Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

efecte excludere zahar din alimentatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu ai cum sa renunti definitiv la zahar.



#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
eu am renunțat la zahăr. în prima lună, senzații ca tine. din a doua lună a început să fie ok și am dat jos 1 kg, în luna 3 am dat jos alte 2 kg iar în luna a 4-a am dat jos alte 8. de atunci mă păstrez. de la 99 de kg am ajuns la 84-85. în rest mănânc fără rețineri, indiferent de oră absolut orice. doar încerc ca și muștarul pe care îl iau să nu aibă adăugat zahăr.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Important e sa mentii directia si sa nu te mai intorci de unde ai plecat.

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Zaharul este suspect ca ar duce spre cancere .Bun, in afara de diabet .

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
421? Ai de capul meu. Mancai dulciurile cu lopata?

#24
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015

View Postbobalex18, on 10 mai 2019 - 13:38, said:

eu am renunțat la zahăr. în prima lună, senzații ca tine.

asa o fi sevrajul. sa zici "hai, inca o lingurita si gata".

View PostTestosteron, on 10 mai 2019 - 13:43, said:

421? Ai de capul meu. Mancai dulciurile cu lopata?
nu cu lopata, dar zilnic vreo doi litri de suc acidulat (pepsi, mirinda, fanta, etc) si undeva la o ciocolata/trei napolitane mari/doua pachete de biscuiti. cat sa simt ca traiesc.

#25
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View Postdan_rromu, on 10 mai 2019 - 13:45, said:


asa o fi sevrajul. sa zici "hai, inca o lingurita si gata".


nu cu lopata, dar zilnic vreo doi litri de suc acidulat (pepsi, mirinda, fanta, etc) si undeva la o ciocolata/trei napolitane mari/doua pachete de biscuiti. cat sa simt ca traiesc.
nasol rău prima lună. mâncam prăjituri și beam o sticlă de 0.5 de cola. dar pe urmă zero. soc...a fost nasol prima lună dar pe urmă treci peste. eu nu am substituit cu nimic. și de atunci singura prăjitură pe care o mănânc este plăcinta de mere fără zahăr adăugat și clătite cu dulceață de prune fără zahăr. dar și astea cam o dată la 2 luni.

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exista fructele .Iti iei un blender si faci smoothie, faci sucuri naturale de citrice la storcator, renunta la chimicalele astora .Exista mii de retete pe you tube .

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Numai sa nu faceti ca mine sa nu aveti strop de zahar in casa. Mai trebuie la una alta, poate mai faci o prajitura.
Am vrut sa fierb niste sparanghel in care se recomanda sa se puna pun pic de zahar in apa, pentru inlaturarea gustului amar. Aveam in dulap doar 2 pliculete cu zahar vanilat.

M-am abtinut totusi!

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Stii ca sucurile au 10-11% zahar? Deci odata cu 2l de suc, băgai in tine 200g de zahar plus celelalte glucide: din paine, ciocolate si altele. Sa te duci sa-ti cumperi aparat de măsurat glicemia. Stii ce multi au murit cu zile din asa ceva. Uite imi aduc aminte de un caz al mamei unui prieten. I s-a facut rau pe strada, a leșinat si a fost dusa la urgenta unde i-au pus o perfuzie cu glucoza fara sa i se ia glicemia inainte. Da ei i se facuse rau de la hiperglicemie si cu perfuzia aia, practic, au omorât-o.

#29
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007

View PostBursul, on 10 mai 2019 - 13:51, said:

Numai sa nu faceti ca mine sa nu aveti strop de zahar in casa. Mai trebuie la una alta, poate mai faci o prajitura.
Am vrut sa fierb niste sparanghel in care se recomanda sa se puna pun pic de zahar in apa, pentru inlaturarea gustului amar. Aveam in dulap doar 2 pliculete cu zahar vanilat.

M-am abtinut totusi!
de când stau cu soția (pe vremea când eram prieteni) nu mai am zahăr în casă. maxim maxim 1-2 pliculețe vanilat.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
:lol: Si tu!!!

#31
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-am un gram de zahar, de luni de zile .Am stevie .Bine, eu nu folosesc nici d-asta .Strict zahar din fructe si legume .Mai pune Hanita uneori miere, la anumite retete de smoothie care prevad asta .

#32
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdan_rromu, on 10 mai 2019 - 13:05, said:

Si desi ma satur in o ora am iar senzatia de foame, parca nu e acelasi lucru ca atuncu cand mananc alimente cu zahar.
Organismului dv nu ii este foame, el doar cere zahar si stie ca zaharul vine doar mancand sau band ceva. Senzatia de foame este strigatul de disperare al mosntrului din dv care se numeste diabet. Mare grija, astaeste calea cea mai scurta si mai sigura catre obezitate!!!!


Multa sanatate!

#33
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015

View Postinvest20042001, on 10 mai 2019 - 13:55, said:

Organismului dv nu ii este foame, el doar cere zahar si stie ca zaharul vine doar mancand sau band ceva. Senzatia de foame este strigatul de disperare al mosntrului din dv care se numeste diabet. Mare grija, astaeste calea cea mai scurta si mai sigura catre obezitate!!!!


Multa sanatate!

decembrie 2018 75 kg, martie 2019 68, aprilie 2019 65. lasati obezitatea sa vina la mine. (1.85 inaltime, nu am specificat :)) )

Sanatate si dumneavoastra!

#34
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postbobalex18, on 10 mai 2019 - 13:47, said:

dulceață de prune fără zahăr.
Cum faci dulceata fara zahar? Si ce gust are?
Scuze de off

#35
dan_tiganu

dan_tiganu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.10.2015

View Postccf_cristi, on 10 mai 2019 - 14:00, said:

Cum faci dulceata fara zahar?
https://www.retetele...ara-zahar.html/ suc de mere in loc de zahar

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
vezi ce zice dr. Jason Fung.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate