Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Ce este viata de apoi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#37
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Nu contează ce zic eu. Ceea ce zic eu este de pe nivelul meu de conștiința,  ceea ce înțelegi tu este de pe nivelul tău de conștiință.  Si pana cele doua conștiințe nu vor ajunge pe nivele aproximativ egale ele nu pot comunica. Practic orice as spune eu tu nu vei accepta și invers, si-atunci ce rost ar mai avea sa emit eu păreri? Mai bine spune tu cum vezi lucrurile  și mai vedem.

#38
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 11 mai 2019 - 19:49, said:



La ce fel de extindere și comprimare te referi, a informațiilor?!
Da. Extinderea sau comprimarea informațiilor dar nu în sens cantitativ cât mai ales calitativ.

#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 11 mai 2019 - 19:49, said:



În primul rând trebuie să stabilim împreună că, conștiința este de fapt mintea umană, ca să putem continua discuția...

Acuma, se pune întrebarea, ce este eul/sinele, mintea (softul) sau altceva?!
Dacă sinele este mintea, lucrurile se simplifică, dacă mintea aparține sinelui, atunci lucrurile se complică! 😊

Tu ce zici, mintea este sinele sau mintea aparține sinelui?! 😊

La ce fel de extindere și comprimare te referi, a informațiilor?!
Acum, fiind prezent pe aria asta de ceva timp si mai ales pe subiectele de crestinism, imi dai voie sa-ti spun ceva?
Tot ce ai e primit in dar. Tu acum vrei sa stabilesti mecanismele, conexiunile si interdependentele intre aceste rotite. Succes.
Insa nimic nu-ti apartine cu adevarat INCA. Asta iti promite crestinismul. Asa cum rezuma C.S.Lewis intr-o lucrare celebra. Noi suntem statuile din atelierul unui sculptor si se zvoneste ca intr-o zi vom deveni vii.

Edited by Xlander, 11 May 2019 - 20:33.


#40
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 11 mai 2019 - 20:04, said:

Nu contează ce zic eu. Ceea ce zic eu este de pe nivelul meu de conștiința,  ceea ce înțelegi tu este de pe nivelul tău de conștiință.  Si pana cele doua conștiințe nu vor ajunge pe nivele aproximativ egale ele nu pot comunica. Practic orice as spune eu tu nu vei accepta și invers, si-atunci ce rost ar mai avea sa emit eu păreri? Mai bine spune tu cum vezi lucrurile  și mai vedem.

Eu consider că omul este pur material, format din două componente de bază, trupul/hardul și mintea/softul. Ambele fiind de natură materială.
Acuma, dacă mă întrebi ce este materia, nu-ți pot răspunde cu exactitate, pentru că ultimele teorii trăznet din fizică, ne spun că la baza materiei și a întregului existent stau câmpurile.
Câmpurile fiind definite ca niște forțe impersonale, ceva ce depășește/trece dincolo de pragul materiei și a materialismlui.
În concluzie, suntem niste roboței înzestrați cu anumite capacități de ordin psihic, creați cu un anumit scop.
Pentru mine este evident că trăim în mijlocul unei creații speciale și nu mă interesează mecanismul creativ, evolutiv sau nu, mă lasă rece!

Mai cred că singura noastră șansă este învierea, iar singurul care ne vorbește despre așa ceva în toată istoria universală, este Isus Cristos, respectiv Pavel.
Nici vorbă despre spirite nemuritoare și alte bullshituri!

Cam atât... 😊

View PostTestosteron, on 11 mai 2019 - 20:29, said:

Da. Extinderea sau comprimarea informațiilor dar nu în sens cantitativ cât mai ales calitativ.

Adică te referi la evoluția spirituală a ființei umane?

View PostXlander, on 11 mai 2019 - 20:31, said:

Acum, fiind prezent pe aria asta de ceva timp si mai ales pe subiectele de crestinism, imi dai voie sa-ti spun ceva?
Tot ce ai e primit in dar. Tu acum vrei sa stabilesti mecanismele, conexiunile si interdependentele intre aceste rotite. Succes.
Insa nimic nu-ti apartine cu adevarat INCA. Asta iti promite crestinismul. Asa cum rezuma C.S.Lewis intr-o lucrare celebra. Noi suntem statuile din atelierul unui sculptor si se zvoneste ca intr-o zi vom deveni vii.

Vii spirituali?!

Edited by heart_of_ice, 11 May 2019 - 21:28.


#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 11 mai 2019 - 21:33, said:



Eu consider că omul este pur material, format din două componente de bază, trupul/hardul și mintea/softul. Ambele fiind de natură materială.
Acuma, dacă mă întrebi ce este materia, nu-ți pot răspunde cu exactitate, pentru că ultimele teorii trăznet din fizică, ne spun că la baza materiei și a întregului existent stau câmpurile.
Câmpurile fiind definite ca niște forțe impersonale, ceva ce depășește/trece dincolo de pragul materiei și a materialismlui.
În concluzie, suntem niste roboței înzestrați cu anumite capacități de ordin psihic, creați cu un anumit scop.
Pentru mine este evident că trăim în mijlocul unei creații speciale și nu mă interesează mecanismul creativ, evolutiv sau nu, mă lasă rece!

Mai cred că singura noastră șansă este învierea, iar singurul care ne vorbește despre așa ceva în toată istoria universală, este Isus Cristos, respectiv Pavel.
Nici vorbă despre spirite nemuritoare și alte bullshituri!

Cam atât... 😊



Adică te referi la evoluția spirituală a ființei umane?

Conștiința ta este profund atașată de valorile creștine.  Faptul de a avea conștiința atașată de niste valori , oricare ar fi ele (creștine,  budiste, mosaice,  hinduse, idealiste, materialiste e, comuniste, capitaliste, etc etc ) împiedică dezvoltarea acelei constiinte. Practic împiedică dezvoltarea și extinderea softului din creier pt ca softul primește și emite la nesfârșit mesaje dintr-o gama restrânsă de posibilități. Cata vreme conștiința este restrânsă prin atașarea la un curent religios sau filosofic posesorul ei nu va putea percepe decât mesaje din interiorul acelui curent. La asta m-am referit când am spus ca ar fi necesara o extindere a conștiinței ca sa poți accesa faptul ca nu exista sine nici în prezent, nici după moarte, prin urmare nu există nici înviere pt cel care nici măcar în viața nu avea o existenta de sine stătătoare. Deci la întrebarea dacă mintea este sinele răspunsul este ca deși mintea exista, sinele nu-I decât o plăsmuire a unor minți care funcționează incorect.

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

sinele nu-I decât o plăsmuire a unor minți care funcționează incorect.
Pai cam asta se spune și in creștinism :)

#43
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 12 mai 2019 - 06:21, said:

Conștiința ta este profund atașată de valorile creștine.  Faptul de a avea conștiința atașată de niste valori , oricare ar fi ele (creștine,  budiste, mosaice,  hinduse, idealiste, materialiste e, comuniste, capitaliste, etc etc ) împiedică dezvoltarea acelei constiinte. Practic împiedică dezvoltarea și extinderea softului din creier pt ca softul primește și emite la nesfârșit mesaje dintr-o gama restrânsă de posibilități. Cata vreme conștiința este restrânsă prin atașarea la un curent religios sau filosofic posesorul ei nu va putea percepe decât mesaje din interiorul acelui curent. La asta m-am referit când am spus ca ar fi necesara o extindere a conștiinței ca sa poți accesa faptul ca nu exista sine nici în prezent, nici după moarte, prin urmare nu există nici înviere pt cel care nici măcar în viața nu avea o existenta de sine stătătoare. Deci la întrebarea dacă mintea este sinele răspunsul este ca deși mintea exista, sinele nu-I decât o plăsmuire a unor minți care funcționează incorect.

Greșești din start! Este imposibil să nu-ți atașezi mintea de niște valori! Cu cât ești mai evoluat spiritual, cu atât mai mult valorile cresc, pretențiile devin tot mai mari... păi cum să împiedice valorile dezvoltarea acelei minți conștiente?! Din contră, valorile respective ajută mintea să se dezvolte, nu o împiedică! O minte/conștiință fără valori e ca o barcă fără cârmă pe o mare agitată!
Nu înțeleg ce vrei să spui cu extinderea softului din creier!
Nu știu ce să zic, cum de crezi tu că sinele este o plăsmuire a minții, cum ai desus chestia respectivă?!
Sinele este intrinsec softului și se dezvoltă în tandem cu hardul!
Sinele nu este o simplă plăsmuire a softului, ci scopul suprem!
Ce se va întâmpla cu sinele după moarte este o altă discuție... foarte interesantă! 😊

Eu văd ființa umană ca pe un întreg, un complex hard/soft foarte "evoluat", cele două componente nu se pot separa, nu pot funcționa una fără cealaltă!
Pavel ne vorbește despre o înviere a persoanelor nu a trupurilor!
Deci cum o dăm, tot învierea e cea mai rezonabilă și plauzibilă posibilitate!
Karme, reîntrupâri, iaduri veșnice, chinuri inimaginabile sunt "opera" unor minți bolnave, care n-au nici o legătură cu adevăratele valori pe care trebuie să le urmeze ființa umană!

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrichelieu, on 12 mai 2019 - 07:10, said:

Pai cam asta se spune și in creștinism Posted Image
Da, dar daca ti se spune nu-i valabil. Trebuia ca tu insuti sa observi chestia asta. Altfel o auzi spusa de crestinism sau dintr-o alta sursa, dar iti intra pe-o ureche si-ti iese pe cealalta. Afirmatia asta n-are nici o valoare daca nu ti-o insusesti in propria fiinta, daca nu te ghidezi dupa ea clipa de clipa. Si n-o faci pt ca constiinta ta n-are gradul de cuprindere pe care o avea constiinta celui care a facut initial aceasta afirmatie,respectiv in crestinism Hristos. Practic pana cand nivelul tau de constiinta nu va acoperi nivelul de cuprindere pe care il avea constiinta lui Hristos nu vei inelege mai nimic nici din crestinism. Vor fi doar vorbe care suna frumos, dar fara nici un impact in viata ta personala (Aici vorbesc in general nu ma refer la persoana ta particulara). Din acest motiv spuneam eu ca extinderea constiintei este vitala pentru a intelege fapte dintr-acestea fundamentale cum ar fi viata, moartea, subconstientul, Universul etc etc. Altfel nu facem decat sa repetam spusele altora cu un foarte mic impact asupra noastra.
In plus daca sinele nu-i decat o plasmuire, atunci de unde pretentia vietii de apoi cata vreme sinele nici macar in viata asta n-are o existenta reala ci doar una inventata de minti care functioneaza incorect? Inseamna evident ca asa cum prin functionarea lor incorecta aceste minti au inventat sinele, tot prin functionarea lor incorecta aceste minti au inventat si viata de apoi a sinelui, pentru ca odata ce ai creat acest sine trebuia sa-l si mentii cumva in viata pentru totdeauna, altfel de ce l-ai mai fi creat (pt ca prin creatia lui ai generat si suferinta disparitiei lui)? Si asa cum intr-un mod mincinos l-ai creat tot intr-un mod mincinos incerci cumva sa-i dai viata infinita.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Greșești din start!
Q.E.D. Deci cum spuneam un dialog in conditiile astea este imposibil. Retractez deci tot ce-am spus si lasam cum spui tu.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

păi cum să împiedice valorile dezvoltarea acelei minți conștiente?!
Am explicat cum, dar cred ca nici n-ai citit sau n-ai dat atentie fiind mult prea focusata pe ceea ce stii tu nu poti da atentie la ceea ce spune celalalt pt ca tu deja STII! O minte atasata de niste valori este precum cainele vecinului meu care de o viata sta prins cu o lesa in cusca. Tot ceea ce a vazut cainele acela a fost curtea din fata sa si propria cusca. Cusca si curtea sunt tot ceea ce vede un om atasat unor valori. Practic nu vede decat valorile proprii exact cum cainele acela n-a vazut vreodata decat cusca si curtea. Ca sa vezi, trebuie sa lasi mintea libera sa circule , sa zburde , sa alerge prin valori, pri idei, prin evenimente nu s-o tii atasata, legata de niste valori oricat de minunate ar fi ele. Pt ca asa nu vezi dincolo de gardul acelor valori. Mai clar de-atat nu stiu sa ti-o spun. Ori o vezi ori n-o vezi.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

O minte/conștiință fără valori e ca o barcă fără cârmă pe o mare agitată!

Da exact asa ar si trebui sa fie o minte care vrea sa-si extinda aria de cuprindere, practic sa extinda softul acela din creier despre care vorbesti tu.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Nu știu ce să zic, cum de crezi tu că sinele este o plăsmuire a minții, cum ai desus chestia respectivă?!

Pai nu-ti pot spune cum am dedus-o pt ca iar ai spune ca este gresit. Dar mecanismul este similar cu cel pe care-l foloseste un copil cand realizeaza ca Mos Craciun este doar o inventie.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Sinele este intrinsec softului și se dezvoltă în tandem cu hardul!

Sinele este intrinsec unui soft virusat. Si in final va distruge si softul si hardul intr-un mod lamentabil.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Sinele nu este o simplă plăsmuire a softului, ci scopul suprem!

Iata o afirmatie care indica un efect puternic al virusului din soft.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Pavel ne vorbește despre o înviere a persoanelor nu a trupurilor!

Daca Pavel asta ar fi tacut din gura ar fi fost mult mai util. Asa, a virusat softul si mai puternic decat era, iar acum avem cateva miliarde de softuri virusate cu virusul Pavel.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Deci cum o dăm, tot învierea e cea mai rezonabilă și plauzibilă posibilitate!

Si cea mai placuta nu? Cum au stiut cei care au facut marketingul crestinismului ce-si doreste clientul si s-au pliat cel mai bine pe dorintele lui. Bravo. O asemenea inteligenta ar fi putut fi insa sa fie folosita in scopuri mult mai bune.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 08:50, said:

Karme, reîntrupâri, iaduri veșnice, chinuri inimaginabile sunt "opera" unor minți bolnave, care n-au nici o legătură cu adevăratele valori pe care trebuie să le urmeze ființa umană!
Adauga acestora si invierea si atunci intr-adevar vei avea o descriere completa a iluziei in care traieste omul in prezent.

Edited by Testosteron, 12 May 2019 - 09:14.


#45
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Eu cred că tu înțelegi altceva prin valori! Valorile sunt niște concepte de ordin filosofic, prin care mintea umană încearcă să interacționeze cu mediul înconjurător! Adică să nu furi, este o valoare pe care mintea umană trebuie să o urmeze, ca să nu-și creeze probleme în lumea în care trăiește și se dezvoltă... este adevărat ca de la un anumit nivel, aceste valori nu-și mai au rostul, de exemplu mașinuța de jucărie cu care te-ai jucat când erai copil, la maturitate renunți la ea, nu-ți mai satisface nevoile... 😊

Nu înțeleg ce înțelegi tu prin valori! 😊

Softul din creier se poate extinde (dar nu știu ce înțelegi tu prin extindere) și dacă urmează un set de valori!
Adică ca să am softul extins, trebuie să fur, să mint, etc?! Să nu respect nici o valoare?!

Sinele conștient nu este o plăsmuire a minții, ci este esența minții! Cum poți să spui că sinele este o plăsmuire?! Practic tu pui la îndoială însăși existența eului/sinelui!
Chiar nu te mai înțeleg!

Este adevărat că softul este virusat, însă la început nu a fost așa! Explică genesa care a fost cauza virusării!
Tocmai ăsta este mesajul creștinismului, devirusarea softurilor și înzestrarea lor cu antiviruși! 😊
De ce să distrugă softul și hardul într-un mod lamentabil, că așa vrea hackerul de Lucifer?! Ai uitat că Programatorul e mai tare decât hackerul?!

Scuză-mă, dar tu pleci de la niște premise (pe care nu le poți demonstra), totuși ești de acord că softurile și hardurile n-au apărut de capul lor și au fost create de un Programator?! 😊

Edited by heart_of_ice, 12 May 2019 - 09:44.


#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 09:34, said:


Adică ca să am softul extins, trebuie să fur, să mint, etc?! Să nu respect nici o valoare?!

Dacă doar respectarea unui set de valori te împiedică să furi, sa minți  etc e grav. Înseamnă ca tu altfel ai fura și ai minți dar setul de valori Îți pune frână.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 09:34, said:



Softul din creier se poate extinde (dar nu știu ce înțelegi tu prin extindere) și dacă urmează un set de valori!

Se poate extinde foarte puțin în limitele permise de setul de valori. Este exact cum câinele a mai descoperit un tufiș nou în aceeași curte.

Edited by Testosteron, 12 May 2019 - 09:58.


#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Dragostea e cea care te opreste sa comiti pacatul. De exemplu, daca ai iubi din toata inima pe cineva, cu siguranta niciodata nu vei savarsi impotriva persoanei iubite o marsavie.
Ei bine, in teologie , evanghelia sadeste in constinta credinciosului tocmai acest aspect, ca "dumnezeu" ne iubeste cu o iubire vesnica. Ei bine, avand aceasta cunostinta spiritul, caracterul credinciosului are tendinta sa se comporte moral.

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 09:34, said:



Scuză-mă, dar tu pleci de la niște premise (pe care nu le poți demonstra)
Nu le pot demonstra în limitele impuse de sistemul tău de valori. Nici nu mă obosesc s-o fac.

#49
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 12 mai 2019 - 09:57, said:

Dacă doar respectarea unui set de valori te împiedică să furi, sa minți  etc e grav. Înseamnă ca tu altfel ai fura și ai minți dar setul de valori Îți pune frână.


Se poate extinde foarte puțin în limitele permise de setul de valori. Este exact cum câinele a mai descoperit un tufiș nou în aceeași curte.

Nici vorbă, n-ai înțeles nimic! Valorile respective au rostul lor în evoluția spirituală a ființei umane! Însă renunțarea la ele nu înseamnă automat și dreptul de a le încalca!
Pentu mine, la nivelul actual de cunoaștere și înțelegere, valorile sunt două, chiar trei, și anume:

- recunoașterea și respectarea Programatorului

- faptul de a nu produce suferință nici unei ființe vii

- faptul de a nu te atinge de dreptul de viață a nici unei ființe vii

Acuma te întreb eu pe tine, cu ce te încurcă valorile mele universal-morale, în extinderea softului tău?!

View Postpacopaco1967, on 12 mai 2019 - 09:57, said:

Dragostea e cea care te opreste sa comiti pacatul. De exemplu, daca ai iubi din toata inima pe cineva, cu siguranta niciodata nu vei savarsi impotriva persoanei iubite o marsavie.
Ei bine, in teologie , evanghelia sadeste in constinta credinciosului tocmai acest aspect, ca "dumnezeu" ne iubeste cu o iubire vesnica. Ei bine, avand aceasta cunostinta spiritul, caracterul credinciosului are tendinta sa se comporte moral.

Dragostea este cel mai înalt principiu moral! Însă în lumea materială, este imposibil să respecți cu sfințenie acest principiu! 😊

View PostTestosteron, on 12 mai 2019 - 10:26, said:

Nu le pot demonstra în limitele impuse de sistemul tău de valori. Nici nu mă obosesc s-o fac.

Fă abstracție de sistemul meu de valori (pe care tocmai ți l-am expus mai sus) și încearcă să-mi demonstrezi!

Și lămurește-mă odată, ce înseamnă sau cum vezi tu extinderea softului!
Hai că m-ai făcut curios! 😊

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 12 mai 2019 - 09:57, said:

Ei bine, in teologie , evanghelia sadeste in constinta credinciosului tocmai acest aspect, ca "dumnezeu" ne iubeste cu o iubire vesnica. Ei bine, avand aceasta cunostinta spiritul, caracterul credinciosului are tendinta sa se comporte moral.
E inspirată de Satan, nu o băga prea mult în seamă. :icecream:

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTestosteron, on 12 mai 2019 - 09:12, said:


Da, dar daca ti se spune nu-i valabil. Trebuia ca tu insuti sa observi chestia asta. Altfel o auzi spusa de crestinism sau dintr-o alta sursa, dar iti intra pe-o ureche si-ti iese pe cealalta. Afirmatia asta n-are nici o valoare daca nu ti-o insusesti in propria fiinta, daca nu te ghidezi dupa ea clipa de clipa.
Ai nu mai spune :)
Adică toate materiile pe care ti le-ai însușit in școala, le-ai descoperit tu singur, nu ti le-a predat cineva.
E ca și când ai spune ca matematica nu e valabilă dacă ti-o spune profesorul, pana când nu ti-o însușești tu singur.

#52
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrichelieu, on 12 mai 2019 - 11:18, said:


Ai nu mai spune :)
Adică toate materiile pe care ti le-ai însușit in școala, le-ai descoperit tu singur, nu ti le-a predat cineva.
E ca și când ai spune ca matematica nu e valabilă dacă ti-o spune profesorul, pana când nu ti-o însușești tu singur.
Asta e altceva , nu merge ca la școală.  Dar daca tu doar ca la școală știi, e bine și așa.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 11:02, said:



Și lămurește-mă odată, ce înseamnă sau cum vezi tu extinderea softului!
Hai că m-ai făcut curios! 😊
Uite pe scurt. Când un copil intelege ca Mos Craciun nu exista el a realizat un salt în conștiința, adica si-a extins softul. Ceva similar trebuie sa se întâmple  și în cazul unui adult pt a realiza salturi succesive în conștiința în caz contrar adultul va continua sa creadă în basme


View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 11:02, said:



Fă abstracție de sistemul meu de valori (pe care tocmai ți l-am expus mai sus) și încearcă să-mi demonstrezi!

Pune întrebările corecte și iti voi răspunde.

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 09:34, said:



Scuză-mă, dar tu pleci de la niște premise (pe care nu le poți demonstra), totuși ești de acord că softurile și hardurile n-au apărut de capul lor și au fost create de un Programator?! 😊
Este posibil ca softurile și hardurile sa fi fost create de un programator, dar acela în nici un caz n-a putut sa fie Dumnezeu pt ca cel care a creat aceste softuri și harduri, dacă a existat realmente, trebuie sa fi fost complet idiot, ori ar fi o blasfemie sa spui asta despre Dumnezeu.  Deci este imposibil ca Dumnezeu sa fi creat mizeria pe care o putem constata cu toții. Acum sa nu vii sa spui ca intențiile au fost bune doar ca s-a virusat softul pt ca cel care a creat aceste softuri trebuia sa prevadă și această posibilitate și sa se oprească din sminteala de a crea ceva de genul.

Edited by Testosteron, 12 May 2019 - 16:32.


#53
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 11 mai 2019 - 21:33, said:

Vii spirituali?!
E o chestiune de nuante, viu se poate spune ca esti si acum, numai ca diferenta intre tine viu acum si viu reinviat va fi colosala. Realmente colosala.


#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 12 mai 2019 - 11:02, said:



Nici vorbă, n-ai înțeles nimic! Valorile respective au rostul lor în evoluția spirituală a ființei umane! Însă renunțarea la ele nu înseamnă automat și dreptul de a le încalca!
Pentu mine, la nivelul actual de cunoaștere și înțelegere, valorile sunt două, chiar trei, și anume:

- recunoașterea și respectarea Programatorului

- faptul de a nu produce suferință nici unei ființe vii

- faptul de a nu te atinge de dreptul de viață a nici unei ființe vii

Acuma te întreb eu pe tine, cu ce te încurcă valorile mele universal-morale, în extinderea softului tău?!


Tu înțelegi de ce ti-ai însușit acele valori?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate