Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coruptia e legala in SUA - studiu despre ultimii 40 de ani

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
cum spune cineva mai sus,  @initiatorul confunda "spaga" cu "lobby" care sunt total diferite desi pleaca de la similitudini.

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

 Platon, on 10 mai 2019 - 15:35, said:

SI LOBBY poate insemna ceva ilegal, cand se face lobby se urmareste un scop,scopul poate fi onorabil, sau marsav, doar ca americanii au fost mai destepti, au gasit o forma de coruptie pentru care nu exista pedeapsa, si mai este si legala, sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim ca ar fi legiferat in Romania, oare ce s-ar intampla ?
Da niste exemple ca sa discutam lucruri mai concrete.

De exemplu, consider ca ce a facut A3 in ultimii ani cu Kovesi, e lobby cu un scop marsav, iar Tudorel a indeplinit lobby-ul respectiv. La asta te referi?

Edited by Cris007, 10 May 2019 - 15:39.


#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 flp014, on 10 mai 2019 - 15:35, said:

cum spune cineva mai sus,  @initiatorul confunda "spaga" cu "lobby" care sunt total diferite desi pleaca de la similitudini.

nu confunda deloc, spaga bine dupa lobby, doar am spus mai devreme sa nu credeti ca aia fac lobby din bunatatea sufletului, si la ei nu se numeste spaga, se numeste onorariu pentru lobby

 Cris007, on 10 mai 2019 - 15:37, said:

Da niste exemple.


Nu am exemple in viata reala pentru ca nu traiesc in America, poate sunt colegi care locuiesc pe acolo si este posibil sa ne dea exemple concrete, noi le vedem doar in filme, de exemplu House of Cards are niste chestii de ai jura ca sunt inspirate din viata reala, dar noi stim ca sunt doar scenarii fanteziste

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Louisy, on 10 mai 2019 - 15:38, said:

Doua topicuri despre coruptia altora in 30 de minute. Si ambele cu start fals. Bai baete, executia lasa de dorit.


Cu ce deranjeaza acest subiect?

#23
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

 Platon, on 10 mai 2019 - 15:38, said:


Nu am exemple in viata reala pentru ca nu traiesc in America,
Faptul ca nu traiesti in America nu e un motiv ca sa nu poti gasi un exemplu care sa-ti sustina argumentul.
Teama imi e ca motivul pentru care nu gasesti exemple e ca defapt nu ai un argument.

#24
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Unde vezi tu deranj? E amuzament ca se ridica putin coltul carpetei pusa pe ordinele ce se transmit in grupuri Facebook si WhatsApp.

#25
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 OriginalCopy, on 10 mai 2019 - 15:33, said:

Definitiile sunt irelevante, ceea ce conteaza e cand tragi linie si aduni:

poporul american nu poate influenta congresul.

sacalii capitalisti pot influenta congresul.

Si astea sunt concluzii bazate pe numere de 40 de ani, nu ceva superficial.

Este de facto coruptie.
OC, plangi la mormant strain si in loc de bocete folosesti lozinci proletare care se potrivesc ca nuca in perete.
"Poporul"  influenteaza Congresul destul de bine, nu indeajuns de mult pe cat s-ar dori,  dar totusi Congresul nu este sat fara caini.

#26
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@platon, confunda , stii de ce? Spaga-bribe - este ILEGALA si in statele preaslavite de unii pe cand onorariul pentru lobby este absolut legal. Pricepeti?

#27
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Cris007, on 10 mai 2019 - 15:41, said:

Faptul ca nu traiesti in America nu e un motiv ca sa nu poti gasi un exemplu care sa-ti sustina argumentul.
Teama imi e ca motivul pentru care nu gasesti exemple e ca defapt nu ai un argument.


Uite ca universul mi-a scos un exemplu in cale https://forum.softpe...le-sunt-nocive/
Ba am sute de argumente, dar nu am chef sa stau cu tine aici pe forum la ora de logica, daca vrei mergem la o bere si discutam acolo cu argumente exemplificate pe tabla, eu mi-am spus parerea, nu o accepti si basta, nu am nevoie sa o confirmi sau nu, sunt unii pe aici care cred ca orice cacat american se poate baga in gura, ca si bombele alea care nu se gasesc nici acum in IRAK, cica sunt unii care le cauta si acum, si razboiul ala tot de la un lobby a plecat, sa ne apucam sa cautam pe net ?

Edited by Platon, 10 May 2019 - 15:44.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 Platon, on 10 mai 2019 - 15:35, said:




SI LOBBY poate insemna ceva ilegal, cand se face lobby se urmareste un scop,scopul poate fi onorabil, sau marsav, doar ca americanii au fost mai destepti, au gasit o forma de coruptie pentru care nu exista pedeapsa, si mai este si legala, sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim ca ar fi legiferat in Romania, oare ce s-ar intampla ?
pai hai sa dam exemple clare de lobby, sa vedem daca este sau nu o forma de coruptie sau mita mascata.

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum o fi sa mananci paine de pe urma americanilor toata viata si totusi sa-i injuri pe SP?

Limbajele de programare in care lucrezi nu sunt americanesti? Sunt nemtesti?

Edited by don_dannielo, 10 May 2019 - 15:45.


#30
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Lobby-ul nu e corupție. Poate să te/ne deranjeze că nu există sunt alții „să lupte” pentru tine/noi, asta nu înseamnă că lobby-ul e corupție.

#31
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

 Platon, on 10 mai 2019 - 15:43, said:

Uite ca universul mi-a scos un exemplu in cale https://forum.softpe...le-sunt-nocive/
Ba am sute de argumente, dar nu am chef sa stau cu tine aici pe forum la ora de logica, daca vrei mergem la o bere si discutam acolo cu argumente exemplificate pe tabla, eu mi-am spus parerea, nu o accepti si basta, nu am nevoie sa o confirmi sau nu
2 probleme majore la exemplul tau:

1. Nu e vorba de SUA
2. Cel mai important: mita respectiva e data unor organizatii private si nu de stat, ceea ce e cu totul alta poveste.
Lobby-ul si coruptia despre care vorbeste OP e in relatia cu reprezentantii politici ai statului.

Mai cauta.

#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Sa lamurim o chestie, pe mine personal nu ma deranjeaza lobby, daca este facut pentru scopuri nobile, cand duce la razboi si foamete, si ura intre oameni ESTE CORUPTIE ! SI INCETAM CU POLEMICA VA ROG ? Nu ma atacati pe mine, atacati ideile mele, da ?

 Cris007, on 10 mai 2019 - 15:46, said:

2 probleme majore la exemplul tau:

1. Nu e vorba de SUA
2. Cel mai important: mita respectiva e data unor organizatii private si nu de stat, ceea ce e cu totul alta poveste.
Lobby-ul si coruptia despre care vorbeste OP e in relatia cu reprezentantii politici ai statului.

Mai cauta.

Pai Coca Cola o fi companie franceza ? Cand producatorii de arme faceau lobby pentru a incepe razboaiele ca mucegaiau armele si rachetele in depozite, si trebuiau si ele etichetate, eu vorbesc de lobby colegule, este ca un act sexual, nu conteaza cine si unde il face,

Edited by Platon, 10 May 2019 - 15:48.


#33
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 don_dannielo, on 10 mai 2019 - 15:44, said:

Cum o fi sa mananci paine de pe urma americanilor toata viata si totusi sa-i injuri pe SP?

Limbajele de programare in care lucrezi nu sunt americanesti? Sunt nemtesti?
fix ca un bugetar care spune #mu..i.e psd Posted Image
crezi ca nu sunt si oameni cu capul pe umeri in cadrul bugetarilor? Asa este si cu cei angajati la  o companie americana, nu este obligatoriu sa ii pupi in cur....

Edited by flp014, 10 May 2019 - 15:48.


#34
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 OriginalCopy, on 10 mai 2019 - 15:09, said:

Nota: acest topic este despre SUA, nu despre Romania, nu despre Mama Rusie, si nici despre Mama Omida. Acest topic NU este pro-rus, ci anti-coruptie, cu studiu de caz: SUA.
Care e legatura cu Rusia aici?

#35
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 don_dannielo, on 10 mai 2019 - 15:44, said:

Cum o fi sa mananci paine de pe urma americanilor toata viata si totusi sa-i injuri pe SP?

Limbajele de programare in care lucrezi nu sunt americanesti? Sunt nemtesti?
Putine lucruri sunt de fapt americane pe lumea asta. Research: H1B.

 Aldulescu, on 10 mai 2019 - 15:47, said:

Care e legatura cu Rusia aici?
Legatura e ca ori de cate ori cineva critica SUA, e automat pro-rus, in mintile retardate.

Edited by OriginalCopy, 10 May 2019 - 15:49.


#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004

 Platon, on 10 mai 2019 - 15:47, said:

Pai Coca Cola o fi companie franceza ?
Discutia era despre lobby-ul american si politicienii americani. Mai reciteste OP-ul.

 OriginalCopy, on 10 mai 2019 - 15:09, said:

Nota: acest topic este despre SUA, nu despre Romania, nu despre Mama Rusie, si nici despre Mama Omida. Acest topic NU este pro-rus, ci anti-coruptie, cu studiu de caz: SUA.

Edited by Cris007, 10 May 2019 - 15:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate