Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitie locuinta neintabulata.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salut. Merita riscul de a achizitiona o locuinta (mansarda) neintabulata ? Persoana de la care o iau plateste rate la constructor de 11 ani, urmeaza sa ii preiau ratele si sa ii mai achit diverents de bani. Mansarda e ok raport calitate/pret. In tot acest timp ea nu a fost intabulata, constructorul are toate actele in afara de receptia de la primarie. El zice ca in 6-12 luni o intabuleaza dar nu am incredere in el. Sincer am luat si banii din banca pentru a achita diferenta pe care o vrea proprietarul dar m-am documentat si nu prea e ok neintabulata, nu pot merge pe incredere in constructor ca o intabuleaza atata timp cat el in 11 ani nu a fscut lucrul asta. Ce imi recomandati, e cale sa o iau sa devin proprietar cu acte in regula ? Mersi

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Este macar declarata la fisc ?

#3
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Ai face o mare greseala. In general astfel de situatii ascund o lista lunga de probleme legate de acte.
In plus, nefiind intabulata ce sau cum iti vinde?

#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Vrei sa patesti ca aia din Sectorul 5, care au luat ca si tine si erau proprietari pe ceva ce nu exista si dupa ce le-a dat Domnul pedeapsa se dadeau victime care abia acum aflasera ca ei locuiau in imobil ilegal, poate o pica de o pomana un apartament legal mocangeala?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu te complica
Asta inseamna ca imobilul respectiv nu are carte funciara deschisa.
Asta inseamna ca nu exista cadastru.
Oricum, intabularea, daca nu exista, se va efectua obligatoriu la solicitarea notarului public asa ca actualul proprietar, vrea nu vrea, trebuie sa o intabuleze inainte de vanzare + ca trebuie sa aiba cadastru + certificat energetic.
Fara hartiile astea, orice notar iti cam da flit

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti de acord sa dai banii pe o promisiune ? Ca altceva nu ai cum sa cumperi !

#7
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 86-APP, on 10 mai 2019 - 17:26, said:

Este macar declarata la fisc ?
N-am intrebat.

 tartorul, on 10 mai 2019 - 17:27, said:

Ai face o mare greseala. In general astfel de situatii ascund o lista lunga de probleme legate de acte.
In plus, nefiind intabulata ce sau cum iti vinde?
Preiau ratele la constructor de la actualul proprietar + ca ii achit 20.000 euro proprietarului.

 projectfp, on 10 mai 2019 - 17:28, said:

Vrei sa patesti ca aia din Sectorul 5, care au luat ca si tine si erau proprietari pe ceva ce nu exista si dupa ce le-a dat Domnul pedeapsa se dadeau victime care abia acum aflasera ca ei locuiau in imobil ilegal, poate o pica de o pomana un apartament legal mocangeala?

Moca nu e dar pretul e bun, cash 20.000 euro + 8.000 euro rate constructor. Mansarda 44 mp

 pasilla, on 10 mai 2019 - 17:30, said:

Esti de acord sa dai banii pe o promisiune ? Ca altceva nu ai cum sa cumperi !
Nu m-asi risca, problema e ca deja am lua creditul si n-am decat sa il duc inapoi si sa achit taxele aferente , 1% din valoarea credituluo sunt taxe de rambursare.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ionutsb, on 10 mai 2019 - 17:40, said:

Nu m-asi risca.
Si atunci de ce mai intrebi:

 ionutsb, on 10 mai 2019 - 17:20, said:

Merita riscul de a achizitiona o locuinta (mansarda) neintabulata ?

Posibil ca daca apelezi la un avocat, care dupa studierea tuturor documentelor, sa primesti un sfat avizat.

Edited by pasilla, 10 May 2019 - 17:49.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa-ti aduca actele (fiscal si de la cadastru) in care apare numele si atunci te gandesti daca cumperi sau nu. Fara actele astea, nici notarul nu stiu ce poate autentifica la vanzare de imobil (cadastru atesta locatia fizica a unui imobil).

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Am un teren cu numar cadastral, eliberat de ANCPI. De vreo 2 ani ii da tarcoale un vecin, se leaga de omul de-l trimit io sa lucreze,.....Numar cadastral inseamna unul si acelasi lucru cu intabularea?

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ionutsb, on 10 mai 2019 - 17:20, said:

Salut. Merita riscul de a achizitiona o locuinta (mansarda) neintabulata ? Persoana de la care o iau plateste rate la constructor de 11 ani, urmeaza sa ii preiau ratele si sa ii mai achit diverents de bani. Mansarda e ok raport calitate/pret. In tot acest timp ea nu a fost intabulata, construc

     Salut !
     Intreaba la un notar ...

#12
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
sunt uimit că mai merge schema asta.
am văzut un apartament așa in 2013. "în 6 luni îl intabulez, aștept ceva acte". în 2015 nu era. nici in 2016. nici azi.

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 ioana1973, on 10 mai 2019 - 18:08, said:

Am un teren cu numar cadastral, eliberat de ANCPI. De vreo 2 ani ii da tarcoale un vecin, se leaga de omul de-l trimit io sa lucreze,.....Numar cadastral inseamna unul si acelasi lucru cu intabularea?

Nu Ioana
Numarul cadastral se atribuie oricarui imobil sau teren (cu sau fara constructie) iar pe baza acestui numar se va face identificarea pe viitor a terenului respectiv.
Dupa obtinerea numarului cadastral, imobilul trebuie inscris in cartea funciara si abia dupa aceea poate fi intabulat.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
NU!

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 Naijax, on 10 mai 2019 - 18:22, said:


Nu Ioana
Numarul cadastral se atribuie oricarui imobil sau teren (cu sau fara constructie) iar pe baza acestui numar se va face identificarea pe viitor a terenului respectiv.
Dupa obtinerea numarului cadastral, imobilul trebuie inscris in cartea funciara si abia dupa aceea poate fi intabulat.
Multam, m-am uitat cu atentie pe Extras de carte funciara, are un "cartus" B unde scrie INtabulare drept de proprietate dobandit prin CONSTITUIRE, cota 1/1...........
Avem terenul asta din 1990, am platit taxele pe el, il muncim de atunci, nici dreaq nu s-a gandit ca aproapele ar putea jindui la elPosted Image

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 ionutsb, on 10 mai 2019 - 17:40, said:

Moca nu e dar pretul e bun, cash 20.000 euro + 8.000 euro rate constructor. Mansarda 44 mp.
Asa au luat si aia din sectorul 5. Exact la fel. Si tot de ani de zile zicea constructorul ca le face acte. Deci clar e la fel de ilegal si ala la care vrei tu.
Si dupa ce le-a ars blocul ilegal doreau unul legal pomana de la primarie mocangeala, in centru, pe banii prostilor care si-au cumparat locuinte legale.

Edited by projectfp, 10 May 2019 - 18:30.


#17
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 ionutsb, on 10 mai 2019 - 17:20, said:

Salut. Merita riscul de a achizitiona o locuinta (mansarda) neintabulata ? Persoana de la care o iau plateste rate la constructor de 11 ani, urmeaza sa ii preiau ratele si sa ii mai achit diverents de bani. Mansarda e ok raport calitate/pret. In tot acest timp ea nu a fost intabulata, constructorul are toate actele in afara de receptia de la primarie. El zice ca in 6-12 luni o intabuleaza dar nu am incredere in el. Sincer am luat si banii din banca pentru a achita diferenta pe care o vrea proprietarul dar m-am documentat si nu prea e ok neintabulata, nu pot merge pe incredere in constructor ca o intabuleaza atata timp cat el in 11 ani nu a fscut lucrul asta. Ce imi recomandati, e cale sa o iau sa devin proprietar cu acte in regula ? Mersi
Nu merita riscul, homo homini lupus est.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
nu apela la niciun avocat!!!! NU Cumperi asa ceva. asculta ca sunt avocat:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate