Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tuburi macro Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mi s-a deschis pofta de macro, de când cu PocoF1...
Nici vorbă să cumpăr un obiectiv dedicat. Aș vrea să investesc o sumă modică în niște tuburi de extensie. Aveți vreo recomandare?
Cu AF, fără AF, cu montură metalică/plastic? Cumpărate de aici/de afară?

Edited by ursamajor, 10 May 2019 - 12:13.


#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Iti imprumut cu drag un set de tuburi, daca vrei.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De care?

#4
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Nu am nici o experienta cu aceste tuburi insa macro se face foarte bine cu af-ul dezactivat. Nu sunt de acord cu inelele invertoare decat daca ai vreun obiectiv de rezerva si sa-l folosesti doar asa ( e un chin sa-l cureti de fiecare data cand vrei sa-l folosesti normal si tot nu esti scapat de riscuri)

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
N-as da bani ca sa am tuburi cu AF, daca asta e intrebarea. Desi daca preferi AF, masurare, etc, as recomanda lentila macro respectiv Raynox 250.

#6
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Dacă te pasionează macro merită să cumperi un obiectiv dedicat, Tamron 90mm e excelent și poți să-l folosești și la portrete. SH e pe la 800.

inele macro Canon cu autofocus = 150 - sună interesant dar nu știu ce obiective Canon ai.

adaptor M42-Canon cu confirmare focus = 30 lei și poți să te joci cu o mulțime de bunăciuni M42
set inele distanțiere M42 = 35-40 lei
obiectiv M42 = de pe la 70 lei în sus și sînt pe aici colegi care pot să-ți arate rezultate obținute cu Helios, Pentacon, Tessar - obiective foarte ieftine sau Takumar, Zeiss - ceva mai scumpe.
Combinate (adaptor+inele+obiectiv) obții macro Posted Image dar distanța de lucru e doar de cîțiva centimetri, focalizarea e manuală (mai ușor e să deplasezi aparatul), obiectivele vechi sînt predispuse la flare, nu toate sînt suficient de sharp iar dacă închizi diafragma pierzi și confirmarea și te bazezi doar pe ochii tăi sau pe mărirea din live-view care va tremura ca dracu

Hmm, parcă tot Tamronul...
LE
ca să nu mai spun că nici n-arată prea frumos :)
Attached File  P5110209.jpg   252.22K   8 downloads

Edited by gepres, 11 May 2019 - 19:58.


#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postursamajor, on 10 mai 2019 - 12:16, said:

De care?

Kenko de astea https://www.amazon.c...Y88M/ref=sr_1_9
oferta ramane deschisa, am ajuns sa le folosesc extrem de rar, asa ca ...

Edited by Taxon, 13 May 2019 - 07:21.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mulțumesc pentru disponibilitate. Am un program foarte încărcat (toată săptămâna asta începând de ieri) Posted Image  și n-am reușit să vin să le iau. Ca atare, mi-am comandat dis-de-dimineață un set care mâine va sosi. Sper să pot să le ridic tot mâine când mă-ntorc din deplasare și să fac niște teste.

Edited by ursamajor, 13 May 2019 - 08:00.


#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ok, te asteptam cu impresii (ex: se puturoseste viteza de AF? vineaza?)
Altfel, rezonez cu gepres, tot obiectivul macro ramine baza, accesoriile sunt joaca ...

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu sunt dispus să bag o grămadă de bani într-un obiectiv macro. Am avut și am hobby-uri de-astea costisitoare și-acum stau sculele degeaba (de fapt, le am la vânzare) :D, din lipsa timpului sau din alte motive.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postgepres, on 11 mai 2019 - 19:35, said:

adaptor M42-Canon cu confirmare focus = 30 lei și poți să te joci cu o mulțime de bunăciuni M42
Am un adaptor M42 cu confirmare focus și tuburi de extensie M42. M-am jucat cu ele o țâră. Cu un 50mm Pentacon rezultatele sunt mediocre. Mai am un Helios, dar calitatea rezultatelor (sharpness, contrast) nu e grozavă. În comparație cu 50-ul Canon cu f/1.8 sunt slabe rău. Să vedem cum se va pupa cu tuburile astea noi.

Edited by ursamajor, 13 May 2019 - 10:14.


#12
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Un obiectiv M42 de care am fost mulțumit este Takumar de 55 cu 1,8 dar cu inelele cu autofocus și Canon 50/1,8 ieși mai ieftin și se lucrează mai comod.

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi, da, cu Canon 50/1.8 voi lucra. Mai am alte două Tamron, dar 17-50-ul focalizează la cca. 1 cm la capătul cu focala de 50mm, prea aproape. Celălalt e UW, deci iese din discuție.
50-ul de la Canon are factor de mărire 0,21. Cu tubul de 36 mm deja mă apropii de 1:1 (0,93, cu DoF foarte îngust, probabil), deci pare dificil de lucrat cu mai multe tuburi deodată.

Edited by ursamajor, 13 May 2019 - 12:41.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostTaxon, on 13 mai 2019 - 09:00, said:

tot obiectivul macro ramine baza

gen https://www.dpreview...-2-1-macro-lens
la 450 de iepuroi cred ca i-as da o (mare) sansa, mai ales ca e 2:1

#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.opticall...060-laowa100f28

Si are si review-uri bune :).

Desi, la cat de buna e Sigma 105mm f2.8 macro si cat de des se gaseste pe la 1200-1400 de lei ...

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Da, dar ... However, it has at least two advantages over your average 100mm macro lens - it can focus down to a magnification ratio of 2:1 and it has almost no bokeh fringing. The latter is quite an achievement actually.

Merci pentru link, nu stiam ca photozone e acum opticallimits.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daaa... 2:1 ala ma atrage si pe mine la acel obiectiv. Mai ales ca distanta de lucru e decenta, undeva la 10 cm.

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
De la 2:1 in sus, cred ca iti trebuie sina mobila pe care sa pui camera  +   focus stacking.

DOF-ul este atat de ingust incat, fara focus stacking, nu iese aproape nimic folosibil. Subiectul, daca e mobil, trebuie paralizat in prealabil.

Eu zic mai bine un 1:1  cu AF +  decupaj.

La pozele alea facute cu microscopul fac aia cate 100...1000 de poze si le lipesc. Ma intreb cate de desc schimba obturatorul la camera in caz ca au obturator mecanic.

Edited by katran, 14 May 2019 - 12:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate