Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Telekom - Prelungire perioada contractuala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vdivs92

vdivs92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.07.2015
Buna ziua! N-am patit in viata mea asa ceva. In iunie 2016 am apelat Telekom pentru furnizarea serviciului de internet fix cu o latime de banda de 6Mbps. Dupa 2 ani(2018) contractul a expirat si am fost contactat de operatori pentru o noua prelungire, dar nu am vrut. Le-am spus ca vreau sa beneficiez in continuare se serviciul de internet fix dar fara reinnoire contract. Mai cu bune mai cu rele, am decis ca anul asta, adica pe 8 mai 2019, am contactat iar serviciul clienti pentru o prelungire contractuala cu conditia sa mi se mareasca latimea de banda de la 6Mbps la 8Mbps (atat duce reteaua) si inlocuirea routerului wireless cu o versiune mai buna. Am discutat cu un operator, toate bune si frumoase. O spus ca a doua zi vine un tehnician sa imi inlocuiasca deviceul. Asa s-a si intamplat dar, in ziua respectiva cand am sunat pentru prelungire, dupa incheierea apelului, am avut o deconectare apoi o reconectare la serviciul de internet fix. Hopaaa, ce gandesc eu, am trecut de la 6 la 8 Mbps (cu toate ca operatorul mi-a comunicat ca schimbarea se face a doua zi). Ma apuc sa fac un test de viteza; ce sa vad?! Nu mai aveam nici acei 6Mbps nici 8Mbps ci 2Mbps. Am contactat serviciul clienti pentru problema si m-au tot purtat de la un departament la altul(Comercial-Tehnic). In cele din urma problema este de la dep. comercial dar mi s-a spus ca o sa fiu sunat de persoana/ele care s-au ocupat de mine. 10 mai - a treia zi in care astept. Ieri am fost contactat de 3 operatori dar niciunul nu au remediat problema. Am sunat dimineata si mi s-a comunicat la fel; o sa fiu contactat in cursul zilei de azi. In concluzie, pot spune ca este o greseala umana dar nimeni nu vrea sau nu poate sa ma ajute. Voi cei care sunteti pe forumul asta, ce ma sfatuiti sa fac daca nici azi nu se remediaza sau nu sunt contactat? Nu am de gand sa accept contractual la aceasta viteza; din cate stiu am 14 zile in care ma pot razgandi. Repet: am fost si sunt abonat si la alti operatori dar asa ceva nu am intalnit in viata mea.

#2
danutz97

danutz97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
Vai de mine, nu credeam ca o sa citesc asa ceva.
Orice om care traieste in 2019 nu are cum sa accepte un internet fix de 6-8 Mbps, nici daca se afla in creierii muntilor.

Edited by danutz97, 10 May 2019 - 12:33.


#3
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
In MyAccount ce scrie?
Ai Internet S sau L?

Daca vrei,poti trimite o sesizare AICI ,si o sa primesti raspuns repede..sau..poti trimite o reclamatie la ANPC sau ANCOM.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 vdivs92, on 10 mai 2019 - 12:28, said:

Voi cei care sunteti pe forumul asta, ce ma sfatuiti sa fac daca nici azi nu se remediaza sau nu sunt contactat? Nu am de gand sa accept contractual la aceasta viteza; din cate stiu am 14 zile in care ma pot razgandi. Repet: am fost si sunt abonat si la alti operatori dar asa ceva nu am intalnit in viata mea.

Ai facut o greseala, prelungind contractul dan'polea desi stiai ca esti pe sarma de cupru si ca nu iti pot furniza alta viteza acolo... Acu suna-i, reclama-le ca ai probleme tehnice cu netul.... sa vina un nene, care sa-ti asigure macar 6Mbs, daca mai mult nu se poate.
Nu trebuia sa prelungesti contractul cu acesti escroci, fara sa primesti nimic.

Cu TELEKOM nu se prelungeste contractul decat daca chiar obtii ceva.. altfel nu iti dai acordul pentru nimic, ii trimiti la plimbare.

Daca esti inca in cele 14 zile, desi nu cred, adresa scrisa AZI, ca renunti unilateral la prelungirea de contract.   Pusa azi la posta cu recomandata pe adresa de sediu din contract.

In alta ordine de idei.. daca stii ca nu ai fibra in zona.. nu mai insista cu schimbarea de router, ca nu prinzi mai mult de 6Mbs pe sarma nici mort, atata poate sarma.
Mai bine faci cum au spus colegii.. iei un router 4Gb si bagi o cartela mobila... N-o sa ai internet nelimitat dar o sa te descurci.. Apoi reziliezi cu Telekom si faci contract nou doar pe TV si telefon fix (daca chiar iti trebuie)

Edited by Kres, 10 May 2019 - 12:44.


#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu ai semnal 3g/4g in zona , un abonament mobil conectat la pc ar avea o viteza mult mai mare , ?
8mb e teapa curata in 2019 era si in 2016 teapa curata
de preferat sa porti dicutii in scris cu ei
reclamatie la protectia consumatorului ca sa se miste mai repede

Edited by botelucian, 10 May 2019 - 12:41.


#6
vdivs92

vdivs92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.07.2015
Danut97: alt operator nu este, iar netul mobil nu ma ajuta.

Contractul am vrut sa il prelungesc pentru o latime de banda mai mare. Stiu ca 8mbps e putin dar nu am ce sa fac. O sa mai astept azi. Apoi o sa fac sesizare in scris spunandu-le ca o sa ma adresez ANPC si ANCOM

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu nu inteleg ce treaba are prelungire contract (titlul topicurlui) cu viteza net-ului (intelkeg ca asta e problema principala, nu contractul) ?!
Mai departe, nu inteleg de ce nu suni, la fiecare 2-3 zile (rezonabil, nu chiar in fiecare zi) la departamentul clienti ?
Adica, NU astepti sa te caute ei, suni tu frumos si linistit.
Eventual le spui din prima: vedeti ca mai am o sesizare, da rproblema persista... ANPC.... bla bla bla....
Ah, si apropo, vezi ca ai o problema si cu tastatura, nu merge ENTER ;)
Sau o fi tot d ela net, e prea mult de transmis si mai sare din caractere ?

#8
vdivs92

vdivs92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.07.2015
Nimcid25: L

#9
danutz97

danutz97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019

 vdivs92, on 10 mai 2019 - 12:44, said:

Danut97: alt operator nu este, iar netul mobil nu ma ajuta.
Orice operator care are macar semnal 3G inseamna cel putin viteza dubla fata de sarmele de cupru.
Si tarife mai bune.

Edited by danutz97, 10 May 2019 - 12:52.


#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 vdivs92, on 10 mai 2019 - 12:28, said:

Voi cei care sunteti pe forumul asta, ce ma sfatuiti sa fac daca nici azi nu se remediaza sau nu sunt contactat?
sa fugi ca de draq de Telekom si sa faci abonament la alt operator, eventual pachet pe satelit daca nu ai semnal 3g/4G

#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 buyonevideo, on 10 mai 2019 - 12:47, said:

Eu nu inteleg ce treaba are prelungire contract (titlul topicurlui) cu viteza net-ului (intelkeg ca asta e problema principala, nu contractul) ?!

Omul a vrut sa prelungeasca contractul cu Telekom in speranta ca nu-s o firma de terminati si ca vor schimba routerul si va avea o viteza mai mare  la net, adica 8Mbs in loc de 6Mbs cat are de mai multi ani.  Prin urmare, a prelungit contractul si are 2Mbs adica viteza luminii stinse la net.

 Octavian_SK, on 10 mai 2019 - 13:00, said:

sa fugi ca de draq de Telekom si sa faci abonament la alt operator, eventual pachet pe satelit daca nu ai semnal 3g/4G

Nu e chiar asa.. Acolo unde au reusit sa instaleze fibra optica furnizeaza servicii rezonabile.. chiar si la tzara... dar numai unde au fibra.. Altfel, nu merita prelungit contractul de niciun fel.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 vdivs92, on 10 mai 2019 - 12:48, said:

Nimcid25: L
Hmmm, ok.

 Kres, on 10 mai 2019 - 13:01, said:

Omul a vrut sa prelungeasca contractul cu Telekom in speranta ca nu-s o firma de terminati si ca vor schimba routerul si va avea o viteza mai mare  la net, adica 8Mbs in loc de 6Mbs cat are de mai multi ani.  Prin urmare, a prelungit contractul si are 2Mbs adica viteza luminii stinse la net.
'Ai mah ca asta am inteles si eu, ca nu sint retardat, doar ironic.
Dar titlul topicului e gresit.
Si cam 90%  din povestirea aia = inutila.
Putea sa zica bine-mersi "am prelungit contractul si merge mai prost ca ianinte".
Nu ca "pe data de am facut si am dres... si pe data de au facut ei su ai dres... si...... bla bla bla...." = INUTIL, pierdere de timp.
Acum si mai multa pierdere de timp, ca dezbatem asta in loc de problema principala - merge netul prost, nu ?! ;)

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 danutz97, on 10 mai 2019 - 12:48, said:

Orice operator care are macar semnal 3G inseamna cel putin viteza dubla fata de sarmele de cupru.
Si tarife mai bune.

Tarife da, dar nu si viteza. In Bucuresti am zone unde viteza 3G este mai mare cu 5-6 Mbps fata de 4G.

Ontopic: fa reclamatie sa rezolve si spune ca nu mai esti de acord cu noul abonament si vrei sa renunti la modificare. Cum a mers pe abonamentul vechi, trebuie sa mearga si acum.

PS: chiar nu ai operator mobil cu semnal acolo? Sau ai abonament tv+net la pret decent fata de abonament tv si net separate?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intra pe 192.168.1.1 (cu admin/admin - daca routerul e mai nou ai pe spate lui credentialele ) si vezi  ( Status--> WAN --> xDSL) cat scrie ca are linia Adsl.

Edited by pasilla, 10 May 2019 - 13:29.


#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Logic: dacă pe conexiunea respectivă merge până la 6Mbps n-are cum să ofere 8Mbps; în plus nu cred că talezgom are tarife diferite pentru 6Mbps/8Mbps, ar fi culmea la nivelul ăsta de rată transfer.

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@initiator, denunta nene, prelungirea de contract ca nu castigi niocio viteza si te si legi la cap cu ei. Cand o sa fie fibra iptica acolo prelungesti contractul.

Internetul ala de 6Mbs nu face mai mult de 10 lei pe luna.

Edited by Kres, 10 May 2019 - 14:19.


#17
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003

 jobist, on 10 mai 2019 - 14:14, said:

Logic: dacă pe conexiunea respectivă merge până la 6Mbps n-are cum să ofere 8Mbps; în plus nu cred că talezgom are tarife diferite pentru 6Mbps/8Mbps, ar fi culmea la nivelul ăsta de rată transfer.

6 Mbps este Internet M, 8 Mbps este internet L. Prețuri diferite.
Internetul M (același ADSL de 6 Mbps) eu îl am pe factură cu 5€, acum văd că nu mai apare în ofertă pe site. La negociere se poate obține o reducere de 2€ la el.
Internet L pe site acum este 8€. Același preț pentru ADSL de 8 Mbps ca pentru FTTH de 1 Gbps.

#18
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005
Eu prind 10Mbps prin ADSL.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate