun din propria experienta. Am avut si eu in cap ideea profesoratului, dar m-am razgandit in anul I de master cand m-am si angajat.

Ideea e ca nu poti intra in doctorat daca nu ai deja activitate stiintifica. Sau nu ar trebui sa poti.

Edited by Alecsandru010, 12 May 2019 - 08:02.


#8
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostAlecsandru010, on 12 mai 2019 - 08:00, said:

Zice bine. Pregatirea pentru intrarea in mediul universitar ar trebui sa inceapa devreme, din primii ani de licenta daca se poate.

Ar trebui deja sa incepi sa apari coautor in diverse articole alaturi de prezumtivul profesor indrumator(eu dupa primele cursuri cu profu' de statistica ma si vedeam predand, asa de fain a fost omul ala) si sa iei parte la tot soiul de evenimente si conferinte, lucrari de sesiuni studentesti in care sa apari cu propriile texte, ceva premii castigate etc. etc.. Ti-o spun din propria experienta. Am avut si eu in cap ideea profesoratului, dar m-am razgandit in anul I de master cand m-am si angajat.

Ideea e ca nu poti intra in doctorat daca nu ai deja activitate stiintifica. Sau nu ar trebui sa poti.
Ca si lucrari academice deja am multe idei de carti si subiecte de abordat, doar ca imi lipseste experienta ca sa scriu un articol academic. Vreau din master sa scriu deja o carte si in doctorat deja sa am inca una sau doua. Scriu de ceva timp personal si stiintific sa spunem dar si poezii, analizez si urmaresc mereu alti profesori universitari si le analizez conceptele.
Oricum ca si domeniu alternativ m-as vedea lucrand cu placere in Publicitate, si ma gandeam ca daca e asa greu sa intru ca si cadru sa fac experienta in Publicitate si apoi sa vad daca pot sa ajung cadru. Eu am in cazul meu de exemplu studenta care a iesit din doctorat dupa 2 ani deja decan, ea preda si norocul ei a si fost ca s-a pensionat decanul, si a reusit acest nou venit sa ajunga decan. Oricum nu pentru functii vreau eu sa fiu cadru universitar, insa ma vad cercetand, predand si vorbind cu studenti. Imi face mare placere sa dezbat alaturi de altii concepte sociale, sunt o persoana comunicativa si vreau ca si job sa fie ceva in care interactionez cu oameni, si nu la call center sau mcdonalds sau mai stiu eu.

Ce te-ai angajat, sunt curios.

citisem de curand ca e criza ca si cadre in invatamant nu doar in cel preuniversitar, ca nu mai sunt oameni interesati sa fie profesori, si asta mi-a si dat un avant.
https://www.ziarulde...at--190613.html
În ciuda unei salarizări mai ridicate, prof.dr. Cătălin Lungu apreciază că, la nivelul ţării, conform cifrelor indexate de sindicat, nivelul de asistenţi universitari este la un nivel minim istoric şi sunt din ce în ce mai greu de atras tinerii către această me­serie.
„În momentul de faţă, avem cel mai mare deficit la asistenţi. Nivelul de sa­larizare este aproximativ la fel cu cel din preuniversitar, deşi cerinţele sunt mult mai mari - trebuie să fii doctor, să ai o activitate sus­ţi­nută de cercetare pentru promovare şi o mul­ţime de alte lucruri. La mine în facultate, spre exemplu, (n.r. - Chimia de la UAIC) nu mai există niciun asistent, iar cel mai tânăr lector are peste 40 de ani. În ritmul acesta, în 20 de ani dispare învăţă­mâ­ntul superior din Ro­mânia“, a completat pro­fesorul.

Edited by Sekene, 12 May 2019 - 08:21.


#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Io am terminat CIG. Dupa facultate m-am angajat contabil junior. Master-ul l-am facut din doua motive: 1. imi deschidea calea spre doctorat 2. terminarea lui cu o anumita medie imi echivala examenul de acces in CECCAR, alta minunatie care mi-a consumat trei ani din viata Posted Image

Si decizia mea de a incheia-o cu invatamantul superior s-a bazat, in principiu, pe scaderea populatiei scolare. E ok sa ai idei de carti si articole, dar ele trebuie sa existe. Sa fie scrise. Ca fara ele nu ai cum sa intri-n doctorat.

Edited by Alecsandru010, 12 May 2019 - 08:30.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ce treaba are trecerea prin catedra de liceu, nu pot pricepe.
Ontopic: sfatul meu este sa te duci la catedra la universitatea pe care o vizezi, sa discuti cu cineva care iti poate arata organigrama si cum stau cu ocuparea posturilor didactice. Nu de alta, dar pronostichez in anii urmatori o inghetare a tuturor posturilor, ceea ce inseamna ca 5 ani macar nu se mai intra/promoveaza in sistem. Mai poti intreba si de salarii, difera f mult de la o universitate la alta, pe acelasi palier, evident.
Masterul e obligatoriu la unele universitati (mai putin cele medicale) pentru inscrierea la doctorat, dar sa te ajute la promovare in piata muncii, nu am auzit.

#11
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostAlecsandru010, on 12 mai 2019 - 08:29, said:

Io am terminat CIG. Dupa facultate m-am angajat contabil junior. Master-ul l-am facut din doua motive: 1. imi deschidea calea spre doctorat 2. terminarea lui cu o anumita medie imi echivala examenul de acces in CECCAR, alta minunatie care mi-a consumat trei ani din viata Posted Image

Si decizia mea de a incheia-o cu invatamantul superior s-a bazat, in principiu, pe scaderea populatiei scolare. E ok sa ai idei de carti si articole, dar ele trebuie sa existe. Sa fie scrise. Ca fara ele nu ai cum sa intri-n doctorat.
Am urmarit si eu asta, si cica mai dureaza inca 15-20 de ani pana generatia mea ajunge sa ia fraiele tarii si intr-un final o sa ajungem la nivelul celor din vest. Ca si consecinta treptat daca generatia mea chiar o sa faca ceva bun, atunci o sa se intoarca si romanii inapoi in tara. Insa nu ma amagesc cu apa rece, ma pregatesc deja si sa emigrez din tara.

View Postdenky, on 12 mai 2019 - 08:33, said:

Ce treaba are trecerea prin catedra de liceu, nu pot pricepe.
Ontopic: sfatul meu este sa te duci la catedra la universitatea pe care o vizezi, sa discuti cu cineva care iti poate arata organigrama si cum stau cu ocuparea posturilor didactice. Nu de alta, dar pronostichez in anii urmatori o inghetare a tuturor posturilor, ceea ce inseamna ca 5 ani macar nu se mai intra/promoveaza in sistem. Mai poti intreba si de salarii, difera f mult de la o universitate la alta, pe acelasi palier, evident.
Masterul e obligatoriu la unele universitati (mai putin cele medicale) pentru inscrierea la doctorat, dar sa te ajute la promovare in piata muncii, nu am auzit.
Imediat cum ajung in Romania chiar o sa ma interesez serios. Momentan sunt plecat in Erasmus.

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 12 mai 2019 - 01:51, said:

E ceva care te atrage? La domeniu ma refer.
astia-s liderii, astia ne conduc, te mai miri ca merg treburile cum merg?

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru cariera universitara iti trebuie doctorat. Pentru doctorat iti trebuie master. Domeniul licentei e important. Nu cred ca te lasa nimeni sa predai psihologie la univesitate daca nu ai licenta in domeniu (indiferent ce master ai).

Avansarea in mediul universitar iar dureaza timp, si poate depinde de factori pe care nu-i controlezi. Nu se inghesuie lumea sa intre in sistem cand, avand mai putine studii, poate castiga mai bine in mediul privat.

View PostAlecsandru010, on 12 mai 2019 - 08:29, said:

Sa fie scrise. Ca fara ele nu ai cum sa intri-n doctorat.

O sursa care sa confirme "nu ai cum"?

#14
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Continua pe marketing http://mk.ase.ro/academic-master/

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,826
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 00:52, said:

si/sau strateg in agentie de Publicitate.


Ce este asta?
Daca te referi la orchestrat campanii de marketing, de ce nu faci specializarea de marketing la ASE?

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
E o varza uriasa in capul tau.
Cel mai mult mi-a placut tampenia:

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 08:37, said:

Ca si consecinta treptat daca generatia mea chiar o sa faca ceva bun, atunci o sa se intoarca si romanii inapoi in tara.

Insa [...], ma pregatesc deja si sa emigrez din tara.

:lol:

Nu faci fata pe drumul care te duce la slujba de profesor universitar.
N-ai un scop definit clar, e o varza in capul tau, cine stie ce film ai vazut...

Esti bun in psihologie? Vrei sa ma faci sa vin in tara?
Incepi cu prietenii tai care spun ca nu se duc la vot.
Esti bun?
Convingei sa se duca.
Vino cu o statistica:

Din 10 s-au dus 2, apoi discutam

#17
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017

View PostAlexEn, on 12 mai 2019 - 13:44, said:



Ce este asta?
Daca te referi la orchestrat campanii de marketing, de ce nu faci specializarea de marketing la ASE?
Nu vreau sa merg la ASE. Strategic Planner, este denumirea completã. Eu vreau sa continui pe comportament de masa insa nu exclusiv cum sa ii fac sa cumpere produse. Ci in toate momentele vieții.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Cine stie, face
Cine nu stie, invata pe altii

View PostSekene, on 12 mai 2019 - 16:44, said:

nu exclusiv cum sa ii fac sa cumpere produse.

Marketing nu inseamna hipnoza masei de oameni

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate