Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

De sunt romanii considerati rromi de straini?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View PostDMIHNEA, on 12 mai 2019 - 11:13, said:

Initial romanii munceau iar singurii care traiau din expediente,fara munca erau romii.Incet incet,romanii au copiat rromii si au ajuns sa se laude si ei ca nu muncesc,dar avind ceva mai multa carte decit rromii au motivat si inca motiveaza ca au afaceri,combinatii si alte denumiri.Ca urmare strainii,vazind proportia majoritara a romanilor ce pleaca afara ca nu muncesc,ne-au botezat(asociat) pe toti cu rom-romin.
ce-ai ma? unde ai vazut tu, ca e rusine sa fii casnic? n-are treaba asta cu ei. sunt din toata lumea pe sociale. si nu-s catalogati. e din cauza ca fura, cersesc, fac mizerie(ma rog, am facut un mic pleonasm- a se citi ''o mica aroganta''), distrug, galagiosi.

legenda: 1- personajele povestirii sunt imaginare si nu se vrea aducerea unei ofense rasei lor.
               2- mos craciun nu exista! pur si simplu e un mit!

#74
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostEMotanuIO, on 11 mai 2019 - 22:35, said:

Nu inteleg exact ce vrei sa zici, dar da Posted Image

Romania Southern/Central/Eastern Europe 621,573 (2011 census)
850,000 (estimated)[57][58][59] Kalderash, Ursari, Lovari, Vlax, Romungro

De aici: https://en.wikipedia...Romani_diaspora

Triaza dupa coloana populatie, inainte sunt doar asa: Egipt, SUA, Spania, Iran si Brazilia
Sau d-asta:

VIDEO Un român beat criţă a fost evacuat de poliţişti dintr-un avion care pleca de la Londra spre Bucureşti. Bărbatul le-a ameninţat cu moartea pe stewardeze

Citeste mai mult: http://adev.ro/prchuo

Atenție video cu limbaj licentios.

#75
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostEMotanuIO, on 12 mai 2019 - 11:54, said:


Sau d-asta:

VIDEO Un român beat criţă a fost evacuat de poliţişti dintr-un avion care pleca de la Londra spre Bucureşti. Bărbatul le-a ameninţat cu moartea pe stewardeze

Citeste mai mult: http://adev.ro/prchuo

Atenție video cu limbaj licentios.
Stiu faza cu romanu',am vazut azi dimineata la stiri.Faza e ca era beat,ca altfel nu stiu daca il dadeau afara.Sau poate pt ca le-a amenintat.Oricum,nu are de a face cu rromii,card sunt in stare sa fure si un cent(atentie nu generalizez)

View PostKres, on 12 mai 2019 - 07:20, said:

Nu e vorba de etnie, ati inteles gresit titlul topicului, e vorba de comportament civilizat in lumea civilizata. Din acest punct de vedere, DA, suntem rromii Europei, avand un comportament grosolan, de derbedei chiar la noi in tara si stiti bine la ce ma refer.

Mergeti pe langa licee cand ies terminatii de la ore si o sa intelegeti de ce.
In sfarsit cineva care a inteles.Si da,ai dreptate dar totusi nu mi se pare corect sa ne considere rromi.Si ei au rromii lor dar asta nu inseamna ca noi îi consideram rromi pe ei(cel putin eu)Eu respect tarile civilizate ale Europei si Americii,unde oamenii au un trai mai bun(nu toti)

View PostKres, on 12 mai 2019 - 07:20, said:

Nu e vorba de etnie, ati inteles gresit titlul topicului, e vorba de comportament civilizat in lumea civilizata. Din acest punct de vedere, DA, suntem rromii Europei, avand un comportament grosolan, de derbedei chiar la noi in tara si stiti bine la ce ma refer.

Mergeti pe langa licee cand ies terminatii de la ore si o sa intelegeti de ce.
In sfarsit cineva care a inteles.Si da,ai dreptate dar totusi nu mi se pare corect sa ne considere rromi.Si ei au rromii lor dar asta nu inseamna ca noi îi consideram rromi pe ei(cel putin eu)Eu respect tarile civilizate ale Europei si Americii,unde oamenii au un trai mai bun(nu toti)

#76
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDMIHNEA, on 12 mai 2019 - 11:27, said:

nu inteleg...
Ce anume nu înțelegi?


#77
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBaxon, on 11 mai 2019 - 22:15, said:

Adica nu e corect din moment ce rromii se supun altor legi decat in tara in care sunt cetateni. Dpmdv ar trebui sa li se revoce cetatenia romana .
Din pacate cei care ne conduc nu au vreme sa rezolve chestii importante si presante , ca nu mai prididesc cu furtul si ilegalitatile pe care ei insisi le savarsesc .
De ce li s-a dat de la inceput? Nu inteleg de ce, daca esti in Romania, fara sa ai casa, masa, trebuie sa ti se dea acte (adica, implicit cetatenie etc), iar in Franta, nu. Sau in alte tari. Foarte bine, sunt europeni, au ales Londra? Pai, sa nu mai stea sub poduri. Statul sa le dea adapost, locuinte sociale, acte. Si dupa un numar de ani vor deveni cetateni britanici. Si daca se vor intoarce la noi la furat (hint: niciodata, numai daca vom fi bogati:D), vom avea dreptul sa facem si noi galagie, caci,. vezi doamne, ne-au invadat romii din UK.

Sa le dea locuinte speciale, in forma de cort, caci altfel devin stresati.

View PostGoosecat, on 12 mai 2019 - 16:59, said:

Ca multi romani asculta manele.

Da, romani cu piele alba, ochi albastri, cu par saten, ii vezi cu lanturi de aur la gat, cu BMW-uri ciordite cumparate la mana a doua, cu pitipoance colorate si manele pe sistem turbo!
S-au transformat, au preluat din metehnele romilor, care nu au fost sanctonatd e statul slab, timp de zeci de ani. Am scris cu cateva pagin inainte. E un proces de adaptare, relativ normal.

Edited by aaaa4567, 12 May 2019 - 18:04.


#78
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005

View PostKarhu, on 12 mai 2019 - 17:15, said:

Ce anume nu înțelegi?
Acum ,dupa ce ti-ai revizuit postarea inteleg.Nu ma invirteam in cercurile de romani,ii prindeam si faceam in asa fel incit sa nu mai fure,prosteasca si alte dragalasenii..cel putin pentru o perioada de timp...

#79
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ce e cu rasismul asta?Nu imi place stilul romilor si ce am zis mai devreme dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim hateri.Nici mie nu imi plac cocalarii(Giani din Las Fierbinti e cel mai adevarat)dar asta e.Totusi,romanii sunt diferiti de rromi,oricum ai da-o.

Edited by Crbl2001, 12 May 2019 - 18:26.


#80
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postiulian_k, on 12 mai 2019 - 10:17, said:

De inchisoare le e frica politicienilor care n-au mai fost acolo, nu  total analfabetilor care se intorc periodic sa se intalneasca cu prietenii.

Rezolvarea problemei trebuie inceputa de  cand sunt mici. Indepartati din familii  inainte sa apuce sa-i invete la delincvente. Bavernet e solutia.  A  fost gasit la cersit sau furat l-ai extras din familie. A lipsit 3 saptamani de la scoala l-ai extras din familie. Si pe parinti ii muti  cativa ani in inchisoare pentru abandon familial, macar sa nu mai apuce sa mai aduca alta victima pe lume. Si pentru asta iti trebuie niste centre familiale la nivel occidental, nu orfelinatele - lagare de concentrare ale lui Ceausescu. Si mai trebuie ca parintii majoritari sa nu-si mai retraga copiii daca e un copil rrom in clasa, iar profesorii sa inceteze sa-i mai persecute  din cauza culorii pielii(nu toti o fac, probabil cei mai multi, nu, dar pe vremea mea erau inca suficienti, incat sa o lase  repetenta pe o colegare nu era cu nimic mai proasta sau mai nepregatita decat restul, doar mai neagra si e adevarat ca si mai batausa).
Aha, pana la prins, e cale lunga. ganditi-va ca generatii au fost invatate cu copiatul la scoala, liceu si facultate. Numai asta si te formeaza ca hot.

#81
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postaaaa4567, on 12 mai 2019 - 18:43, said:


Aha, pana la prins, e cale lunga. ganditi-va ca generatii au fost invatate cu copiatul la scoala, liceu si facultate. Numai asta si te formeaza ca hot.
Nu neaparat.Si eu am copiat uneori dar asta nu inseamna ca am ajuns hot.

#82
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostI2O, on 11 mai 2019 - 18:44, said:

Strainii aia sunt doar niste prosti
corect, r®omanii sunt singuri dashteptzi.

View PostBaxon, on 11 mai 2019 - 18:46, said:

Din pacate cineva ( niste idioti-oameni cu idei ) o gresit grav cand le-o schimbat denumirea in rromi . Mai mult , rromii nici n-ar trebui sa existe ca minoritate .

De aici si problema de confuzie .....
din n ou foarte corect.
rromii nu ar trebuie sa existe ca o minoritate in Romania deoarece ei sunt deja o majoritate !
asta ai vrut sa spui dar esti timid...

View PostCrbl2001, on 11 mai 2019 - 19:00, said:

Sunt dar te asigur ca mai putin.Mult mai putin.


Pai nu inteleg de ce ne pun in acceasi oala cu ei.Nu pricep motivul.Cat de idioti sa fie sa nu poata face diferenta?
ai auzit cumva ca si romanii si rromii se legitimeaza cu acte pe care scrie Romania ?
daca nu, auzi acum.

View Posteugeniusro, on 11 mai 2019 - 19:30, said:

Românii sunt considerați rromi pentru că prima impresie contează, după revoluție când sau deschis frontierele primii care au plecat în masă în afară au fost rromii și sau ocupat cu îndeletnicirile specifice, cerșetorie, furt, tâlhării, fier vechi, cupru, furturi auto etc și pe lângă ei au fost și români autentici care sau ocupat tot cu asta. Românii civilizați au început să plece mai târziu pe măsură ce era distrusă industria și rămâneau fără muncă, mai mult de la nivel înalt din România sau dat directive către poliție să fie lăsați în pace rromii care se ocupau cu furturi și aduceau ce furau în țară, ideea a fost să se creeze un sentiment de respingere în EU față de români pentru a frâna integrarea în EU. Deci suntem considerați rromi tocmai ca efect al acelei politici de neintegrare promovată în anii 90, rromii în sine sunt doar simple unelte, adevărații vinovați sunt alții.
pt ca rromii scriu "când sau deschis frontierele"...

View PostBogotta, on 11 mai 2019 - 19:32, said:

Iliescu a facut acest gen nenorocit, printre multe altele, pentru care sper ca o data si o data sa plateasca. Macar un cancer super dureros sper sa il astepte. Denumirea lor era de rromi si era perfect acceptata. A venit insa acel imbecil care a spus ca mai bine le spunem rromi.....   Cacat ....
romanii sunt inteligenti. exemplu: ce scrie mai sus...cum sunt atunci rromii ?

View PostI2O, on 12 mai 2019 - 00:28, said:

Bine facea ceausescu cand le scria in buletin ca sunt tighani si nu era cu rautate asa este normal,in buletin trebuie sa scrie fix ce esti
deci tu spui ca in buletine scrie ca esti rrom sau ungur sau rus sau bulgar sau turc sau sarb etc ?
scria si cumva ca este cetatean al RSR ?

View PostCrbl2001, on 04 iulie 2019 - 09:33, said:

Nu neaparat.Si eu am copiat uneori dar asta nu inseamna ca am ajuns hot.
dar ai furat.
copiatul este o hotie. daca nu copiai altul mergea in locul tau, deci ai furat.
si mai vorbesti de rromi ?!?

Edited by avenirv, 09 July 2019 - 18:20.


#83
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Doar pentru faptul ca se legitimeaza cu aceleasi acte si au cetatenie romana nu au dreptul sa se considere romani.N-am nimic cu rromii,ci doar cu rromii care fura,cersesc,etc.La fel cum nu suport orice alta natie de om care face asta.
Eu cand am deschis topicul am pus problema altfel,de ce suntem toti generalizati ca fiind rromi?Explicatia ar fi ca multi romani se comporta ca ei,dar totusi...Daca erau ei considerati romani mai zicean,dar asa?Rromii sunt o etnie rapandita in mai multe tari,n-ai cum sa zici ca sunt romani.
Adica nu poti spune ca rromii englezi sunt romani.Posted Image

Si faza cu copiatu'....
Big Lol frate,n-ai inteles absolut nimic din ce-am zis....Posted Image

Edited by Crbl2001, 10 July 2019 - 12:21.


#84
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCrbl2001, on 10 iulie 2019 - 12:19, said:

Doar pentru faptul ca se legitimeaza cu aceleasi acte si au cetatenie romana nu au dreptul sa se considere romani.N-am nimic cu rromii,ci doar cu rromii care fura,cersesc,etc.La fel cum nu suport orice alta natie de om care face asta.
Eu cand am deschis topicul am pus problema altfel,de ce suntem toti generalizati ca fiind rromi?Explicatia ar fi ca multi romani se comporta ca ei,dar totusi...Daca erau ei considerati romani mai zicean,dar asa?Rromii sunt o etnie rapandita in mai multe tari,n-ai cum sa zici ca sunt romani.
Adica nu poti spune ca rromii englezi sunt romani.Posted Image

Si faza cu copiatu'....
Big Lol frate,n-ai inteles absolut nimic din ce-am zis....Posted Image

Tu crezi ca in alte tari se face diferentierea intre rrromi si romani? Cat timp pe buletin esti roman asa te vede toata lumea, si asa e si normal sa fie.

#85
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
OK roman,roman,da macar o mica diferentiere.

#86
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Tu recunosti pe strada rromii din Andaluzia? Sau retoromanii din Elvetia? Cum deosebesti un sicilian de un toscan ori un bavarez de un svab? E greu, nu?

In Sudul Romaniei sau in Oltenia tenul multor persoane este mai inchis la culoare, cum deosebesti persoanele una de cealalta?

#87
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Si imi spui si mie ce legatura au cu romii?
Ca suntem noi oamenii de tenuri diferite e alta treaba,dar un rom il recunosti dupa figura.

Edited by Crbl2001, 10 July 2019 - 17:57.


#88
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postgiuliani, on 10 iulie 2019 - 15:39, said:

Tu recunosti pe strada rromii din Andaluzia? Sau retoromanii din Elvetia? Cum deosebesti un sicilian de un toscan ori un bavarez de un svab?


Dupa vorba si port!

Era un clip pe net cu un minoritar roman prins la furat haine puse in containare sa fie luate de cei care se ocupa cu strangerea lor si cand l-au saltat in sectia de politie a fost intrebat de unul din politisti ce etnie este,el a spus roman la care  celalalt politist il corecteraza si ii atrage atentia de ce minte pentru ca este rrom!incepa ala sa injure pe rromeste sii ii atrage asta atentia ca intelege ce spune!

#89
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

Quote

De sunt romanii considerati rromi de straini?
Pentru ca unii s'au gandit ei de la sine ca ti_ganii se simt discriminati daca ti_ganilor li se spune ti_gani(ei insusi spunandu'si ti_gani si asta este si numele lor din India) si s'au gandit ca oficial sa li se spuna romi de unde strainul a inteles ca Rrom = Romania.

Edited by Freak404, 10 July 2019 - 18:10.


#90
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Singura diferenta, e ca nu e mare diferenta. Rromii au plecat la furat, majoritatea romanilor la fel. Singura diferenta e ca rromii sunt mai prosti, nescoliti, ciordesc portofele, romanii fura tractoare, buldozere, excavatoare, masini, parcometre, urmaresc si golesc TIR-uri, ciordesc telefoane. Astia suntem, cu astia defilam, ce rost au 5 pagini?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate