Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Cat te ajunge la gata? 25-27-30 de mii de coco?

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Arhitect ? Eu zic ca ala este desenator tehnic , sau un simplu copist !
Casa poate iti convine ca spatii , dar un arhitect facea chiar si pe planul ala niste " chichite " care sa diferentieze un cotet de bloc de o casa pe pamint ...

#21
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
La baie as pune chiuveta pe peretele cu bucătăria - scutești o trecere pe transversala băii cu doua coloane și cu scurgerea. Ai putea trage wc-ul linga peretele cu ușa și pune chiuveta intre wc și cada. Eventual ușa se poate muta un pic spre stinga.

Edited by suri, 10 May 2019 - 17:35.


#22
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Camera tehnica este indispensabila. Am bucatarie deschisa si trebuie sa inchid toate usile cand fac de mancare. Arata bine proiectul, ideea de spatiu deschis este incredibila, dar vine cu o gramada de neajunsuri .

View Postserafimva, on 10 mai 2019 - 15:45, said:

Mentionez ca suntem doar doua persoane si nu foarte tinere, si ne-am propus sa facem o casa mica dar suficienta,toate celelalte spatii ar fi necesare dar ne incarca financiar.
Nu ne grabim sa incepem constructia, suntem in faza in care cerem sfaturi. Vom proceda legal cu toate aprobarile
De ai pune si ceva poze cu planul exterior, m-ai ferici !

#23
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Arhitectul probabil ca a trebuit sa se incadreze in niste limite impuse de beneficiar.
Cu toate astea, proiectul nu e rau, pacatuieste (dupa parerea mea) prin faptul ca este gandit ca un apartament. La casa ar cam fi nevoie de o terasa....
Despre spaleti: neaparat sa gaseasca o solutie, inclusiv pentru usa de la intrare. E chinuiala mare cu usile daca nu ii faci.
Despre CT: daca ar fi gaze la poarta se poate renunta fara regret. Pentru depozitare mai faci o magazie candva. Daca zici ca nu esti sigur de gaze e cam nasol.
Tot asa, in functie de amplasament as cauta o solutie sa nu am geam pe nord la dormitor si la bucatarie. Dar, daca nu se poate....Terasa o vad cumva pe Est, dar iarasi, depinde unde e strada si cum vrea proprietarul.

View Post86-APP, on 10 mai 2019 - 17:22, said:

Arhitect ? Eu zic ca ala este desenator tehnic , sau un simplu copist !
Casa poate iti convine ca spatii , dar un arhitect facea chiar si pe planul ala niste " chichite " care sa diferentieze un cotet de bloc de o casa pe pamint ...
Am dat like pentru partea cu "cotet de bloc" :)

View PostFjell, on 10 mai 2019 - 17:39, said:

Camera tehnica este indispensabila. Am bucatarie deschisa si trebuie sa inchid toate usile cand fac de mancare. Arata bine proiectul, ideea de spatiu deschis este incredibila, dar vine cu o gramada de neajunsuri .


De ai pune si ceva poze cu planul exterior, m-ai ferici !
Sau un plan de amplasament, mai degraba, ca randari am inteles ca nu ai, deocamdata

#24
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Vezi sa ai spaleti la toate ușile, inclusiv la cea de la intrare. Am văzut la cineva că nu a lăsat, și ușă de la intrare incepe de la zid. Acum nu mai are cum izola zidul ăla cu polistiren, că ar acoperi tot tocul ușii,  și mai mult chiar

#25
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
In primul rand nu-i deloc fengshui cand intri in casa sa dai cu nasul in usa baii.

Eu as pune in locul dormitorului 2 si al baii, livingul. Dormitorul 1 l-as lasa acolo unde este, iar  dormitorul 2 (matrimonial) in diagonala fata de dormitorul 1, adica in locul bucatariei,  bucataria in pozitia in care se afla acum livingul, iar baia intre bucatarie si dormitorul 2.

LE Ai grija la ce sfaturi primesti ca de multe ori ce este frumos nu este si practic si ajungi sa regreti "cotetele", in fine, unele "cotete"...

Edited by Endgegner, 10 May 2019 - 18:42.


#26
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postwizake, on 10 mai 2019 - 18:19, said:

Vezi sa ai spaleti la toate ușile, inclusiv la cea de la intrare. Am văzut la cineva că nu a lăsat, și ușă de la intrare incepe de la zid. Acum nu mai are cum izola zidul ăla cu polistiren, că ar acoperi tot tocul ușii,  și mai mult chiar

in caz ca nu am fost suficient de clar
Attached File  PLAN PARTER.png   39.55K   108 downloads

cu rosu : spaletii

cu verde: termosistemul

#27
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
Atasej ampasmentul terenului.Distantele fata de vecini sunt modeste,iar amplasamentul nu permite decat realizarea unei terase catre gradina.

Attached Files



#28
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Daca pui terasa spre gradina poate ar fi mai util sa schimbi dormitorul al 2lea cu livingul, eventual deschis spre bucatarie si sa pui baia la intrare. Asa cand intri vei vedea zona deschisa frumos spre living si iesire spre curte apoi. Si nici nu mai ai dormitoarele lipite. Bine ar fi fost sa ai ceva dressing intre ele ca depozitare.
Un exemplu asemanator cu ideea ta.

Attached Files

  • Attached File  2-1.png   66.2K   101 downloads

Edited by dell99, 10 May 2019 - 20:24.


#29
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011

View Postwizake, on 10 mai 2019 - 19:43, said:

in caz ca nu am fost suficient de clar
Attachment PLAN PARTER.png

cu rosu : spaletii

cu verde: termosistemul
Am inteles,ii voi cere arhitectului sa refaca si sa apara in plan spaletii.

#30
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postserafimva, on 10 mai 2019 - 14:59, said:

Buna ziua,
Detin un teren in suprafata de 310m2 si doresc sa construiesc o casa mica de aproximativ 80m2 ,utili.
M-am gandit la o casa mica pentru 2 persoane, dar sa aiba totusi 2 dormitoare, 1living, bucatarie ,baie , debara.
Am primit de la arhitect o schita ,pe care o atasez. Solicit pareri. Multumesc

     Doua persoane si 2 dormitoare ? Hm !
     Nu am gaze ! Hm !
     Cum a gandit arhitectu instalatia din baie ?


#31
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Alt exemplu:

#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postserafimva, on 10 mai 2019 - 19:58, said:

Atasej ampasmentul terenului.Distantele fata de vecini sunt modeste ....
Ce motiv ai ca sa lasi 3 metri in spatele casei ?
De ce ai geamuri la bucatarie si la un dormitor, care dau in spatele casei ?

View Postserafimva, on 10 mai 2019 - 19:58, said:

.. iar amplasamentul nu permite decat realizarea unei terase catre gradina.
Pai este logic sa-ti faci terasa catre gradina, in cazul in care o faci. Doar nu o sa iesi dimineata la o cafea pe o terasa ce da la strada :D

Poate ca sub terasa faci si un mic beci, in care sa-ti bagi hidroforul si centrala pe lemne sau peleti.

#33
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Întradevăr nu își au rostul cei 3 m. Cel mult 2 m . Pentru a câștiga spatiu in laterala de sud pentru parcare și alee pietonala ,strat de flori etc.
Amplasarea încăperilor bănuiesc că a fost făcută pe ideea de a nu avea dormitoarele către strada. Și zic că au gândit bine.
Pe viitor își poate face un foișor cu beci sub el, unde poate baga și hidroforul. Încălzirea o poate face cu o centrala electrica sau un termosemineu până se racordează la gaz.
Se poate gândi din start o scară exterioară pe peretele dinspre gradina ,pentru a realiza o compartimentare viitoare a podului , cu un dormitor mansardabil peste bucătărie și living , un grup sanitar, dressing și o cameră de zi. Asta în eventualitatea că ar veni copii cu nepoții in vizită , sa aibă acces separat.
Acoperișul gândit cu doua lucarne către sud pentru a beneficia de lumina în pod.

Ferestrele întradevăr trebuie regândite : la dormitorul din spate cu fereastra către gradina ,nu înspre nord , la bucătărie cu fereastra către strada pentru a nu fragmenta mobila ,dar și pentru a avea lumina pe zona de luat masa ,în dreapta bucătăriei , la living încă o fereastra mica către strada lângă peretele de la bucătărie pentru a beneficia de lumina pe zona de tranzit hol-bucatarie.

Edited by roman_roman, 11 May 2019 - 09:42.


#34
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
Foarte bune observatiile, multumesc.

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In multe localități 3-5 m este minimul cit trebui lăsat în spate fata de hotar

#36
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

View Postserafimva, on 10 mai 2019 - 19:58, said:

Atasej ampasmentul terenului.Distantele fata de vecini sunt modeste,iar amplasamentul nu permite decat realizarea unei terase catre gradina.
Daca nu ai inca certificatul de urbanism, poate te ajuta sa treci pe le primarie sa vezi la urbanism pentru zona ta care sunt distantele fata de drum si limitele laterale/spate. Macar sa stii o treaba!

Edited by sebip_sebip, 11 May 2019 - 22:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate