Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Costuri intretinere apartament in Sinaia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Tribal_Forces

Tribal_Forces

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2008
Salut, intentionez sa cumpar un apartament in Sinaia si m-ar interesa unde m-ar duce costurile lunare cu locuirea acolo, mai exact in jurul carei sume se-nvarte intretinerea (mai ales pe timp de iarna)?

Mentionez ca planul meu ar fi sa iau apartament cu 3 camere (chiar 4 - dar aici mai gandesc la intretinere, daca nu cumva va fi mult prea mare iarna), la bloc (in cartierul Izvor am vazut ca-s cele mai multe oferte cu apartamente de vanzare, deci sanse-s sa iau acolo).

Mersi fain!

#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Tribal_Forces, on 11 mai 2019 - 18:41, said:

Salut, intentionez sa cumpar un apartament in Sinaia si m-ar interesa unde m-ar duce costurile lunare cu locuirea acolo, mai exact in jurul carei sume se-nvarte intretinerea (mai ales pe timp de iarna)?
Vorba vine pe timp de iarna, ca si cand oficial e vara e centrala in functiune.
Cred ca doar 3 luni pe an poti sta fara sa deschizi centrala. In rest merge, uneori mai putin alteori mai mult, depinde de vreme.
As spune sa iti bugetezi undeva la minim 2100 lei pe an costul cu incalzirea. Restul sunt constante indiferent de anotimp.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 projectfp, on 11 mai 2019 - 19:11, said:

Restul sunt constante indiferent de anotimp.
Nu neaparat.
Iarna e mai mult intuneric, deci consumi buleftrica mai multa.
RELATIV constante.... asta e altceva....

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017

 Tribal_Forces, on 11 mai 2019 - 18:41, said:

Salut, intentionez sa cumpar un apartament in Sinaia si m-ar interesa unde m-ar duce costurile lunare cu locuirea acolo, mai exact in jurul carei sume se-nvarte intretinerea (mai ales pe timp de iarna)?

Mentionez ca planul meu ar fi sa iau apartament cu 3 camere (chiar 4 - dar aici mai gandesc la intretinere, daca nu cumva va fi mult prea mare iarna), la bloc (in cartierul Izvor am vazut ca-s cele mai multe oferte cu apartamente de vanzare, deci sanse-s sa iau acolo).

Mersi fain!


Dar tie iti e greu sa te uiti pe lista de intretinere afisata la parter ??  Sau sa interactionezi cu vreun vecin si sa il intrebi cat da la gaze, aproximativ ?

Ce sanse crezi tu ca sunt ca cineva de pe SP sa locuiasca fix unde vrei tu sa cumperi ?

#5
Tribal_Forces

Tribal_Forces

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2008

 crocko.dilul, on 11 mai 2019 - 19:04, said:

Bine ai venit pe forum!
wow...ai avut internetul oprit? Posted Image)

Bine v-am gasit. Da, am avut putina treaba Posted Image .

 projectfp, on 11 mai 2019 - 19:11, said:

Vorba vine pe timp de iarna, ca si cand oficial e vara e centrala in functiune.
Cred ca doar 3 luni pe an poti sta fara sa deschizi centrala. In rest merge, uneori mai putin alteori mai mult, depinde de vreme.
As spune sa iti bugetezi undeva la minim 2100 lei pe an costul cu incalzirea. Restul sunt constante indiferent de anotimp.

Multumesc fain.

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Bogotta, on 11 mai 2019 - 19:36, said:

Dar tie iti e greu sa te uiti pe lista de intretinere afisata la parter ??  Sau sa interactionezi cu vreun vecin si sa il intrebi cat da la gaze, aproximativ ?

Ce sanse crezi tu ca sunt ca cineva de pe SP sa locuiasca fix unde vrei tu sa cumperi ?
Si ce vezi la lista aia afisata?
Ca la unele pe lista aia nu ai ce vedea, ca totul e pe contract individual deja... electricitate, gaze, apa.
Eventual pe lista aia, pe langa taxa de asociatie de proprietari mai gasesti taxa de curatenie, taxa de curent casa scarii, taxa de salubritate, si alte taxe de genul asta.

#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cred ca ai gresit tabul.
Aici cred ca doreai

#8
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Iti pot spune un cost estimativ...eu am un apartament in Predeal,3 camere / 88 mp utili / decomandat...intretinerea pe timp de iarna pentru doua persoane se ridica in jurul sumei de 1200 RON.

Suma este alocata intretinerii lunare.

Edited by c_marius80, 11 May 2019 - 20:07.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt multe variabile:
- suprafata aparament
- izolatie bloc (pereti si ferestre)
- ultimul etaj?
- sud/nord?
- temperatura dorita in apartament.

La munte este semnificativ mai frig, deci timpul in care merge centrala termica va fi substantial mai mare.

Saptamana asta la Sinaia sunt 15C maxima.

#10
Tribal_Forces

Tribal_Forces

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2008

 Adm, on 11 mai 2019 - 20:44, said:

Sunt multe variabile:
- suprafata aparament
- izolatie bloc (pereti si ferestre)
- ultimul etaj?
- sud/nord?
- temperatua dorita in apartament.

La munte este semnificativ mai frig, deci timpul in care merge centrala termica va fi substantial mai mare.

Sigur, sunt multe de luat in calcul, imi dau seama ca vorbim de estimari. Ma gandesc la un apartament de cca. 75-80 mp si sigur le exclud pe cele de la ultimul etaj. Ar fi de dorit sa fie si izolat, si cu orientare sudica dar aici sunt mai flexibil, depinde ce voi gasi la fata locului. Mi se sopteste in casca ca temperatura ideala e de 24 de grade. Ideea e ca printre variabilele pe care le iau in calcul se numara si costurile locuirii acolo si caut sa-mi fac cat de cat o idee cat m-ar costa o luna de iarna la munte Posted Image .


 c_marius80, on 11 mai 2019 - 20:07, said:

Iti pot spune un cost estimativ...eu am un apartament in Predeal,3 camere / 88 mp utili / decomandat...intretinerea pe timp de iarna pentru doua persoane se ridica in jurul sumei de 1200 RON.

Suma este alocata intretinerii lunare.

Multumesc, Marius, oare poti estima din suma asta cat inseamna strict incalzirea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate