Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Lobby este coruptie?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

Poll: Lobby este coruptie? (59 member(s) have cast votes)

Lobby (in SUA) este coruptie?

  1. DA (33 votes [55.93%] - View)

    Percentage of vote: 55.93%

  2. NU (23 votes [38.98%] - View)

    Percentage of vote: 38.98%

  3. Nu stiu (3 votes [5.08%] - View)

    Percentage of vote: 5.08%

Ati fi de acord cu legalizarea lobby-ului in Romania, asa cum e el la americani, in Romania

  1. DA (16 votes [27.12%] - View)

    Percentage of vote: 27.12%

  2. NU (40 votes [67.80%] - View)

    Percentage of vote: 67.80%

  3. Nu stiu (3 votes [5.08%] - View)

    Percentage of vote: 5.08%

Vote Guests cannot vote

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View PostWestPoint, on 11 mai 2019 - 14:08, said:

Desi se straduiesc din rasputeri sa o inteleaga, sper, macar pe timpul vietii mele, sa nu o inteleaga deloc. Dimpotriva, mai bine sa inteleaga si sa invete o cultura
europeana
SUA nu e numai roz/rose cum se vad prin ochelarii roz a catorva dintre voi care traiesc in SUA
Dar ai dreptate, cu intelesul culturii americane si romanii. Nici voi nu faceti exceptie.

Si Cromwell tot american e? Sau, si mai devreme, Magna Carta? Voltaire? Rousseau? Cultura americana se trage din cea europeana.

Toata cultura politica americana se invirte in jurul constitutiei.
Daca tii cont ca documentul ala a fost scris la 1787, si ca nu e o chestie filozofica ci cit se poate de practica pe care s-a construit o tara, si ca tarile europene inca nu au drepturi consfintite acolo nici acum, nu e chiar asa de dispretuit.


View Postcatalina1, on 11 mai 2019 - 09:51, said:

Lobbyul in practica numai de free speech nu tine!


In ce sens? Eu, companie, om, ce sint, am voie sa petitionez guvernul, sa vorbesc cu oamenii politici si sa-i influentez.
Asta e toata ideea de a avea oameni politici care te reprezinta, nu?
Citat din primul amendament:

ongress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.


Asta e lobbyul. Cel putin din pdv legal.
A, ca unii sic ca nu-i corect? Pai pentru asta trebuie sa incalce legi, nu merge asa dupa ureche.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2019 - 20:19.


#56
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai inebunit deja cu constitutia aia americana, de parca ai fi un iezuit care propaseste constitutia SUA.
Se intampla atatea lucruri neconstitutionale in SUA incat nu stiu daca mai raman o jumatate de lucruri pentru care ii admir sau imi place
SUA. Si daca mai punem ca din astea jumatate de duzina, doua sunt pentru masini si una pentru IT, raman destul de putine pentru societate.
Pentru ca una e cultura americana, ce a vestului salbatic, si alta e cea de astazi.

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Cred ca e prima oara cind mentionez constitutia pe forum. Visezi poate?
Si de ce crezi ca intereseaza daca iti place tie SUA sau nu? subiectul e altul.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 May 2019 - 22:03.


#58
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 11 mai 2019 - 20:16, said:



Si Cromwell tot american e? Sau, si mai devreme, Magna Carta? Voltaire? Rousseau? Cultura americana se trage din cea europeana.

Toata cultura politica americana se invirte in jurul constitutiei.
Daca tii cont ca documentul ala a fost scris la 1787, si ca nu e o chestie filozofica ci cit se poate de practica pe care s-a construit o tara, si ca tarile europene inca nu au drepturi consfintite acolo nici acum, nu e chiar asa de dispretuit.





In ce sens? Eu, companie, om, ce sint, am voie sa petitionez guvernul, sa vorbesc cu oamenii politici si sa-i influentez.
Asta e toata ideea de a avea oameni politici care te reprezinta, nu?
Citat din primul amendament:

ongress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.


Asta e lobbyul. Cel putin din pdv legal.
A, ca unii sic ca nu-i corect? Pai pentru asta trebuie sa incalce legi, nu merge asa dupa ureche.
In sensul ala subliniat si de tine cand ai scris "cel putin dpdv legal".

#59
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 11 mai 2019 - 22:00, said:

Cred ca e prima oara cind mentionez constitutia pe forum. Visezi poate?
Si de ce crezi ca intereseaza daca iti place tie SUA sau nu? subiectul e altul.
Pai cum sa nu, cad voi la orice discutie despre America vreti sa o dati ca un exemplu neaparat model.
Uite ca pentru o serie de oameni nu este. Pentru mine in nici un caz, poate unuia care inainte de SUA nu a vazut sau a trait intr-o alta tara civilizata.
Cum am spus, daca fac o lista cu Pro si Contra, a trai in SUA, la mine suma Contra insumeaza mai multe puncte decat Pro.
Bineinteles, este valabil numai pentru mine, dar crede-ma am vorbit cu colegi si cunoscuti la o cina sau un coniac care s-au intors din SUA, si am putut sa-mi fac
o idee mai profunda, mai ales ca sunt direct interesat, avand in vedere ca fiica mea cea mare vrea sa merga la anul sa studieze in New York.

#60
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
lobby-ul atata timp cat e  la vedere nu e o problema
pentru ca votantul vede si zice " cutare face lobby pentru cutare chestie pe principiile x y z ...deci astia au un interes, si cutare politician a acceptat lobby-ul lor...deci pe politicianul ala il votez sau nu il mai votez dupa cum am opinia"....
in cazul asta e obligatoriu ca lobby-ul sa fie la vedere si sa se stie cine cu cine ce discuta .......
ar fi o chestie sa fie obligatoriu inainte de fiecare mandat fiecare politician sa faca o declaratie sau ceva in care isi asuma adeziunea la un grup de interese anume ...ca sa stie poporul ce voteaza...vrea lobby de petrolisti...ok atunci vointa poporului e lege .....
da declaratie din aia televizata in fata tuturor

#61
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 11 mai 2019 - 20:16, said:

In ce sens? Eu, companie, om, ce sint, am voie sa petitionez guvernul, sa vorbesc cu oamenii politici si sa-i influentez.
Asta e toata ideea de a avea oameni politici care te reprezinta, nu?
Despre the elefant in the room nu vrem sa vorbim?

Si anume graficul prezentat aici: https://forum.softpe...imii-40-de-ani/

Atunci cand statistica de 40 de ani zice:

- probabilitatea ca o lege sa fie adoptata deoarece americanul de rand o vrea ramane constanta la 30%
- probabilitatea ca o lege sa fie adoptata deoarece lobbyistul il mituieste pe politician ajunge la 60-70%

Pe cifre, nu anapoda, studiu facut calumea cu date din ultimii 40 de ani, despre situatia de pe teren, nu imaginatii.

Mai este asta democratie sau nu?

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu prea inteleg graficul ala.
De exemplu as vrea niste exemple de legi pe care le vrea omul de rind. Ca daca e sa o luam ceva, deja sint prea multe legi si ar mai trebui scoase din ele, nu invers.
Pot sa-ti dau o multime de legi pe care le vor companiile, de obicei sint chestii tehnice, sau chiar anticoncurentiale si protectioniste, dar legi rezonabile, realizabile pe care sa le vrea toata lumea nu prea pot sa spun.
Ai citeva exemple?

PS: mi-au trecut doua prin ca dar ma indoiesc ca sint pe lista preocuparilor multor oameni: decuplarea sistemului de pensii si a celui de asigurari de sanatate de angajator.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 May 2019 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate