Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Poezii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostBbVv, on 11 mai 2019 - 17:38, said:

Da, muzică electronică frumoasă, dar unde este poezia?

nu e electronica :|, am zis, fara bipait...cred ca e vioara...poezia e in suflet :)...

#20
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Nu este electronică?
Înseamnă că nu știu eu ce este muzica electronică.
Bine!

#21
Buricozaur

Buricozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.08.2007

View Postgyugyu, on 11 mai 2019 - 14:00, said:

Imi permit sa-ti scriu aceste randuri deoarece am cochetat la randul meu in perioada liceului cu ideea de a fi "poet". Doar ca, nu mai suntem in perioada pasoptista, versurile de dragoste nu mai rezoneaza cu ceea ce ar vrea societatea sa citeasca astazi, asa ca poeziile de dragoste au devenit mai mult "art for art's sake". Despre celelalte teme abordate...pot spune doar ca este tendinta oricarui poet "post-iliescist" daca il pot numi asa sa cada in penibil cu inserarea anumitor cuvinte care nu au nicio noima impreuna, sau nu exprima ideea dorita.

Te rog sa-ti citesti poeziile de la cap la coada, si daca tu consideri ca ai exprimat ceea ce era de exprimat, fa-ne sa intelegem. Intr-adevar, doza de mister trebuie sa exista, trebuie sa elucidam ceea ce a vrut sa spuna eul liric, dar asta atunci cand el chiar vrea sa ne spuna lucrul respectiv, nu cand arunca aiurea "De cate ori venea eu il loveam cu papucul si il omoram / Dar el revenea periodic / Vizitele lui erau ciudate". Astea sunt o incercare proasta de a combina o idee din stilul avangardist cu stilul "liber" post-decembrist, abordat CORECT de poeti pe care-i numeri pe degete, cu vers alb.

Rog sa nu-mi fie luat in nume de rau comentariul, nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar ca structura si stilistica poeziilor scrise de cei doi colegi de mai sus pot cel mult sa atinga mintea unei fetiscane de 16 ani in calduri. Trebuie sa-ti aduci aportul tau, sa arati ca poezia ta are originalitate, sa conturezi asta foarte bine, nu sa propui aceleasi idei pe care inca 1000 ca tine le-au luat de la discipolul lui Eminescu, si tu de la ei. Intr-adevar, subiectele sunt fumate de mult, dar este mereu loc pentru nou, daca stii unde sa-l cauti, acolo inauntrul tau.

O sa iti raspund in legatura cu gandacul pe care "il tot omoram". Este o "poezie" scrisa din experienta proprie, despre gandacii care ma tot vizitau si eu ii tot omoram. Oridecate ori am incercat sa scap de ei, nu am reusit. Acei gandaci negri, dezgustatori, inca imi viziteaza apartamentul si eu nu stiu cum sa scap de ei. Am folosit toate metodele, sparayuri paralizante, papuci cu care ii vanam, dar ei se reintorc si ma viziteaza. Faptul ca am scris o poezie cu vers alb si cu rezolvare de "Pinocchio" nu stiu daca ma va scapa de aceste goange pe care le urasc. Sunt un poet amator, nu te supara. Scriu rar, nu e o meserie asta. Dar am citit cateva poezii la viata mea. Sunt un cititor mai bun decat scriitor. Este evident asta. Si acum lasa-ma sa vanez gandaci in continuare. :)

View Postjimi91, on 11 mai 2019 - 14:45, said:

de ce faci poezie atunci? parca te limiteaza, oricum, daca nu ai rima, nu prea conteaza...mai mult te enerveaza, ca cititor parca vrei sa-mi dai palme, tot intrerupi ideea...e greu sa transmiti ce simti Posted Image...si mai greu e sa fii onest Posted Image..ma refer la idee nu la "plagiat"
Uneori am idei si simt nevoia sa le exprim cumva. Am incercat sa le fac inteligibile si celorlalti intr-o nota poetica. Alteori ma gandesc ca am scris doar ca sa am cu ce umple un site: https://razvanvischi-com.webnode.ro/ . :)

#22
Buricozaur

Buricozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.08.2007

View PostBbVv, on 11 mai 2019 - 14:56, said:

Versul alb este cel cu ritm și fără rimă, iar versul liber nu are nici ritm și nici rimă, în schimb are un fel de rimă interioară, greu de definit.
Ceea ce s-a postat aici nu este poezie.

Daca nu-ti place poezia scrisa de mine, poate iti va placea proza: https://forum.softpe...rieri-bestiale/ . Lectura placuta. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate