Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Parodontoza, recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
DNA-ul

DNA-ul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2013
Buna. Sunt si eu nou pe aici. Am fost diagnosticat cu paradentoza medie spre severa. Mobilitate generala 1 cativa 2. Se pare ca  e de vreo 7 ani (dupa ce am schimbat stomatologul si cel nou a consultat radiografiile de acum si din 2012). Partea buna este ca evolutia este se pare foarte lenta... in plus am renuntat la fumat.

Eventual daca sunt persoane mai avizate in domeniu apreciez sfaturile legate de pasii urmatori. Urmeaza 3 implanturi si m-ar interesa sa stiu care sunt sansele pentru o operatie cu lambou sau alte variante pentru salvarea restului dintilor.

Edited by DNA-ul, 01 June 2019 - 18:47.


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Daca ai parodontoza ai si osul retras, asadar e dificil sau imposibil de pus implante. Care sa tina, ma refer.

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu se pot face implanturi de os?

#22
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.04.2017
Se poate face aditie de os. Cauta si tu riscurile unui implant , sunt destule informatii in romana.

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Aditia d eos nu face nimic cind tu ai tot osul retras/subtiat si gingia retrasa.
Principala smecherie la un implant corect si care tine mult e sa ai os sanatos in care sa-l pui. Si evident gingii sanatoase.

#24
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Chifteluta, on 11 mai 2019 - 20:38, said:

E o boala nevindecabila deocamdata.
Ma bucur sa pot contrazice afirmatia - se poate vindeca !

#25
DNA-ul

DNA-ul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2013
Arcond da-mi te rog si mie detalii de cum se poate vindeca paradontita.

Intre timp update
- trecut anu trecut prin chiuretaj subgingival in ambele variante plus operatie de rezectie a unor pungi gingivale partea stanga sus -  problema fiind pe partea dreapa gaura pentru implanturi
- scos doua masele de minte incastrate os din partea de jos
- mers la 3 luni la detartraj, waterpick, floss, etc zilnic.
- ultimul chart parodontal (Septembrie 2019): adancime medie pungi paro 3,2 mm, sangerare 16%, mobilitate 0 si 3 dinti din fata 1, si pe partea stanga sus furcatii 2 si 1 (din ce am inteles dupa operatie cu grija ma pot bucura inca mult timp de ei). Vedem anul asta cum merge dupa reevalure - m-as bucura sa ajung la un 2,7mm
- pus implanturi cu aditie de os - decembrie anul trecut inainte de sarbator; integrate se pare ok in octombrie la dezvelire si pus restul.
Costuri cam 3000 EUR -  o masina. Va costa si intretinerea dar daca tot am bagat atatia bani o sa trag cat pot de ei. Din ce am vazut in literatura de specialitate la 20 de ani supravietuirea medie e in conditii bune si peste 85% chiar mai bine. Vedem.

Edited by DNA-ul, 04 August 2020 - 23:52.


#26
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 DNA-ul, on 04 august 2020 - 23:49, said:


-  chiuretaj subgingival in ambele variante plus operatie de rezectie a unor pungi gingivale partea stanga sus

- mers la 3 luni la detartraj,

- pus implanturi cu aditie de os
Exact astea nu trebuie sa se intample .

   Din propria experienta si din ce au spus medicii , poti numi cauzele pentru care ai ajuns aici ? Numai identificandu-le poti ajunge in final sa elimini efectele . Altfel se va consemna aceeasi evolutie .

#27
Marianw8

Marianw8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2018

 DNA-ul, on 04 august 2020 - 23:49, said:

Arcond da-mi te rog si mie detalii de cum se poate vindeca paradontita.

Intre timp update
- trecut anu trecut prin chiuretaj subgingival in ambele variante plus operatie de rezectie a unor pungi gingivale partea stanga sus -  problema fiind pe partea dreapa gaura pentru implanturi
- scos doua masele de minte incastrate os din partea de jos
- mers la 3 luni la detartraj, waterpick, floss, etc zilnic.
- ultimul chart parodontal (Septembrie 2019): adancime medie pungi paro 3,2 mm, sangerare 16%, mobilitate 0 si 3 dinti din fata 1, si pe partea stanga sus furcatii 2 si 1 (din ce am inteles dupa operatie cu grija ma pot bucura inca mult timp de ei). Vedem anul asta cum merge dupa reevalure - m-as bucura sa ajung la un 2,7mm
- pus implanturi cu aditie de os - decembrie anul trecut inainte de sarbator; integrate se pare ok in octombrie la dezvelire si pus restul.
Costuri cam 3000 EUR -  o masina. Va costa si intretinerea dar daca tot am bagat atatia bani o sa trag cat pot de ei. Din ce am vazut in literatura de specialitate la 20 de ani supravietuirea medie e in conditii bune si peste 85% chiar mai bine. Vedem.


Salut,

cum a mai decurs vindecarea/procesul te rog ? Se pare ca am un inceput de parodontoza, gingivita,

Multumesc

#28
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021

View PostDNA-ul, on 04 august 2020 - 23:49, said:

Arcond da-mi te rog si mie detalii de cum se poate vindeca paradontita.

Intre timp update
- trecut anu trecut prin chiuretaj subgingival in ambele variante plus operatie de rezectie a unor pungi gingivale partea stanga sus -  problema fiind pe partea dreapa gaura pentru implanturi
- scos doua masele de minte incastrate os din partea de jos
- mers la 3 luni la detartraj, waterpick, floss, etc zilnic.
- ultimul chart parodontal (Septembrie 2019): adancime medie pungi paro 3,2 mm, sangerare 16%, mobilitate 0 si 3 dinti din fata 1, si pe partea stanga sus furcatii 2 si 1 (din ce am inteles dupa operatie cu grija ma pot bucura inca mult timp de ei). Vedem anul asta cum merge dupa reevalure - m-as bucura sa ajung la un 2,7mm
- pus implanturi cu aditie de os - decembrie anul trecut inainte de sarbator; integrate se pare ok in octombrie la dezvelire si pus restul.
Costuri cam 3000 EUR -  o masina. Va costa si intretinerea dar daca tot am bagat atatia bani o sa trag cat pot de ei. Din ce am vazut in literatura de specialitate la 20 de ani supravietuirea medie e in conditii bune si peste 85% chiar mai bine. Vedem.
Si eu am probleme si as dori niste sfaturi, daca se poate. Care mai este situatia? E ok? Sunt unii care spun ca la 6 luni de la operatie apar din nou probleme si mai mari.

#29
Marianw8

Marianw8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2018
Salut,

revin dupa doua luni in care am incercat sa rezolv' gingivita ^- parodontoza .

Am facut un detartraj superficial  ( fara anestezie ) in prima faza pentru ca aveam o sensibilitate crescuta  iar dupa 3 saptamani am facut o igienizare ( detartraj mai complex ) cu anestezie si periaj profesional.

Odata cu aceste proceduri am facut si cateva schimbari care se pare ca pe mine m-au ajutat foarte mult :

   1. am schimbat periuta cu una supersoft ( aveam una hard )
   2. MODUL DE PERIAJ ! - ma periam doar dinspre gingie catre dinti si presupun ca cel putin pentru mine nu era ok, acum ma perii la un unghi de 45 de gr. si o fac mai des si mai soft decat inainte.Inainte lasam sa treaca mai mult timp dupa masa si exageram cu periatul ( bicarbonat etc )

   3. acum ma perii dupa fiecare masa, waterpik (   dus bucal ) , apa de gura---- DUPA FIECARE MASA !


  Am mers dupa doua luni la control ,  au masurat adancimea pungilor ' si sunt surprinzator mai mici :),  gingiile sunt mai ferme, culoarea este spre un roz sanatos.

Inainte aveam o mazga'  alba intre dinte si gingie, acum a disparut in totalitate ! Am luat in calcul si operatia cu lambou sau cum se numeste   dar am zis sa incerc tot inainte de a face acest pas zic eu delov invaziv.

Se pare ca am noroc, mobilitatea a crescut la dintii care aveau una mai mare, sensibilitatea a scazut si totul pare ok.


Cred ca inainte de ereditate, stres, alimentatie eu as spune ca este grija periajului, altfel nu vad cum la mine s-a schimbat in bine in asa scurt timp.


Va tin la curent cu ce anume mai fac pe viitor si cum evolueaza spre bine :) aceasta baterie perfida careia ii dam voie prin neglijenta de care dam dovada sa ne manance dintii.


Spalati-va de fiecare data cu o periuta supersoft, folositi dusul bucal , apa de gura si nu mai fumati, nu va mai stresati!

Sanatate va doresc !

#30
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021
Eu nu fumez, am fumat vreo 2 sau 3 ani in trecut, dar de vreo 7 ani n-am pus nici o tigara in gura. Dulce nu prea mananc, dar nici foarte sanatos. Am periuta electrica de multi ani. Am fost in fiecare an la medic si totusi nu am oprit boala. La mine pungile sunt de 6-8 mm, dar nu se misca dintii. E posibil sa trebuiasca operatie. Nu sunt in tara si trebuie sa-mi astept randul la mers la doctor. Dar am mai intrebat romani aflati aici si mi-au spus ca si ei au mari probleme. Cu stresul insa...nu se rezolva. De cand am aflat de boala n-am mai inchis un ochi si nici n-am mai reusit sa mananc ceva. De parca nu aveam deja destul stress! Toate cele bune si sa nu va simtiti ca mine acum!

Edited by Dany_Darke, 26 January 2021 - 10:14.


#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
La cite luni faci detrartraj?

#32
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
eu la 4

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
De vreo 2-3 luni am scos complet zaharul din alimentatie, ca sa slabesc. Am slabit, s-au mai intamplat si alte lucruri bune.

Printre altele, vad ca nu mai fac tartru. Inainte de asta, indiferent ce incercam nu a functionat. Acum, la 3 luni de la ultimul detartraj, m-am uitat in oglinda si soc ! Nicio urma de tartru pe dinti. Este prima oara cand se intampla asta.

Merita sa incercati si voi. Daca incercati, scoateti complet zaharul fara sa faceti nicio exceptie ! De exemplu fara sosuri dulci, fara prajituri, fara cafea indulcita, fara cola...etc

Edited by katran, 08 December 2022 - 22:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate