Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

efecte excludere zahar din alimentatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
O incerc si eu .Nu stiam .Pare super faina .Multam de reteta ! Posted Image

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 dan_rromu, on 10 mai 2019 - 12:52, said:

M-am programat la un diabetolog si am renuntat imediat la zahar.


Vezi ca minti ?  :)   Inclusiv painea are zahar, deci nu ai renuntat. Te imbeti cu apa rece. Stai calm.

#39
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015

 Bogotta, on 10 mai 2019 - 14:33, said:




Vezi ca minti ?  :)   Inclusiv painea are zahar, deci nu ai renuntat. Te imbeti cu apa rece. Stai calm.

Asa ce imi plac atotstiutorii ca tine. De unde stii tu ca mananc paine? As baga o franzela cu chifla, e adevarat, dar deja stiu ca are zahar, deci e printre alimentele excluse. Doh.

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Pâinea conţine glucide şi amidon, nu zahăr. Glucidele se descompun în zaharuri, adică  zaharoză, fructoză şi glucoză, ultima e cea mai rea că e asimilată cel mai lent.

Edited by mihaicozac, 10 May 2019 - 14:42.


#41
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015

 mihaicozac, on 10 mai 2019 - 14:41, said:

Pâinea conţine glucide, nu zahăr. Glucidele se descompun ĂŽn zaharuri, adică  zaharoză, fructoză şi glucoză, ultima e cea mai rea că e asimilată cel mai lent.
Ideea principala e ca e unul din alimentele nocive. Ii poti scadea indicele glicemic prin prajire, dar carbohidratii raman acolo.

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 ccf_cristi, on 10 mai 2019 - 14:00, said:


Cum faci dulceata fara zahar? Si ce gust are?
Scuze de off
Prunele sunt atat de dulci incat nu e nevoie de zahar. Din prune se face gem, magiun sau marmeladă, arareori dulceata.
Poti folosi xylitol in loc de zahar adica zahar de mesteacăn care are un indice glicemic mult mai mic decat zaharul alb.

Pentru diabetici

Potrivit indexului Glichemical, produsele alimentare pot fi împărțite în trei grupe: consumul nutrienților cu un indice glicemic (IG) cuprins între 0 și 55 va crea o glicemie mică, IG cuprins între 56 și 69 va produce un nivel mediu de glucoză în sânge, iar nutrienții cu un IG cuprins între 70 și 100 vor induce o glicemie mare. Doar pentru a face o comparație, IG al zahărului alb și brun tradițional este suprins între 68 și 100, iar în cazul zahărului de mesteacăn, IG ajunge până la 7.
Un număr de experimente clinice au arătat că zahărul de mesteacăn este procesat de organism extrem de încet și doar parțial. Zahărul de mesteacăn nu determină schimbări bruște (nici creșteri, nici descreșteri) ale glicemiei, mai degrabă o stabilizează. Diabeticii care utilizează zahărul de mesteacăn își vor urmări totuși glicemia atunci când vor începe să utilizeze acest tip de zahăr. Pacienții cu diabet trebuie să ceaară informații medicilor despre beneficiile și efectele fiziologice ale zahărului de mesteacăn.

Zahărul de mesteacăn poate fi folosit în prepararea multor feluri de mâncare și băuturilor reci sau calde, fără a face schimbări în rețete. Îl puteți folosi pentru a îndulci produsele de patiserie, torturile, felurile de mâncare fierte sau la grătar, deserturile sau băuturile. Rețineți că nu îl puteți utiliza în prepararea felurilor de mâncare ce conțin drojdie deoarece zahărul de mesteacăn nu hrănește ciupercile și drojdiile datorită efectului său antibacterian.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 dan_rromu, on 10 mai 2019 - 13:15, said:


nu ma tem ca mi-ar cauza diabet, deja am diagnostic prezumtiv de diabet zaharat pe motiv ca frate-miu are diabet zaharat de cativa ani (asta la medicul de familie), insa nu am avut niciodata glicemia peste limita si acum a sarit deodata in cap, asta fiind motivul pt care am decis sa il scot din alimentatie momentan.


dimineata, conform procedurii, pe nemancate/nebaute. nu prea incerc sa ingras porcul, desi ar fi bine ca am slabit zece kile in 4 luni, incerc sa nu intru in coma.
Nu e bine sa mananci mult zahar, dar in situatia ta nu as renunta brusc la el. Nu rezolvi asa lucrurile. Ma tem ca glicemia aia (daca a fost luata corect) e din cauza unui diabet de tip I, mai ales daca spui ca are si fratele tau. Mai mult ca sigur ca vei fi chemat la diabetolog si supus altor controale, urmand sa intri in diverse programe.

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 dan_rromu, on 10 mai 2019 - 14:01, said:


https://www.retetele...ara-zahar.html/ suc de mere in loc de zahar
Tot nu e bun pentru diabetici. Are fructoza in loc de zahar. Singurul îndulcitor sanatos si fara pic de glucoza e stevia.

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009

 mihaicozac, on 10 mai 2019 - 14:41, said:

Pâinea conţine glucide şi amidon, nu zahăr. Glucidele se descompun în zaharuri, adică  zaharoză, fructoză şi glucoză, ultima e cea mai rea că e asimilată cel mai lent.

sunt destule sortimente de paine feliata in comert, care au gust de-a dreptul dulceag, cu siguranta se adauga zahar in compozitie.
https://lataifas.ro/...are-si-educare/

#46
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 bobalex18, on 10 mai 2019 - 13:53, said:

de când stau cu soția (pe vremea când eram prieteni) nu mai am zahăr în casă. maxim maxim 1-2 pliculețe vanilat.
Pai da, si daca iti vin niste prieteni in vizita si beau cafeaua cu zahar, ce le dai?

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stevie ?

#48
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015
Ii dai afara din casa :)))

#49
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 GingisHan2015, on 10 mai 2019 - 18:18, said:

Stevie ?
Jobs? :D

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 mihaicozac, on 10 mai 2019 - 14:41, said:

Pâinea conţine glucide şi amidon, nu zahăr. Glucidele se descompun în zaharuri, adică  zaharoză, fructoză şi glucoză, ultima e cea mai rea că e asimilată cel mai lent.


Painea contine zahar. Nu e vorba de ce contine ea natural ci de ce se adauga in ea de catre producatori.  Ma rog, cine nu mananca, nu mananca. Am si eu o prietena care nu mananca decat salata, goala.... si smoothie-uri....  Atat. Plus ca face aerobic mereu. Binenteles ca nu se ingrasa dar asta nu e viata dupa parerea mea....

Pentru initiator, ai grija si la alcool, in special bere si vin.

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 dan_rromu, on 10 mai 2019 - 13:45, said:



asa o fi sevrajul. sa zici "hai, inca o lingurita si gata".


nu cu lopata, dar zilnic vreo doi litri de suc acidulat (pepsi, mirinda, fanta, etc) si undeva la o ciocolata/trei napolitane mari/doua pachete de biscuiti. cat sa simt ca traiesc.
Vezi ca la o glicemie de 421 prin vene nu-ți mai circula sânge ci sirop.

#52
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 dan_rromu, on 10 mai 2019 - 13:59, said:



decembrie 2018 75 kg, martie 2019 68, aprilie 2019 65. lasati obezitatea sa vina la mine. (1.85 inaltime, nu am specificat :)) )

Sanatate si dumneavoastra!

Am impresia ca ești tare mândru de faptul ca ai cu vreo 10 kg mai putin decat minimul recomandat...
Tu esti un schelet ambulant, zahăr nu bagi, organismul nu are nici un fel de rezerve, cum ai vrea sa te simți ?
Du te la medic că tu o să pici din picioare in ritmul ăsta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate