Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Gaura in rigips + caramida porotherm

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tuddy

tuddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare tuturor,

Am achizitionat si eu de curand un apartament (amanet pe 30 de ani, ca tot romanu') si am urmatoarea problema:
Vreau sa montez (in grinda de deasupra geamului, NU in tavan), o galerie dubla, pentru perdea + draperie. Problema este ca acea grinda este facuta din rigips + cativa cm pana la caramida (porotherm, din aceea cu gauri, nu ma pricep si nu stiu daca am explicat tocmai corect).

Am incercat sa prind galeria cu melci din aceea din plastic, dar nicio sansa sa stea. Anexez si o poza.

Ce solutie am pentru a monta aceasta galerie? Eu ma gandeam sa dau gaura prin rigips + o buna parte din caramida, dupa care sa pun un diblu special pentru acest tip de caramida.

Sper ca am explicat cat de cat corect. Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Attached Files


Edited by tuddy, 10 May 2019 - 10:40.


#2
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Vrei sa spui ca grinda este placata cu rigips, si de fapt nu e o grinda, ci acolo ai caramida cu gauri??
Cam ciudat, nu placarea cu rigips, ci faptul ca ai caramida, acolo trebuia beton...

Dai gaura, bagi o ancora chimica dimensionata pe gaura pe care ai dat-o, apoi, dupa fixarea ancorei, montezi galeria.

#3
tuddy

tuddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.06.2007
Cred ca ai dreptate, este beton. am gresit eu.

In cazul asta, cum pot proceda?

#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
dai gaura in beton si bagi diblu care sa intre pana la beton

#5
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Clar, la beton bagi un diblu lung, care sa prinda in beton macar 2/3 din lungimea lui. Cat este din beton pana in rigips? Daca ai mai mult de 2 cm, iti recomand sa faci asa:
Dai o gaura cu burghiu de 8 mm in beton si introduci un diblu lung. Pe holtsurubul diblului bagi o saiba mare si o bucata de teava din metal, tub etc, de lungime egala cu distanta dintre beton si peretele de rigips, astfel incat atunci cand strangi presiunea de strangere sa fie, prin bucata de teava, direct pe beton si nu pe rigips, ca sa nu se incline suportul galeriei.

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 tuddy, on 10 mai 2019 - 10:40, said:

Problema este ca acea grinda este facuta din rigips + cativa cm pana la caramida (porotherm, din aceea cu gauri, nu ma pricep si nu stiu daca am explicat tocmai corect).
o grinda nu poate fi facuta din rigips, insa tinand cont ca e rigips, de ce nu cauti solutii de prindere speciale pt rigips?

Sint f multe si eficiente, iti recomand cele mai bune:

https://www.dedeman....41-mm/p/6001494

am montat televizoare cu asa ceva... deci tine fara probleme si o galerie Posted Image

 bobocul, on 10 mai 2019 - 10:52, said:

dai gaura in beton si bagi diblu care sa intre pana la beton
gaura in beton pt o galerie? Posted Image

Edited by unbrutus, 10 May 2019 - 11:17.


#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ancore de genul ala am folosit si eu (mai mult de 2), am prins doar in rigips corpuri de mobila pline cu acareturi, aveau zeci de kile unul.

#8
tuddy

tuddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.06.2007
Am inteles. Mai am inca o intrebare/dilema.

Prinderile galeriei sunt 2 cercuri metalice, avand cate 3 gauri (prindere in 3 puncte - triunghi). Daca eu pun in placa aia de rigips cate 3 suruburi tip Molly, care sunt foarte aproape unul de celalalt, nu exista riscul ca la expandare sa se loveasca intre ele? Mai mult decat atat, dand gaurile atat de aproape una de cealalta, nu exista riscul ca rigipsul sa cedeze? Nu stiu exact ce greutate suporta placile astea, dar nu am incredere deloc in ele. de-aia voiam sa gauresc pana la beton.

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Poti pune si doua e de ajuns. Practic sistemul ala se asigura ca daca iti cedeza 1 diblu nu iti cade galeria in cap, teoretic nu ai nevoie de mai mult de 1 diblu serios ca sa sustii o perdea. La angoritele alea nu e problema ca la diblu sa iasa din caramida, ala updata inchis nu il mai scoti pe veci, trebuie taiat/rupt digipsul ca sa il scoti.

#10
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Televizoarele si dulapurile pot fi montate cu "molii" de rigips, pentru ca sarcina lor este pe forfecare, in paralel cu peretele. In cazul unei galerii, ai o parghie acolo, un brat care trage intr-un anumit unghi, deci va fi si o forta de smulgere... Eu as pune diblu in beton.

Edited by MirceaDWC, 10 May 2019 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate