Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cate KG de aer avem pe planeta?

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Acum ceva timp (destul de mult) am pus o intrebare pe forum in legatura cu masurarea unui litru de apa in centimetri liniari. Am primit raspunsurile necesare acolo, calculand dimensiunea moleculei de apa, apoi a numarului de molecule dintr-un litru de apa, apoi lungimea aproximativa daca le-as pune in linie dreapta.

Acum ma gandeam sa trec la un nivel mai avansat al studiului. Ma uitam astazi pe wikipedia sa aflu din ce este compus aerul. Am gasit asa:

78.084% Azot (N2)
20.947% Oxigen (O2)
0.934% Argon (Ar)
0.03% Dioxid de carbon (CO2)

Acum, intrebarea mea ar fi: Daca aflam greutatea aproximativa a moleculelor din toate cele 4 substante, apoi determinam cumva un numar aproximativ al lor, cam cate KG de aer am avea pe planeta?

PS: Nu e o gluma, chiar as fi curios.

Edited by Zark, 10 May 2019 - 13:05.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
atmosfera apasă pe 1 cm² de suprafață a pământului cu greutatea unei mase de aproximativ 1 kg, adică 1 atmosferă.

Află suprafața totală a Terrei apoi calculează. Nu te scărpina cu mâna dreaptă la urechea stângă. Ai chiulit de la orele de fizică? Ce vârstă ai?

Edited by ursamajor, 10 May 2019 - 13:13.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai nevoie de un timp specific. Daca am sti greutatea moleculara, si ai si procentele, trebuie sa ai in vedere si consumul (si reactiile chimice ulterioare) din fiecare in parte.

#4
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Aproximativ 5 milioane de miliarde de tone.

Adica, vreo 5 quatrilioane...

#5
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 ursamajor, on 10 mai 2019 - 13:12, said:

atmosfera apasă pe 1 cm² de suprafață a pământului cu greutatea unei mase de aproximativ 1 kg, adică 1 atmosferă.

Află suprafața totală a Terrei apoi calculează. Nu te scărpina cu mâna dreaptă la urechea stângă. Ai chiulit de la orele de fizică? Ce vârstă ai?

Nu am chiulit. Nu am avut de la cine sa invat, am avut o profesoara care statea cu fundul pe catedra, spunea o gluma si radea singura. Nu dau detalii, nu vreau sa denigrez pe nimeni.

@Pololica - Ma gandeam intr-un singur moment, sunt constient ca sunt multi factori care influenteaza.

 sylvius, on 10 mai 2019 - 13:14, said:

Aproximativ 5 milioane de miliarde de tone.
Adica, vreo 5 quatrilioane...

Ai putea sa dai, daca te rog, cateva argumente cum ai ajuns la cifra asta?

Edited by Zark, 10 May 2019 - 13:18.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
5,15×1018 kg.

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Zark, on 10 mai 2019 - 13:18, said:

Ai putea sa dai, daca te rog, cateva argumente cum ai ajuns la cifra asta?
Cum ți-am explicat eu: suprafața Terrei e de 510.100.000 km pătrați. Transformă-i în cmp (să vedem, știi?) și ai aflat câte kg are atmosfera, având în vedere că ai 1 kg pentru fiecare cm pătrat.

Edited by ursamajor, 10 May 2019 - 13:27.


#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Zark, on 10 mai 2019 - 13:18, said:


Ai putea sa dai, daca te rog, cateva argumente cum ai ajuns la cifra asta?

Nu m-am apucat sa calculez, cred ca iti dai seama, nu am timp pentru asa ceva ... Posted Image

Am cautat si eu, pe net, greutatea atmosferei Pamantului.

http://www.referatel...eratele-com.php

https://www.facebook...36629199825644/

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
doar asa, ca idee de ordin de marime - daca te gandesti ca o masina emite cateva sute de grame de co2 pe km, sunt cateva sute de milioane de masini pe pamant, care in total parcurg probabil zeci de miliarde de km anual... iti dai seama cat co2 produc doar masinile, intr-un an de zile? si apoi daca te gandesti ca procentul de co2 e de 0.03% sau cat ai pus tu acolo....

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1 mol de aer cantareste 28,96443 g.
1 mol de aer ocupa 22,4 l la 0 grade si 1 atm.

Mai departe calculeaza tu.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bineînțeles că profesorii sunt de vină că nu puteți să fiți atenți maxim 50 minute.

#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Zark, on 10 mai 2019 - 13:18, said:

Nu am chiulit. Nu am avut de la cine sa invat, am avut o profesoara care statea cu fundul pe catedra, spunea o gluma si radea singura. Nu dau detalii, nu vreau sa denigrez pe nimeni.
Da' manuale nu ai avut?

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Hai, nu fiți răi cu el, adevărul e că nu-i învață la școală să folosească materia aia ce o învață în viața reală.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007
Ipotetic vorbind,  pentru a afla masa atmosferei nu este suficient sa numeri toate moleculele si numarul rezultat sa il inmultesti cu greutatea acestora, deaorece nu toate moleculele sunt la aceeasi inaltime. 1 molecula la suprafata planetei are 1 gram, aceeasi molecula la 10 km inaltime are 0,001 grame ( cifrele fiind doar pentru exemplu).

de aceea, daca vrei neaparat o cifra, utilizezi rationamentul lui ursa major, cu specificatia ca e valabil la o anumita temperatura, respectiv zero grade.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 strongsss, on 10 mai 2019 - 18:39, said:

Ipotetic vorbind,  pentru a afla masa atmosferei nu este suficient sa numeri toate moleculele si numarul rezultat sa il inmultesti cu greutatea acestora, deaorece nu toate moleculele sunt la aceeasi inaltime. 1 molecula la suprafata planetei are 1 gram, aceeasi molecula la 10 km inaltime are 0,001 grame ( cifrele fiind doar pentru exemplu).
Vorbim despre masa, nu de greutate.
G = m x g
Un Kg de aer va avea un Kg, indiferent de inaltimea la care il masuram.
Masa e aceiasi, oriunde in univers.

Edited by pasilla, 10 May 2019 - 18:51.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007

 pasilla, on 10 mai 2019 - 18:46, said:

Vorbim despre masa, nu de greutate.
G = m x g
Un Kg de aer va avea un Kg, indiferent de inaltimea la care il masuram.
Masa e aceiasi, oriunde in univers.
masa e aceeasi, acceleratia gravitationala variaza cu inaltimea (distanta pana la centrul pamanatului)...
vorbind de toate moleculele din atmosfera, care se duc pe ceva inaltime (500 km), trebuie sa tinem cont de asta. ce am vrut sa scot in evidenta este ca nu e tocmai corect sa pui intrebarea sub aceasta forma : Daca aflam greutatea aproximativa a moleculelor din toate cele 4 substante, apoi determinam cumva un numar aproximativ al lor, cam cate KG de aer am avea pe planeta?
in varianta asta ne trebuie si distributia lor pe inaltime ...

Edited by strongsss, 10 May 2019 - 19:03.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,493
  • Înscris: 30.10.2003
De ieri s-a schimbat definitia kilogramului. Baieti, trebuie sa o luati de la capat. Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate