Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Steatoza hepatica( ficat gras)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Diana49

Diana49

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2019
Buna ziua, as vrea sa stiu daca a mai luat cineva LIPOLIZ  pentru ficat gras. Am citit pe net ca este benefic, dar vreau cateva pareri de la cei care au luat sau un sfat de la un medic, pro sau contra. Multumesc

Multumesc

#2
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Ficat gras?
Detaliaza : in urma consumului de alcool sau a unei medicatii necontrolate?

#3
Diana49

Diana49

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2019
Datorat obezitatii

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dieta e sfântă.

#5
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Morfopatologia steatozei hepatice difera de la caz la caz...foarte mult conteaza genetica si fiziologia ficatului...stadiul in care se afla,etc.
In acest caz , recomandarea mea ar fi sa te duci direct la un doctor pentru analize (amanuntite) doar el iti poate face o recomandare pertinenta...nu pune urechea la ce scrie unul si altul pe net sau la recomadarile vecinilor.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Doamna, nu exista pastila sa va elimine grasimea din ficat daca in rest toate organele sunt obeze.

Dupa lista de ingrediente nu ar trebui sa va faca nici rau, iar pretul e accesibil, il puteti folosi ca adjuvant in programul de slabire. Va recomand sa studiati postul intermitent.

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
cura de slabire cea mai eficienta e fara mancare in frigider

 c_marius80, on 10 mai 2019 - 15:25, said:

recomandarea mea ar fi sa te duci direct la un doctor pentru analize (amanuntite) doar el iti poate face o recomandare pertinenta...
in Romania a avea incredere intr-un singur medic cu o opinie de specialitate e dovada de prostie

cand 90% sunt niste habarnisti pusi pe taiat frunze la caini si belit belengherul pe salariul de la buget si capatuiala pe spaga primita de la fraieri, se impun cel putin 5 opinii, chestia cu 2nd opinion din tarile civilizate e o utopie in zona mioritica

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018

 marcusdefeis, on 10 mai 2019 - 15:44, said:

cura de slabire cea mai eficienta e fara mancare in frigider


in Romania a avea incredere intr-un singur medic cu o opinie de specialitate e dovada de prostie

cand 90% sunt niste habarnisti pusi pe taiat frunze la caini si belit belengherul pe salariul de la buget si capatuiala pe spaga primita de la fraieri, se impun cel putin 5 opinii, chestia cu 2nd opinion din tarile civilizate e o utopie in zona mioritica
las-o moale.personal m-am dus în paris la cea mai barosana clinica cu cel mai bun profesor din paris iar surpriza acolo se vorbea românește iar vestitul doctor a venit la căpătâiul patului meu cu o doctorita romanca

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 11.06.2010
Rau n-are ce sa faca. Colina din produs chiar a fost demonstrat ca ajuta.

Cel mai important e eliminarea totala a carbohidratilor procesati, si reducerea carbohidatilor in dieta, aportul lor crescut fiind o cauza a fg. Fructoza e si ea o molecula in sine responsabila de o forma de fg asa ca as elimina spre total fructoza, daca te arde de cate un fruct cauta fructe cu continut scazut de fructoza.

Edited by Handicarpati, 10 May 2019 - 16:33.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ursamajor, on 10 mai 2019 - 15:24, said:

Dieta e sfântă.
da o pastila minune nu ai? printre mici si shaorma si bere?

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,096
  • Înscris: 03.07.2008

 Diana49, on 10 mai 2019 - 15:11, said:

Buna ziua, as vrea sa stiu daca a mai luat cineva LIPOLIZ  pentru ficat gras. Am citit pe net ca este benefic, dar vreau cateva pareri de la cei care au luat sau un sfat de la un medic, pro sau contra. Multumesc

Multumesc

Ai si enzimele hepatice (transaminazele) modificate?

#12
Diana49

Diana49

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.05.2019
Nu , enzimele hepatice nu au modificari

#13
brigitte_feher

brigitte_feher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.10.2009
Buna ziua!
Ma chinui de aproape 2 ani cu un ficat gras. Am facut o gramada de analize. Majoritatea au iesit bine: TGO, TGP, AMA, ANA, bilirubina, nu am hepatita. Nu consum alcool. Fructoza consum in cantitati moderate.
Imi puteti da un sfat, va rog?
Multumesc.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 11.06.2010
Citeste-mi postul de mai sus.

 brigitte_feher, on 02 iulie 2019 - 08:48, said:

Buna ziua!
Ma chinui de aproape 2 ani cu un ficat gras. Am facut o gramada de analize. Majoritatea au iesit bine: TGO, TGP, AMA, ANA, bilirubina, nu am hepatita. Nu consum alcool. Fructoza consum in cantitati moderate.
Imi puteti da un sfat, va rog?
Multumesc.


#15
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Ficatul gras nu tine numai de obezitate, sunt o gramada de slabanogi ce au ficat gras. Aici ma refer la ficatul gras non-alcoolic. Toate produsele alimentare sunt bombe chimice....Dieta? oare cat poti manca numai frunze cu piept de pui la gratar? La randul lor si legumele, fructele sunt pline de pesticide si chimicale caci aveam de-a face cu agricultura intesiva ca sa scoatem profit. Alea eco sunt doar pentru naivi
Din pacate steatoza hepatica este cam boala secolului si nu prea are leac 100%. Poti sa fii slabanog,dar daca bei sucuri acidulate tot ai ficat gras. Ca tratament doar niste hepatoprotectoare gen Liv52, silimarina, vit E...Faza nasoala ca poti muri cu ficat gras la varsta inaintata sau boala poate avansa in ciroza. E la noroc. Asa cum unii beau vagoane de tuica toata viata lor si nu au nici pe naiba, altii mananca eco, fac sport si totusi fac cancer.
Eu am ficat gras si sunt gras-nu obez, dar culmea analizele de sange le am normale inclusiv colesterol, trigliceride, glicemie, TGO, TGP, GGT. De baut beau 1-2 pahare de vin dupa masa, iar tarie si bere deloc.

#16
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Sfaturile pentru regim sunt corecte.
De fapt de ce sa fii gras ? Gafai, te concentrrzi mai greu, n-are rost.
Slab esti mai agil si gandesti mai repede (am facut experinentul).
Creati-va un meniun special si incercati sa-l agreati.
Puteti manca multe lucruri bune placute gustoase si sa va mentineti in forma.
A, sunt insurat ce mai conteaza. Steatoreea duce in timp la ciroza.

#17
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Vestea buna e ca steatoza hepatica e reversibila, asa am inteles

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
MIscarea e factorul decisiv...pe langa o dieta sanatoasa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate