Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dermatolog Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Am nevoie de o recomandare pentru o dermatita a scalpului/matreata. Am facut acum cativa ani un tratament foarte bun in alt oras dar imi peste mana acum sa ma duc pana acolo. Caut un medic care sa dea un tratament cat mai "customized" in sensul ca iti da solutii facute in laborator gen 85% alcool 15% antibiotic pe care le aplici local, nu prostii care costa sute de lei, matreata recidivand una doua.

#2
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Cumpără șampon nizoral 2% ketoconazol de la farmacie. Foloseșe-l de 2 ori pe săptămână.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt doar o mana de ingrediente active care fac fata (scroll jos pe pagina)solutia pe care am gasit-o eu e urmatoarea:
- apa de par Seborin (piroctone olamine, alcool, castor oil) + balsam de par H&S (Zinc pyrithione) - poate fi inlocuit si cu un sampon fara sulfiti
- pt fata balsam de par H&S: + aftershave Nivea Sensitive (primul are Zinc pyrithione al doilea piroctone olamine)
- pt corp: esenta de otet 25% diluata + soare

Daca aveti sampon H&S in casa, aruncati-l.
Daca aveti alte sampoane pe baza de piroctone olamine, puteti scapa si de alea, au o concentratie mult prea scazuta de ingredient activ si prea multi sulfiti.
Creme cu corticosteroizi? Never ever, scapati si de alea.

Edited by gumball3000, 10 May 2019 - 07:58.


#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Dr. Andra Muresan :) . Nu iti spun din auzite, ci pentru ca am avut si eu o prb si am fost la ea. Gasesti multe review-uri bune despre ea si pe net ... google it

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRazvanBercea, on 10 mai 2019 - 06:11, said:

Am nevoie de o recomandare pentru o dermatita a scalpului/matreata. .....
15% antibiotic
De ce ai dori un medic care ti-ar prescrie antibiotic pt afectiunea respectiva? :habarnam:

#6
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cu petrol, diluant etc ai incercat?

#7
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostKarhu, on 10 mai 2019 - 09:04, said:

De ce ai dori un medic care ti-ar prescrie antibiotic pt afectiunea respectiva? Posted Image
Acum cativa ani am facut un tratament de genul si a avut pana acum cele mai bune rezultate.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De cele mai multe ori cauzele nu sunt neaparat medicale. Tin de mediu, obiceiuri, igiena,etc. Insistenta unor astfel de manifestări,  in ciuda tratamentelor aplicate, se explica astfel in cele mai multe cazuri. Unii lucrează in praf. Alții au aproape sursă de alergeni. Alții au aceeași perna si pilota de 2-3 ani.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJurasikMan, on 10 mai 2019 - 12:29, said:

Unii lucrează in praf. Alții au aproape sursă de alergeni. Alții au aceeași perna si pilota de 2-3 ani.
Tot cauze medicale sunt si alea: dermatite de contact, alergii la diferite materiale sau substante etc etc
In cazuri precum cel descris se incepe cu un examen de laborator pt excluderea dermatofitilor din genul Malassezia

#10
Anamariagabriela1234

Anamariagabriela1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2019

Buna ziua !am și eu o problema cam de vreo 3 luni de zile ma confrunt cu niște bubițe care mi-au apărut între picioare 2 pe spate (care mi-au dispărut ca niște pete ). Deci in prima luna ma mânca foarte tare după au început sa se faca cu puroi (cum ar fi niște coșuri unu lângă altul )și ma dureau foarte tare abia puteam sa merg.am fost la 5 Cabinete de dermatologie mi-au dat creme si albastru demitir sa ma dau.diagnostic �� Nimic clar...un doctor mi-a zis ca e herpes altul mi-a zis ca e eczema si tot așa.nici nu mai știu ce sa cred.acum mia rămas bubite rosii una lângă alta și nu îmi trece nici cu crema nici cu nimic.Rog dacă sa confruntat cineva cu așa ceva sau știe vriun remediu va rog sa îmi lăsați mesaj .si analizele le-am făcut sunt ok toate la sânge și din puroiul acela mi-a luat proba este totul bine.

#11
DrRiciuAndrei

DrRiciuAndrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2019

View PostRazvanBercea, on 10 mai 2019 - 06:11, said:

Am nevoie de o recomandare pentru o dermatita a scalpului/matreata. Am facut acum cativa ani un tratament foarte bun in alt oras dar imi peste mana acum sa ma duc pana acolo. Caut un medic care sa dea un tratament cat mai "customized" in sensul ca iti da solutii facute in laborator gen 85% alcool 15% antibiotic pe care le aplici local, nu prostii care costa sute de lei, matreata recidivand una doua.

Ce trebuie inteles este ca dermatita seboreica nu se "vindeca", mai ales la varsta tanara. Este o afectiune mai degraba cronica cu exacerbari si remisiuni sub tratament deoarece chiar cauza nu este stric legata de prezenta unei ciuperci sau fung ci in egala masura si de raspunsul imun exagerat al pacientului fata de aceste microorganisme care sunt prezente in mod normal la majoritatea oamenilor pe piele. Raspunsul la intrebarea ta este simplu: nu toti oamenii fac matreata si dermatita seboreica desi putem izola Malassezia furfur la majoritatea. Trebuie sa mergi cu tratamentul care este sau a fost eficient pentru a trata un episod nou si mai apoi sa folosesti un produs bun de intretinere (antibioticul nu are ce cauta in aceasta ecuatie). Pe masura ce inaintezi in varsta dermatita seboreica poate sa dispara.


Dr. Riciu Andrei - medic dermatolog

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate